Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Jazz Company Geceleri: Kubilay Kan ile Sinemada Caz

Mekan: Jazz Company, Elite World Hotel, Talimhane, Taksim
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Sinemada Caz” konseptli özel gecedepiyanist, şarkıcı ve besteci Kubilay Kan, 6 Aralık Cuma akşamı sahne alacak. Kubilay Kan’a davulda Emir Özoğlu Ulusoy ve kontrbasta Yiğit Şen eşlik edecek. Bugüne kadar beyazperdede kullanılan en sevilen cazmüziklerinin seçkin örnekleriyle oluşturulan özel repertuvar gecesi, birbirinden renkli sahne şovlarına ev sahipliği yaparak misafirlerine müzik ziyafeti yaşatacak.


İZDSO Konserleri

Sanatçı: Yalçın Adıgüzel Şef, Orhan Teynalov Tar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletinial.com
Etkinlik Bilgisi : İzmir Devlet Senfoni orkestrası aralık ayının ilk konserini bu akşam gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgi için www.aassm.org.tr


Erdem Özkan Quartet

Sanatçı: Erdem Özkan (v), Uraz Kıvaner (p), Baran Say (b), Burak Durman (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müzik ve dansla küçük yaşta tanışmasına rağmen St. George Avusturya Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü?nü tamamladıktan sonra kurumsal hayata yönelen Erdem Özkan, müzikle profesyonel olarak 30 yaşından sonra ilgilenmeye başlamıştır. Ankara menşeili müzisyen Nejdi Şimşek tarafından düzenlenen parçalarla Frank Sinatra?ya odaklanan Dance-A-Natra projesi kapsamında ilk vokal tecrübesini yaşadıktan sonra, Sibel Köse Caz Vokal Atölyesi`ne katılarak Sibel Köse, Evrim Özşuca ve Eylül Biçer ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2016`da Pulawy, Polonya`da Janusz Szprot koordinasyonunda düzenlenen caz kampına katılmıştır. Bu eğitimleri takiben ilk sahne deneyimlerini Umut Ünleyen, Umut Oymak ve Burak Cihangirli ile gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Şef Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası`yla Cazda Genç Soluklar konserleri kapsamında sahne almıştır. Caz standartları ağırlıklı olmak üzere, Gregory Porter, Kurt Elling gibi çağdaş müzisyenlerin eserlerini de seslendiren Erdem Özkan, müziği hikayeleri aktarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirmekte ve sahne programlarında dinleyenlere bu hikayeler eğlenceli bir üslupla aktarmaktadır.


Ceren Gündoğdu

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Piyano başında yazdığı şarkılarıyla melankolik, romantik ve samimi bir müziğin izini süren, alternatif pop`un yükselen ismi Ceren Gündoğdu 6 Aralık’ta touche`de! Müzik hayatına 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde başlayan Ceren Gündoğdu, dinleyenleri vedalar ve yarım kalanlar arasında bir yolculuğa çıkaran sözü ve müziği kendine ait şarkıları 2018 sonbaharında yayınlamaya başladı. Fransız valslerine gönderme yapan ilk teklisi “Kardan Adam”ın ardından, bir diğer melankolik teklisi “Tepetaklak”ı yayınlayan ve halen, bir Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Damdaki Kemancı Müzikali”nde “Hodel” karakterini canlandırmaya devam eden Ceren Gündoğdu, farklı müzik türlerine olan ilgisinin yansımalarının derinden hissedildiği, nostaljik ve romantik şarkılardan oluşan repertuvarıyla dinleyiciyle buluşuyor.
Kapı Açılış: 19:00
Etkinlik Başlangıç: 21:30


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Yeni sezon başlıyor...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 11 09 2017
Bu içerik toplam 3574 defa okunmuştur.
Cazda yeni albümlerden Osman Hamdi Bey`e konudan konuya

Yeni albümlerde patlama yaşanıyor

Cazda yeni sezon bombaları

Eylül ilk gününden yeni albüm haberleriyle gelmeye başladı. Cazı sevmenin güzel yanı yeni albümler değil mi? Bu hafta köşenin ilk PUL`unda güzel şeyler yazıyım dedim. Çok sevilen Mike Stern yeni albümü "Trip"i yayınladı. Davulcu Tony Allen`ın "The Source" albümü adından çok sözettirecek gibi. Victor Wooten "Trypnotyx" isimli albümünü çıkardı. Bill Charlap`ın tarzının üst seviye icrası "Uptown, Downtown" çıktı. Monk`estra`nın başı John Beasley yeni albümünü, Christian McBride yeni big band kaydını çıkardı. Vijay Iyer Sextet, Portico Quartet, Markus Stockhausen, Matt Wilson, Adam Baldych & Helge Lien, Gary Peacock Trio, Harold Mabern, Herb Alpert, John McLaughlin, Kamasi Washington, Dee Dee Bridgewater, Cecile McLorint Salvant, Lizz Wright, Stacey Kent ve daha kimler… Yazmakla bitmez. Yeni müzikler bakımından güzel bir sonbahar olacağa benziyor.


Osman Hamdi Bey ve müzik

Osman Hamdi Beyin "Müzisyen Kızlar" tablosu

Sanat tarihçileri bu toprakların yetiştirdiği en önemli sanatçılardan Osman Hamdi Bey`in eserlerini yorumlarken onun klasik oryantalist bakışın dışında kaldığının altını çizer, yani, Avrupalı oryantalistlere göre Türklerin ev ve harem hayatı sürekli çıplak gezen kadınlar ve yoğun cinsellik algısı üzerinden şekillenirken Osman Hamdi Bey Osmanlı gündelik hayatını bilen biri olarak gündelik yaşamı giyinik, nezih, güzel ve dekoratif resmeder. Resimleri tüm nesillerin hâlâ en iyileri arasındadır, fırçası, deseni, kompozisyonları Avrupalı ressamlarla kıyaslanabilecek az sayıda ressamımız arasındadır, zarafeti ön plana çıkarır, gerçi, bu bakış da oryantalisttir ama bu, o dönemin gerçeğidir, resmi bu bakış açısıyla öğrenmiştir, bense, mesela bu resimde müziği evin içinde icra ederek yaşayan insanların olduğu geçmişimizden bugüne nerdeyse müzik dinlemeyen ya da müzikal kaliteyi hiçbir şekilde dert etmeyen nesiller haline geldiğimizi görüyorum. Maalesef.


People don`t listen to music anymore

Shannon makyajımı da yaparım, müziğimi de diyor

Bu haklı şikayet bir caz bestesinin adı. Avustralyalı tromboncu Shannon Barnett yeni çıkan albümünü keşfettiğimden beri en az iki-üç kez dinlediğim biri. Bu beste onun albümden. Trombon sevdiğimden mi bilmiyorum albümün ilginç bir cazibesi var ama esas değinmek istediğim parçanın adının mesajı. Evet, bence de artık eskisi kadar müzik dinlemiyoruz ya da müzik hayatın içinden giderek çekiliyor. Bunu hangi ölçülere göre iddia edersek edelim daha az dinlediğimiz istatistik olarak ortaya çıkacaktır. Eskiden, sokakta yürürken mutlaka açık bir camdan müzik gelirdi, apartmanlarda çocuklar müziği komşuları delirtecek kadar yüksek dinlerdi, sokaktan ıslık çalarak geçen biri olurdu, arabaların camından sadece nârâ yankılanmazdı, inşaatlardan türkü sesi gelirdi, kafelerden müzik taşardı. Berberde, bakkalda radyo açık olurdu. Şimdi bu seslerin birini duyan var mı?


Cazın görünürlüğü azaldı

Cazı ara ki bulasın...

Cazdaki en popüler tartışma konularından biri cazın eskiden daha çok ilgi gördüğü, konuşulduğuydu, benimse bu noktada farklı bir düşüncem var, yıl boyunca düzenlenen konserlerin sayısı ve çeşitliliği tam tersine, eskiye göre daha bile arttı, bir yıl içinde konsere gelen yıldız müzisyenlerin kimini görmediğimiz, duymadığımız dahi oluyor, işte, özellikle şimdi söyleyeceğim nokta bence daha önemli, cazla ilgili etkinliklerde azalma yok ama cazın görünürlüğünde ciddi azalma var. Diyelim bugün bir Sonny Rollins konseri olsa gazetelerin büyük kısmı hiç yazmayacak, televizyonların çok az kısmı çok az yer verecek, dergiler vs. zaten kalmadı, yaşayan en önemli caz efsanesi en fazla iki günlük mevzu olup gidecek. Sorun işte bu! Koskaca iki büyük festivalimiz ve daha kimbilir ne tür etkinliklerimiz var ama tüm o konserler ertesi gün unutuluyor... Üstelik, sanıyorum, bu sorun sadece bize özgü değil, dünya da böyle. (Caz dünyasını ilgilendiren daha başka sebepler de var, onları da bir ara yazarım)


Sizce caz nedir?

Molly ve annesi Chris

Bu sorunun ya tarihçiler, ya eleştirmenler ya da müzisyenlerce yapılan tariflerini çok yayınladık oysa sormamız gereken bir taraf daha var; dinleyiciler... Bu müziği satın alan ve yaşatan cazseverler, peki, onlar ne düşünüyor? Bu soruyu daha yeni Detroit Caz Festivali sokak röportajı formatında sormuş, konserler sırası sorduğu için cevaplayanların hepsi caz seven insanlar. Mesela 29 yaşındaki Molly için caz yaratıcılık ve özgürlük demek iken annesi Chris için işitsel hayalgücü demekmiş, ilginç... Festivalde tişört satan Adam için duyguların dışavurumu. 87 yaşındaki tecrübeli cazsever George`a göre caz Amerikanın dünyaya hediye ettiği doğru dürüst tek şey. Genç sevgililer Tiko ve Ana için caz huzur, barış ve rahatlık duygusuyken ailesi adına cevap veren Michael Steele`e göre caz hissetmeyi kolaylaştıran atmosfer yaratan bir müzikmiş. Peki, sizin bir tarifiniz var mı?


20. yüzyılın `tanrı eleştirmenleri` devri sona erdi

Foto kurgu ama Melnikov`un portresi konuya çok uygun

Sanatta 21. yüzyılın çarpıcı değişimlerinden biri 20. yüzyılın `tanrı eleştirmen` kavramının giderek yok olması değil mi? Modern sanatın öncü ülkelerinde dahi tek makalesiyle kitapları, albümleri sattıran ya da yerle yeksan eden kalemler birer birer yok oluyor. Bugün edebiyatta bir Fethi Naci, Tahsin Yücel ya da mesela cazda bir Leonard Feather gibi isimler yok. Bu neslin Türkiye`deki son üyesi herhalde Doğan Hızlan`dır ama o da kaleminden kan damlayan eleştirmen tipi sayılmaz. Aslında sanatta `tanrı yazar` ismiyle simgelenen isimler de kayboluyor. Bu isimlerin bence sonuncuları Attila İlhan, Yaşar Kemal, Aziz Nesin gibi isimlerdi. Nobelli olmasına rağmen Orhan Pamuk ya da kimileri yakıştırsa da Ahmet Altan da öyle yazarlar değil. Müzik dünyasında bu dönüşümün ipuçları için ta seksenlere, MTV`nin kuruluşuna kadar gitmeli.


2030`a kadar 41 milyar dolarlık kayıtlı müzik

Bu sevimli fotonun arkasında 41 milyar dolar var

Adını ekonomi haberlerinden bildiğim Goldman Sachs müzik endüstrisine yönelik tahminlerini yayınlamış. Niye yapmış bilmiyorum ama rapor ilginç. Şirket, 2030 yılında 34 milyar doları online müzik servisleri, 4 milyar doları performans hakları ve fiziki satışlardan da 700 milyon dolar olmak üzere toplam 41 milyar dolarlık ciro oluşacağını tahmin ediyor. Sıralamaya bakınca, online müzikle fiziki satış arasındaki uçurum dikkatinizi çekmiştir. Sachs, 34 milyarın 24 milyarının ücretli abonelik üzerinden, 6 milyar dolarınsa reklam üzerinden geleceğini öngörmüş. Firma, 2030`a kadar toplam 847 milyon kişinin online müziğe abone olacağını söylüyor. Aynı şirket, raporunda, Universal Music Group`a 23.3, Sony Music Entertainment`a 19.8 milyar dolar değer biçiyor. Yine de uzmanlar bu rakamlara karşı ihtiyatlı iyimserlik içinde olunması gerektiğini söylüyor. Bunlar ne de olsa tahmin ama çok mu uzak tahminler? Göreceğiz.


Futbolda scout ekipleri olur da müzikte olmaz mı?

Yetenek keşif partileri orada olağan ve işe yarıyor

Bu terim hayatımıza futbolla girdi ama büyük memleketlerde hayatın tümü için kullanılır, iyi güzel de, başlıktaki soru zor bir soru. Zorluğu bizim için, yoksa, Avrupa ve Amerikan müzik şirketlerinin A&R Scout veya Music Talent Scout dediği yetenek avcılığı departmanları harıl harıl çalışıyor, bizde böyle bir kavram yok, olmalı, ama yok! Bir üst yazıda müzik endüstrisinin ürettiği ekonomik değeri okuduk di mi, bu rakamların döndüğü dünyada firmalar yeteneklere sadece tahminle mi yatırım yapıyor sizce. Elbette değil, müzik sektöründe yüzyılda müthiş know how birikti. Bu çok değerli tecrübe aslında bizde de var[dı]. Unkapanı diye küçümsediğimiz olgu bu birikimin merkeziydi, sezgisel ve ilkeldi ama `satacak` işi bilen insanlar vardı. Sektör çil yavrusu gibi dağılınca ayakta kalan firmalar sadece hazır işlere/kişilere yöneldi, yeteneği aramak değil, yeteneğin kendi ayağıyla kaf dağını aşıp kapısını çalmasını bekler oldu. Bu işin sadece yeni starlar için kısmı, işin bir de `entainment` boyutu var, festivaller, mekanlar sahnesinde yer vereceği isimleri nasıl seçiyor acaba? Onu da başka bir yazıda konuşalım.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 11 Eylül 2017, Pazartesi

Kayd

 

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Leonard Cohen`in sırrı
Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı?
Cazın kayıp halkası
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp