Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Bizim de bir caz diasporamız olsa...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 19 06 2017
Bu içerik toplam 3478 defa okunmuştur.
Caz demek yaz demek, yaz demek Bodrum demek vs.

Julian Erdem (solda), Can Olgun (sağda)

Yurtdışında Türk caz müzisyenleri diasporası oluşur mu?

Almanya`dan sadece futbolcu çıkmadığını bilmek hepimize iyi gelecek. Almanya doğumlu piyanist Julian Erdem ve davulcu Can Olgun Amerika`da aldıkları eğitim sonrası Erdem`in ilk albümü "Little Flower"da buluştular. Olgun`un yıllar önce Jazz Dergisi`nde Serdar Sırtanadolu`yla yaptığı röportajdan az çok tanıyorum, Nardis`de de çalmıştı ama Erdem`i az tanıyorum. Aslında değinmek istediğim yurtdışında bir Türk caz müzisyeni diasporası oluşur mu sorusu. Boston`da yaşayan Yaman Akdoğan`la şu an yayında olan söyleşide bu soruyu ona sormuştum ki Boston`da epey Türk müzisyen var. Avrupa`da doğrudan bu ülkelerde doğup büyüyen ama Türkiye`yle bağları kopmayan çok sayıda sanatçımız var. Arada bir bu sanatçıları ortak bir projede buluşturmak bile heyecan yaratır ama tabii bu işleri başta Kültür Bakanlığı`nın yapması lazım, bence, hem sanatçılarımız kendilerini yalnız hissetmezler, hem ortaya yıllarca konuşulacak bir iş çıkar, olmaz mı? Benim önerim bu işi en iyi bu yaz festivalde izleyeceğimiz mesela Mehmet Ali Sanlıkol`un yapması, hem tecrübeli, daha önce yapmışlığı var, hem proje üreten bir sanatçı, niye olmasın!


Caz demek yaz demek

Tiril tiril caz

Caz için yaz müziğidir diyebilir miyiz? Bence zor, ellilerin ortasına kadar küçücük klüplerde soluk alıp veren bir müzik nasıl yaz müziği olur? Sonbahar ve kış müziğiydi ama `yaz demek caz demek` diyebiliyoruz, niye? İşin sırrı festivallerde! Ellilerin ortasında başını Newport Caz Festivali`nin çektiği cazın kitleselleşme ihtiyacı caz müzisyenlerini aslında hiç de alışkın olmadıkları açık havaya, çayır çimene davet etti. Nasıl yabancılaşma yaşadıklarını ilk Newport Caz Festival`ine ilişkin bir belgeselde görmüştüm. Sitede hâlâ yayında, siz de izleyebilirsiniz. Zamanın ruhu davete icabet gerektiriyordu, onlar da (mecburen) etti. Alkole boğulmuş, sigara dumanlı sıkışık bohem mekanlardan bünyenin alışık olmadığı bol oksijenli, gözlere güneş kaçan, rüzgarın şapka uçurup etekleri havalandırdığı açıkhavayla tanıştılar. Cazın yazla bütünleşmesi anlayacağınız festivaller sayesindedir. Böyle kitlesel organizasyonlar açıkhavayı, güneşi, yaz gecelerini sever, nitekim öyle oldu. Bizim İstanbul Caz Festivali de tam bir yaz festivali değil mi? Avrupa yaz aylarını birbirinden güzel festivallerle geçirmiyor mu? Yaniiii, yaz demek caz demek.


Cazda Bodrum etkisi

Bodrum Caz Festival hazırlıkları sürüyor

Bodrum (ve tabii Çeşme) İstanbul`un yazlığı, insanlar Büyükada`ya gider gibi Bodrum`a gidip geliyor, canlı müzik hayatı yazın Bodrum`a taşınıyor, tabii caz için de öyle söylenebilir ama daha küçük ölçekli. Geçen son iki yaz Bodrum ve caz denince damgayı tam anlamıyla Pannonica Jazz Klübü vurmuştu, Pannonica bu yaz ne yapacak henüz bilmiyorum, umarım kaldığı yerden devam eder, onlarsız kesinlikle olmaz, onlar ev sahibi, üstelik, sadece yaz değil kış ayları da Pannonica Bodrum`u cazsız bırakmıyor. Bu sene Bodrum ve caz ikilisine Bodrum Caz Festivali de eklenecek. Sevgili Özlem Oktar Varoğlu iyi bir festival için epeydir uğraşıyor. Bodrum kaleli güzel bir logo yapmışlar, öyle görünüyor ki 7-17 eylül günleri epey fırtına kopacak. Tabii Bodrum da cazla yatıp kalkan başka yerler de var, başta Off Gümüşlük, Jazz Cafe, arada kalede, antik tiyatroda cazımsı konserler, tek tek mekanlar vs. unuttuklarım da vardır derken Bodrum4u mesken tutan caz fanlarının cazı kabardığında gidecekleri bol etkinlik olacak umuyorum.


Senin cazın hangisi?

Senin cazın hangisi?

Eskiden işler kolaydı, caz deyince herkes az-çok ne dendiğini anlardı, bakmayın, yine anlıyoruz ama artık işler karışık, hem de uzun zamandır karışık. Geçen gün rock, blues ve alternatif albümler yayınlayan bir firmaının internet sitesinde gezinirken "jazz" bölümünü görünce heyecanlanıp tıkladım, büyük bir firma, sanatçı çok, çeşit bol, caz deyince öyle kolayına bırakmıyor adamlar, sadece caz bölümünü bile "sub-genre"lerine ayırmışlar. Site sana diyor ki, `tamam, caz dedin geldin ama hangi caz, ne arıyorsun, neye bakacaksın?` Üstelik, bu firma okyanusun karşı yakasından, yani, yandaki resimde sıraladıkları (soru işaretleri benden) türlere bakarsan burda yazanların dahası da olmalı, `European Jazz` yok, mesela, `Ethnic Jazz` yok, daha aşağı in mesela, `Ethiopian Jazz` yok, `Reggae Jazz` da yok, daha da ekleyebiliriz... İşin ilginci, her bölümün içine tıklayınca birer-ikişer mutlaka albüm girmişler. Tabii ister istemez soruyoruz? Caz nereye gidiyor? Galiba Duke Ellington haklı; "sadece iyi ya da kötü müzik vardır".


Her hâl ve şartta bir "zıpçıktı"

Çok ilginç bir albüm

Beş yıl önce sevgili Senem Diyici ile bir Cihangir kafesinde Tunçel Gülsoy`un radyo programı için buluştuğumuzda "Dila Dila" albümü taze çıkmıştı. Genç trompetçi Can Ömer Uygan da vardı. Kişiliğine ve sanatına hep hayranlık duydum Diyici`nin ama burda onu o kadar az tanıyoruz ki. Tamam, o da zaten Fransa da yaşıyor, buradan uzakta ama doğrusu yetmişlerin başında bir İstanbullu olarak köklerini arama sevdası bir nevi hakikatı arama gibi onu bulduklarıyla olağanüstü şeyler yapma macerasına sürükledi ki, hep hayret ve hayranlıkla dinledim. Diyici`yi şimdi yeniden hatırlamam 15 yıl önceki albümü "Zıpçıktı" yüzünden. Perküsyoncu Lara Dilmen`le yaptığı bu sıradışı albüm o zaman da, şimdi de hatta daima bir `zıpçıktı` olarak kalacak. Mutlaka yolları kesişmiş olmalı ama Okay Temiz`le Senem Diyici`nin birlikte ömre bedel bir performans gerçekleştireceklerini sanıyorum, keşke öyle bir şey yapsalar.


Bu kontrbaslara ne oluyor böyle?

Sahnede aynı anda 6 kontrbas

Gözümüzü caz bürüdüğünden klasik festivalleri kaçırıyoruz oysa klasik festivaller de kalıplarını yıkıyor. Bu ay İstanbulda 45., İzmir`de 31. müzik festivalleri caz ve farklı müzik türleriyle hemhâl harika konserlere imza atıyor. İstanbul 45. Müzik Festivali mesela `sıradışı` temasıyla değişimi slogan haline getirmişti, biz de sıradışı konserleri haber yapmıştık. 1 haziranda başlayan 31. Uluslararası İzmir Festivali de çağdaş müzikten caza birçok ilginç etkinliğe sahne oluyor. Mesela, 4 temmuzda 6 kontrbas sanatçısının gerçekleştireceği etkinlik hem müziği hem sahnede oluşturacakları görsellikle bence kesinlikle kaçırılmamalı. Sınırlar mı zorlanıyor, alt üst mü ediliyor bakalım, neler oluyor göreceğiz... Ayrıca, yine aynı festivalde, fenomen kemancı Nigel Kennedy geçen hafta Jimi Hendrix konseri verdi. 29 haziranda Giora Feidman konseri ise Çeşme kalesinde epey ilgi görecek eminim. Zaman daraldı ama programa bakmayı unutmayın.


Yeni albümlerden ne haberler?

Onlarca yeni albün içinden bu hafta 4 öneri var

43 yaşındaki İsviçreli caz piyanisti Jean Paul Brodbeck`in trio olarak 28 nisanda çıkardığı yeni albümü "Extra Time" klasik bestecilerin derin lirik cümlelerini cazla sarmaş dolaş yorumlamakta oldukça başarılı. Tarzı sevenler için 4* yıldızlı tavsiye! * * * Finlandiyanın caz gururu trompetçi Jukka Eskola`nın Soul Trio isimli üçlüsüyle kaydettiği trompet-hammond-davul müziği yetmişleri andıran retro sounduyla dinlemesi oldukça keyifli bir albüm. Özellikle stream dinleyenler için tavsiyemdir. * * * New York`lu dört usta müzisyenin (Tim Armacost, David Berkman, Daiki Yasukagawa ve Gene Jackson) benim bildiğim 2010 sonrası üçüncü albümü. Albümün ismi `el çabukluğu` kapağında ise el deseni üstünde dinleri sembolize eden grafikler var ama ne anlatılmış karar size kalmış. Müziklerle pek ilgisi yok. Standartlar, sanat ve zanaat, yaratıcılık ve ustalık temel düsturumuz. * * * Almanların müzikte gizli gücü olarak hemen ECM ve ACT gelirken onların da ardındaki dağıtım, prodüksüyon, pazarlama gücü aslında daha geniş bir ağdır. Albümlerin arkasını okuma huyunuz varsa Germany GmbH ibaresini sık görürsünüz, buraya nerden geldim, Pat Appleton`dan. Genç caz solisti "A Higher Desire" albümünü Edel firmasından çıkardı, yine aynı dağıtım ağı. Temiz, duru, sakin, özenli bir ses, pek tanımadık müzisyenlerin temiz işi, kulak vermeli ama beklentiniz sınırsız olmasın.


Tam bir `ulan, eloğlu ne işlerle uğraşıyor` durumu

Al sana ekstra para yeter ki ofise gelme :)

Var mı böyle bir iş! WordPress.com`un sahibi Automatic firması San Fransisko`da büyük bir depodan harika bir ofis yapmış, fotoda az-çok görünüyor. Ama şirket ofis dışından da çalışmayı desteklediği, hatta, bütün gün mesela Starbucks`da oturup laklak ederek çalışmayı tercih edenlerin kahve parasını da ödediği için ofise gelmek isteyen personele aylık 250 $ yol parası vaad etmesine rağmen yeteri kadar ilgi görmemiş. Gelenler, işte resimdeki kadar adam, kişi başına 280 m2. falan düşüyormuş ofiste, şirket CEO`su bu yüzden ofisi kapatmaya karar vermiş, acaba diyorum biz Cazkolik olarak yalvar yakar olsak sevabına bize tahsis ederler mi? Bu arada, Amerika`da çalışan nüfusun neredeyse yüzde 10-15 kadarı uzaktan çalışıyormuş, işin ilginci, bu şekilde insanların normal ofise göre çok daha fazla saatler çalıştığı kanıtlanmış.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 19 Haziran 2017, Pazartesi

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp