Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Festvaldeeen festivale...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 27 06 2017
Bu içerik toplam 3172 defa okunmuştur.
Keith Jarrett? Soprano saksofon?

Emily`nin değişimi & gelişimi?

Esperanza arada bir yerde kaldı

Emily`nin evrimi başarılı mı? Emily, Esperanza Spalding. Çünkü orta adı Emily! En popüler kategoride Grammy ödülü alan ilk caz müzisyeni olmasıyla müzik dünyası birbirine girdi. Caz dünyası gururlandı, pop ve rock dünyası kim bu kız, nerden çıktı dedi, ortalık karıştı. Esperanza muhtemelen ödülün de etkisiyle müziğini değişim sürecine soktu. Radio Music Society albümleri ardı ardına çıktı, ödül sonrası değişimin ilk önemli sonucu "Emily`s D-Evolution" albümü geldi. Albüm çok ses getirdi ama ikna etti mi? Bence etmedi! Hatta yanına bile yaklaşamadı. Hatırlayın, o yaz Esperanza`nın İstanbul Caz Festivali konseri onun yeni müziğini tanımayanlar için bir nevi şok oldu. Girdiği büyük deniz bildiği serin sulardan oluşmuyordu, olağanüstü sempatisi ve sevimliliği de yeterli olmadı. Müziği soğuk ve uzak bulundu. Emily isimli kızın değişim hikayesi yeterince ikna edici olmadı. Şimdi yeniden caz dünyasında kaldığı yerden sürdürmeye çalışıyor. Dünya Caz Günü`nde Havana`nın popüler isimlerindendi, gerisini zaman gösterecek.


Cazda Küba açılımı da iptal mi?

Kübalı müzisyenler dünyaya çoktan beri açılıyor

Obama`nın başlattığı Küba açılımı güzeldi, yerinde bir karardı, nerdeyse 60 yılı bulan bir saçmalığı sona erdirme yolunda atılmış en mantıklı adımdı ama anlaşılan kısa sürdü, bu yıl Dünya Caz Gününün Havana`da kutlanmasıyla moraller tavan yapmışken Trump`ın yeniden tecrit günlerine dönüleceğine dair açıklamaları bu işin öyle kolay halledilebilir bir sorun olmadığını gösterdi. Dünyanın geldiği bu çağda, soğuk savaş günlerinin Hollywood filmlerine dekor olduğu dönemde hâlâ Amerika`nın değil bir eyaleti, bir mahallesi kadar küçük bir adayı baskı altında tutmaya devam etmesi nasıl açıklanabilir. İşin caz kısmına gelince, aslında caz açılımı çoktan gerçekleşmiş bir olaydır. Küba`nın yetiştirdiği tüm iyi müzisyenler başta Avrupa yurtdışında çalışmalarını sürdürebiliyor. Küba yönetimi soft power denilen kültürel gücün ne kadar etkili olabildiğini eminim biliyor, yoksa, bu açılım sadece Obama`nın hayali olarak kalacaktı. Yine de akan suyun önünde durulmaz. Böylesi değişimler bir kere başladı mı önünde durması zor, Trump gibi biri dahi engel olamayacaktır en fazla biraz daha geciktirir, başka yolu yok!


Keith Jarrett? Soprano saksofon?

Jarrett ne çalsa güzel çalar

Pek uyuşmuyor değil mi? Ama böyle bir şey var. Aslında, pek çok virtüözün çaldığı ikinci, hatta üçüncü enstrümanı vardır, bu düzeyde adamların birden çok enstrüman çalması hiç şaşırtıcı değil ama elbette biz onları hep esas enstrümanlarıyla biliriz. Jarrett`ın ise seçim olarak soprano saksofonu seçmesi ilginç. Teşvik eden kişinin Jarrett`ın ilk döneminde üzerinde hakkı olan Charles Lloyd olduğu söylenir. İspat olarak elimizde eski bir video var, Lloyd`la karşılıklı sıkı bir free jazz seansında iyice kaptırıyorlar, Jarrett`ı böyle görmek ilginç ve eğlenceli ama Lloyd`a ayak uydurabildiği pek söylenemez, acaba, hemen yanıbaşındaki piyanoya oturup devam etse miymiş? Bir diğer tecrübe de Charlie Haden ve Paul Motian ile. Sene 1970. İlk videoya göre daha iyi, yaşı da biraz daha büyük, belli ki tecrübesi artmış. Karşısında bas ve davul olması onu solist yapmış. İlginçtir, videoyu izlerken Jarrett`ın bir süre sonra soprano saksofonu piyano gibi çaldığını farkediyorsunuz. Şaşırtıcı bir tecrübe. Yalnız, benim en merak ettiğim Jarrett o meşhur inlemelerini, çığlıklarını soprano saksofon atarken ne yapıyor. Her iki videoda da böyle bir an yok, ikinci videoda iki yerde çığlık var ama sanırım onlar Paul Motian`dan geliyor. (Linkler: Video 1 için tıklayın. Video 2 için tıklayın.)


Festival insanı İstanbul kâşifi yapar

Haliç`de günbatımı (Fotoğraf: S. Bozkurt)

Festivaldeeen festivale... İstanbul Caz Festivali`nin benim için (eminim sizin için de öyledir) son yıllarda en güzel yanlarından biri sadece konserleri değil, 50 yıllık İstanbullu olarak adeta İstanbulu yeniden keşfetmemi sağlaması. Bunu, üç sene önce Haliç`teki Koç Müzesi`nde konsere giderken farkettim. Ne güzel bir akşamdı, hâlâ hatırlarım, hatta, festival günlüğüne yazmıştım merak eden bulabilir. Nefis bir yaz akşamıydı, gündüzden planımı yapıp akşamüstü Üsküdar`dan ta Eyüp`e kadar giden şehir hatları vapuruna bindim, sıra sıra Haliç iskeleleri, yavaş yavaş batan güneşin altında altınla yıkanmış gibi bir İstanbul akşamüstü en az konser kadar büyüleyiciydi. Konser çıkışı insanlar iftar sonrası parklara, çimenlere yayılmış çaylarını içiyordu, hiç teklifsiz hemen biri buyur edip bir çayımızı iç demişti de ikiletmeyip hemen oracığa kıvrılıp demli çayı höpürdetmiştik hiç tanımadığım o içten insanlarla beraber. Geçen sene yine benzer bir olayı boğazda vapur yolculuğuyla Beykoz Deri Kundura Fabrikası`na giderek yaşamadık mı? Yakında yine olacak. Peki, sorun bana, bu iki yere festival sonrası normal hayatta bir daha gitme imkanın oldu mu? Nerdeee... Ancak festivaldeeen festivale. İşte, bu yüzden diyorum ki, festival sadece konser izletmiyor, insana İstanbul olduğunu hatırlatıyor, İstanbulu adeta yeniden keşfettiriyor.


Cazın karizmatik enstrümanı

B.J. Jansen bariton saksofonlarıyla pek mutlu.

Cazın karizmatik enstrümanı bariton saksofon çalanı az, yalnız bir enstrümandır ama en kurak dönemlerde dahi parlak birilerini çıkarmayı başarır. Gerçi, pekçok cazsever Gerry Mulligan`lı, Pepper Adams`lı, Harry Carney`li günlere bakıp nerde o adamlar diyebilir ama ben her neslin iyi isimler yetiştirdiğine inanıyorum. Mesela, seksenlerde bir Gary Smulyan çıktı ki üstüne toz kondurmam, uzun zaman ona takılıp kalmışken (ki albüm çıkarma konusunda hiç çalışkan biri değil) son dönem B.J. Jansen`in albümlerine takıldım. Şu sıralar sık dinlediklerim arasında yeni albümü "Common Ground" var. Delfeayo Marsalis, Ralph Peterson, Duane Eubanks, Dezron Douglas, Zaccai Curtis`li kadrosuyla 35 yaşındaki sanatçı altmışların hardbop`unu andıran, takıldın mı albümü döne döne en az iki kez hatmettiren müzikler yapmış. Tavsiyeyse tavsiye... Bu arada, 5 kilonun üstünde ağırlığıyla bu enstrümanın çok da masum bir enstrüman olmadığını kabul ediyorum.


Yeni albümlerde keşif rüzgarı

Yakuza üyesi gibi duran adamlar Kyoto Jazz Sextet

"Cornerstore" seksenli yıllarda Bebop ile Hip Hop`ın, Blues ile Rock`ın buluştuğu köşede büyüyen kontrbasçı çocuk Kris Funn`ın albümü, bir yere not alın, seveceksiniz. * * * İngiliz tenor saksofoncu Denys Baptiste az rastladığım bir müzisyen, hakkında pek bir fikrim yok ama yeni albümü "The Last Trane" bayıldım. Coltrane hayranı olduğu belli sanatçı Coltrane`in son dönem sekiz bestesine odaklanıp iki de kendi bestesini ekleyerek zor bir işe soyunmuş ama duyduklarım beni ikna etti. * * * Yeni albümler arasında Küba-Amerika karışımı saksofoncu Yosvan Terry ve Fransız piyanist Baptiste Trotignon ikilisinin basçı Yunior Terry ve davulcu Jeff "Tain" Watts`la beraber Amerika kıtasında eski Fransız kolonilerindeki müzikal mirası arayış serüveni ikilinin bu `atalardan kalma anılar` projesini oluşturmuş. * * * Tenor saksofon gurusu Grant Stewart tam bir ağdalı Ben Webster ekolüdür, yeni albümü "Roll On"da tarzını aynen sürdürüyor, niye değiştirsin ki zaten ama bazen baymıyor da değil. * * * Şu albümleri henüz dinlemedim ama bilin istedim; Brooklyn Raga Massive "Coltrane Raga Tribute", Kyoto Jazz Sextet "Unity", All Angles Orchestra "New Angle".


Sen de dronlara taktın diyeceksiniz ama...

İlk yardım dronları geliyor

Dronların kullanım alanlarındaki fayda ve çeşitliliği arttıkça insan hayret ediyor. Yakın gelecekte droneların acil müdahele ekipleri haline gelebileceği düşünülüyormuş. Bu fantazi değil gerçek. İsveç`te droneların şok cihazı taşımasına yönelik araştırma içine giren ilgililer İsveç Ulaşım Ajansından GPS sistemi, kamerası ve defibrilatörü olan 8 pervaneli dronla benzeri denemeler yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmış. Denemenin amacı şok cihazı gibi hayat kurtaran ekipmanların yer ekiplerinden daha hızlı ulaşıp ulaşmayacağını ölçmekmiş ve sonuçlar umut vaad ediciymiş. Alınan veriye göre bir ambulans ekibinin hazırlanıp kapıdan çıkması en az 3 dakikayken dronun havalanması 3 saniye sürüyormuş. Ambulans ortalama 22 dakikada varırken dronlar 5.5 dakikada varıyormuş. Tabii olay yerinde şok cihazını kullanacak bilgili biri olmayınca ne çare, o da başka konu...


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 12 Haziran 2017, Pazartesi

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp