Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

#Festivalleştiremediklerimizden misiniz?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 03 07 2017
Bu içerik toplam 3070 defa okunmuştur.
Cazda kadro hareketleri...

Tenor saksofonda kim kimdir?

Tenor saksofonda kim kimdir?

Coleman Hawkins anlattıklarının tek kelimesini bile kaçırmak istemeyeceğin üniversite hocasını dinlemek gibi iken Benny Carter üstü açık 1950 model Buick Roadmaster’la uzun yolda araba sürmek gibidir. Ben Webster Can Yücel’den şiirler dinlemek gibi iken, Charlie Parker sahnenin kenarında durduğu halde gözünü ondan alamadığın oyuncu gibidir. Dexter Gordon Shakespeare tiradlarıyken Stan Getz sevdiğine aşkını itiraf etmek gibidir. Gene Ammons bir kadehle çakırkeyifken Lester Young içmeden sarhoş olmak gibidir. Sonny Rollins şerefe kadeh kaldırmak gibi iken Art Pepper kadehi hırsla masaya vurmak gibidir. Paul Desmond barda gelmeyecek olanı beklemek gibi iken Gerry Mulligan gidene eyvallah demeyen gibidir. Hank Mobley hapiste herkesi çevresine toplayıp sigara üstüne sigara yaktıranken Albert Ayler isyankâr çığlığı gibidir. Archie Shepp mütemadiyen kızgınken Johnny Griffin sürat motorunda sersemlemek gibidir, Pharoah Sanders kitaptaki kelâm iken Rahsaan Roland Kirk tüm sırları bilen gibidir ve gibi değil John Coltrane cazın kutsal kitabıdır.


Siz de #festivalleştiremediklerimizden misiniz?

Geçen seneden alacaklıyız...

Yarım kalan bir işimiz vardı... Geçen seneden alacağımız var, öyle yağma yok... Hatırlayın geçen yazı, 15 temmuz akşamını. Ben, Uniq Hall’un bahçesinde Fransızları dinliyorum, insana hayatı sevdiren bir festival konserindeyim ve bir anda ortalık karışıyor, tam 36 yıl sonra yeniden ‘darbe’ sözcüğünü işitmişim, başta karım olmak üzere her yerden telefon yağıyor, `kalk gel, bir an önce yola çık`... Önce inanmıyorum, o darbeden çok çekmiş biriyim, ulan yine mi diyorum, hayır diyorum, saçmalık bu diyorum ve bir süre daha konseri izliyorum, yanımda Burak da var, ‘abi n’apalım’ diyor, sahnedekiler ne olduğunu anlamaya çalışıyor ama kimse bilmiyor ki, bizim gibi hâlâ oturan son birkaç kişi kalmışken yavaş yavaş caddeye çıkıyoruz, şansa bir taksi buluyoruz, taksici de ne olduğunu anlamamış, önce Burak’ı evine bırakıyorum, köprü kilit, eve varmam gece yarısı üçü buluyor.


Aptülika`nın gözünden...

Bu sergiye gitmeli

Aptülika’nın müzisyen portlerinin yeri bende ayrıdır. Yıllarca Rock FM’de sürdürdüğü radyo programı “Blues Perişan”la ilgili (ne acı ki radyo satılınca program da sona erdi) ne zaman duyuru yapsa yanına mutlaka bir portre ekler, ben de merakla takip ederdim, program bitince portreler de öksüz kaldı ama en az program kadar titiz sürdürdüğü blogu (http://bluesperisan.blogspot.com.tr/) bence ülkenin blues konusunda en önemli kaynağı. Haberler, albümler, listeler... çok şey var. Bu yıl sevgili Murat Beşer’in çok satan “Yoldan Çıkmış Simalar” kitabının kapağını da Aptülika’nın müthiş portre kolajı süslemişti. Hız kesmeyen Aptülika müzisyenlerden sonra şimdi “Sait Faik’ten Kafka’ya” adıyla edebiyatçılarla ilgili portre karikatürler sergisi açtı. 1-29 temmuz arası açık olacak sergi Kuzguncuk Nail Kitabevi’nde.


Ger Allen: Caza adanmış bir hayat

Geri Allen hayatını kaybetti

Cazda haziran ayının üzücü haberi 60 yaşında kanserden ölen piyanist Geri Allen’dan geldi. Onun kadar caza adanmış bir hayat için çok erken bir ölüm. Allen’ı burda fazla tanımıyoruz ama onun kuşağından bir müzisyen, mesela hayatı boyunca 10 üzerinden diyelim 3 ile 5 arasında bir düzeyde sıkıntıya katlanmak durumunda kalmışsa Geri Allen 10 üzerinden 10 şiddetinde yaşamıştır her tür sorunu. Öncelikle erkek dünyasında kadın olmanın yarattığı sorunlar yeter. Kendinden önceki nesillere göre şanslı, sonraki nesillere göre şanssız. Ayrıca, cazın en para eden tarafında olmak yerine avangart, modal caz yanında yer almayı seçmiş hayatanı bir de bu açıdan zorlaştırmıştı. Ama öte yandan çok iyi bir eğitimciydi. Gerçekten saygı duyulan bir isimdi. 60 yıla 20 kadar albüm, her fırsatta başka müzisyenlerle albümler ve caza dair bitmeyen hasletler. Diskografisine gözatın size epey ipucu verecektir.


Avrupalı caz müzisyenleri eğitimli ama caz pedagojisi cahili

Branford Marsalis`ten ağır bir taş

Bu cümleyi Branford Marsalis, Cazkolik’e, birkaç yıl önce Salon konseri öncesi Fatih Erkan’a söylemişti, hatta, onun Avrupa tarzı caza kardeşi Wynton`a göre daha yakın olmasına rağmen bu keskin düşüncesi aslında ayrımın çok belirgin olduğunu gösteriyor. Pekçok Amerikalı cazcı Avrupalıların swing çalmayı sevmediğini değil, çalmayı bilmediğini düşünür, buna ben cevap veremem ama Branford Marsalis Avrupalıları gerçek caz melodisiyle karşılıklı konuşmayı bilmediği için düzenli bas tekrarları ve çoklu akor karmaşasıyla cazı ağır bir müziğe çevirmekle itham ediyor. Esasen, Branford cazı tipik Amerikan müziği görenlerden olmamasına rağmen bu müziğin bir kökü var kardeşim diyerek ortadaki hakikati işaret ediyor, yani, geldiğimiz soru şu; cazda şikayet ettiğimiz daralma yaşanmasın diye melodi şart mı?


Cazda kadro hareketleri

Geçenlerde ölen Geri Allen da bu topluluktandı

Amerikanın cazının bir özelliği kadro hareketlerine sık rastlanması. Modern cazı bir kadro hareketi olan Be Bop ile başlatmıyor muyuz? Bu bakıma, Amerikan cazı kolektif hareketi seviyor. Avrupa cazında bu yok denecek kadar az, hatta yok! Size önermek istediğim bir albüm var, konuya bu albüm sayesinde geldim. Şahsen çok meraklı olduğum seksenlere dair burada pek tanınmayan, başını Steve Coleman’ın çektiği bir kadro hareketi olan M-Base Collective üyelerinin 1980’lerdeki erken dönem işlerinin derlendiği “Introducing M-Base” her yanıyla bilinmesi şart bir dönem ve müziklere sahip. 30 yıllık hikayeyi özetleyen albüm çok tanıdığımız isimlerin müzikleriyle dolu. Zor ritmlere sahip, yüksek konsantrasyonlu, bazılarının free jazz sonrası karmaşık performanslara odaklandığı, radikal bireyselliği önde müzikler.


Yeni albümler ama kimden?

Jazz Times dergisi öneriyor

Her hafta yeni albüm haberleri vermeye özen gösteriyorum ama hep ben seçmiyim dedim, bu kez Jazz Times dergisinin önerilerini derledim. Ben de hatırlatacaktım, Ambrose Akinmusire 2 CD’li Village Vanguard canlı albümü çıktı, yerim dar ama şu kadar söyliyim hakiki postbop melodiler, belirgin bir trompet! * * * Klarnetçi Anat Cohen’le Trio Brasiliero’nun işbirliği üçüncü albümünü yayınladı. “Rosa Dos Ventos”, “Outra Coisa” da onların mı? Şimdi bir de “Alegria Da Casa” çıkmış. Dergi ilk ikisini yazmış. * * * Cazda arşivlik albümler önemli, Wynton Kelly Trio’nun gitarist Wes Montgomery ile 1962-68 arası stüdyo kayıtları ama çok çeşitli kaynaktan derlenmiş. * * * Sosyal medyada duyurmuştum ama burada kalıcı olsun, Rolling Stones efsanesi Charlie Watts’ın The Danish Radio Big Band albümü de çıktı.


Caz ve golf

Bu ikisini birarada seven kaç kişi var acaba?

Şaka değil. Beş sene önce bir caz dergisinde Jazz Cruise ilanını görünce çok şaşırmış, sonra aslında kendime kızmıştım, ‘birileri vizyon sahibi fena mı, sen niye şaşıyorsun ki’ diye. Nitekim haklı çıktılar, şimdi aynı firma dünyanın dört yanında en iyi sanatçıları 5* lüks bir gemiye dolduruyor hem seyahat, hem tatil hem de caz. Daha buna yeni yeni alışmışken şimdi yine bir ilan daha gördüm “Barbados’da Caz Gezisi” ama caz ve golf birarada. İşin sırrı burada. Yine gezi, yine sayahat, yine turizm ve yine caz ama golfle birlikte. İşin başında Elan Trotman var, 38 yaşında bir smooth caz saksofoncusu. Ya fikir onun ve organize ediyor ya bir çeşit editör gibi işin başında o var. 6-9 ekim arası Barbados’ta gündüz golf gece Norman Brown, Julian Vaughn, Will Downing gibi önemli isimleri dinliyorsunuz.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 03 Temmuz 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp