Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Devir açan ilk albümler

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 30 10 2017
Değişiklik Tarihi: 31 10 2017 11:04
Bu içerik toplam 3558 defa okunmuştur.
Cazda hareketlilik sürüyor...

FRS Matbaacılık`ın kurucusu Fevzi Sayılı

Müzik sektörünün gizli kahramanları

Doksanlı yıllardaki müzik sektörü ve pop patlamasının hikayesi henüz yazılmadı. Doksanların başında yola çıkan öykünün içinde sadece müzisyenlerin, müzik şirketlerinin, stüdyoların, konserlerin, albümlerin olmadığı, bu sektörü büyütmek, daha iyi hale getirmek için elinden gelen katkıyı kendi alanında veren başka pekçok kahramanın olduğu bir sektördü. Doksanları ve devamını düşünüp de mesela nerdeyse sektörün tüm albümlerin baskısının yapıldığı bir FRS Matbaa`yı ve kurucusu sevgili Fevzi Abi`yi anmamak olmaz. Fevzi Abi geçen hafta hakkın rahmetine kavuştu. Müzik albümlerinin, posterlerin daha iyi olması için son olarak onun elinin değmesi şarttı. Çamur gibi baskılardan kaliteli görsellere onunla geçiş yapıldı. Gecesini gündüzüne kattığı bir yarışın içindeydi. Devir milyonluk kaset satışlarının az görüldüğü bir devir ve verdiğiniz siparişler ertesi gün teslim edlimek zorunda. Böyle bir mücadeleden alnının akıyla çıkarken bir yandan baskı ve görsel çeşitliliği artırmak, daha yaratıcı ve ilgi çekici hale getirmek için binbir yeniliği takip edip uygulamak da Fevzi Abi`nin özelliklerinden biriydi. Müzik sektörü onun emeğini ve hakkını ödeyemez. Allahtah rahmet, ailesine, yakınlarına, müzik sektörüne ve dostlara başsağlığı diliyorum.


Kültürel sınırsızlık

Bank-ı Osmanî Şahane

İstanbul denince akla gelen ilk isimlerden biri mimar Vallaury olması lazım ama ne yazık yeteri kadar tanımıyoruz. Geçen hafta Salt Galata`da Ali Perret ve arkadaşlarının konserini izledim. Bir free jazz konseri. Konser notlarım yayında, dileyen buradan okuyabilir ama bu özel bina ve Salt Galata`yı ayrıca yazmam şart. Mükemmel bir projeyle kültür kurumuna dönüşen Karaköy`deki görkemli bina mimar Vallaury`nin, tıpkı Pera Palas, İstanbul Erkek Lisesi, Arkeoloji Müzesi, Cercle D`Orient, Afif Paşa Yalısı, Büyükada Rum Yetimhanesi, Eminönü Hidayet Camii gibi şehre damgasını vurmuş binalardan. Bu binalar olmadan bir İstanbul hayal edilemez dolayısıyla Vallaury`siz de. Karaköy`ün Milano sokaklarını andıran Bankalar Caddesi`ndeki görkemli yapı içinde konserlerin de olduğu bir kültür kurumuna dönüştü. Dahası, İstanbul`un böyle binalarının nasıl değerlendirilebileceğini mükemmel bir örnek ve orada bir konser, sergi, etkinlik izlemek bina ve şehirle soluk alınan bir eylem.


Caz aslında hiç varolmadı

Radikal cazcı Nicholas Payton

Trompetçi Nicholas Payton fikirleriyle cazın en radikal isimlerinden. O kadar ki, ona sorsanız aslınca caz diye bir müzik yok! Evet, tam öyle diyor. Caz, blues, gospel, swing, funk, soul, hip hop, R`nB... bunlar aslında yok, daha doğrusu, bu müzikler aslında hep aynı ailenin birer parçası. Payton bu kelimelerin birer pazarlama etiketinden başka bir şey olmadığında ısrarlı. Sanatçı 2011`de "Caz Niye Artık `Cool` Değil" isimli bir makale yazmıştı. Amerikan cazının çok etkili bir ismi olduğu için yazdıkları da çok ses getirdi ve çoğunlukla kızgınlıkla karşılandı. Sonra, fikirlerini ifade etmeyi twitter üzerinde sürdürdü. Kısa metinler halinde neler düşündüğünü açık açık yazıyordu tabii destekleyen bir kişiyse kızan on kişiydi ama o vazgeçmedi. Bu fikirlerine #BAM ismini taktı, yani, "Black American Music". Payton eylemlerini hâlâ kararlılıkla sürdürüyor.


Siyah popüler müziğin son büyük ikonu

Arkadaki bina Beyaz Saray`dan başkası değil!

Hemen bir önceki pulun konusu Nicholas Payton`ın saydığı tüm müzik türlerini `Black American Music` kapsamında paketleyerek beyazların etki alanından uzaklaştırmak istemesiydi, madem öyle, diyelim haklı, o halde rap müziğin yaşayan en önemli ismi Kendrick Lamar`ın Miles Davis, ressam Jean-Michel Basquiat ve yönetmen Spike Lee`den sonra en önemli Black American sanatçı olduğunu da kabul edecektir. Rap ve hip hop meraklısı değilim ama Kendrick Lamar`ın 2015 albümü "To Pimp a Butterfly" açık söylemek gerekirse 21. yüzyılın en önemli kayıtlarından biri. Sadece bir müzik albümü değil, çarpıcı bir sanat yapıtı. Bu yapıtın içinde Robert Glasper, Terrace Martin etkili bir caz kadrosu da var. Albümdeki müziklerin pekçok kısmında kaotik free jazz yaklaşımı tespit etmeniz işten değil ama en etkili yan şüphesiz Lamar`ın kelime kullanımı.


Kişisel bir festival menüsü

Ala.ni`nin sesi ve vokal tekniği çarpıcı

Akbank Caz Festivali ilk gününden itibaren, yani, 27 yıldır takip eden biri olarak her festival heyecanlanırım, bu hiç değişmez, şimdi yine öyle. Eskiden de festivallerde çok konsere giderdim, inanın maaş filan komple biterdi, şimdi daha çok gidiyorum, son üç yıldır arkadaşlarımla `Festival Günlüğü` adı altında özel ve günlük bir bölüm yayınlıyoruz, bu bölüm için yine faaliyete geçeceğiz ama eğer merak eden olursa diye sadece 5 konserlik bir öneri listem olacak, hani, `aman kaçırmayın bunları` kabilinden. Chucho Valdes & Gonzalo Rubalcaba, Mark Giuliana Jazz Quartet, TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası feat. Sibel Köse, Ala.ni ve Daniel Herskedal – Marius Neset Duo. Hepsi sevdiğim isimler ama taktik seçimler olsun istedim bir yandan. Çift piyano, big band, iki renk vokal ve cazda tuba. Bunlar öneri, yoksa bakmayın siz, hangi konseri istiyorsanız ona gidin ama yeter ki gidin.


7 haftadır 1 numarada olan albüm

Dinlemediyseniz hemen sıraya alın

Christian McBride`ın yeni albümüne sanırım üçüncüdür değiniyorum, bu kez sebep albümün Amerikan caz listesinde bir numaraya yerleşmesi 7 haftayı geçti. Birkaç hafta daha sürebilir, tahtından ne indirir bilmiyorum. Listeyi hazırlayanlar 57 ayrı noktadan aldıkları verileri baz alarak hesapladıklarını belirtiyor. Doksanlardan itibaren caz listelerinin eski yıllardaki kadar belirleyiciliği kalmadı ama her zaman anlamlıdır, listenin üst sıralarında olanlar için moral verir, reklam için sağlam materyaldir. Önümüz yılbaşı, albüm piyasası Christmas Jazz konusunda hareketlenmeye başladı, bu tarzın güzel alıcısı var. Bu alanda en hızlı sanatçılardan biri Herb Alpert oldu, albümünü çıkardı bile. Acaba onlar McBride`ın tahtını sallar mı? Geçen hafta en sağlam yükselişi piyanist Danny Grisset yeni albümü "Rememberance" ile yapmış ama o da zirveyi zorlamaz bence. Sürpriz bir iş çıkmazsa bir süre daha zirve McBride`ın görünüyor.


Devir açan ilk albümler çağı kapandı mı?

Jaco bu albümü yayınladığında 24 yaşındaydı

Kendi soruma kendim cevap vericem ama en sonda. Bu sorunun doğru gibi görünen bir yanı yok değil, kastettiğim Jaco Pastorius`un 1976 tarihli kendi adını taşıyan albümü. Henüz 24 yaşında gencecik bir basçı. Bu albüm ve sonrası müzikte yarattığı sarsıcı etki bir ilk albümden daha öte, bugün baskın olan hâlâ onun bas soundu. Albümün açılışında kısacık "Donna Lee" ile `benimle birlikte yeni bir devir başlıyor` diye adeta bağırıyordu. Aynı albümden "Kuru"yu Herbie Hancock ile birlikte bestelemişti. Hem basın hem yaylıların nasıl kullanılabileceğine dair albümün ikinci manifestosuydu. Weather Report`tan beri müzik böyle sarsılmamıştı. İlk albümle bir başyapıtı yakalamıştı peki bugün artık böyle albümler yapılmıyor mu? Evet, az ama yok değil! İşte Kamasi Washington ve "Epic", işte D`Arcy James Argue`s Secret Society ve "Infernal Machine"... yok değil ama az!


Yeni terapistinizle tanışın

ChatBot`lara kendinizi anlatır mısınız?

Yapay zekânın hayatımıza çok fena girdiği kesin de bu aklıma gelmemişti. Digitalks`ta yayınlanan habere göre ChatBot`lar yolda! Yani, bundan sonra psikiyatr yerine bir ekranla konuşabilirsiniz. 1966 yılında MIT profesörü Joseph Weizenbaum bilimsel bir şaka kodlamış. Eliza olarak adlandırdığı şaka dünyanın ilk sohbet robotuymuş. Bir psikolog gibi konuları araştırmak için basit olarak tasarlanmış. Mesela, ailenden bahsedersen `bana annenizden daha çok bahsedin` diyormuş mesela. Komiklik olsun diye yaptığı şeyin kullananlar tarafından vazgeçilmez haline geldiği görülünce yazılım geliştirilmiş ve artık bir yapay zeka unsuru olarak ChatBot`lar da girmiş oldu. Japonların geyşa robotlara aşık olduğunu düşünürseniz ChatBot`ların sersemletici bir etki yaratacağını da tahmin edersiniz sanırım. Allah aklımızı korusun.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 30 Ekim 2017, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Aycan Teztel, yarım asırlık birikimini "After A Dream" ile yansıtıyor.
Müzik stresi azaltır mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp