Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Sonny Rollins saksofonunu emekli etti

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 11 12 2017
Değişiklik Tarihi: 11 12 2017 02:16
Bu içerik toplam 3074 defa okunmuştur.
Mevzular arası caz gezintisi

Maerohol Nazım Hikmet`e benzemiyor mu? Hem aynı yaştalar hem Nazım kadar iyi olmasa da Maerohol da şair!

"Strange Fruit" şarkısının arkasında gerçek

Caz tarihinin en önemli şarkısı "Strange Fruit"i bilmeyen var mı? Varsa bir zahmet özellikle Billie Holiday`in sesinden bulup dinlesin. Şimdiye kadar bu şarkının arkasındaki derin ve büyük hikayenin meğer ne kadar azını biliyor muşuz? Evet, şarkı, Amerikanın öteki yüzünü anlatır, Time dergisi vaktiyle yüzyılın şarkısı seçmişti, caz tarihinin en önemli şarkısı kabul edilir, buraya kadar tamam ama bu şarkıyı, daha doğrusu orijinal şiiri kimin yazdığını ve sonrasını biliyor musunuz? 20. yüzyılın başında Rusya`dan göçen Bronx`lu öğretmen Aber Maerohol`un yazdığı "Bitter Fruit" isimli bir şiirdir bu. Maerohol 1930 yılında gazetede bir linç fotoğrafı görür. Tholas Shipp ve Abraham Smith isimli iki siyah gencin bir ağaçta asıldığı ve çevredekilerin gülerek izlediği bir fotoğraf. Maerohol fotoğraftan çok etkilenerek "Bitter Fruit" isimli şiiri yazar. Şiir, 1937 yılında Marksist bir dergide yayınlanır. Sözleri şarkıya uyarlanarak 1938 yılında ilk kez New York`da Holiday tarafından seslendirilir, ertesi sene adı "Strange Fruit" olarak değiştirilip plağa kaydedilir. Şarkı, Holiday kadar Maerohol`ün de kaderini değiştirir. Lewis Allan takma adıyla şarkı sözleri yazar, hatta, bunlardan biri Frank Sinatra`nın meşhur ettiği "The House Live in"dir, şarkı, din ve ırk hoşgörüsünü anlatmaktadır. Maerohol, 1953 yılı yılbaşı partisinde Robert ve Michael Rosenberg isimli iki çocukla tanışır. 6 ve 10 yaşlarındaki iki küçük çocuk McCarthy döneminin ünlü Rosenberg çiftinin çocuklarıdır. Anne ve baba Rosenberg`ler ülkenin sırlarını Ruslara verme suçlamasıyla idam edilince çocuklar ortada kalmıştır (ki bu konuyu da mutlaka araştırın bence), korkudan kimse sahiplenmek istemez, Komünist Parti toplantısında Maerohol iki küçük çocuğu evine kabul eder, zamanla, bu büyük trajediden bir aile yaratmayı başaran Maerohol`ün oğulları 1985`de New York Times`da yayınlanan bir mektupla babalarının mirasına sahip çıkar. Yüzyılın şarkısının katmanlı hikayesi işte böyle bir şey!


Sınırları aşan caz

Caz insanları birleştirir

Gündemin tepetaklak yuvarlanıp gitmesinden pek farketmedik ama Rusya uluslararası ölçekte ilk caz konferansını ekimde düzenlemiş. "Jazz Across Borders" yani, "Sınırları Aşan Caz" adı verilen konferansın amacı geniş bir caz forumu oluşturulması ve Rus caz müzisyenlerinin uluslararası alanda tanınmalarına yardımcı olmakmış. Kısaca JAB adı verilen oluşumun başında Rusların dünyaca ünlü tenor saksofoncusu Igor Butman var. Dört bölüme ayrılan foruma dair ayrıntılar bu köşenin konusu değil ama özellikle Avrupadan festival ve klüp yöneticilerinin katıldığı, paneller, konferanslar ve konserlerin gerçekleştiği bir forum bu. Rusya gibi büyük bir ülke eğer ilk kez yapıyorsa aslında baya geç kalmışlar ama bir yerden başlamışlar. Klasik müziğin büyük ülkesinin cazda bu kadar arkalarda görünmesi pek normal değil aslında. Hazır laf açılmışken, oturup yazmak istediğim bir konudur caz tarihinde Rus etkisi, böyle yazınca fazla akademik kaçtı ama değil, aklımdaki epey renkli bir konu, hadi inşallah deyip bekleyen konular sepetine atmış olayım.


Miles Davis`in sırları

Gizemli Miles kimliğinin sırları bu kitapta

Geçen hafta Fransız besteci Michel Legrand`ın Miles Davis`le anılarının bir kısmını çevirip yayınladığımız yazı cazseverlerden güzel ilgi gördü. Miles caz tarihinin en renkli ve hâlâ en çok merak edilen ismi, bu normal, hakkında dolaşan efsanelerin bini bir para ama bir kısmının doğru olduğunu bu sayede Legrand ispatlamış oldu. Sonra aklıma şu geldi, madem cazseverlerden Miles`a dair böyle bir ilgi var buradan bir kitap önereyim, Miles`ın otobiyografisini yazmış yakın arkadaşı Quincy Troupe`un kitabını okuyun mutlaka. Başka böyle kitaplar da vardır kuşkusuz ama Troupe`un kitabının önemi yazarla Miles`ın yakın oluşları, yani, tüm bilgiler birinci elden. Miles gibi paradoks bir kimliği anlamak için varolan en iyi ipuçlarını barındırdığı gibi sanatçının çevresiyle ilişkisi, 1975 yılında inzivaya çekilmesi ve bu döneme ilişkin gizem hatta başta AIDS hastalıklarıyla ilgili dedikodular, sıradışı konulara merakı, çevresiyle ilişkileri, kadınlarla ilişkisi gibi az bilinen konular kitapta işleniyor. Miles`ın resme merakı bilinen bir şeydir, bir dönem müziği bırakıp sadece resme dönmeyi düşündüğü de kitapta yazıyor.


Okullarda caz?

Işığı, akustiği, ilginç koltuklarıyla güzel bir salon Siluet

Geçen hafta St. Benoit Lisesi`nde harikulade bir caz konseri izledim. Doğrusu, konseri de yeni salonu da merak ediyordum, her bakımdan olumlu notlarım var, şöyle ki; Türkiye`de yaşayan caz müzisyenleri piyanist Jef Giansily ve basçı Kristian Lind`e Fransız saksofoncu Pierre Bernier, Amerikalı trompetçi Hermon Mehari ve davulcu Darrell Green`in eşlik ettiği konserde ağırlıklı Giansily`nin besteleri seslendirildi. İzlenimci cümleler, sakin, romantik, huzurlu melodilerden oluşan besteler, müzisyenler tecrübeli, uluslararası ölçekte iyiler ve okulun Siluet isimli salonu görünen o ki şehre güzel konserler armağan edecek, takipte fayda var. Konseri izlerken aklıma geldi, özellikle köklü okulların mutlaka iyi birer konser salonu var, peki, bu salonlar caz konserlerine niye daha çok ev sahipliği yapmasın? Hem öğrencileri cazla erken yaşta tanıştırmak hem salonları daha aktif kullanmak hem okulların şehrin kültürel havasıyla daha yoğun ilişkiye geçmesi… Olmayacak şeyler mi? Bu profile uygun size en az 10 salon sayabilirim, işte St. Benoit mükemmel bir örnek ve herkese açık konserler başladı, sürüyor.


Charles Lloyd`un ud çaldığını düşünün

Caz ve ud bu kadar güzel olur

Charles Lloyd en sevdiklerim arasında yeri ayrıdır. Müziğindeki ruhsal gücün eşi benzeri yok, kompozisyonların insanı değil o, iç dünyaları gözleyen ve tetikleyen bir adam. Ne zamandır onun tarzında ve onunki kadar etkileyici yeni bir müzik duymuyordum, nihayet geldi. Hem de yıldızlı mağrip gecelerinde yankılanan bir udun sesinden, Anouar Brahem`dan geldi. "Blue Maqams"ın ilk parçası, "Opening Day"de, yüzyıllara sârî, görmüş geçirmiş udun sesi birkaç nota tek başına gezinirken usulca yanına kontrbas geliyor, hüznü birlikte sürüklüyorlar, halden anlayan bir müzik emin olun, bagetlerin zerafetle zilde dolaşmasıyla piyanonun uda nazire yapması aynı anlarda. Mükemmel bir başlangıç. Gerisi kötü olsa ne olur ki, bütün albüm açılmamış bir mektup adeta. Ustalık, olgunluk, zerafet, notaların sükûtu, müzisyenlerin iç uyumu ancak bu kadar olur. Bu başka bir şey. Başka. Gel de Cahit Sıtkı Tarancı`yı hatırlama; "Ne doğan güne hükmüm geçer, ne halden anlayan bulunur". Bu şiiri bir caz parçasıyla hatırlayacağım aklıma gelmezdi.


Sonny Rollins, Wynton Marsalis, bir de Corea

Rollins saksofonunu emekli etti

Cazseverleri üzecek bir haberim var, 87 yaşındaki yaşayan efsane Sonny Rollins saksofonunu emekli ettiğini duyurdu, yani, artık konser yok. Belki özel günlerde filan, kimbilir... Demek onu İş Sanat`ta izlediğimiz son olacakmış. Allah sağlık versin izlemeyelim olsun. O yaşta biri için nefesli çok zor. En son Lee Konitz`i hatırlayın, o daha da yaşlıydı, hem oturarak hem sınırlı çalımla idare ediyordu. Bir diğer haberim de Wynton Marsalis`den. Down Beat dergisi Chick Corea`yı yılın sanatçısı seçmiş, Marsalis`i de Hall of Fame`e almış. Aslında daha genç, yaş kıstası var mı bilmiyorum ama sanki daha yaşlıları alıyorlardı. Down Beat`in yıllık seçimleri önemli, bu yıl 82cisini yaptılar, dile kolay, tam 82 yıldır düzenliyorlar. Kurumsallık böyle bir şey. Oldukça kapsamlı bir dosya hazırlıyorlar ve caza dair tüm çeşitliliği bu seçimlerin içinde incelemek mümkün. Bence, önce bizim #CazkolikBestof2017 dosyasına sonra Down Beat`e bir göz atın.


Bu ne elektronik müzik merakı arkadaş?

Caz konserine hayatta bu kadar insan gelmez

Ne kadar yakın takip ediyorsunuz bilmiyorum ama son dönem en çok hangi tür konserler gerçekleşiyor diye soran olursa hiç çekinmeden elektronik müzik konserleri diyebilirsiniz. Adeta altın dönemini yaşıyor resmen. Sadece geçen hafta `elektronik müzik` başlığı altında hepsi yeni ondan fazla konser duyurusuna rastladım. `Elektronik dünyasının sevilen isimleri`, `elektronik müziğin baş döndüren isimleri`, `elektronik efsaneleri`, `elektronik festivali`, DJler, DJler, DJler... Müzik sektörünün omurgası elektronik konserlere kaydı resmen. Son Akbank Caz Festivalinin dahi bileti en hızlı biten konseri hangisiydi biliyor musunuz? Yine bir DJ ve elektronik müzik Nicola Cruz. Ondan önce akustik bir konser vardı ama dışardaki çılgın kitle asıl Nicola Cruz için gelmişti.


Ya en çok izlenen TV dizileri?

Bütün bir sezonu hafta sonu eve kapanıp izleyenler var

Hep en çok dinlenen albümleri konuşur, duyururuz değil mi, ama bu kez ben de iyi bir dizi izleyicisi olarak Netflix`in (gerçi Netflix izleyicisi değilim o ayrı) yayınladığı listeyi paylaşayım istedim. Bir kere Netflix`e göre anneler babalar sevdiği diziyi çoçcuklar olmadan izlemeyi seviyormuş, gayet normal. Anne babaların %96`sı haftada 1, %54`ü ise günde 1 dizi mutlaka izliyor, olmadı fırsat yaratıyor. Yine anne babalar en çok yatağa yattığında TV izliyormuş %70, az değil. Sonra %43 yemek yaparken filan diye gidiyor. Peki en çok izlenen diziler? Türkiye`de Netflix`te en çok izlenen diziler şöyle: Sherlock %29, Dexter %27, Breaking Bad %19, Mad Men %17, Narcos %14, Love %13, Jessica Jones %12, The Last Kingdom %10 ... ama bu dizilerin epey kısmı eski değil mi? Yanlış mı biliyorum! Artık televizyon tercihleri değiiyor ve azalıyor. Ben izyeme çeşitliliğine metroyu da katıyorum, orada çok sık rastlıyorum dizi izleyenlere.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 11 Aralık 2017, Pazartesi

 

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Aycan Teztel, yarım asırlık birikimini "After A Dream" ile yansıtıyor.
Müzik stresi azaltır mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp