Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Kerem Görsev Trio

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 14 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman`dan oluşan trio projesi ile 13 ve 14 Aralık`ta touché sahnesinde!
Kapı Açılış 19:00
Etkinlik Başlangıç 21:30


Napoliten Konseri

Mekan: Süreyya Operası, Kadıköy
Tarihi: 14 Aralık.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : İstanbul Devlet Opera Balesi tenorlarının duygu yüklü İtalyan halk şarkılarından oluşan "Napoliten Konseri", İtalya`ya kısa bir yolculuk niteliğinde. Konserdeki şarkılara hüzün ve neşe hakim olurken önemli bestecilerden tarzın en sevilen eserleri seslendirilecek. Konserde Besnik Ademoğlu, Serkan Bodur, Berk Dalkılıç, Can Reha Gün, Yoel Keşap, Ufuk Toker ve Onur Turan`a piyanist Hüseyin Kaya eşlik edecek. Konserin sahne kurgusu Hüseyin Kaya`ya ışık tasarımı Taner Aydın`a ait. Konser, 13-14 Aralık 2019 ve 28 Şubat 2020 tarihinde Kadıköy Süreyya Opera Sahnesi`nde, 13 Ocak 2020 tarihinde ise Zorlu PSM Turkcell Platinum Sahnesi`nde seyirciyle buluşacak.
Biletler:
www.operabale.gov.tr
www.biletinial.com


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Müzisyen sağlığı önemli

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 20 11 2017
Değişiklik Tarihi: 20 11 2017 02:53
Bu içerik toplam 2490 defa okunmuştur.
Caz ve sinema...

Çözümü kolay sorunlar

27. Akbank Caz Festivali`nde yakınılan konular

Heyecanla başlayan festivali heyecanla bitirdik. Harika performanslar, enfes sololar... Konserlerde cazseverlerle birlikte olduğum için dinlediğimiz müziğin güzelliği yanında gündelik olarak aksayan konular da yansıyor, hatta, buraya derlemeye çalıştığım detayları yazmamı isteyenler epey oldu, ben de not aldım, çözülmeyecek sorunlar değil, şöyle ki; 1 - En çok şikayet bilet satış sistemi Mobilet`ten geldi. 2 - Kadıköy`deki konserler kesinlikle daha iyi duyurulmalı (bu konuda, Cazkolik olarak biz de üstümüze düşen payı alıyoruz), konser günü tesadüfen epey öğrenen insana rastladım. 3 - Müzik volümlüyken farkedilmiyor ama volüm düştüğünde Babylon barından gelen şakırtı şukurtu yakınma konusu ve 4 - Biliyorum, elden gelen bir şey değildi ama Masakela, Abdullah İbrahim gibi büyüklerin peşisıra iptal haberinin ardından majör isimlerin bu yıl programda olmaması dikkat çekti, allahtan Chucho Valdes vardı! 5 - "Akbank Caz Festivali" adında bir sosyal medya hesabı niye yok? Özellikle Twitter hesabı. Bu soru en çok takip amaçlı soruluyor, olmadığını öğrenenler şaşırıyor.


Müzisyenlere iyilik mi ediyoruz?

Yorgun müzisyenler

Dünyaca ünlü müzisyenler diye bir kategori var ya, hani, yılda 365 günün 300 gününü turnede geçirir, işte, onlara iyilik mi ediliyor pek emin değilim, tabii kulağa hoş gelebilir, işte, adam bir sonraki yılını şimdiden planlamış, hergün konseri varmış filan övgüyle anlatılır, peki, bu biz dinleyiciler için iyi olabilir de müzisyenler için [para kazanmaları dışında] gerçekten iyi bir şey mi? İlginçtir, bu konu tam üstüne denk geldi. Arkadaşımız Ümit Baykara geçen çarşamba konser veren Mark Giuliana ile konuşmuştu, röportajdaki sorulardan biri evden, aileden ayrı kalmak üstüneydi, tam da konserde bir ara Giuliana `nerdeyiz biz şimdi` dedi, hakikaten bir an film koptu sanki, nerde olduğunu karıştırdı, espri de olsa gerçekle ilgisi var. İyi para kazanmıyor olsalar bu kadar kendilerini paralamazlar muhtemelen, belki bu yanıyla iyi olabilir ama bütün bir yıl otel odaları ve uçak yolculuklarıyla, hiç tanımadığın, bir çoğunun bir daha yüzünü bile görmeyeceğin insanlarla böyle bir hayat gerçekten güzel bir hayat mı?


Clean Feed bültenleri heyecan veriyor

Autres Paysages albüm görseli

Özendiğim, imrendiğim müzik firması Clean Feed`in her bültenini merakla bekliyorum ve her bülten birbirinden ilginç yeni albüm haberleri veriyor. Cazın heyecan verici olmasını işte böyle firmalara borçluyuz, bunu açıkça belirtmem lazım. Clean Feed, üstelik, müzikte çok önde, büyük sektöre sahip bir ülkenin, bırakın ABD ve İngiltere`yi, Almanya, Fransa, kuzey Avrupa ülkelerinden birine ait bir firma değil, bir Portekiz firması. Yanlış anlamayın, küçümsemek değil, tersine önemsemek için söylüyorum. Müzikal espasları derinlemesine merak eden müzisyenlerle dolu yeni albümler. En yenileri "Basement Sessions Vol.4 (The Bali Tapes)" Gamelan kullanımı etkileyici. "Imaginery Numbers", "Ran Do", "is Life Long?", "Two Pianos", "Autres Paysages" harikulade görseli var. "Three Ear", "Sirius", "Movements in Freedom", "The Sea", "From Sun Ra to Donald Trump", "Live in Europe". Şimdilik bunlar. Yenileri geldikçe haber veririm.


Nerede benim CD`im, plağım?

Çevreci müzik firması

Geçen hafta Mark Giuliana konseri başladığında sahnede piyanist Shai Maestro`nun olmadığını gördüm, yerindeki kimdi peki? Sahneye biraz uzaktım ama yine de acaba o mu diye tereddüt ettim zaten o sıra Giuliana kadroyu saydı, evet, tahmin ettiğim gibi piyanist Fabian Almazan`dı. Aslında konu konser değil, Almazan. Küba asıllı Miami`li genç piyanist ve bağlı olduğu müzik firması Biophilio Records. Bu firma kaydettiği müzikleri yanında çevreciliğiyle de ünlü bir firma, birlikte çalışacağı müzisyenleri seçerken onların da çevreci olmalarına özen gösteriyor, tıpkı Almazan gibi. Biophilio zorunluluktan değil, bilinçli olarak albümlerini CD ya da başka materyale basmıyor, sebebini de çevre duyarlılığı olarak açıklıyor, yani, Biopholio bilinçi olarak müziklerini Wav veya mp3 formatında satıyor, amacı, plastik, kağıt, karton sarfiyatını azaltmak. Bu anlayışın önde gelen destekçisi ise çevreci piyanist Fabian Almazan. Tebrikler.


1 numara nihayet değişti

Yeni 1 numara belli oldu

Amerikan caz listelerinde Christian McBride`ın albümünün ilk sıradaki yerini daha bir süre koruyacağını yazmıştım. Hatta, tam şöyle yazmışım; "McBride`ın albümü tam 7 haftadır liste başı, daha da sürebilir, tahtından ne indirir bilmiyorum, sürpriz bir iş çıkmazsa bir süre daha zirve McBride`ın görünüyor" demişim ve doğrusu benim tahminimden hızlı düştü, iyi oldu, değişiklik iyidir, aslında tahmin etmem gerekirdi, geçen hafta potansiyel Grammy adayı olarak öngördüğüm Gregory Porter`ın yeni albümünü niye tahmin etmemişim anlamadım, oysa, albüm her alanda bağıra bağıra geliyor. Birden fazla hassas noktaya doğru bir projeyle parmak basan albüm beraberinde zamanın ruhu dediğimiz olguyu da getirerek şampiyon olacağını gösteriyor.


Büyük orkestralar için büyük fikirler

Cazın noir karakterleri

Cazın sinemayla ilişkisine dair bence yeterince şey yapılmadı, bu konuda katedecek epey yol var, yaratıcı fikirler, etkileyici müzikler, düşününce, bana bu alan hâlâ bakir geliyor, o yüzden Tim Hagans`ın NDR Big Band ile kaydettiği "Faces Under the Influence" albümünü çok hoş buldum. Galiba, bu konuda başka yeni haberler de olacak, onları da ayrıca yazarım. Trompetçi Tim Hagans oldukça tecrübeli bir müzisyen ve bu yıl başı yayınladığı albümü sinemanın büyük yönetmeni John Cassavetes`e saygı olarak kaydetti, temasını da şöyle kurguladı. Hagans, Cassavees`in filmlerindeki karakterleri orkestranın müzisyenleriyle yer değiştirdi ve her bir enstrümana birer karakter tahsis ederek onları tıpkı filmlerdeki gibi Manhattan`ın batakhanelerinde, sokaklarda, gizemlerde koşturdu. Bu karakterler kimler? Mesela, Lelia, mesela Moskowitz, Hagans kendini de Richard Frost olarak canlandırmış. Bence albümü dinleyin, cesur bir fikir!


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 13 Kasım 2017, Pazartesi 

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Akıllı müziksever, akılsız müziksever?
Leonard Cohen`in sırrı
Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp