Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bilkent Müzik Günleri: Umut Kosman & Con Fuoco / Ometis

Mekan: Bilkent Konser Salonu, Ankara BSO Gişesi: 0 312 290 1775
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://bso.bilkent.edu.tr/tr/bilk
Etkinlik Bilgisi : Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen Bilkent Müzik Günleri sekiz konserden oluşuyor. Sanat Direktörlüğünü Kağan Korad’ın yaptığı etkinlik, zengin repertuvarıyla klasik Batı müziğinin en önemli dallarından biri olan oda müziğine dikkat çekmeyi ve bu alanda faaliyet gösteren grupları destekleyerek müzikseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Bilet almak için tıklayın.
Barok Şan Gecesi - 19 Şubat 2020 Çarşamba, 20.00
Umut Kosman & Con Fuoco
Umut Kosman, bariton
Ayşe Özge Erdem, keman
Çise Korkmaz, keman
Yeliz Özkaya, viyola
Zeynep Aslı Gültekin, viyolonsel
Malahat İsmayilova, piyano
G. F. Handel | Le Rejouissance
G. F. Handel | Arrival of the Queen
G. F. Handel | Hornpipe
G. F. Handel | Xerse, Ombra mai fu
A. Stradella | Pieta Signore
A. Vivaldi | Il Guistino, Vedro con mio diletto
J. P. Lully | Marche pour la ceremonie des turcs
P. Nardini | Kuartet No.2, Do majör
A. Vivaldi | Passacaglia “Piango gemo sospiro”
A. Vivaldi | Bajazet, D’ove la figlia
A. Vivaldi | Tito Manlio, Se il cor guerriero
Düzenlemeler: Umut Kosman

Ometis
İrem Kırgız, soprano
Elif Canbazoğlu, alto
Esra Gökoğlu, keman
Tangör Ertaş, keman
Murat Cangal, viyola
Onur Şenler, viyolonsel
Seçil İrem Keskin, kontrbas
G.B. Pergolesi | Stabat Mater

 


Strazbourg Filarmoni Orkestrası

Sanatçı: Claus Peter Flor şef Alexandre Kantorow piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
C. M. v. Weber (1786-1826) “Der Freischütz” Operası Uvertürü C. Saint - Saens (1835-1921) Piyano Konçertosu No. 5
A. Dvorak (1841-1904) Senfoni No. 7
Dünyanın en prestijli yarışmalarından ``Uluslararası Çaykovski Yarışması`` birincisi Fransız piyanist Alexandre Kantorow`a, Claus Peter Flor yönetimindeki Strazburg Filarmoni Orkestrası eşlik ediyor.
Bilet Fiyatları: 110-80-50-30 TL.


Kerem Görsev Quartet Perfect Balance

Sanatçı: Engin Recepoğulları (sax), Kerem Görsev (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 100 TL. Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman?dan oluşan trio projesi ile sahne alıyor. 1995 senesinden günümüze kadar 18 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjamnlarına kadar akustik caz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri işle paylaştı. New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul?da yaptığı kayıtlar, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşmasını mümkün kıldı. Yurt dışında Pescera, Vilnius, Umbria, Bishek Jazz ve Marciac Jazz Festivali gibi prestijli sahnelerde performans veren Kerem Görsev, ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte. Ünlü müzik televizyonu Mezzo TV kayıtları için bir performans veren Kerem Görsev Trio, uluslararası eleştirmenler tarafından da büyük beğeni kazandı ve Avrupa?da da önemli sahnelerde performans gösterdi. Son albümü After The Hurricane, Mart 2018 sonunda yayınlanan sanatçı ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan bir repertuarla sahne alarak artık her konserde bir standart haline gelen dinamik performansı ve yüksek enerjisi ile müzik severlere caz dolu bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

İğrenç bir müzik olarak caz :)

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 02 10 2017
Değişiklik Tarihi: 02 10 2017 02:29
Bu içerik toplam 3422 defa okunmuştur.
Meğer Türkiye caz dinlemede en üstlerdeymiş

27. Akbank Caz Festivali kasımda (Foto: Sedat Antay)

Kasımda caz başkadır

Daha ekime yeni girdik, kasım ne âlâkâ... Geçen hafta 27. Akbank Caz Festivali basın gecesi vardı, ilgili kesimler oradaydı, konuşmalar yapıldı, program incelendi vs. önümüzdeki günlerde ayrıntıları sık duyacaksanız, biz de yayınlarımıza başladık. Akbank Caz Festivali epeydir `şehrin caz hali` sloganını kullanıyor. Bir sonbahar caz festivali için bence doğru bir slogan. Bu yıl programda dikkatimi çeken elliden fazla konser ya da şu kadar etkinlik değil, onlar zaten güzel ama günümüz cazında oldukça geniş bir palet, renklilik ve çeşitlilik var. Eğer dünyada olan biteni biraz takip ediyorsanız mutlaka siz de gözlemişsinizdir. Festivalin mümkün olduğu kadar bu çeşitliliği sahiplenmesi önemli. Cazkolik olarak bu konuda festivale kadar birçok yeni şey söylemeye çalışacağız, bakalım nasıl bir festival bizi bekliyor.


Dar alanda kısa eleştiriler

Öne çıkan her albüm yazısında mutlaka Fordham var

Ne zaman bir albüm hakkında kim ne demiş diye merakla aransam karşıma çıkan ilk isim genellikle The Guardian`ın tecrübeli kalemi John Fordham olur, adamın nerdeyse her yazısını okudum diyebilirim (bir övgü de The Guardian`ın bilişim ekibine, her aramada en üstte görünmeyi iyi beceriyorlar). Öncelikle, The Guardian gibi dünya çapında bir gazetenin sanat sayfaları ve konserlere olan ilgisinin önemli olduğunu söylemeliyim, bunun hakkını vermeli. Bizde, Sadettin Davran`dan bu yana bir türlü tutmayan bir iş bu. Bu noktada Fordham`ın kısa makalelerinde kompakt ve tecrübeli cümlelerle albüm hakkında ilk elden yeterli izlenim veren nokta atışlar yaptığını eklemeliyim. Bir de, hangi albümü değerlendireceğini iyi seçiyor. Kriteri Amerikan cazı, ana akım caz yani bop ve sonrası ve elbette vokalli işler. Diğer deyişle, cazın kendi içinde ratingi olan, dinlenme potansiyeli daha önde olan albümler.


Bu bir tesadüf mü?

Yeni çıkan bu ki albüm listelere girmeye başladı

Vokal cazda çıkmasını beklediğim iki albüm geçen hafta yayınlandı. İlki, Cecile McLorint Salvant`ın "Dreams and Dagger", diğeri Zara McFarlane`in "Arise" isimli çalışması. Özellikle bu iki albümü anmamın nedeni ilk iki şarkı. Her ikisi de kendi kuşağının iyi sesleri, özellikle McLorint Salvant daha çok tanınıyor, her ikisi de burada konser verdi. Buraya kadar tamam ama onları bu hafta köşeye taşımamın sebebi dediğim gibi ilk iki şarkıları. Her ikisi de albümde ilk parçaya kısa, introymuş gibi birer yorumla girmiş, ikinci sırada ise çok güçlü seçimlere yer vermişler. Hem vokal hem estrüman olarak iyi birer şov olmuş. Cazda değil ama popta eskiden A1 diye bir kavram vardı, çıkış parçası denilirdi ama kaset zamanlarıydı, artık o günler geride kaldı derken bu iki iyi sesin A2`ye bu kadar asılması ilginç geldi.


Bu işte bir tuhaflık yok mu?

Hancock cazla ilgili her şeyde karşımıza çıkıyor

YouTube`un açık kaynak arşivini duymuşsunuzdur, arada orada hangi video ne kadar izlenmiş bakarım, eğlenceli oluyor, tavsiye ederim ama buradaki rakamların şüpheli olduğunu biliyoruz, bakın bir örnek, cazdan olsun, nasılsa çok izlenen bir isimdir diyerek Herbie Hancock adını aratıyım dedim, yanılmamışım, Hancock`ın en çok tıklandığı şehir hangisi? İstanbul, tam 57,991, New York`tan bile çok, durun, daha bitmedi, en çok izlendiği ülkelerde toplam 184,832 tıklanmayla Türkiye üçüncü sırada. Diyelim bu rakamlar sahici, peki, bizim bu Herbie Hancock hayranlığımızın sebebi ne allah aşkına? Aynı merakla John Coltrane`i aratıyım dedim, oradaysa ülkeler bazında 28. sıradayız, şehirlerde 12,657 tıklamayla İstanbul 52. sırada. Ve tabii Miles… Galiba en çok tıklanan o, toplamda 15 milyonun üstünde. Şehirlerde en çok Jakartalı tıklamış, gel de şaşma! İstanbul 30, Ankara 88. sırada.


Bomonti`nin üstüne değil ALT`ına bak

Bomontiada ALT programları ilgi çekici

Bomonti güzel semttir, eskiden de güzeldi şimdi daha da güzel. Neresine isterseniz bakın ama benim kastettiğim ALT bomontiada içinde bu sezon faaliyete geçen performans odası. Şevket Akıncı`nın desteğiyle hazırlanan ekim ayı programını gördüm ve çok dikkatimi çekti. Bizim Cazkolik takvimde yayında, merak eden bakabilir. Salıları müzikli performanslara, cumartesileri teatral performanslara, cumaları içinde müzik de olan daha farklı performanslara ayrılmış ama esas önemlisi performanslar. Salı günleri benim favorim. Bu ayki dört etkinliğin tamamı caz projesi ve kolayına rastlanacak işler değil, esas değinmek istediğim de buydu zaten. Bu tarz projeleri izleyeceğimiz çok yer yok, bomontiada`nın bu perormanslara yer vermesini hararetle destekliyorum, ben burada uzatmıyım takvimde bakın eminim bana katılırsınız.


Nefesli derinlikler

Avrupa için bir dilek...

Bu yıl dinlediğim nefesli albümlerinde (ister trompet, ister saksofon -trombonu ayrı tutayım-) hep farklı bir derinlik aradım, tam adını koymayı beceremediğim bir his diyeyim, bu konuda en çok Tomasz Stanko ile Chris Potter`a güveniyordum, adamlar harika albümler kaydetmiş, özellike Potter`ın ki yılın albümü, o kadar iyi ama benim kastettiğim değildi, sonunda buldum, hem de yakın zamanda. Hollandalı saksofon ustası Yuri Honing`in yeni albümü "Goldbrun" tam kastettiğim, hah, tamam bu dediğim sound olmuş. Honing`i sanırım bizde dar bir çevre tanır ama iyi tanır, en son Akbank Sanat`ta güzel bir konseri olmuştu, `cool` adamdır. Çalarken kendini paralamaz ama müthiş üfler. Albüm Avrupa için dilek imiş. Honing albümün temasını Avrupa ve kahramanlık olarak belirlemiş. Bunları daha detaylı yazmayı isterim ama şimdilik sadece not etmekle geçeyim. Tavsiye ederim.


Iyyy, iğrenç caz hayatta dinlemem

Caz nefreti tiksindiriyor :)

Tek tük olsa da sosyal medyadaki paylaşımlarımıza ekte fotoğrafını gördüğünüz şekilde tepkiler geliyor. Kimse caz müziğini sevmek zorunda değil, sorun başka, anlamadığımız şeye karşı olmak ve anlamadığımız halde kötülemekten çekinmemek. Sadece bu arkadaşa bakarak yargılamak da doğru değil, başka başka konularda hepimiz aynı şeyi yapıyor olabiliriz. Önyargısız olmayı beceremeyen bir toplumuz, eskiden de öyleydik, yapımızda bir sorun var, her konuda fikrimiz var, şüphe duyan insanlar olmadığımız gibi fikrimizin doğru olmadığı ihtimali dahi tüylerimizi diken diken ediyor. Mesela caz, arkadaşı iğrendiren bir müzik, acaba niye? Şimdiye kadar kaç dakika caz dinledi/dinlemeye tahammül etti, dinlediyse caz dediği şey acaba neydi? Sonuçta bir müzik türü olan caz bir insanı iğrendirecek ne yapıyor olabilir?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 02 Ekim 2017, Pazartesi

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ortaya karışık caz
Caz konserleri atağa kalktı?
Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp