Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

5 yıldız albümler hangileri?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 24 07 2017
Bu içerik toplam 3344 defa okunmuştur.
Sinema, cafe, caz...

Festival günlüğünü 8 kişilik ekip hazırladık

Bir festival günlüğü daha sona erdi

Cazkolik olarak heyecan verici koşturmacalarımızın başında ‘Festival Günlükleri’ gelir. 2013’de başlattığımız günlükleri sadece İstanbul ve Akbank Caz Festivalleri için hazırlıyoruz. Göz açıp kapayana kadar dört yıl geride kaldı. İlk başta şahsen benim, olan bitenin notlarını tutalım hem bir arşiv oluşur, 15-20 yıl sonra neler olmuş diye merak edip soran olursa gösterecek yayınlarımız olsun diyerek başladığımız günlükler geçen cuma sona eren 24. İstanbul Caz Festivali’yle zirvesine ulaştı. 5 fotoğraf sanatçısı arkadaşımızın harikulade kareleriyle konserler ölümsüzleşti, en güzellerini günlüğe aldık. Ben editörlüğünü yapıp, aktüel gözlemler ve konser yazıları yazarken Burak kulis ve arka plan notlarıyla günü gününe koşturduk. Buradan, emekleri için hem arkadaşlarıma hem de festival yönetimine gösterdikleri yakınlık ve destekleri için özel olarak teşekkür etmek istiyorum.


Araba sürerken caz

Araba sürerken sevdiğiniz özel bir albüm var mı?

Valla elbette böyle bir kategori yok ama böyle bir durum var. Mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Kendinizi uzuuunn bir yolda hayal edin, mutlaka sürüş temponuza uyumlu güzel bir melodi camlardan dışarı uçuşsun istersiniz. İnsana işlerin yolunda gittiğini hissettiği, kırların, ovaların hızlı akıp geçip gittiği anlar değil midir? Bu anlar için smooth cazın ritmik ve akıcı melodlleri çok iyi eşlikçidir. Onlar bir de fona tempo koyar, ve ille de soprano saksofon olur... Bence vokalli olsun diye diretmeyin. Benim keyif aldığım bu anlarda yolu olduğundan daha çok uzattığım bile çok olmuştur, mutlaka sizin de başınıza gelmiştir. Tavsiye ederim. Çok örnek veririm ama şimdi birini kayırmışım gibi olur, öyle olmasın diye en yeni çıkan albümü söyliyim, Jackiem Joyner ve albümünü bir kontrol edin, epey işinize yarayabilir derim...


Caz ve kurumlar

Vakıfları, salonları, okullarıyıla büyük bir gelenek

Klasik müzikle ilgili bir belgesel izlerken yüzyıllara yayılan zaman içinde bu güçlü müziğin ne kadar etkili ve köklü kurumlar ürettiğini gördüm. Kıskanmamak, etkilenmemek mümkün değil. Başta Almanya ve Avusturya Avrupanın tümü klasik müzikle ilgili özel ya da resmi sayısız güçlü kurum geliştirmiş. Bu kurumların kimi büyük bestecilerin çevresinde gelişmiş kimi mekanlar üzerinden kurusallaşmış ya da vakıflaşmış. Bu kadar organize olmuş bir müziğin sırtı kolay yere gelmez. Başka hiçbir müzik böyle köklü kurumlara sahip değil. Milyarlarca dolarlık sektör olmasına rağmen pop ve rock da öyle değil, cazı saymıyorum bile. Cazın anavatanı Amerikada devlet ya da özel destekli kaç kurum var? Müzeleri de sayın yine de yeterli değil. İlk caz okulu dahi 1940’larda açılmadı mı? Anlaşılan daha çok yolumuz var.


MTV yarattığı olgunun gerisinde kaldı

MTV bir çıkış yolu bulamadı

Dünya müzik sektöründe ve basınında bir kesim var ki ısrarla devri çoktan bitmiş MTV’den hâlâ bir şey olmasını bekliyor. Şapkadan yeniden tavşan çıkarmasını, televizyonun müziği yeniden yönlendirmesini umuyorlar. Yıllar önce MTV’nin hikayesini çevirip yayınlamıştık. Kuruluşunun üzerinden kırk yıla yakın zaman geçti, çok uzun süre müzik dünyasını yönetmiş muktedir televizyon kanalıydı ama artık değil. Daha yeni Billboard buna değinen bir yazı yayınladı. Meseleye caz üzerinden bakarsak aslında bir yerde bizi hiç de ilgilendiren bir tartışma değil. MTV’nin caza ne faydası oldu? Muktedir zamanlarında bilemediniz gecenin ilerleyen saatlerinde erotik göndermeler niyetine birşeyler yayınlıyorlardı, o yayınların bir kısmını YouTube’da hâlâ bulmak mümkün, konserlerden alınan kimi görüntüler.


Caz ve kahve hatta konyak ve grappa

300 yaşında bir cafe...

Caz ve şarap, ya da caz ve viski arasında nasıl bir keyif ilişkisi kuruluyorsa caz ve kahve arasında da aynısı hatta daha fazlası kuruluyor. Şık kafelerin sanki cazın doğal mekanları arasında yeraldığına dair güçlü bir algı yok mu? Bilhassa Paris kafeleriyle caz arasında? Üstelik tarihi göndermeleri de olan bir ilişki bu. Roma’nın en eski kafesi Café Greco 1760 yılında kurulan Venedikteki Florian’dan sonra İtalya’nın en eski kafesiymiş. Ününden ve geçmişinden dolayı turistlerin gözde mekanının duvarları kırmızı ikinci katındaki koltuklardan biri Byron, Shelley, Keats, Gogol, Stendhal gibi büyük yazarların oturduğu koltukmuş. Greco’nun şefi Simone Rampone konyak ve grappa ile renklendirilmiş espresso’larını özellikle tavsiye ediyormuş. Böyle bir anı yaşamak isteyenler fonda çalacak bir caz parçası seçmeyi de unutmasınlar.


Herbie Hancock`ın sinema kariyerinde artış var

Herbie Hancock kısa ama önemli bir rolde

Herbie Hancock sadece caz tarihine geçmiş bir adam değil, sinema tarihine de damga vurmuş biri. 1986 yılında efsanevi Round Midnight müzikleriyle Oscar alan sanatçı şimdi yeniden bir filmde görünmenin heyecanını yaşıyor. Fransız yönetmen Luc Besson iki Fransız çizerin 1967 tarihli çizgi romanını “Valerian" ismiyle perdeye aktardı ve basına yaptığı açıklamada müziğiyle 14 yaşındayken tek arkadaşım olan Herbie Hancock’ın da kısa bir rolle yeralmasından ne kadar mutlu olduğunu duyurdu. Valerian bin gezegenden oluşan bir şehir. Filmde geçen sene perdede Chet Baker’ı canlandıran Ethan Hawke de var, Rihanna da var, Clive Owen ve Cara Delavingne de var. Şu sıra filme ait bir teaser ortalıkta dönüyor, yandaki görsel de o teaserdan alınma zaten, anlaşılan çok kısa bir rolü var, muhtemelen birkaç saniye kadar.


5 * * * * * albümler hangileri?

Buemojiler artık müzede!

Downbeat yıldızları sakınmadığı albümleri bir bölümde derlemiş, ben de size yazın bir kenara diye iletmek istiyorum, kolay değil, 5 yıldızlı albümler bunlar: Başını Mark Whitfield`ın çektiği dörtlü “Stone House” ile listenin ilk sırasında. Ünlü basçı John Pattitucci “Irmao De Fé” albümüyle hemen arkasından geliyor. Masterpiece ünvanlı 5 yıldızlılar say say bitecek kadar çok olmuyor tabii ki. Gerald Clayton “Tributary Tales” ile ancak 4,5 alabilmiş. Hiç tanımadığım Fond of Tigers “Uninhabit” ile 5 yıldızı kapmış mesela. 4,5 yıldızda kalanlardan biri de Marc Copland olmuş “Better by Far” ile. Benim geçen hafta hararetle önerdiğim Noah Haidu’da 4,5 yıldızda kalmış. Ben gönülden 5 vermiştim onlar kırmış. 4,5’luklardan biri de Sao Paolo’lu grup The Reunion Project “Varanda” isimli albümüyle olmuş.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 24 Temmuz 2017, Pazartesi

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ortaya karışık caz
Caz konserleri atağa kalktı?
Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp