Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Jazz Company Geceleri: Kubilay Kan ile Sinemada Caz

Mekan: Jazz Company, Elite World Hotel, Talimhane, Taksim
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Sinemada Caz” konseptli özel gecedepiyanist, şarkıcı ve besteci Kubilay Kan, 6 Aralık Cuma akşamı sahne alacak. Kubilay Kan’a davulda Emir Özoğlu Ulusoy ve kontrbasta Yiğit Şen eşlik edecek. Bugüne kadar beyazperdede kullanılan en sevilen cazmüziklerinin seçkin örnekleriyle oluşturulan özel repertuvar gecesi, birbirinden renkli sahne şovlarına ev sahipliği yaparak misafirlerine müzik ziyafeti yaşatacak.


İZDSO Konserleri

Sanatçı: Yalçın Adıgüzel Şef, Orhan Teynalov Tar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletinial.com
Etkinlik Bilgisi : İzmir Devlet Senfoni orkestrası aralık ayının ilk konserini bu akşam gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgi için www.aassm.org.tr


Erdem Özkan Quartet

Sanatçı: Erdem Özkan (v), Uraz Kıvaner (p), Baran Say (b), Burak Durman (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müzik ve dansla küçük yaşta tanışmasına rağmen St. George Avusturya Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü?nü tamamladıktan sonra kurumsal hayata yönelen Erdem Özkan, müzikle profesyonel olarak 30 yaşından sonra ilgilenmeye başlamıştır. Ankara menşeili müzisyen Nejdi Şimşek tarafından düzenlenen parçalarla Frank Sinatra?ya odaklanan Dance-A-Natra projesi kapsamında ilk vokal tecrübesini yaşadıktan sonra, Sibel Köse Caz Vokal Atölyesi`ne katılarak Sibel Köse, Evrim Özşuca ve Eylül Biçer ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2016`da Pulawy, Polonya`da Janusz Szprot koordinasyonunda düzenlenen caz kampına katılmıştır. Bu eğitimleri takiben ilk sahne deneyimlerini Umut Ünleyen, Umut Oymak ve Burak Cihangirli ile gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Şef Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası`yla Cazda Genç Soluklar konserleri kapsamında sahne almıştır. Caz standartları ağırlıklı olmak üzere, Gregory Porter, Kurt Elling gibi çağdaş müzisyenlerin eserlerini de seslendiren Erdem Özkan, müziği hikayeleri aktarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirmekte ve sahne programlarında dinleyenlere bu hikayeler eğlenceli bir üslupla aktarmaktadır.


Ceren Gündoğdu

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Piyano başında yazdığı şarkılarıyla melankolik, romantik ve samimi bir müziğin izini süren, alternatif pop`un yükselen ismi Ceren Gündoğdu 6 Aralık’ta touche`de! Müzik hayatına 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde başlayan Ceren Gündoğdu, dinleyenleri vedalar ve yarım kalanlar arasında bir yolculuğa çıkaran sözü ve müziği kendine ait şarkıları 2018 sonbaharında yayınlamaya başladı. Fransız valslerine gönderme yapan ilk teklisi “Kardan Adam”ın ardından, bir diğer melankolik teklisi “Tepetaklak”ı yayınlayan ve halen, bir Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Damdaki Kemancı Müzikali”nde “Hodel” karakterini canlandırmaya devam eden Ceren Gündoğdu, farklı müzik türlerine olan ilgisinin yansımalarının derinden hissedildiği, nostaljik ve romantik şarkılardan oluşan repertuvarıyla dinleyiciyle buluşuyor.
Kapı Açılış: 19:00
Etkinlik Başlangıç: 21:30


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Caz biyografileri önemli...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 31 07 2017
Bu içerik toplam 3521 defa okunmuştur.
Şairlerin hayatı sıkıcı mıdır?

Caz tatili...

Bir caz tatili...

Yılda iki ay var ki, cazseverler açısından en kesat dönem. Temmuzda İstanbul Caz Festivali var, temmuz dolu ama ekimdeki Akbank Caz Festival’ine kadar klüpler dahil bomboş, heryer kapalı. Son yıllarda başta Bodrum tatil bölgelerinde kimi zaman tek tük, kimi zaman festivalimsi bir şeyler oluyor, mekânlar cazla doluyor. Müzisyenler yine de hareketli denebilir mi yoksa fazla mı iyimser olur. Eskiden beri hayalim yazları Avrupa caz festivallerinin peşinde geçirmekti. Şehirler, mekanlar, ülkeler güzel, caz güzel... daha ne olsun... ama şu yaşıma geldim öyle bir lüks fırsatı bulamadım, yapabilen varsa tebrik ederim. Çocukken tanıdığımız hariciyeci bir aile vardı, her yaz kendi arabalarıyla kısa da olsa mutlaka bir Avrupa turu yaparlardı, tam benim düşündüğüm. Önce Umbria, yukarı Rotterdam, aşağı İspanya, biraz yukarı Fransa... böyle bir tur.


Bakar körlük

Caz tarihinin 3 büyüğü aynı karede

Meğer ben yıllarca bu fotoğrafı ya eksik görmüşüm ya sadece ortasına bakmışım. Yıl 1951. Charlie Parker ve Dizzy Gillespie sonradan Birdland adını alan efsanevi klübün sahnesindeler. Soldaki basçı Tommy Potter. Ama, işin benim açımdan ilginci bundan sonrası, dedim ya, ben ya bu resmin tamamını görmemişim ya da körmüşüm çünkü efsane fotoğrafın en sağındaki tıfıl çocuk John Coltrane’den başkası değil. Henüz yirmilerin ortasında. Yüzünde çocukluktan yeni kurtulan masumiyet var. Boynunda boyun bağı. Takım elbise belli ki ucuzundan. Oysa, Parker ve Gillespie’nin faça düzgün ama onların yaşı büyük. Parker 31, Gillespie 34 yaşında. Daha tecrübeli ve olgunlar. Coltrane ilk saksofonunu satın aldığında 17 yaşındaydı, aynı nesilden olup hayatı boyunca bunu yapamamış kaç kişi varken sadece 8 yıl sonra cazın iki büyüğüyle aynı sahnede.


Şiir hayatınızı değiştirebilir mi?

Homeros güneş gözlüğü takar mıydı?

Entelektüel New York çevrelerinde son elli yılın düzenli tartışılan konularından şairlerin müziğe etkisi son olarak The New Yorker’da Louis Menand tarafından kaleme alındı. Şiir hayatınızı değiştirebilir mi? başlığıyla sorulan sorunun alt başlığı ‘sanat formunun değeri konusunda neden çok savunmacıyız’ oldu. İlginç bir yazı, bulursanız okumanızı öneririm. Yazar, Michael Robbin’in yeni kitabı “Equipment for Living: On Poetry and Pop Music” kitabını referans göstererek başladığı yazısı Bob Dylan, Adam Phillips, Frank O’Hara, Emerson, Boethius, Nietzsche, Freud ve Miley Cyrus isimlerine gönderme yapıyor. Yazarın altını çizdiği konu milyonlarca insan tarafından hiç de eleştirilmeden sevilen kültürel ürünlere dair eleştiri getirebilmek. Uzunca yazıda yazarın meramının kitap üzerinden okurla buluşması okuması ilginç bir yazıya dönüşmüş.


Odyofiller için yeni öneriler

Sektör için odyofillerin önemi arttı

Müzikte odyofil dinleyici her zaman önemli sayıdaydı ama değişen şartlarla önemleri daha da arttı. Malum, artık CD satışları yok denecek kadar azaldı, plak satışlarıysa arttı. Odyofil dinleyici kitlesininse azalmadığını, tersine kısmen arttığını sanıyorum. Son sıralar bakıyorum caz basınında odyofiller için önerilerde de artış var. Geçenlerde böyle bir listeye denk geldim, hemen not ediyim, mutlaka birilerine faydası olur. Anthony Ortega’nın 67 tarihli “New Dance”, Lee Konitz/Martial Solal’in “The Portland Sessions”ın 79 kaydı, Laurindo Almeida Quartet’in Bud Shank’le beraber 55 çalışması, en yenilerden Tony Allen’ın Art Blakey Tribute çalışması, yine en yenilerden Ahmad Jamal’in “Marseille’i, yine yenilerden Rosco Mitchell’ın “Bells for the South Side”ı ve son olsun Glauco Venier’nin “Miniatures”leri.


Bebop`ın kraliçesi

Yeni bir biyografiye ihtiyaç var mı?

Sarah Vaughan sesiyle bence kutsal üçlünün diğer ikisinden yani Ella ve Billie’den hiç de geri kalmasa da hakkında daha az konuşulur. Derken bir anda bir kitap haberi geldi; “Bebop Kraliçesi”. Böyle havalı isimler her zaman sevilir. Kitabı Elaine Hayes yazmış. Tanıtımda, okuyanların da düşünceleri var, mesela biri Vaughan’ın müziği üzerine önemli bir kitap diyor. Genellikle merak edilen özel hayata dair sansasyonel anılardır, Hayes kitabı bir çeşit doktora tezi gibi yazmış deniyor, daha ben okumadım, onların yalancısıyım ama kendi döneminde mesela bir Nina Simone gibi eşitlik, ayrımcılık, kadın hakları konularında pek de aktif biri olmadığı doğrulanıyor, o konular ilgisini çekmemiş, yürüyüşlere pek katılmamış. Bir diğer okur da kitap önemli bir boşluğu doldursa da kesin bir biyografi olmadığını söylüyor.


Telefon bağımlılığını azaltacak 4 önlem?

Bence bu önlemler de pek işe yaramaz...

"Bu yıl telefon bağımlılığı problemim olduğu ortaya çıktı. İhtiyacım olmadığında bile sürekli telefonuma bakıyordum. Korkutucu olan şuydu ki, sürekli telefona bakmak ve hemen yanıt vermek konusunda kendimi kontrol edemiyordum. Sanki herşey çok önemliydi. Sabah yaptığım ilk iş, yatmadan yaptığım son şey telefonuma bakmaktı. Teknolojiyi kullanmıyordum, o beni kullanıyordu.” Bu itiraflar danışmanlık şirketi Ernst and Young tarafından Singapur’da yaşayan bin kişilik testte çıkan sonuçlardan. Araştırma, insanların günde 12 saatini telefonlarıyla geçirdiğini ortaya çıkardı. British Columbia üniversitesi kontrülü geri alma konusunda ise şu ipuçlarını öneriyor: 1 - Geceleri telefonu kapatın. 2 - Sabahları ilk iş telefona bakmayın. 3 - Bir bildirime bakmadan kasten ara verin. 4 - Arada bir onsuz çıkın.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 31 Temmuz 2017, Pazartesi

 

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Leonard Cohen`in sırrı
Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı?
Cazın kayıp halkası
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp