Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Bergamada harikulade bir caz girişimi

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 14 08 2017
Bu içerik toplam 3035 defa okunmuştur.
Konsere koooşşş vatandaş...

Taksim meydanı ya da boğaz manzaralı konser

AKM`de caz

Şu ara herkes yıkılacak AKM ile ilgili yazıyor. AKM`de son caz konserini ne zaman izledim hatırlamıyorum bile, yoksa bilet için kapıda gecelenen Keith Jarrett konseri miydi? Değil miydi? Unuttum. Şimdi herkes mimari önermekle meşgul. Mimari kuşkusuz önemli ama içinde caz konserleri de olacağını umduğumuz yeni AKM`ye herkes dışardan bakıyor, yani, dış görünüşü nasıl olacak, gelin bir de içerden bakalım, içerde konser izlerken kapalı bir kutuda mı oturacağız yoksa mesela New York`un ünlü Lincoln Center`ı gibi (fotoğraftaki) içerden manzaralı mı olacak. Bu manzarayı ille Taksim meydanına bakar şekilde düşünmeyin, arka cepheden boğaza bakan nefis bir manzara da olabilir, dünyanın en güzel şehri değil mi? Ayrıca, Taksim meydanı da güzel manzara. Meydan veya boğaz manzaralı konser salonunda caz ömre ömür, anıya anı katar. Buradan beni ilgili birinin duyacağını pek sanmam ama inşallah böyle bir mimari şıklığı akıl ederler.


Başka birini bulamadın mı?

Trump ve doğaçlama... Allah korusun!

theatlantic.com yazarı David Graham 9 ağustostaki Trump`la ilgili yazısına John Coltrane`i malzeme yapmış, daha doğrusu, ikisi arasında paralellik kuruyor. Yazının başlığı da "Trump`ın tehlikeli aşkı doğaçlama" bak, bak bak... Yahu, Trump`ın doğaçlama yapması sadece Amerika`nın değil dünyanın başını derde sokar, tamam da bundan Coltrane`e ne! Kurduğu bağ daha da saçma; ikisi de mesleğe geleneksel yolla başlamış, ikisi de zamanla ezoterik hale gelmiş, ikisi de çoğu kişinin tutarsız bulduğunu tercih etmiş, ikisi de doğaçlamayı nerede bırakacağını bilmiyormuş... Coltrane`in bir defasında Miles`a dediği "niye oluyor bilmiyorum ama nasıl duracağımı bilmiyorum" sözüne Miles`ın "neden saksofonu ağzından uzaklaştırmayı denemiyorsun" cevabına bağlıyor. Diyesi o ki, biri Trump`a nasıl susacağını göstersin artık, iyi de, bunu demenin elli yolu var, git kardeşim, başka örnek bul.


Koooşşş vatandaş, 1 alana 1 konser bedava

Kampanya gibi kampanyaya gel!

Posta kutusuna Biletix’in maili düştüğünde gözüme inanamadım. Biletix konser biletlerini böyle mi satıyor artık? Mailin başlığı yukardaki gibi, ayrıca, “Kampanya gibi kampanya” diye alt başlık da var, yanında da yumruk emojisi. Sanat Performance Açıkhava Sahnesi adları resimde okunan isimlerin konserlerinde 1 alana 1 konser bedava kampanyası başlatmış. Bu ayıp Biletix’in mi, adı geçen organizasyonun mu bilmiyorum ama konser biletlerini de böyle salı pazarı usülü satacaksak ayıp değil mi? Acaba sanatçıların bundan haberi var mı? O sanatçılara sorsan onay verirler mi? Konserler hale düşmüş tarla artığı muamelesi mi görüyor artık? Ayrıca, ben Biletix’i sadece bilet satan, pazarlama yapmayan, duyuru yapan bir yer olarak biliyordum, demek konser biletlerini açık pazar usülü satış işine de girmişler!


Bergama`da harikulade bir caz girişimi

Bergamalı genç caz müzisyen adayları

Sizi bilmem ama benim için bu yazın en güzel caz olaylarından biri New York’da yaşayan caz gitaristi Timuçin Şahin’in yanına dünyaca ünlü bir grup caz müzisyenini alarak İzmir Bergama’da bir müzik/eğitim projesi gerçekleştirmesi oldu. Tümüyle hayalperest bir girişim. Kendi de egeli olan Şahin’in Reggie Washington, Ben Van Gelder, Owen Hart, Joris Teepe, Ali Perret gibi müzisyenlerle Bergama’nın gençlerine kolektif hayalgücü konusunda yönlendirme ve destekte bulunması gazetelerde, televizyonlarda haber hatta belgesel olması gereken bir olay ama maalesef olmuyor. Bu konuda Bergama Belediyesi’ni de kutlamak isterim. Oluşan Bergamalı çocuk müzisyenleri kolektifi ‘müziğe herkesin hakkı var’ şiarıyla müziği tartışmak, gencecik insanların kendilerini müzikle ifade etmeleri konusunda bir fırsata sahip olmalarını sağlamak.


Bodrum`da festival bereketi mi, enflasyonu mu?

Bodrum Müzik Festivali sürüyor

Herkes bu yaz Bodrum mu, Çeşme mi kısır tartışması içinde vakit öldüre dursun konser etkinliklerinde Bodrum arayı çok fena açıyor, açıyor ama yine de bir karmaşa mı var sanki. Geçen yıllara göre bu yaz daha fazla sayıda konser-festival var ve hepsi birbirinden farklı organizasyonlar. Festivallerin dışında tek tek konserler var, onları da unutmayalım. Önce Karya’nın organize ettiği bir festival vardı, o yapıldı mı? Sonra, Gümüşlük Klasik Müzik Festivali, bu yıl hedef büyüterek adını Bodrum Müzik Festivali yapan D-Marin Festivali, eylül başı Bodrum’a yepyeni bir hava katacak gibi görünen Bodrum Caz Festivali, festival olmayan ama caz konserleri havasındaki Hakan Erdoğan’ın We Love Bodrum konserleri... Valla merak ediyorum, inşallah bu konserlerin hepsi doluyordur, yoksa seneye bunların yarısını göremeyiz, hadi Bodrumlular, bu konserler kaçmasın!


Caz baladı yapış yapış bir şey değildir

Geçen yılın en iyi albümlerinden biri kabul ediliyor

Evet, değildir ama hem caz tarihi hem günümüz cıvık caz baladlarıyla dolu diye şikayet ederken aklıma geçen sene yayınlanan Dave Liebman & Richie Beirach’ın “Balladscapes” albümü geldi. Gözüme ilişmiş ama dinlememiştim. Hemen dinlemeye başladım, dinledikçe cıvımış baladlardan nasıl sıkıldığımı daha iyi anladım. Aynı yaşta iki büyük ustanın yanlarına davul-bas ritmini almadan giriştikleri bu duo iş onların ustalıklı kimyaları olmasa kolay hiç iş değil. Özellikle, Liebman’ın çoğunlukla soprano saksofon çalmayı tercih etmesi önemli. Bu enstrümanın repertuvarına böyle bir albüm eklenmesi dahası Bach’tan Weill’e, kendi bestelerinden Coltrane’e uzanan repertuvar seçimi bir cazsever olarak insana gurur ve heyecan veriyor. Liebman’ın Coltrane’le hesaplaşması halen sürüyor, bu konuda en yeni albüm Joe Lovano’yla “Compassion” albümü ama onu daha dinlemedim. Bekliyorum.


Durun daha interneti çözmemiştik

Nesnelerin interneti ne ola ki?

Sanki bildiğimiz interneti çözmüşüz gibi üstüne yeni kavramlar çıkıyor. Bir ara dark web modası vardı, belki hala vardır, adı üstünde, karanlık bir iş, merak etmeye benim bilgim yetmez ama geçen gün ‘nesnelerin interneti’ tabirini görünce hafiften tüylerim diken diken olmuş. Okuyunca sevimli bile buluyorsunuz ama benim gözümde Transformers filmindeki gibi bir anda canlanan mutfak eşyaları belirdi. Nesnelerin interneti de onların masumu, işe yarar olanı. Mantıken öyle! Normal makineleri akıllı hale getiren bir aygıt ağı deyince sizin de içiniz ürpermiyor mu? Geçenlerde akıllı birşeyler kendi aralarında yeni bir dil geliştirmişler de proje sahipleri apar topar projeyi durdurmuş haberleri vardı. Mutlaka çok faydalı gelişmeler bunlar, hiç kuşkum yok ama ne yalan tırsmadan da edemiyorum. Sizin içiniz rahat mı?


Yandaki öyle sıradan bir sırt çantası değil!

Sırt çantası deyip geçmeyin...

Sırt çantalarını ne severim ne de kullanırım, hatta şikayetçiyim, metroda tıkabasa dolu sırt çantaları 2 kişilik yer kaplıyor. Neyse, mesele benim sevmem değil, sevenler için ultra modern bir haberim var. Bir şirket yakın çevresindekilerle müzik videosu, şarkı, Facebook sayfası ya da internet linki paylaşan, 300 adet programlanabilir kumaştan üretilmiş sırt çantası geliştirmiş. Firma yetkilileri yeni dijital neslin özel bir sırt çantası yaması görevi görüyormuş. Bu ne demekse. Proje, kumaşları programlanabilir cihazlar olarak yeniden yaratma çabasının parçasıymış. Nano teknoloji filan deniyordu, bu o mu, başka bir şey mi? Yanda, resimdeki çanta o çanta. Şahıs uygulamayı açıp sırt çantasına akıllı telefon kamerası tuttuğunda çantayla özgün bir eşleşme sağlanıyormuş. Anlayan varsa beri gelsin.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 14 Ağustos 2017, Pazartesi

Kaydet

 

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ortaya karışık caz
Caz konserleri atağa kalktı?
Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp