Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Bergamada harikulade bir caz girişimi

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 14 08 2017
Bu içerik toplam 2863 defa okunmuştur.
Konsere koooşşş vatandaş...

Taksim meydanı ya da boğaz manzaralı konser

AKM`de caz

Şu ara herkes yıkılacak AKM ile ilgili yazıyor. AKM`de son caz konserini ne zaman izledim hatırlamıyorum bile, yoksa bilet için kapıda gecelenen Keith Jarrett konseri miydi? Değil miydi? Unuttum. Şimdi herkes mimari önermekle meşgul. Mimari kuşkusuz önemli ama içinde caz konserleri de olacağını umduğumuz yeni AKM`ye herkes dışardan bakıyor, yani, dış görünüşü nasıl olacak, gelin bir de içerden bakalım, içerde konser izlerken kapalı bir kutuda mı oturacağız yoksa mesela New York`un ünlü Lincoln Center`ı gibi (fotoğraftaki) içerden manzaralı mı olacak. Bu manzarayı ille Taksim meydanına bakar şekilde düşünmeyin, arka cepheden boğaza bakan nefis bir manzara da olabilir, dünyanın en güzel şehri değil mi? Ayrıca, Taksim meydanı da güzel manzara. Meydan veya boğaz manzaralı konser salonunda caz ömre ömür, anıya anı katar. Buradan beni ilgili birinin duyacağını pek sanmam ama inşallah böyle bir mimari şıklığı akıl ederler.


Başka birini bulamadın mı?

Trump ve doğaçlama... Allah korusun!

theatlantic.com yazarı David Graham 9 ağustostaki Trump`la ilgili yazısına John Coltrane`i malzeme yapmış, daha doğrusu, ikisi arasında paralellik kuruyor. Yazının başlığı da "Trump`ın tehlikeli aşkı doğaçlama" bak, bak bak... Yahu, Trump`ın doğaçlama yapması sadece Amerika`nın değil dünyanın başını derde sokar, tamam da bundan Coltrane`e ne! Kurduğu bağ daha da saçma; ikisi de mesleğe geleneksel yolla başlamış, ikisi de zamanla ezoterik hale gelmiş, ikisi de çoğu kişinin tutarsız bulduğunu tercih etmiş, ikisi de doğaçlamayı nerede bırakacağını bilmiyormuş... Coltrane`in bir defasında Miles`a dediği "niye oluyor bilmiyorum ama nasıl duracağımı bilmiyorum" sözüne Miles`ın "neden saksofonu ağzından uzaklaştırmayı denemiyorsun" cevabına bağlıyor. Diyesi o ki, biri Trump`a nasıl susacağını göstersin artık, iyi de, bunu demenin elli yolu var, git kardeşim, başka örnek bul.


Koooşşş vatandaş, 1 alana 1 konser bedava

Kampanya gibi kampanyaya gel!

Posta kutusuna Biletix’in maili düştüğünde gözüme inanamadım. Biletix konser biletlerini böyle mi satıyor artık? Mailin başlığı yukardaki gibi, ayrıca, “Kampanya gibi kampanya” diye alt başlık da var, yanında da yumruk emojisi. Sanat Performance Açıkhava Sahnesi adları resimde okunan isimlerin konserlerinde 1 alana 1 konser bedava kampanyası başlatmış. Bu ayıp Biletix’in mi, adı geçen organizasyonun mu bilmiyorum ama konser biletlerini de böyle salı pazarı usülü satacaksak ayıp değil mi? Acaba sanatçıların bundan haberi var mı? O sanatçılara sorsan onay verirler mi? Konserler hale düşmüş tarla artığı muamelesi mi görüyor artık? Ayrıca, ben Biletix’i sadece bilet satan, pazarlama yapmayan, duyuru yapan bir yer olarak biliyordum, demek konser biletlerini açık pazar usülü satış işine de girmişler!


Bergama`da harikulade bir caz girişimi

Bergamalı genç caz müzisyen adayları

Sizi bilmem ama benim için bu yazın en güzel caz olaylarından biri New York’da yaşayan caz gitaristi Timuçin Şahin’in yanına dünyaca ünlü bir grup caz müzisyenini alarak İzmir Bergama’da bir müzik/eğitim projesi gerçekleştirmesi oldu. Tümüyle hayalperest bir girişim. Kendi de egeli olan Şahin’in Reggie Washington, Ben Van Gelder, Owen Hart, Joris Teepe, Ali Perret gibi müzisyenlerle Bergama’nın gençlerine kolektif hayalgücü konusunda yönlendirme ve destekte bulunması gazetelerde, televizyonlarda haber hatta belgesel olması gereken bir olay ama maalesef olmuyor. Bu konuda Bergama Belediyesi’ni de kutlamak isterim. Oluşan Bergamalı çocuk müzisyenleri kolektifi ‘müziğe herkesin hakkı var’ şiarıyla müziği tartışmak, gencecik insanların kendilerini müzikle ifade etmeleri konusunda bir fırsata sahip olmalarını sağlamak.


Bodrum`da festival bereketi mi, enflasyonu mu?

Bodrum Müzik Festivali sürüyor

Herkes bu yaz Bodrum mu, Çeşme mi kısır tartışması içinde vakit öldüre dursun konser etkinliklerinde Bodrum arayı çok fena açıyor, açıyor ama yine de bir karmaşa mı var sanki. Geçen yıllara göre bu yaz daha fazla sayıda konser-festival var ve hepsi birbirinden farklı organizasyonlar. Festivallerin dışında tek tek konserler var, onları da unutmayalım. Önce Karya’nın organize ettiği bir festival vardı, o yapıldı mı? Sonra, Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl hedef büyüterek adını Bodrum Müzik Festivali yapan D-Marin Festivali, eylül başı Bodrum’a yepyeni bir hava katacak gibi görünen Bodrum Caz Festivali, festival olmayan ama caz konserleri havasındaki Hakan Erdoğan’ın We Love Bodrum konserleri... Valla merak ediyorum, inşallah bu konserlerin hepsi doluyordur, yoksa seneye bunların yarısını göremeyiz, hadi Bodrumlular, bu konserler kaçmasın!


Caz baladı yapış yapış bir şey değildir

Geçen yılın en iyi albümlerinden biri kabul ediliyor

Evet, değildir ama hem caz tarihi hem günümüz cıvık caz baladlarıyla dolu diye şikayet ederken aklıma geçen sene yayınlanan Dave Liebman & Richie Beirach’ın “Balladscapes” albümü geldi. Gözüme ilişmiş ama dinlememiştim. Hemen dinlemeye başladım, dinledikçe cıvımış baladlardan nasıl sıkıldığımı daha iyi anladım. Aynı yaşta iki büyük ustanın yanlarına davul-bas ritmini almadan giriştikleri bu duo iş onların ustalıklı kimyaları olmasa kolay hiç iş değil. Özellikle, Liebman’ın çoğunlukla soprano saksofon çalmayı tercih etmesi önemli. Bu enstrümanın repertuvarına böyle bir albüm eklenmesi dahası Bach’tan Weill’e, kendi bestelerinden Coltrane’e uzanan repertuvar seçimi bir cazsever olarak insana gurur ve heyecan veriyor. Liebman’ın Coltrane’le hesaplaşması halen sürüyor, bu konuda en yeni albüm Joe Lovano’yla “Compassion” albümü ama onu daha dinlemedim. Bekliyorum.


Durun daha interneti çözmemiştik

Nesnelerin interneti ne ola ki?

Sanki bildiğimiz interneti çözmüşüz gibi üstüne yeni kavramlar çıkıyor. Bir ara dark web modası vardı, belki hala vardır, adı üstünde, karanlık bir iş, merak etmeye benim bilgim yetmez ama geçen gün ‘nesnelerin interneti’ tabirini görünce hafiften tüylerim diken diken olmuş. Okuyunca sevimli bile buluyorsunuz ama benim gözümde Transformers filmindeki gibi bir anda canlanan mutfak eşyaları belirdi. Nesnelerin interneti de onların masumu, işe yarar olanı. Mantıken öyle! Normal makineleri akıllı hale getiren bir aygıt ağı deyince sizin de içiniz ürpermiyor mu? Geçenlerde akıllı birşeyler kendi aralarında yeni bir dil geliştirmişler de proje sahipleri apar topar projeyi durdurmuş haberleri vardı. Mutlaka çok faydalı gelişmeler bunlar, hiç kuşkum yok ama ne yalan tırsmadan da edemiyorum. Sizin içiniz rahat mı?


Yandaki öyle sıradan bir sırt çantası değil!

Sırt çantası deyip geçmeyin...

Sırt çantalarını ne severim ne de kullanırım, hatta şikayetçiyim, metroda tıkabasa dolu sırt çantaları 2 kişilik yer kaplıyor. Neyse, mesele benim sevmem değil, sevenler için ultra modern bir haberim var. Bir şirket yakın çevresindekilerle müzik videosu, şarkı, Facebook sayfası ya da internet linki paylaşan, 300 adet programlanabilir kumaştan üretilmiş sırt çantası geliştirmiş. Firma yetkilileri yeni dijital neslin özel bir sırt çantası yaması görevi görüyormuş. Bu ne demekse. Proje, kumaşları programlanabilir cihazlar olarak yeniden yaratma çabasının parçasıymış. Nano teknoloji filan deniyordu, bu o mu, başka bir şey mi? Yanda, resimdeki çanta o çanta. Şahıs uygulamayı açıp sırt çantasına akıllı telefon kamerası tuttuğunda çantayla özgün bir eşleşme sağlanıyormuş. Anlayan varsa beri gelsin.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 14 Ağustos 2017, Pazartesi

Kaydet

 

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp