Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Jazz Company Geceleri: Kubilay Kan ile Sinemada Caz

Mekan: Jazz Company, Elite World Hotel, Talimhane, Taksim
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Sinemada Caz” konseptli özel gecedepiyanist, şarkıcı ve besteci Kubilay Kan, 6 Aralık Cuma akşamı sahne alacak. Kubilay Kan’a davulda Emir Özoğlu Ulusoy ve kontrbasta Yiğit Şen eşlik edecek. Bugüne kadar beyazperdede kullanılan en sevilen cazmüziklerinin seçkin örnekleriyle oluşturulan özel repertuvar gecesi, birbirinden renkli sahne şovlarına ev sahipliği yaparak misafirlerine müzik ziyafeti yaşatacak.


İZDSO Konserleri

Sanatçı: Yalçın Adıgüzel Şef, Orhan Teynalov Tar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletinial.com
Etkinlik Bilgisi : İzmir Devlet Senfoni orkestrası aralık ayının ilk konserini bu akşam gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgi için www.aassm.org.tr


Erdem Özkan Quartet

Sanatçı: Erdem Özkan (v), Uraz Kıvaner (p), Baran Say (b), Burak Durman (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müzik ve dansla küçük yaşta tanışmasına rağmen St. George Avusturya Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü?nü tamamladıktan sonra kurumsal hayata yönelen Erdem Özkan, müzikle profesyonel olarak 30 yaşından sonra ilgilenmeye başlamıştır. Ankara menşeili müzisyen Nejdi Şimşek tarafından düzenlenen parçalarla Frank Sinatra?ya odaklanan Dance-A-Natra projesi kapsamında ilk vokal tecrübesini yaşadıktan sonra, Sibel Köse Caz Vokal Atölyesi`ne katılarak Sibel Köse, Evrim Özşuca ve Eylül Biçer ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2016`da Pulawy, Polonya`da Janusz Szprot koordinasyonunda düzenlenen caz kampına katılmıştır. Bu eğitimleri takiben ilk sahne deneyimlerini Umut Ünleyen, Umut Oymak ve Burak Cihangirli ile gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Şef Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası`yla Cazda Genç Soluklar konserleri kapsamında sahne almıştır. Caz standartları ağırlıklı olmak üzere, Gregory Porter, Kurt Elling gibi çağdaş müzisyenlerin eserlerini de seslendiren Erdem Özkan, müziği hikayeleri aktarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirmekte ve sahne programlarında dinleyenlere bu hikayeler eğlenceli bir üslupla aktarmaktadır.


Ceren Gündoğdu

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Piyano başında yazdığı şarkılarıyla melankolik, romantik ve samimi bir müziğin izini süren, alternatif pop`un yükselen ismi Ceren Gündoğdu 6 Aralık’ta touche`de! Müzik hayatına 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde başlayan Ceren Gündoğdu, dinleyenleri vedalar ve yarım kalanlar arasında bir yolculuğa çıkaran sözü ve müziği kendine ait şarkıları 2018 sonbaharında yayınlamaya başladı. Fransız valslerine gönderme yapan ilk teklisi “Kardan Adam”ın ardından, bir diğer melankolik teklisi “Tepetaklak”ı yayınlayan ve halen, bir Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Damdaki Kemancı Müzikali”nde “Hodel” karakterini canlandırmaya devam eden Ceren Gündoğdu, farklı müzik türlerine olan ilgisinin yansımalarının derinden hissedildiği, nostaljik ve romantik şarkılardan oluşan repertuvarıyla dinleyiciyle buluşuyor.
Kapı Açılış: 19:00
Etkinlik Başlangıç: 21:30


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Hi-Ficılar hangi albümleri öneriyor?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 10 07 2017
Bu içerik toplam 3434 defa okunmuştur.
Caz kitapları çok önemli...

Art Pepper`cılara müjdem var!

Art Pepper`cılar buraya...

Bu dünyada Art Pepper`cılar diye bir şey varsa ben onlardan biriyim. Benim gibi çok kişinin olduğunu sanıyorum. Art Pepper`cılar yani. Art Pepper’la ilgili şöyle bir derdimiz var, adamın -bize, yani Pepper’cılara göre- yeterli kaydı yok, doyamadık yani. Sebebi malum, zor bir hayatı olmuş, üşenmeyip hesaplamıştım, aktif kayıtlar yapması toplam 15 yılı bulmuyor bile. Yani müzik hayatı çok kısa. Ellili yaşların başında öldü, bir defa uzun hapse girdi, bir defa uyuşturucu tedavisine yattı, çocukluk şu-bu çıkarın geriye ne kalıyor? Pek bir şey kalmıyor, oysa altosunun tadı mukayese ötesidir, o yüzden, yeni çıkan eski kayıtları çok değerli oluyor. Bu albümlerin biri 30 haziranda çıkmış Lee Konitz’le yaptığı işler. Diğeri serinin 4 numarası Bill Watrous’la olan kaydı. Bu 1979, önceki ise 77 yılından. Pepper’cılara müjdem olsun.


Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor?

Stereophile dergisine göre ayın en iyi albümü bu...

Hi-Fi`cıların müziğe bakışı çok farklı, hiç öyle olamadım, birkaç kere deniyim istedim ama beceremedim ben de peşini bıraktım ama hi-fi dergilerine elim erdikçe ne öneriyorlar diye bakarım, birkaçını buraya aldım. Stereophile dergisi temmuz sayısında Chris Potter’ın ECM’den “The Dreamer is the Dream” albümüne 5* yıldız vermiş. Kayıtlara bayılmışlar belli ki. Gerald Clayton’ın yeni albümü “Tributary Tales”i önermişler ama 3* yıldız vermişler. Chicago London Underground’un “A Night Walking Through Mirrors” albümüne de iyi puan vermişler ama ayın albümü olarak önerdikleri Taj Mahal’in Keb Mo ile yaptığı “TajMo” olmuş. Jason Rigby’nin Detroit-Cleveland Trio’su “One”da iyi puan alanlardan. Gitarist Ralph Towner’ın yeni albümü “My Foolish Heart”da öyle. Demek ECM firması hi-fi’cıların gözdesi, zaten onlar da cazı sever.


Şu fotoğraf size ne hatırlatıyor?

Mini bir haftasonu yaz festivali olmaz mı?

Geçen pazar (9 Temmuz) günü çekilen yandaki fotoğraf size ne hatırlatır bilmiyorum ama bana Newport Caz Festivalini hatırlatıyor. Newport’tan bize ne, orası öyle de, değineceğim konu başka, aslında bir öngörü. Diyorum ki, festivalden dostlara da hatırlatıyım, belli ki Fenerbahçe Parkı’yla Parklarda Caz etkinliği birbiriyle mükemmel örtüştü, hem coğrafi hem sosyal doku adeta bizi buluştur diye bağırıyor sanki, birbirlerini arayan siyam ikizleri gibiler, üstelik bu benim için yeni bir gözlem değil, ilk sene de dikkatimi çekmişti ve şimdi iyice yerine oturdu. Yaz ayları, şöyle iyice çimenlere yayılmacalı bir mini festival, biraz Coachella havasında, belki bir hafta sonu, cumartesiden pazar gecesine kadar, vokal projeler, daha smooth, iki gün ardı ardına konserler, ne dersiniz? Fikir yönetime havale :)


Caz müzisyenleri için en iyi kitaplar?

Caz müzisyenleri için yeni kitaplar çıktı.

Müzisyen değilim ama müzisyenlerin müzik kitapları konusunda çok sıkıntı çektiğini bilirim, hatta, üniversitede bir arkadaşım -ki seksenlerin başı oluyor- günlerce deli gibi Eagles şarkılarının notalarını aramıştı da bulamamıştı. Neyse, diyeceğim başka, tamam, Türkçe kaynak hep sıkıntılı ama hiç değilse ingilizcesi var, o bile bir şey. Elime birkaç yeni kitap bilgisi geçti, belki birilerinin işine yarar. Frank Catalano “Modern Saxophone Techniques” diye bir kitap yayınlamış, ki iyi müzisyendir. Jostein Gulbrandsen “Modern Jazz & Fusion Guitar” adıyla bir başka kitap yazmış. Larry Dunlap “Jazz Session Trainer” ve “The II-V Progression”, Whit Brown ve Bruce Gertz’in “Berklee Jazz Bass” kitaplarını da unutmıyım. Brent Vaartstra’nın bütün enstrümanlar için “500 Jazz Licks” kitabı da son olsun.


Müzik dinlemede modern metodlar

İnternet bilgisayarları devreden çıkarıyor

Teknolojide buna yeni bir nesil mi, yenilik mi, yeni bir bakış açısı mı ya da gelişme mi denir bilmiyorum ama bizzat bilgisayar teknolojisi müzik dinleme işlevini kendine yük görmeye başladı anlaşılan. Yük lafı tabi işin şakası, okurlarım arasında bu işleri yakından takip edenler kuşkusuz biliyordur, ben bilmeyenlere söyliyim, müzik dinlemede modern metod internetle erişilen müzik kaynağının doğrudan fotoğrafta örneğini gördüğünüz cihazlar sayesinde yüksek kaliteli müzik olarak hoparlörlerinize ulaşmasını sağlıyor. Hani eskiden bilgisayarlarda CD sürücüler internetle ortada kalkmaya başladı ya, şimdi bilgisayar da ortadan kalkıyor, gerek kalmıyor. Bir hi-fi dergisinde gördüğüm ilan Tidal gibi kayıpsız müzik dinlettiğini söyleyen kaynaklara bağlanarak müzikte kalite sorununu çözüyor. En azından iddia ediyor, denemedim, bari öyle diyeyim.


Caz albüm kapaklarında değişim...

Clean Feed gibi firmaların kapak tasarımları önemli

Pop ve rock müziğe göre caz albüm kapakları bana oldum olası cılız gelmiştir. Hadi diyelim ellilerden önce zaten böyle bir sektör yoktu ama ellilerden sonra hızla gelişti. Önce Andy Warhol gibi adamlar bu işe el attı, altmışlarda başta Blue Note gibi birkaç firmanın kurumsal yaklaşımını saymazsak hepsi içindeki müziğin ışıltısını göstermekten uzaktır. Pop ve rock müzikte sonraki yıllar çok büyük ilerlemeler oldu, özellikle yetmişler muazzam kapak tasarımları dönemidir. Frank Zappa’yı hatırlayın. Aslında caz da hâlâ tasarım işi cılızdır, 3-4 adam yanyana durup poz verir, bunu pek aşamadılar, bu yüzden Clean Feed gibi özellikli firmaların işlerini önemsiyorum. Yana ilginç bir örnek aldım ama bence internet sitesine girip kendiniz baksanız daha iyi epey değişik tasarımlar göreceksiniz.


Yeni bir `eloğlu ne işlerle uğraşıyor` haberi daha

Temir enerji, temiz çevre

Deniz Duvarı diye bir şey duymuş muydunuz? Ben duymamıştım. Hollandalı Waterstudio şirketi bir deniz duvarı tasarlamış, ismini de Yunan mitolojisinden Athena’ya ithafen Yunan tapınağı Parthenon’dan almış. Deniz duvarları yeni bir buluş değilmiş ama Parthenon eşsiz bir tasarım. Katı bir deniz duvarından ziyade su içinde her iki yöne yavaşça dönen üç ayaklı sütunlardan oluşuyor. Bunun birkaç avantajı var. Birincisi, katı bir duvara göre daha dayanıklı çünkü sütunlar, limanı koruma konusundaki etkinliği azaltmadan bir dereceye kadar esneklik sağlıyor. Ek olarak, sütunlar suyla dolu ve bütün platform deniz tabanına demirli olduğu için üst kısmı bir bulvar, liman uzantısı veya kentsel yeşil alan gibi kullanıma açık. İkincisi, Parthenon dalgaların gücünü elektrik enerjisine çevirip platformdaki bir kutuda saklıyormuş. Temiz enerji için önemli bir haber.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 10 Temmuz 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Leonard Cohen`in sırrı
Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı?
Cazın kayıp halkası
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp