Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Kora virtüözü Sona Jobarteh Türkiye`de!

Mekan: İş Sanat Konser Salonu, 4. Levent, İstanbul
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Babadan oğula geçen bir öğreti olan korayı çalan ilk kadın sanatçı olan Gambia asıllı İngiliz müzisyen Sona Jobarteh, 21 Kasım akşamı; akustik Batı Afrika müziğini İş Kuleleri Konser Salonu`na taşıyacak. Konser, Sona Jobarteh`in Türkiye`deki dinleyicisiyle ilk buluşması olacak.


İpek Göztepe 4tet

Sanatçı: İpek Göztepe (v), İmer Demirer (tp), Kaan Bıyıkoğlu (p), Ozan Musluoğlu (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 21 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Müziğe İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuarı?nda yarı zamanlı olarak aldığı Piyano eğitimiyle başladı. İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ve Emin Ongan Üsküdar Musiki Cemiyeti dahil olmak üzere çeşitli Klasik Türk Müziği ve Klasik Batı Müziği korolarında yer aldı. On altı yaşından itibaren profesyonel olarak Soul başta olmak üzere Caz ve Blues kökenli müzik türlerine ait çeşitli repertuarlar ile sahne almaya başladı. Güç Başar Gülle ile caz armonisi, teori ve aranjman konularında; Randy Esen ile caz vokal alanında çalıştı. 2017 yılında Nardis Genç Caz Vokal Yarışması`nda dereceye girip Pulawy Jazz Workshop ödülüne layık görüldü. Aynı sene İstanbul Kültür Sanat Vakfı`nın düzenlediği Genç Caz seçmelerinde finale kalıp 24. İstanbul Caz Festivali`nde Parklarda Caz sahnesinde yer almaya hak kazandı. Akbank Caz Festivali, Zorlu PSM Caz Festivali gibi festivallerde de yer aldı. İstanbul ağırlıklı olmak üzere Türkiye`nin çeşitli yerlerindeki caz kulüplerinde ve müzik mekanlarında sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Vize krizi cazı da vurdu

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 23 10 2017
Değişiklik Tarihi: 23 10 2017 17:10
Bu içerik toplam 2964 defa okunmuştur.
PUL köşe yazıları arşivi en alttadır.

Geçen hafta Jamaladeen Tacuma gelemedi

Vize krizi cazı vurdu

Amerikayla vize krizi sadece medyada yaşanan bir kriz değil, bizzat biz sıradan insanların hayatını etkiliyor, nitekim havaalanları dışında ilk etkisini bir caz konserinde yaşadık. Geçen hafta Türkiye`de çok sıkı takipçisi olan Marc Ribot konserinde bas gurusu Jamaaladeen Tacuma ve gitar fenomeni Mary Halvoson`u da izleriz diye hevesleniyorduk ki konser günü fanlar arasında bir haber dalgalanmaya başladı, "Tacuma ve Halvorson vize nedeniyle İstanbul`a gelemiyor"... Eyvah eyvah eyvah... Tacuma deyince orda durmalı. Burada meraklısı ben dahil epey var. 98 albümü "Groove Alla Turca"daki müzikler hâlâ kulağımızda. Ribot konserde davulda Ekin Cengizkan ve gitarda Yunus Muti`yle çıktı, ellerine sağlık. Başta Ribot müthiş eforla eksikleri aratmadılar. İş ki bundan sonra Akbank Caz Festivali filan bir sürü konser var o konserler etkilenmesin. Aman diyelim, aman!


Sinemada Coltrane`i en iyi kim oynar?

Sizce Denzel Washington Coltrane`e benzemiyor mu?

Daha iyi önerisi olan var mı bilmiyorum ama bence kesinlikle Denzel Washington. Oyunculuğunu, ününü vs. bir kenara bırakın bir kere Coltrane`e çok benzemiyor mu? Büyük müzisyen hakkında ününe ve önemine göre medyada, televizyon ve sinemada çok az sayıda iş yapılıyor ama şu sıralar önemli bir belgesel öne çıktı. Hem yazan hem yöneten John Scheinfeld`in Coltrane belgeseli "Chasing Trane"ndeki anlatıcı dış ses bizzat Denzel`in sesi. Yani, sanki böyle bir rol gelsin diye âdetâ bekliyor adam. Şimdilik sadece sesi geldi, daha fazla gecikmeseler iyi olur, Coltrane öldüğünde kırk yaşındaydı, Denzel artık ellilerin ortasında, biraz daha gecikirse yaşlı kaçabilir. Belgeselde onun konuşması da iyi bir seçim olmuş. Bu işin fikir babası Spike Lee diyorlar. Lee`nin "Mo` Better Blues"unu hatırlar mısınız? İkilinin birlikte başka tecrübeleri de olmuştu. Denzel`in tenor saksofonla çok sahnesi ve eline yakışıyor. İnatla bekliyoruz. (yoksa oynadı da benim haberim mi yok?)


Bu adama dikkat!

Tanımıyorsanız David Virelles`in adını not alın.

Kübadan yetişen müzisyenlerin ikinci nesli birçok bakımdan birinci nesli aşacak gibi görünüyor. Bu konuda elimdeki en önemli ispat piyanist David Virelles. İsmini duyuyordum ama can kulağıyla dinlememiştim ta ki bence yılın en iyi albümlerinde en üst sırada yeralacak Chris Potter`ın "The Dreamer is the Dream" albümünde dinleyene kadar. Sonra, Criss Cross firmasının birkaç albümünde daha rastladım. Genç ama o kadar da değil, otuzların ortasına gelmiş, yani, artık en iyi dönemine girmiş bir sanatçı ve tam bu günlerde kendi albümü "Gnosis" haberi geldi. Kökeni Küba gelenekleriyle bence sağlam bir transkültürelleşme hamlesine sahip müziğinde. Küba müziğinin turistik bayağılaşmasına karşı çok beğendiğim tabirlerle avant-groove & free bop anlatımlar sanatçının üçüncü kişisel albümünde daha sağlam ifadelere sahip.


Yaşlanmak iyi bir şey değil arkadaş

İkisi de Steve Swallow mu???

Yok, kendim için demiyorum, henüz gencim, daha vakit var inşallah ama basçı Steve Swallow`un yetmişlerdeki fotoğrafını görünce içim burkuldu. Yaşlanma herkeste aynı etkiyi yaratmıyor, en azından görünüşte öyle. Mesela bir Ron Carter, sanki cazın lordu, yaşlılığında belki daha havalı bile oldu adam ama Swallow gençliğinde tam bir punkçı gibiyken şimdilerde tam bir amca olması, hele fotoğrafları yanyana koyunca çok çarpıcı oluyor. Ama adamın sanatında milim eksilme yok o ayrı. Allahtan. Ya da Keith Jarrett, mesela gençliğinde nasılsa hâlâ öyle, sanki hiç değişmedi, minyon bir tipi var belki ondandır. Bir sebebi var mı bilmiyorum, mesela, ağır içki, uyuşturucu vb mutlaka etkiliyordur, iyi de o zaman mesela Mick Jagger`a ne diyeceğiz? Onların kıyafet, görünüm avantajı var galiba, hâlâ genç giyinen/görünen insanlar.


Cazda şiirli jam session`lar

Bir caz edebi metin okuma seansı

Matt Wilson`ın yeni albümü "Bal ve Tuz"un üç Pultizer ödülü kazanmış Carl Sandburg`la ilişkisi konu olunca son sıralar edebiyat ve şiirle anılan albümlerin neler olduğunu merak ettim ve ortaya ilginç bir tablo çıktı. En başa son yılların en önemli çalışmalarına imza atan Tomasz Stanko`yu mutlaka yazmalı. Büyük sanatçı hem Nobelli şair Wislawa Syzimborska hem 2. Dünya Savaşı`nda Nazilerce öldürülen bir Yahudi yazarı albümlerine konu edinmişti. Son günlerdeyse Pulitzer ödüllü bir başka şair Philip Levino ve saksofonist besteci Benjamin Boone`un "The Poetry of Jazz", Jane Ira Bloom`un Emily Dickinson metinlerinden doğaçlamaları, Amerikan edebiyatın önde gelen siyah şairi ve yazar Langston Hughes`un hem 2011`de hem yeni çıkan "The Dream Keeper" gibi çalışmaları bu alanı cazın zeminine sağlam şekilde yerleştiren işler olarak öne çıkıyor.


Fotoğraf işi başa bela

Fotoğraf: Sedal Antay

İster gazete-dergi ister internet olsun müzik sektörünün tamamı için de söylenebilir ama hadi caz için söyleyelim önde gelen sorunlardan biri kaliteli görsel bulmaktır. Hele yüksek çözünürlüklüsü çok daha zor. Hiç tanınmayan bir yabancı müzisyen için arayın mutlaka iyi kötü bir şeyler çıkar ama maalesef bizde bu büyük bir sorun. Bırakın eskileri, daha yeni çıkmış bir albümün, genç sanatçıların bile kaliteli görselini/fotoğrafını bulamazsınız. Konserlerde binlerce fotoğraf çekilir ama içinden işe yarayan bir tane çıkmaz çünkü bu başka bir bakış açısı gerektirir. Ne müzisyenler ne müzik firmaları bu konuda organize çalışmıyor, öneminin farkında değiller, PR yapmak kötü görünüyor. Bu iş en başta müzik, halkla ilişkiler firmalarına düşse de müzisyenlerin de sorumlulukları var. Şöyle bir arama yapın ortada hep aynı resimlerin dolandığını görürsünüz. Sırf bu yüzden artık her konsere fotoğrafçı arkadaşlarımızla işbirliği içinde gidiyoruz, kendi işimizi kendimiz görmeye çalışıyoruz, onlar da sağolsunlar, emekleriyle birlikte önemli bir arşiv birikmeye başladı.


Bu adamın şapkasıyla derdi ne?

Şapkasız çıkmam abi...

Gregory Porter`ı ilk günden beri takip ederim, anlamadığım şapkasını niye hiç çıkarmadığı. Aslında, tam şapka da değil, şapka kasket arası özel tasarım bir başlık. Basında çok sık görünen biri, çok resmi yayınlanıyor ama daha bir gün şapkasız görmedim. Yatarken bile çıkarmıyor mu nedir... Üstelik, boynunu saran, sadece yüzünü açıkta bırakan bir maske gibi. Yazın deli sıcaklarında ne yapıyor peki? Önceleri, sesiyle ilgili diye düşündüm, belki koruyucu bir şeydir dedim, sonra, imaj olabileceği aklıma geldi ama bu nasıl bir imaj ki... Türkiye`ye birkaç kez geldi konserlerinde de hep şapkalı. Normal günlük hayattan fotoları da öyle. Görünenin devamında ne var? Kafasında saç var mı? Sakalı devam ediyor mu? Boynunu saran şey yoksa vücuduna kaplayan bir kılıf mı... Sordukça sorular tuhaflaşıyor?


Chet Baker niye çok sevilir?

Chet Baker hep böyle

Caz görselliği tarihinin Fransa şubesi fotoğrafçı Jean-Pierre Lelior`ın (önceki Pul`lardan birinde hakkında yayınlanan kitap vesilesiyle bahsetmişliğim vardır) sahnelerden değil günlük hayattan kimi harika fotoğrafları yayınlandı ama içlerinden biri özellikle dikkatimi çekti, yanda resmini gördüğünüz Chet Baker fotoğrafı. Baker her dönem çok sevilir, niye biliyor musunuz? Çünkü onun yüzündeki ifade hiç eskimiyor. Modası geçmiyor, geçmişte değil hep bugün gibi görünüyor. Hep uyumsuz, hep mutsuz, hep isyankar, hep asi. Şu fotoğraf sizce 55 yıllık bir fotoğraf mı? Oysa aynı dosyadaki diğer fotoğrafların hepsi eski fotoğraflar ama Baker`ınkiler değil, sadece Leloir`ın kareleri değil, diğer fotoğrafçılarınkiler de öyle. Sır fotoğrafçılar da değil, Baker da. Sır onun sırrı. O hep sanki bugün gibi ve bu da bizi ona yakın kılıyor, bizden, kendimizden.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 23 Ekim 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu.
Savaşma, caz yap!
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp