Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Kora virtüözü Sona Jobarteh Türkiye`de!

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İstanbul
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan ilk kadın sanatçı olan Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım akşamı; akustik Batı Afrika müziğini İş Kuleleri Konser Salonu`na taşıyacak. Konser, Sona Jobarteh`in Türkiye`deki dinleyicisiyle ilk buluşması olacak.


İpek Göztepe 4tet

Sanatçı: İpek Göztepe (v), İmer Demirer (tp), Kaan Bıyıkoğlu (p), Ozan Musluoğlu (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı?nda yarı zamanlı olarak aldığı Piyano eğitimiyle başladı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti dahil olmak üzere çeşitli Klasik Türk Müziği ve Klasik Batı Müziği korolarında yer aldı. On altı yaşından itibaren profesyonel olarak Soul başta olmak üzere Caz ve Blues kökenli müzik türlerine ait çeşitli repertuarlar ile sahne almaya başladı. Güç Başar Gülle ile caz armonisi, teori ve aranjman konularında; Randy Esen ile caz vokal alanında çalıştı. 2017 yılında Nardis Genç Caz Vokal Yarışması`nda dereceye girip Pulawy Jazz Workshop ödülüne layık görüldü. Aynı sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nın düzenlediği Genç Caz seçmelerinde finale kalıp 24. İstanbul Caz Festivali`nde Parklarda Caz sahnesinde yer almaya hak kazandı. Akbank Caz Festivali, Zorlu PSM Caz Festivali gibi festivallerde de yer aldı. İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye`nin çeşitli yerlerindeki caz kulüplerinde ve müzik mekanlarında sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Saksofonu bulan bir müslüman mı?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 09 10 2017
Değişiklik Tarihi: 08 10 2017 16:55
Bu içerik toplam 4481 defa okunmuştur.
Cazın göç yolları...

10 ekim salı ilk seminerde Bolden-Armstrong var

Yeldeğirmeni Sanat`ta caz seminerleri başlıyor

Birine siz de gelmiş olabilirsiniz! Geçen sene Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat`ta sevgili arkadaşlarım Murat Beşer ve Alper Maral`la belediye himayesinde caz tarihi seminerleri düzenlemiştik, gerçekten çok güzel ilgi görmüştü, zamanla çoğuyla dost olduğumuz, her semineri dolu dolu bir salon dolusu cazseverle caz tarihi üzerine haftalar boyu sohbet ettik. Bitince, tadı damağımızda kaldı diyecektik ki Kadıköy Belediyesi ve Yeldeğirmeni Sanat`ın değerli yetklileri bu sezon da sürdürmemizi rica etti. Geçen sene caz tarihini konuşmuştuk bu sene konsepti caz tarihini yazan müzisyenler üzerine kurguladık ve her seminer 2 büyük müzisyeni konuşacağız, pikaptan, CD`den müzikler dinleyecek, hikayelerini anlatacağız. Sizi de bekleriz, gerçekten 2 saatin nasıl geçtiğini anlamadığınız zevkli seminerler oluyor. Orada görüşelim, tanışalım... Ücretsiz olduğunu unutmadan ekliyim.


369. Piyade Caz Alayı

Amerikan caz piyade alayı işbaşında

Geçen hafta Amerikan caz basını bir haberle çalkalandı. New York doğumlu 67 yaşındaki caz davulcusu Alvin Queen Amerikan iç güvenlik tarafından Amerika`ya sokulmadı. Ünlü sanatçı gerçekleşecek bir konserde yeralacaktı ama Wynton Marsalis de devreye girmesine rağmen konsere yetişmesi şüpheliydi. Haberi okurken Queen`in katılacağı konserin ne olduğu aslında ayrıca ilginç geldi. 1914-18 arası 1. Dünya Savaşı`na katılan ve The 369th Infantry Regiment ya da Harlem Hellfighters adıyla bilinen 369. Piyade Alayı ya da yaygın tabirle 369. Caz Alayı ile ilgili özel bir anma ya da kutlama konseriydi. Bir rivayete göre caz müziği alay Fransa`dayken alaydaki bir grup asker tarafından kurulan Hellfighters Band aracılığıyla Fransa`ya girmiş. Doğrudur ya da yanlış veya abartıdır bilmem ama böyle de bir öykü var.


Konserlerde alkışlamak

Alkışımızı esirgemeyelim

Yeni sezonu geçen hafta İKSV Salon`da Mammal Hands konseriyle başlattım, izlenimlerimi yazdım, meraklısı sitede okuyabilir. Diyeceğim başka, ayaktaysanız eğer parça ya da konser sonu alkışlamak konusunda yıllardır takıldığım bir detay var, ilginçtir, bu konserde de denk geldi. Şöyle ki; konser esnasında eğer elinizde tuttuğunuz bir eşyanız varsa parça bittiğinde bir türlü istediğiniz gibi coşkuyla alkışlayamazsınız, elindekini bir yere bırakana kadar alkış biter ya da türlü şekillere girersiniz. Mammal Hands konserinde yanımda, elinde bira bardağı duvara yaslanmış duran biri vardı, muhtemelen yabancıydı, emin değilim, o sıra çalan harika parça sona erdi, salon yıkılıyor, gözüm bir ilişti ki adam bir elinde bira bardağı diğer eliyle şap şap şap ensesine tokat atıyor, ama ne ses çıkıyor! Ulan dedim içimden, alkışlamak istersen ille bir yolunu bulursun…


Bir şarkının anatomisi

Bir şarkı neden hit olur?

Amerikan caz basının önemli kalemi, New York Times`ın caz yazarı Marc Myers yeni kitabı "Anatomy of A Song"u yayınladı. "Her şarkının büyüleyici bir hikayesi var" diyen Myers seçtiği 45 şarkının yaptığı röportajlarla çevresinde örülü bilgileri takip ederek arkasındaki hikayeleri bulup çıkarıyor. Arka planda ise daha büyük bir diğer amacı var, müzik dünyasına damga vurmuş hitlerin anatomisini anlamak. Myers`ın beş yılını alan çalışma şarkıların arkasındaki duygu, lham ve teknikleri ortaya çıkarmaya çalışıyor. Myers`ın ele aldığı hitler arasında Led Zeppelin`in "Whola Lotta Love", Janis Joplin`in "Mercedes Benz", R.E.M.`in "Loosing My Religion", John Fogerty`nin Beethoven`ın 5. Senfonisi`nden "Proud Mary", Elvis Costello`nun "Red Shoes" gibi tam 45 şarkı. Nesiller boyu dünyayı etkilemiş hitler ve sırları… Myers kitabın önsözünde çoğu New York Times`da yayınlanmış bu söyleşilere nasıl başladığının da öyküsünü anlatıyor. Gazetede ele aldığı ilk şarkı da Smokey Robinson`ın "My Girl"ü olmuş.


Küçük ama büyük şirket 50 yaşında

Firmanın kurucusu Chuck Nessa

Altmışlı, yetmişli yılları sadece müzisyenler, albümler üzerinden anlamak çok eksik kalır. Müzik şirketleri üzerinden de anlamak şart. 1970`li yıllar küçük, bağımsız müzik şirketlerinin kurulduğu, müziği tarzlar üzerinden etkilediği yıllar. Bunların içinden ECM gibi büyük marka olan çıkarken mesela Nessa Records gibi mini bir firma bugün 50. yılını kutlasa da hâlâ küçük bir firma olarak yaşamını sürdürüyor. Delmark Records`un prodüktörü olarak çalışırken 1967 yılında dönemin hareketliliği içinde kendine düşen rolü çekinmeden üstlenen prodüktör Chuck Nessa o yıl soyadını verdiği firmasını kurar. Yayınladığı ilk albümler free jazz ekolünün önde gelen isimleri Roscoe Mitchell ve Lester Bowie`nin çalışmalarıdır. Firma bugün hâlâ taş gibi dimdik ve en yeni albümleri yine Rosco Mitchell, Lester Bowie, Von Freeman. Alkış. Saygı. Destek.


Saksofonu bulan bir müslüman mıydı?

Ali Ben Sou Alle müzisyen mi maceraperest mi?

Saksofonun mucidinin Adolphe Sax olduğunu biliriz di mi, yeni öğrendiğim bilgi hikayeyi değiştirecek nitelikte. Paul Wehage isimli müzik tarihçisi temmuzda bir makale yayınladı. Makalenin başlığı; "Ali Ben Sou Alle 19. yüzyılda fareli köyün kavalcısı mıydı?" idi. Yazı uzun, toparlanacak gibi değil ama çok kısaca diyor ki, 19. yüzyıl çoğu suçlu ve maceraperest müzisyenlerle dolu bir dönemdi. Kimi örnekler sıraladıktan sonra sözü 1820`de doğan Ali Ben Sou Alle`ye, onun Senegal`de Fransız Marine Band direktörlüğüne getirir, Ali 1848 devrimi sonrası Londra`ya Orchestra of the Queen`s Theatre`a gelir, burada, bir başka Fransız müzisyen Louis Antoine Julien`in teşvikiyle tek oktavlık bir nefesliye yeni tuşlar ekler ve bu alete "Turfosfon" ismini verir. Bu aletle konserler verir. Sonra Hindistan Mysore`a yerleşir. Royal Music for the Maharajah yönetmeni olur. 1860`da Fransa`ya döner. Türlü maceralar sonrası 1899`da öldüğü söyleniyor. Wehage`nin yazdıkları tabii ciddi araştırılmaya muhtaç şeyler ama ilginç, değil mi?


En etkili müzisyenler. Kesin bilgi yayalım!

Müzik tarihinin en etkili isimleri

Geçen hafta sosyal medyada paylaştığımız listeyi gören oldu mu? Tüm zamanların en etkili müzisyenleri listesi. Listenin başını 1236 puanla The Beatles çekiyor. Diğer puanlara bakınca çok yüksek bir puan. İkinci 342 puanla Miles Davis, cazın en etkili ismi kabul ediliyor. Bence Miles pop/rockta The Beatles`a göre daha az kavga çıkarır, genel kabulü var. Bundan sonraki rakamlar birbirine çok yakın. Mesela R&B James Brown, kimileri Ray Charles diyebilir mesela, vokal Billie Holiday mesela, bu da kavga çıkartır ama benim tercihim de Billie olurdu. Latin Jobim, hiç şüphesiz OK! Reggae Marley, şüphesiz OK! Film müzikleri Morricone, şüphesiz OK! Easy listening Henry Mancini olmuş. İsimlere bakınca çoğuna niye olmasın diyorsunuz zaten, kabül oranı yüksek isimler. Elektronikte Kraftwerk mesela The Beatles ve Miles Davis`in ardından en yüksek üçüncü puan, 323 almış.


Genişletilmiş caz çalışmaları

Bill Cunliffe`in makalesi önemli

Başlık değişik gelebilir ama emin olun okuyacaklarınız daha ilginç. Benim cazla ilgili kafa yorduğum konuların ikisi; big bandlerle klasik ve cazın ek yeri konusunu caz piyanisti Bill Cunliffe Downbeat`in eylül sayında kaleme almış. Konu tam bu değil ama değinmiş. İyi bir klasik dinleyicisi olduğunu söyleyen Cunliffe türlerin karıştırılması konusuna çalışmaya başladığında Great American Songbook külliyatının büyük ölçüde Rus asıllı olduğunu farketmiş. Kastettiği Gershwin, Vernon Duke ve Irvin Berlin`in Rus asıllı olmalarından ziyade (o gözle bakarsanız Yahudi olmalarını nereye koyarız?) bestelerde yoğun biçimde Borodin, Rimsky-Korsakov, Çaykovski ve Rahmanninoff etkisi olması. Cunliffe, bu etkiyi bariz olarak hissetmesini ilk Duke Ellington`ın orta tempolu bir bestesini dinlerken aşinalığı araştırınca Çaykovski`nin "Fındıkkıran Suite"i olduğunu farketmesi olarak belirtiyor.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 09 Ekim 2017, Pazartesi

Kay

 

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Savaşma, caz yap!
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp