Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Yemek yazarı & caz yazarı?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 16 10 2017
Değişiklik Tarihi: 18 10 2017 11:52
Bu içerik toplam 2792 defa okunmuştur.
Caz kasetlerine ne oldu?

Notaların etrafındaki alan...

Derin caz Monk`u unutmuyor

Bu yıl cazın üç büyük isminin doğumunun yüzüncü yılı, Monk, Fitzgerald ve Buddy Rich ama içlerinde yıl boyu ismi en çok anılan, adına en çok konser, albüm, proje üretilen Monk oldu, bence, derin caz Monk`u hakkıyla sahiplendi ama popüler caz Ella`yı o kadar anmadı, üçü arasında ise en az Rich`i andı. Geçen hafta 18 saygın caz piyanisti Monk`un 100. doğum gününü özel konserle andı, beyanat verdi. Wayne Horvitz "cazın normal olmadığını onunla farkettim", Ran Blake "tek tanrı piyanist", John Beasley "Hiç kimse onun gibi değildi", Johnny O`Neal "benim için 20. yüzyılın en etkili bestecisidir", Matthew Shipp "Monk, piyanonun kara gizem okuludur, Oscar Peterson ne kadar burjuvaysa Monk o kadar devrimcidir", Fred Hersch "Notaların etrafında yarattığı alanı hâlâ çözemedim", Frank Kimbrough "Caz müzisyenlerinin ve dinleyicilerinin gerçek bir şekilde cazip bir topluluk olduğunu Monk`la öğrendim" dedi.


Motéma coştu bir kere

Motéma dur durak bilmiyor

Ödül avcısı Artura O`Farrill`in The Afro Latin Jazz Orchestra`sının "Familia" albümünü nasıl övgülere boğayım diye düşünürken albümün Motéma`dan çıktığını farkettim. Dur, dedim, başka neler çıkarmışlar, meğer adamlar son sıra beğendiğim albümlerin çoğuna imza atmış. O`Farrill`inki bence latinde yılın albümü olur, benden söylemesi, yazıyım bir kenara, peki ya Hudson… DeJohnette, Grenadier, Medeski ve Scofeld`lı projeye ne demeli. Hem 21. hem de 22. yüzyılın şimdiden starı ilan edilen Joey`nin "Monk" albümüne ne demeli? Bunların hepsi yeni işler. Durun, daha Mark Giuliana var, kasımda burada olacak. Donny McCaslin çok ses getiren albümü "Beyond Now" da Motema`nındı, Gerald Clayton`ın bir türlü değinemediğim albümü "Tributary Tales", Charnett Moffett`nin "Music from Our Soul"u… Şimdi genç ses Deva Mahal`in singılını çıkarmışlar, bir kulak verin, Amy`nin gırtlağının siyah olanını düşünün, öyle bir şey.


Yemek yazarlarıyla caz yazarlarının ortak noktası

Ustalık ve solistlik üzerine...

Şimdi söyleyeceğim çoğu kimseye yok artık dedirtecek ama bir dinleyin. Dünyada pekçok caz yazarını okumaya çalışıyorum, hepsinden sayısız şey öğrendim, öğreniyorum ama ilginçtir, yemek yazarlarını da merakla okurum, son yıllarda dünyada ve bizde bu iş nasıl büyüdü, gelişti, her gazetenin yemek yazarı var, tv kanalları, yemek programları ama özellikle birkaç iyi gazete yazarının yemek yazıları, yemek eleştirisiyle müzik ama özellikle caz eleştirmenliği arasında ilginç paralellik var. Her iki yazar tipi de önlerindeki yemeği ve malzemeyi analiz etmeyi seviyor, aşçı ile müzisyen arasında ustalık/solistlik, yaklaşım/besteleme, malzeme/ilham, yenilik/doğaçlama gibi kavramlar ortaya çıkan yemeği/müziği anlamak bakımından bize sayısız fırsat veriyor. Son yıllarda müzisyenlerin besteleme süreçleriyle ilgili birçok şey okudum, yazdıklarına bakın eminim benzerliği siz de farkedersiniz.


Avuç dolusu piyano tuşu

14 yaşından 89 yaşına caz pyanistleri buluştu

Türkiye`de sadece TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası konserlerinde ve tabii yurtdışından gelirse eğer böyle büyük bir big band onların konserlerinde aldığımız bir tad vardır bilirsiniz, caz geleneğinin mükemmel yanı bu konserlerde hissedilir. Klasikleşmiş standartlar konser boyunca akar gider, solistler, müzisyenler hatta biz dinleyiciler farklı bir edeple dinleriz. Büyük salonun ciddiyeti ve ağırbaşlılığı vardır. Müzisyenlerin üzerinde resmi bir ciddiyet, önlerindeki bankolarda sırası geldikçe ayağa kalkıp sololarını çalar ve aynı ciddiyetle oturur. Selamlar başlarla verilir, gülümsemeler nezaketle, ciddiyet ölçülüdür. Ritüeller iyidir. Salonun sesi dahi farklıdır alkışların salondaki akustik dağılımı güzeldir. İşte, tüm bunları ve daha fazlasını Wynton Marsalis`in Jazz at Lincoln Center Orchestra`sı yeni konser kaydında pek güzel veriyor. O duyguların unutulmaması şart. Yaşatılmalı.


Makam müziğinde yeni nefesler

Sonbaharın albümü olabilir

Uzun zamandır Anouar Brahem`den ses çıkmıyordu ya da Enver İbrahim diyelim. En az beş-altı yıl olmuş. Yeni albümü görünce, özellikle kapaktaki isimleri heyecan bastı, nasıl basmasın ki. Caz doğaçlamalı makam müziğinde dünya üzerinde yaşayan birkaç zirveden biridir İbrahim. Albümü heyecanla bir `ilk dinleme` seansı yaptım ve sonuçlar coşturucu. En az birkaç kez can kulağıyla dinlemeli. Volümler coşmalı. Albümdeki isimler ayrıca çarpıcı, Holland ve DeJohnette tamam, biliyoruz, muhtemelen İbrahim`le DeJohnette ilk kez beraber çalıyor olabilir. Ya İngiliz piyanist Django Bates`e ne demeli? Duyduğum doğruysa Manfred Eicher önermiş ama ben eskiden beri tanıştıklarını sanıyordum. Neyse, önemli değil. İbrahim doğaçlama sever, Holland ve DeJohnette da öyle. Holland zaten malum. Bates de mükemmel ayak uydurmuş. Sonbaharın en iyi işlerinden biri olabilir. Bir an önce dinlemeye bakın derim.


Amerika`daki caz okulları kime yarıyor?

Bu sektör giderek büyüyor

Amerika`da caz okulları sayısında patlama yaşanıyor. Yeni değil, yıllardır böyle, bu okulların çoğu özel okullar ve sertifika eğitimi veriyor. Başta Avrupa dünyanın dört yanından öğrenci aldıkları için giderek daha cazip hale geliyorlar. Asıl soru bu öğrencilerin mezun olduktan sonra ne yaptıkları. Hakikaten, bunca çocuk sonra caz müzisyeni mi oluyor? Hiç sanmıyorum. Sayısız yeni büyük orkestra açıldı da biz mi duymadık. Olan biten belli, peki bütün bu okullarda okuyanlan sonra ne yapıyor? Bu sorunun cevabını henüz bilen var mı emin değilim, zaten diyebilirsiniz ki şansını dener, oldu oldu, olmadı başka işe bakar, zaten caz müzisyeni olmaya ne kadar hevesli olduğuyla ilgili bir konu ama esas kime yaradığını biliyorum. Profesyonel müzisyenlere. Şu sıralar bu okulların internet sitelerine girin bakın, tanıdığınız onlarca müzisyeni hoca olarak göreceksiniz. Bari onlara yarasın.


Caz kasetlerine ne oldu?

Sizinkileri saklayın, atmayın!

Bir sanatçı hakkında şu kadar plak, şu kadar CD, şu kadar kaset kaydetti diye bir cümle okuyunca aklıma kasetler geldi. Hiçbir zaman sevmedim kasetleri ama nedense gelip gençliğimin ortasına kuruldular. Sonra şu soru geldi aklıma, o zamanlar albüm kaydedip de plak ya da CD basmadan (zaten CD yoktu) sadece kasete basılan albümlere ne oldu? Sonnadan CD`sini mi bastılar? Böyle çok albüm olmalı. Hadi plağı anlıyorum, bu kültürün merkezinde o var zaten, CD`yi de biliyoruz, hiç değilse kaydı kaliteli filan diyoruz peki ya kaset? Merak etmeyin, onlar da bir şekilde geri dönmeye başladı ama nostaljik olarak. Elimde kalan bir kaç caz kasetine gözüm gibi bakmaya başlayım, sevdiğimden değil, artık hatıralar da ondan.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 16 Ekim 2017, Pazartesi

 

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Proje nedir?
Rock`n Roll`un fitilini ateşleyen adam.
Bu hafta bütün PUL`lar festivallik
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp