Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle!

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 06 11 2017
Değişiklik Tarihi: 06 11 2017 02:42
Bu içerik toplam 3293 defa okunmuştur.
Bu hafta bir önerim var?

Efsane kadro birarada

Festivallerde görmek istediğimiz konser

Caz çeşitlenip şekilden şekile girdikçe, caz müzisyenleri dediğimiz insanlar gözümüzün içine bakıp bakıp `müziğime caz diyemem`, `her türden besleniyorum` dedikçe yüz yıldır bu müziğin keyfini sürmüş, cefasını çekmiş klasik cazseverlerin tüyleri diken diken oluyor, kendini büyük caz dünyasının içinde küçülmüş, yalnızlaşmış hissediyor. Bunları söyleten Monk ve Dizzy`nin 100. doğum yılı nedeniyle New York`ta gerçekleşecek ve hepsi onlarla birlikte çalmış efsaneler konseri. İşte, klasik caz dinleyicisini mutlu edecek konserler bunlar, tam bir zirve, ama bu konser burada olmaz/olamaz, hangi festival reddeder ki bu organizasyonu, aklını yemiş olması lazım ama olmaz, hem adamlar yaşlı, artık yollara dökülmez, hem de açık söylemek gerekirse İstanbul son tercihleri olur, gidecek olsalar Paris`i var, Londra`sı var, var oğlu var. Ama var ya, 2013`deki Dünya Caz Günü İstanbul konseri gibi tıpkı, yüz yılı kutladığımız bir konser olur!


Konser iptalleri üzüyor

İBrahim ve Masakela festivalin duayenleri olacaktı

Son yıllarda artan konser iptalleri fazlasıyla üzüyor. Her caz festivali öncesi hem festival yönetimlerinin hem cazseverlerin yüreği ağzında acaba iptal olur mu diye ama maalesef oluyor. Geçen cuma başlayan 27. Akbank Caz Festivali`nde önce Hugh Masakela`nın gelemeyeceği duyuruldu, hadi dedik Abdullah İbrahim var onu dinleriz, festivalin başlamasından kısa süre önce Abdullah İbrahim`den de iptal haberi geldi, yetmedi, aynı gün Wolfgang Muthspiel konseri de iptal edildi. Bu konserlerin hepsi terör veya sosyal sebeplerden iptal olmuyor, Masakela mesela sağlık sebebinden gelemedi, Abdullah İbrahim de öyle sanıyorum ama onun durumu farklı, geçen sene İş Sanat`a da beklemiştik, orda da sağlık iptali oldu, bu adamı sağlığında dinleyemeyecek miyiz acaba? Muthspiel neden iptal oldu bilmiyorum, ekip arkadaşları vize alamamış olabilir ama o konser de önemli kayıp oldu. Abdullah İbrahim konserini bence zaten yanlış bir mekana koymuşlardı, o müzik orda??? İnşallah bu iptaller son olur.


Bir de, bilet alıp gelmeyenler var

Nerde o 1980`lerde yağmur altında bilet kuyrukları

Geçen hafta TRT Radyo-3`teki radyo programımda konuğum sevgili Sami Kısaoğlu ile festival konserlerini konuşurken bazı konser biletlerinin erkenden tükendiğini hatırlatıp dinleyicilere hızlı davranmalarını tavsiye ettik, hatta, birkaç tanıdığım da o konsere gitmeyi istiyordu ve erken davranmadığı için bilet alamadı, peki, konserin günü saati geldi, ne oldu dersiniz? Salonun az da olsa bir kısmı boş! Evet, boş! Ama biletler günler önce bitti? Sebep ne? Sadece biraz yağmur yağması! Benim tahminim o yönde, zira, ortada konsere gidemeyecek yağmur dışı bir sebep yoktu. O akşam, boğaz köprüsü de rahattı, yolda ışıklı panoda süre olarak 4 dakika yazıyordu. Bu tuhaflığı sadece bir kez yaşamış olsak takılmam, verdiğim örnek tek değil, böyle çok konser var. Acil, zaruri haller dışında benim aklım bilet alıp da konsere gitmemeyi almıyor ama şekeri bile eritmeyecek kadar yağmur demek kimi müzikseveri eritiyormuş.


Bir önerim var?

Hiçbir koltuk boş kalmasın

Bir önceki yazıyla ilgili olarak aklıma geldi, şurda aramızda birkaç kişi konuşuyoruz, belki makul bir fikirdir... Diyelim bilet aldınız ama insanlık hali, konsere gidemeyeceksiniz veya yetişemeyeceksiniz, yollar tıkalı, arkadaşınız mızıktı, mideniz ağrıdı, allah göstermesin hastalandınız ya da hastanız var, bin türlü hâl var, peki, tek bir mesajla hani fırınlarda askıda ekmek, simit olayı var ya onun gibi bir sosyal fayda sistemi kurulamaz mı; "ASKIDA BİLET". Olmaz mı? Madem siz konsere gidemiyorsunuz koltuk boş kalacağına bir başka müziksever gitsin. Nasılsa biletiniz yanacak ve o koltuk boş kalacak, öyle değil mi? Atarsınız mesajı, yazarsınız biletinizdeki bilgileri, koltuk numarası vs. ne varsa, konserin başlamasına on dakika var ve gişede kocaman "Askıda bilet" yazıyor, biri gelir alır o bileti ve o koltuk boş kalmaz. Başka zaman da size lazım olur. Hem, müzisyen açısından da hoş değil mi, boş koltukları görünce kimin morali bozulmaz ki?


Bu yıl Buddy Rich neden çok az anıldı?

Caz tarihinde kimi ilklerin adamıydı Buddy Rich

2017 caz tarihinin üç büyük isminin doğduğu yıl olmasıyla özel anlam kazandı. Thelonious Monk, Ella Fitzgerald ve Dizzy Gillespie... İyi güzel de, bu yıl sadece bu üç isim mi doğdu, mesela aynı yıl Buddy Rich de dünyaya geldi, peki, niye Rich diğer üç isim kadar anılmadı, yayınlar yapılmadı, anısına konserler düzenlenmedi, tribute albümler çıkmadı? Hatta, diğer üç ismi de kendi arasında anma derecesine göre Monk, Gillespie ve Fitzgerald diye sıralamak lazım ama Rich yok! Bunun tek bir sebebi yok ama şunları söylemek mümkün, caz tarihi siyah üstünlüğü olan bir tarihtir ama bence bundan daha önemlisi Rich`in bir entertainer olarak önemi, etkisi, kimliği, yaptıkları tartışılmasa da caz sanatçısı olarak, caz tarihinde Art Blakey, Max Roach gibi kırılma yaratan bir isim olduğunu söylemek zor, bu anlamda ne Monk`la, ne Gillespie ile aynı hizada anılması pek de mümkün değil.


Sosyal medya zombileştiriyor

Sonumuz böyle olmaya az kaldı

Kıyamet habercisi olmıyım diyorum ama cep telefonları ve sosyal medya bağımlılığı korkutucu düzeye ulaştı, bunu bir tek ben mi dert ediyorum acaba. Gördüğüm kadarıyla çevremde pek de kimse şikayetçi değil. Geçen gün metroda, nisbeten sakin bir saat, ayakta az insan var ve tek tek baktım, inanın herkes cep telefonuna gömülmüştü. Kimse kafasını kaldırmadı, kimse bir diğerine dönüp bakmadı, kimse yanındakiyle konuşmadı, ürkütücüydü, peki bu kadar mı? Hayır! Akşam konsere gidecektim, bir boşluk olunca yemek için lokantaya girdim, lokantada herkes yine aynı metro vagonundaki gibiydi, tabağına değil cep telefonuna bakıyordu yerken insanlar, konsere gittim, biraz tanıdık, biraz konuşma faslı derken konser başladı ama oturmalı değil, ayakta ve yine herkes konser esnasında cep telefonuna gömülmüş vaziyette, sahneye bakan birkaç kişi ancak vardık. Bu normal bir durumsa ben bari artık dert etmiyim, içim rahat olsun, yok değilse iş işten geçmeden hepimiz dertlenelim.


Bu albümlere dikkat

Vincent Herring de yeni albüm çıkaranlardan

Yer kazanmak ve fazla laftan tasarruf için sadece isimlerini yazıyım, nasılsa bu albümlerden bir şekilde söz ederiz, hepsi aman ne şâhâne albüm demiyorum, maksat keşif olsun, siz de bu arada mümkün olduğu kadar dinleyin lütfen, tümü dijital platformlarda mevcut: Christian Balvig/Associated with Water, Or Bareket/OB1, Binker and Moses/Journey to the Mountain of Forever, Leo Richardson Quartet/The Chase, Vincent Herring/Hard Times, Stefano Bataglia/Pelagos, Lena Bloch/Feathery, Matthew Bourne/Isotach, Stanley Cowell/No Illusions, Steve Davis/Think Ahead, Philipp Gerschlauer & David Fuczynski/Mikrojazz (Neu Expressionistische Musik), NYSQ/Sleight of Hand, Rudresh Mahanthappa/Indo-Pak Coalition, Oregon/Lantern, Verneri Pohjola/Pekka, Lizz Wright/Grace ... daha var ama ben dinlemeye başladım, bazılarını dinlemiştim zaten, tavsiye ederim.


Yeni grubumu buldum

Vampirler işte bu çocuklar

Vampirleri severim, zombiler gibi değildir, onlar için hâlâ umut vardır. İşin şakası, böyle bir grup varmış, yeni gördüm ve pek sevdim, size de tavsiye ederim. The Guardian onlar için "baştan çıkaran yaratıcılık" diye yazmış, hem yoğun dinlemeye hem hareket halinde olmaya müsait bir albüm diye yazmış bir başkası, caz müziği sürekli yeni müzikler icat etmekse bu beş kişi bu konuda olağanüstü yazmış bir diğeri. Yeni albümlerinde Lionel Loueke ile çalmışlar. Hakikaten sıcak bir müzik. Nefesli gitar kombinasyonları, iyice azaltılmış vokal kullanımı, salınma ritmlerine bolca merakları, iddiasız gibi görünen temiz soloları, hepsi güzel de kapak görseline anlam veremedim, vardır bir esprisi. Dijital platfomda 4 eski albümü daha var, en eskisi 2010, 7 yıl az sayılmaz, daha öncesi var mı acaba? Acele etmeden sırayla tek tek diğerlerine de kulak vermeli. Arıca, kendilerine böyle erked dönem pop grupları gibi bir isim vermeleri de hoşuma gitti.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 06 Kasım 2017, Pazartesi

 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu.
Savaşma, caz yap!
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp