Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Best oflar dönemine girdik

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 13 11 2017
Değişiklik Tarihi: 18 11 2017 11:30
Bu içerik toplam 2871 defa okunmuştur.
O bir tiran değildi

Bu bir işaret mi?

Grammy`nin yolları taştan

Bazı şeyler adil olunmayacak kadar önceliklidir... Bu cümlenin özüne ilişkin çok sayıda yaygın deyim var bilirsiniz, şimdi nerden hatırladın derseniz, cazın müesses nizamı sayılan dergilerin son sayılarının kapaklarında kimler varsa Grammy`lerin potansiyel sahipleri de onlardır. Komplo teorisi mi, hakikatin izdüşümü mü? Gerçek payı kuvvetli ön yargılar diyelim. JazzTimes kasım sayısının kapağını Gregory Porter`a ayırmış. Porter Nat `King` Cole şarkılarından oluşan bir albüm yayınlamıştı. Konu hem Nat `King` Cole hem son yılların en gözde erkek sesi, yıllarca erkek sesi konusunda suskun kalmış caz sektörü böyle majör birini bulmuşken elindeki ödüllerle donatmaz mı? Zaten yıllardır alıyor. Bir süre daha devam edecek ama adamın elinden gelenin en iyisini yaptığını da hatırlatalım. Tamam, iklim müsait ama o da üstüne düşeni yapıyor. Alan veren memnun.


Kenny G alana Michael Bolton bedava

Artık bu meşhur saçlar yok

Yıllarca nasıl acımasız bir mavra döndü Kenny G ve müziği üzerine. Haksız da değildik doğrusu ama sanki en en en kötüsü oymuş gibi sadece ona vuran korkunç espriler Hollywood filmlerine kadar sızdı. Yanlış hatırlamıyorsam hem Seinfeld dizisinin hem Simpson`ların bazı bölümlerinde vardı bu espriler. Hazır adam eskisi kadar ortada görünmüyorken ne oldu şimdi diye sormayın, "Best of the Best" albümü çıkmış hem de 24 bit! O meşhur kıvırcık lepiska saçlar gitmiş, artık altmış yaşın üstüne çıktı. Şimdiye kadar yaptığı müziklerin telifi, albümlerin yeni baskıları ve dijital satışlar vs. herhalde hayatını varlık içinde geçirmesine yeter, dijital dinleme istasyonlarında milyonları aşan rakamlar, yüzbinlerce takipçisi var, demek bir yandan birden fazla nesil hâlâ ondan vazgeçmemiş. O zaman yanına bir de Michael Bolton verelim öyle dinlesinler…


O bir tiran değildi

Tevatür muhtelif...

Doğruya doğru, Herbie Hancock en sevdiğim caz müzisyenlerinden olmadı ama ne zaman bir söyleşisine rastlasam mutlaka okurum, sözlerinin arasında ilginç notlar olur, bulup çıkarması keyifli... 77 yaşındaki sanatçı çıkacağı yeni Avrupa turnesi öncesi The Guardian`dan Tim Adams`a konuşmuş. Tam 70 yıldır cazın içinde olan sanatçı ikibinlerde yayınladığı "River: The Joni Letters" albümüyle kritik eşiği aşmayı bilmişti. Ya yaşlı, emekli bir caz müzisyeni olacaktı ya ününe ün katacaktı, Grammy kazandığı albümle pop müziğin gücünü kazanmayı bildi ve artık en aktiflerden biri. Söyleşide söz ister istemez Miles`a geliyor, caz tarihinin en sevilen `second quintet` üyesi Hancock `ne çalmamız gerektiğini söylemezdi` demiş, `tam tersi, bizden, istediklerini yapmamız gerektiğini duymayı isterdi`.


Hep bir geç kaldım hissi

Herşeye yetişmeliyim

Sosyal medya sersemletiyor. Onla da onsuz da olmuyor. Son sıralar en sık duyduğum yakınma insanın kendini hep geç kaldım hissine sokması. Üstünüze yağmur gibi her an herkesin nerde ne yaptığını gösteren, kaçırdığın konserler, gidemediğin geziler, yiyemediğin yemekler, katılamadığın egzantirik işlere dönük paylaşımları yağıyor. Önceki geceden başlayan kaçırdım hissi ertesi sabaha oradan akşama ve zaten yetişmen mümkün olmayan bir temponun tutsağı olarak ve yine her şeye geç kaldım hissiyle ertesi güne uyanıyorsun. Tek çaresi bu yapaylığın farkına varmak. Herkesin kendi hayatı var, kimse bir başkasının hayatını yaşamaz. Bu mümkün değil. En iyisi, tamam, bilgi al, katılımını yap, paylaşımda eksik kalma ama başkasınınkini değil kendi hayatını yaşa. Hayatın neyse ne ama senin hayatın! Ya da tavsiye; bırak hepsini bir kenara, bir caz konserine git :)


Best of`lar dönemine girerken

Bu iki ay önemli

Ekim sonu dünya medyası best of dönemini başlatıyor. Hemen her konuda bitmekte olan yıla dair değerlendirmeler, o iyiydi, bu en iyiydi listeleri, ayrıca almanaklar derken basına hem okuru mutlu eden hem basının kendini bir süre kaliteli konularla oyalayacağı bir uğraşı çıkar. Benim de sevdiğim bir konudur. Ve biliyorsunuz, biz de 4 yıldır kendi alanımızda bu değerlendirmeleri ülkenin en yetkin kalemleriyle yapıyoruz ve inanın ortaya çok güzel listeler çıkıyor. Biz yapıyoruz diye demiyorum, geçen senenin best of dosyasında arkadaşlarımızın listelerinde yer verdiği albümleri sıraya koydum ve en az iki ay boyunca dinledim. Benim için müthiş bir süreç olmuştu. Aralık başı yayına girecek Best of 2017 dosyasında yine aynı arkadaşlarımızla bu yılın albümlerine herkes kendi ilgi alanında göz atacak. bakalım hangi albümler öne çıkacak. Bu arada, hepimiz yılın en iyi konserlerini de listelemeye çalışıyoruz, orada da unutulmaz konserleri yeniden hatırlamış oluruz. Az kaldı. Bekleyin.


Müzik dijital döneme geçince

Müzik artık raflarda değil

Sizce her yıl yayınlanan yeni albüm sayısında artış mı var azalma mı? Hiç merak etmeyin, cevabı söyleyim, elbette artış var. Azalma eşyanın tabiatına aykırı. Bilirsiniz, 1959 yılı için caz tarihinin altın yılı denir, tabii o yılın önemi yayınlanan albüm sayısında değil, çıkan albümlerin caz tarihini değiştiren öneme sahip olmalarında. Benzer bir dönem hemen on yıl sonra da yaşandı. Bu dönemler kritik eşikler ama sektör dehşet biçimde yeni albümler yayınlamayı sürdürüyor. Üstelik, dijital dönemle birlikte albüm yayınlama süreci hem hızlandı hem pratik hale geldi. Sayısal olarak elimde net veri yok ama şöyle söyliyim, bu üstelik yeni değil, bir kaç yıllık bilgidir, 1959 yılında yıl boyunca diyelim 500 albüm çıktıysa, emin olun, son yıllarda bırakın yılın toplamını, bir ayda daha fazla albüm çıktığı oluyor. Eskiden müzik firması kurmak ve ayakta kalmak çok zor bir işti, artık bağımsız firmalar, hatta sanatçıların kendileri dahi yapımcıya ihtiyaç duymadan albümünü yayınlayabiliyor ve sosyal medyadan duyurusunu yapıyor. Yani, yeni dönemin analize yönelik çok yönü var.


Basına ne kadar ihtiyaç var?

Basına ihtiyaç azalıyor mu?

Sosyal medyanın yaygınlaşmasından beri aklımı kurcalayan bir soru bu; Yeni albüm yayınlamış bir sanatçının basına, ilanlara eskisi kadar acil ihtiyacı var mı? Artık hepimizin sosyal medya hesapları var. Kiminin çok, kiminin ortalama, kiminin az takipçisi var, ama eğer sosyal medyayı iyi kullanıyorsanız mesajınızın takipçilerinizden çok daha fazlasına ulaşması işten bile değil. O halde, bu durumda, diyelim bir albüm yayınladınız, albümünüzü satmayı hesapladığınız kadar müziksevere doğrudan ulaşabilirsiniz değil mi... Ya da konseriniz var, Twitter, Facebook ve Instagram`dan bir anda salonu dolduracak kadar müziksevere mesajınızı iletebilirsiniz. Peki bunlar yeterli mi oluyor mu? Genellikle hayır, sosyal medyada işler tam öyle yürümüyor ama yine de duyurunuzu etkin biçimde yapmış oluyorsunuz. Sonrası, gazetecilikte bir kural vardır, haberi başlık okutur derler, sizin de yapıp mesajlarınızı en etkili şekilde duyurmanız lazım. Bu da yeni dönemin öğrenilmesi gereken yeni gerçeklerinden. İcabında tek bir twitle bütün salonu doldurmanız işten bile değil ama nasıl?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 13 Kasım 2017, Pazartesi 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Aycan Teztel, yarım asırlık birikimini "After A Dream" ile yansıtıyor.
Müzik stresi azaltır mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp