Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Triole

Sanatçı: Asena Akan (v,b), Barış Ünal (g), Nihal Saruhanlı (d), Konuk: Burç Bora Uyan (p)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Triole; Latin caz, swing, bossa nova, samba tarzında hem güncel hem geleneksel müzikleri yorumlayan trio bir gruptur. Vokal ve bas gitarda Asena Akan, klasik gitarda Barış Ünal ve davulda Nihal Saruhanlı?dan oluşur. Triole, çoğunluğu Portekizce sözlü repertuarı, kıvrak Latin ritimleri ve Brezilya tınıları ile dinleyiciyi bu egzotik dünyaya davet eder. Bu performansta üçlüye piyanoda Burç Bora Uyan eşlik edecek.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Emin Fındıkoğlu, Şenova Ülker, İmer Demirer, Barış Yazıcı, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Hüseyin Çakır, Çağdaş Oruç, Duru Tuna, Barış Ertürk, Serhan Erkol, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 21.00
Web Adresi: http://www.
Etkinlik Bilgisi : PAZAR CAZCILAR AZAR - BİG BAND GECESİ


Aşkın müziği

Sanatçı: İBB Kent Orkestrası, Sinem Balık, Didem Balık
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Avrupa`da Opera Twins (Opera İkizleri) olarak tanınan Sinem ve Didem Balık, 15 Aralık akşamı Cemal Reşit Rey (CRR) Konser Salonu`nda "Aşkın Müziği" başlıklı konserle müzikseverlerle buluşacak. Türkiye`nin ses renkleri farklı ilk opera ikizleri olan Sinem ve Didem Balık`a konserde, Hakan Cumhur yönetimindeki İBB Kent Orkestrası eşlik edecek. "Aşkın Müziği" başlıklı konserde farklı dillerden eserlerle evrensel bir müzik şöleni sunulacak. Carmen, Üç Kuruşluk Opera, Ayşe Opereti, Lüküs Hayat ve Chicago konserde seslendirilecek eserlerden bazıları. Konser biletleri 30 ve 20 TL. olarak CRR Konser Salonu Gişesi ve Biletix`ten temin edilebilir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Kan, ter ve şarkı söylemek

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 28 08 2017
Bu içerik toplam 2603 defa okunmuştur.
Herkese iyi bayramlar, iyi tatiller...

Sizce Türkiye`de uygulanır mı?

Cep telefonu yok, sorun da yok!

Bu köşede daha önce cep telefonlarının konserlere zarar vermeye başladığını yazmıştım, destek de gelmişti. Şikayet ederek sorunun çözüleceği yok, hiç değilse biz cazseverler yüksek konsantrasyon gerektiren konserlerde cep telefonlarıyla boğuşmayalım istiyoruz derken çözüm Amerika`dan geldi. Rolling Stone dergisini okurken köşede küçük bir haber, "cep telefonu yok, sorun da yok"... Allah allah, bu ne ki derken işin aslı anlaşıldı. Yondr isimli şirket konsere girerken minik, kilitlenebilir kılıflar dağıtıyor, tıpkı yandaki resimdeki gibi, mağazalarda elbiselere takılan manyetik aparatları bilirsiniz, onun gibi bir kilit sistemiyle cep telefonunuzu konser boyu kullanamıyorsunuz. Tabii bu zor bir seçim, biletlerin elde kalma riski yüksek ve habere göre sadece Bob Dylan gibi adamlar bu kuralı koyabiliyor. Beni sadece dinlemek için gelin diyor. Adam haklı.


Zarif ve keskin eleştiri sanatı olarak caz

Grubun yeni albümü çıktı

Başlık, geçen hafta yeni albümleri dinlerken dikkatimi çeken bir ayrıntıdan çıktı. Portico Quartet`in yeni çalışması "Art in the Age of Automation"ı dinliyordum (ki grubu sonbahar Zorlu PSM`de dinleyeceğiz). Caz hiçbir dönem slogan atan bir müzik olmadı ama hayata ilgisiz de kalmadı. Caz müzisyenleri (en azından yukarda adı geçen albümlerin sahibi olan tarz müzisyenler) müziklerini doğrudan mesaj verme kaygısıyla yapmadı/yapmaz, (tıpkı modern kavramsal sanatçılar gibi, hatta onların gözlemleri dünyaya ve hayata karşı çok daha keskin ve eleştireldir) öyle olsa emin olun vasat bir müzik olur ama dışavurmak istedikleri derin iç kaygıları müziklerine yansır, kendilerini gizlemez, sahip olduğu en güçlü dille ve en açık şekilde ne düşünüyor ve hissediyorsa söylerler ama tarzları farklıdır.


Kan, ter ve şarkı söylemek

Ağır bir iş olarak şarkı söylemek

Yanda Cage the Elephant rock grubunun solisti Matt Shultz`un fotoğrafını görünce şarkı söylemenin ne denli zor ve yıpratıcı bir iş olabileceğini farkediyorsunuz. En az iki saat sahnede aşırı yüksek tempoda hem hareket halindesiniz hem bağıra çağıra söylüyorsunuz. Evde üç dakika böyle söyleyin dördüncü dakika ses gider. Bu performansa bir de şarkının sözlerinin gerektirdiği dramatik ifadeleri, içine girilen duygusal tünelin bünyede yarattığı etkiyi varın siz düşünün. Üst düzey sporcudan farkları yok. Böylesi performansları tek damla terlemeden, yakışıklılığına, güzelliğine saniye zarar gelmeden konseri sahneye çıktığı gibi bitirenlerle mukayese etmeli mi etmemeli mi? Herkesin dinleyicisi ve gerçekliği farklı diyebilirsiniz, Shultz gibiler şarkı söylüyorsa diğerleri ne yapıyor da diyebilirsiniz!


Herkesin başkan adayı

Pop starı gibi başbakan

Kanada başbakanı Justin Trudeau paylaşılamayan siyasetçi olmayı sürdürüyor. Şu sıra Trudeau`ya en fazla imrenen Amerikalılar olmalı. Genç başbakanın popülaritesi inanılmaz. Yanda fotoğrafını gördüğünüz ünlü müzik dergisi Rolling Stone ağustos sayısının kapağına müzik dünyasında star kalmamışcasına Justin Trudeau fotoğrafı koymuş, altında da hayıflanan bir başlık. Bu işler genellikle tam bir içi seni, dışı beni yakar durumudur. Aslında, genç başbakanın genlerinde popülerlik zaten vardı. Babası Pierre Trudeau da vaktinde Kanada başbakanı bir siyasetçiydi ama babasıyla arasında çok yaş farkı var. Baba Trudeau`nun da çapkın olduğu söylenirdi, hatta anne Margaret Trudeau`nun da. Anne de ünlü bir yazar, oyuncu, televizyoncu, çok yönlü bir entelektüel, bir ara Mick Jagger`la sevgili olduğu da konuşulurdu. Amerikalılar belli ki Kennedy`lere benzeyen renkli aileleri seviyor ama Trump`la idare etmek durumundalar.


Carlos Santana`nın EN`leri

Santana`nın vazgeçemediği albüm

Bu yıl müzik basınında John Coltrane ve özellikle "A Love Supreme" albümü hakkında irili ufaklı bir sürü habere denk geldim. Belki zaten sık çıkıyordur da ben yeni farketmişimdir, emin değilim. Son haber yine Rollins Stone`dan (bu hafta bu dergiden çok malzeme çıktı). Dergi, Santana`ya `en şu, en bu` tarzı bir sürü soru sormuş, soruların biri rahatlamak için hangi albümü dinlersin idi. Cevap; Coltrane "A Love Supreme". Santana albüm hakkında "Coltrane`in müziği bükülmüş ve eğrilmiş bir zihni düzeltebilir" diyor. Dediğine katılıyorum ama "A Love Supreme"i rahatlamak için dinlemek aklıma gelmez doğrusu, belki ne kastettiğini tam anlamadım, o da olabilir. Peki şuna ne dersiniz; "Genç Santana`ya ne önerirsin?" sorusuna avukatlara ve muhasebecilere yüzdeyle değil saat ücreti ödeme yap, bana o saat ne kadar çalıştığını göstersin! Adamın canı ne yandıysa artık :)


Şimdi de market interneti

En ucuzu son kullanma tarihinden bir gün öncesi

İnternete dair hergün, her saat başı yeni bir şey öğreniyoruz desem az kalır. İki hafta önce nesnelerin internetini hayretler içinde yazmıştım, hayretim geçmeden market internetini öğrendim. İşleyiş ve gelişim dair mantığı anlayınca hayret geçiyor ta ki şaşılacak yeni habere kadar. İnternetin sektörel alanda kullanılması mantıklı. Market interneti de öyle, daha önemlisi, üretim ve tüketim arasındaki dengeye yardımcı olması. Sadece Amerikada her yıl 60 milyar kg. yiyecek artttığını öğrenince bu paraların yine herkesin cebinden çıktığı gerçeğiyle beraber market internetinin ürünleri yakın takibe alıp son kullanma tarihine yönelik otomatik ucuzlayan fiyatlar oluşturması (resimdeki gibi) birikmenin önünün alınmasına yardımcı olacaktır şüphesiz. (Bu arada, güzelim yoğurdumuzun `Greek Yogurt` adıyla rafları doldurması ayrı bir hüzün)


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 28 Ağustos 2017, Pazartesi

Kayd

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

...
Akıllı müziksever, akılsız müziksever?
Leonard Cohen`in sırrı
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp