Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Uzun menzilli akustik aygıt

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 20 08 2017
Bu içerik toplam 3354 defa okunmuştur.
Geçen haftanın en çok satan albümleri

Stan Getz mi ne öyle biri...

Eğlence kotasını dolduran caz

1965 yılında bir turne sırası The Beatles’tan John Lennon ile röportaj yapan müzik gazetecisi Jean Shepherd bir ara Lennon’a caz müziğini sevip sevmediğini sorar, “Getz” der Lennon, “Biri bana onun Iguana mı ne öyle bir albümünü vermişti”. Kastettiği kişi Stan Getz’dir. Lennon’ın bilgisizlikle dolu önemsemez hatta küçümseyen tavrı caz tutkunu gazeteciyi üzer ve kızdırır. Bir zaman sonra John Coltrane’in “A Love Supreme” albümü hakkında yazdığı makalede bu anısından bahseder ve o dönem caz müziğin insanları eğlendirme kotasını artık çoktan doldurduğunu, bu işi popa terkettiğini, entelektüel huzursuzluklar ve sivil haklar konularına yöneldiğini belirtir. John Coltrane’in “A Love Supreme” albümüyle kotanın dışına çıkan ilk neslin lideri olduğunu, türün sınırlarını fazlasıyla aşan bir albümdü diye bitirir.


Uzun menzilli akustik aygıt

Bazı şarkılar da uzun menzilli akustik aygıt işlevi görür

İnsanoğlundan her kötülüğü beklerim. Şimdi de, sesin savaş silahı olarak kullanılması yaygınlaşacakmış. Müziğin insanlık tarihinde savaşlarda moral vermek, kahramanlık duygularını tetiklemek, düşmanı korkutmak gibi işlevleri vardı, marş, kükreyen davullar, savaş alanlarını titreten borular... bunlar hep anlaşılabilir şeylermiş. 2. Dünya Savaşı Stalingrad kuşatmasında Sovyet birliklerinin Almanları uyutmamak için marşlar çaldığı yazılır hatta futbol taraftarlarının rakip takım otel önündeki gürültüleri de öyle, oysa, ses frekanslarını kullanarak özel tasarlanan bir sonik silah "Uzun Menzilli Akustik Aygıt" olarak isimlendirilmiş. Bu silah herhalde en çok Kuzey Kore liderinin ilgisini çekecektir, adamın kafası böyle şeylere iyi çalışıyor. Kimbilir, belki onda çoktan bu "uzun menzilli akustik aygıt"lardan vardır bile.


Jack Johnson`ın kaderi

Miles`ın boks tutkusu

Miles Davis’in az tanınan albümü “Jack Jackson”ı bilirsiniz. Aslında soundtrack olan albüm ilk siyah ağır sıklet boks şampiyonu Jack Jackson belgeseli için yazılmıştı. Miles’ın amatör boks yaptığını biliyoruz, boksa tutkundu, maçlara giderdi. O dönem başarılı her siyah gibi Jack Jackson’ın da başına gelmeyen kalmadı, ülkeyi terketmek zorunda dahi kaldı. Miles o dönem Gleason’s Gym’de boks çalışıyordu, boksörlerin hareketlerini iyi biliyordu zihninde tren ritmi belirdi ve müzikte bu ritmi kullandı, sonraki soruysa tren ritmi siyah bir müziğe çevrilebilir mi oldu. Acaba parti vermeyi, dans etmeyi seven Jack Jackson bu müzikle de dans eder miydi? Müzik bunların üzerin kurgulandı ama Columbia firması albümü kasıtlı batırdı. Promosyon yapmadı, siyahlardan bekledikleri müzik bu değildi, eleştirmenler de albümü sevmedi.


Yakın geçmişten hatırladığım albümler

Bu albümler daha dün gibi

Cazkolik’i hayata geçirmeden önce Açık Radyo’da yine Cazkolik adıyla bir radyo programı yapıyordum. Beş yıl sürmüştü, o Cazkolik’in son yılında şimdi okuduğunuz Cazkolik fikrini hayata geçirmeye karar vermiştim. Arada geri dönüp o programları hâlâ dinlerim, geçen gün, 11 aralık 2008 tarihli programa denk geldim, dünyaca ünlü caz yazarlarının listelerinden yılın en iyi caz albümleri özel programı yapmışım, o programdan dikkatimi vibrafoncu Tom Beckham’ın “Suspicions”, Chad Taylor’ın “Circle Down”, Angelica Sanchez’in “Life Between”, Hank Jones’un o tarihli bir albümü ve daha başka çalışmalar çekmişti. Şimdi fırsat bu fırsat size de hatırlatıyım, özellikle “Circle Down”dan “Specifica”, “Suspicions”dan “No Agenda” ve “Life Between”den “514” buraya not ediyim belki birileri merak eder.


Kariyerimin son durağında caz işin süsü olsun

Bir klasik albümü, olmadı caz albümü yaparım

Benny Andersson desem aklınıza kim gelir? Müzik tarihine âşinâ biri hemen tanır ama çoğumuza bir şey ifade etmez, peki, ya ABBA dersem, iş açıklığa kavuşur... Benny Andersson ABBA’nın komik yüzlü piyanisti. Son dönem pop-rock gibi müziklerle şan-şöhretin ve tabii paranın âlâsını bulmuş ama yaş da yetmişi bulmuş efsane isimler yayınladıkları son işlerinde klasikti, cazdı bu tip çalışmalara yöneliyor, yanına bir de beyanat patlatıyor, ben aslında hep klasik, caz dinlerdim... Andersson da öyle. Klasik solo piyano albümü çıkarmış, pop için fazla yaşlıyım diyor. Rolling Stones’un davulcusu da caz albümü yayınlamıştı, Sting’in hayatının her evresinde caz bir ucundan kendini gösteriyordu. Brian Ferry kendini tümüyle caza vakfetti. Bu adamlar kariyerimin son döneminde olmadı caz yaparım, idare ederim mi diyorlar?


Bill Evans`ın yalnızlığı

Kadrajın dışında Eddie Gomez de var

Büyük sanatçıların özellikle gündelik hayatlarına ve kişiliklerine dair gerçekçi ipuçlarını ya onların vaktiyle yaptıkları röportajlarda ya da birlikte çaldığı arkadaşlarının beyanatlarında bulabiliyoruz. Bulabiliyoruz dediğim aslında cımbızla topluyoruz demeli. Gündelik hayatında Bill Evans’ın nasıl biri olduğunu muhtemelen benim gibi her cazsever merak etmiştir. Şahsen benim tahminim içine kapalı biri olduğuydu, tam kastettiğim gibi mi bilmiyorum ama geçenlerde altmışlı yıllarda bir süre onunla çalan Jack DeJohnette’in yeni bir söyleşisini okudum, mesela orada belirgin bir ipucu vardı. Cümlesi tastamam şöyleydi; “Bill oldukça münzevi bir adamdı”. Hüzün verici değil mi? Ama müziğinde de bu yok mu zaten! Birlikte seyahat ederlerken de Johnette ve Gomez’le fazla takılmazmış. Demek her daim münzevi!


Son haftaların en çok satan albümleri

Terry Gibb hâlâ formda

Bu listeler hangisi satmış, ne kadar satmıştan ziyade isimler ve albümleri takip etmek bakımından benim için daha yararlı. Mesela ilk sırada 92 yaşına basan Terry Gibb`in yeni albümü var, açıkçası duymamıştım. 2. Louis Hayes`in "Serenad for Horace"ı var ki hiç şaşırtıcı değil, bu listedeki albümlerin Amerikan albümleri olduğunu hatırlatmalı. 3. sırada Cyrus Chestnut var, harikulade piyanistin her albümü listeye giriyor. İstanbul`a geldiği trioya Steve Nelson eklenmiş. 4. sırada Jazzmeia Horn "A Social Call" ile listede, Hudson projesi ile Malone`un yeni albümü 5-6. sırada. Pizzarelli`siz liste olmaz, 7. sırada. Gerald Cannon`ın albümünü ben de sevdim, 8. sırada. Jaco konser kaydı 9, daha üst sıralara çıkmasını beklediğim Charles Lloyd`un yeni albümü "Passin` Thru" ise 10. sırada.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 21 Ağustos 2017, Pazartesi

Kayde

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk.
Türkiye caz tarihinin usta sanatçısı Tuna Ötenel`in albümü uzun yıllar sonra ilk kez dijital platformlarda yerini aldı.
Ortaya karışık caz
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp