Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Bir yıl daha biterken...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 25 12 2017
Değişiklik Tarihi: 31 12 2017 12:15
Bu içerik toplam 2875 defa okunmuştur.
Herkese iyi yıllar dilerim...

Kitaplar ve caz

Elinden bırakamadığın bir kitap gibidir caz

Eminim her kuşağı etkilemiş kitaptır Ilya Ehrenburg`un "Paris Düşerken"i. Bu kitabı okuduğum zaman yaşım 13-15 olmalı, yetmişli yıllar, o vakit nehir roman filan nedir bilmiyorum, üçlemenin diğer kitaplarını da öğrenmiş sonra onları da okumuştum ama en çok bu kitabı sevmiştim. Paris`in büyülü havasından olmalı. Ehrenburg`un Paris`i anlatışındaki mükemmellik 15 yaşındaki bir çocuğun hayal dünyasını nasıl etkilerse öyle etkilemişti. Tam o dönem Beyoğlu`nda bir yerde İspanyol ressamların tablolarından oluşan bir sergi açılmıştı. O yıllarda mahalleden çocuklarla her pazar maç seyretmek için Üsküdar`dan miting kalabalığı gibi arabalı vapura doluşup vapur yanaşınca çil yavrusu gibi koştururken kibrit kutusu mukavvalarını bilet niyetine görevlilerin eline tutuşturup kaçtığımız bir pazar öğlesi maçtan sonra ver elini Beyoğlu, o sergideki bir tablo bana Ehrenburg`un kitabını hatırlatmıştı, bir İspanyol şehri olmalı, uzaktan evlerin damlarını resmetmişti ressam, ama çok güzel bir tabloydu, hâlâ aklımdadır renkleri, herhalde kitaptaki Andre karakterini hatırlatmıştı. Benzer etkiyi 19 hatta 20. yüzyılın en önemli tablo koleksiyoncularından ve tablo tüccarı Ambroise Vollard`ın anılarını okuyunca hissetmiştim. Empresyonizmin doğduğu, dükkanlarda birkaç franka Monet`lerin, Cezanne`ların müşteri beklediği yıllar. O kitabın belli bölümlerini döner döner hâlâ okurum. Sizin de mutlaka vardır böyle kitaplarınız. İşte, caz da tıpkı böyle kitaplar gibidir, hele o bazı albümler yok mu, sırf belli bölümlerini defalarca bıkmadan dinlediğimiz albümler. Nasıl da güzeldirler.


Yayıncılar caz tarihini resmen yağmalıyor

Kitschleşmiş bu tarz fotolar yağmanın ispatı

Yılın bu dönemi müzik firmalarını yılbaşı albümleri telaşı sarıyor, dinleyicinin bu albümlere daha çok ilgi gösterdiği malum, bu yüzden müzisyenleri muhtemelen istemedikleri şeyleri yapmaya itiştirip durdukları da malum. Eylül oldu mu bir telaştır başlıyor dünyaca ünlü isimlerin kavurucu yaz sıcakları kapaklarında kar manzaralı şirin fotolarla süslü albümleri arzı endam etmeye, hadi vitrinde iyi duruyor diyelim ama işin arkasında vahim bir şeyler var ki o da caz tarihinin müzik firmaları eliyle adeta yağmalanması. Tüm bu telaşın, fırtınanın ortasındaki şarkıların sayısı toplasanız bir avuç. Nielsen araştırmasına göre `seasonal` denilen müziklerin geçmişi sanıldığı gibi çok eskilere gitmiyor, şu an dinlediklerimizin çoğu seksenlerden sonra kaydedilmişler ama hangi besteler, işte o meşhur `Jingle Bells`ler... Hem eski albümler kurcalanıp, albüm bütünlüğü yok edilip bozuk para gibi harcanıyor hem mal bulmuş magripli gibi (ki bu tabir de baya ayrımcı bir tabir bu arada) yeni albüm denilerek orijinalliği mahvediliyor. Bu eskiden de olurdu, şimdi dijitalleşmeyle daha da arttı, uyduruk bir kapak görseliyle albüm süsü verilmiş şeyler pıtrak gibi arttı.


Sizden bir halt olmaz Liverpool`lu serseriler

Dick Rowe`un hatası papaya albüm yaptırsa unutulmaz

Müzik tarihinin en yanlış kararı hangisidir? Ocak 1962. 55 yıl önce müziğin güçlü firması Decca`nın ünlü prodüktörü Dick Rowe asistanı Mike Smith`i adlarını çok duyduğu genç grubu izlemek üzere çaldıkları kulübe gönderir. O günler sadece birkaç saatlik kayıt yapmış, yirmilerin başı, hatta altındaki gençler demolarını Rowe`un asistanına teslim eder. Rowe kaydı dinler, hiç beğenmez ve üzerine `sizden bir halt olmaz Liverpool`lu serseriler` diye yazıp geri gönderir. O grup The Beatles`dan başkası değildir. Müzik tarihinin en yanlış kararı olarak damgasını vuran bu olay Howe`un hayatının da simgesi olur. Oysa, Rowe`un The Rolling Stones`la plak anlaşması yapmış biri olduğu gerçeği bir kenarda durmaktayken durup düşünmek lazım, kendinizi mümkünse onun yerine koyun, hergün önünüze bir sürü yeni kayıt geliyor, bunların bir kısmı gerçekten iyi, birileri var ki `ooo yee` diye bağırıyor, hangisinin yüzyıla damga vuracağını nasıl bilebilirsiniz? O an, o gün o koltukta oturmak büşük hatalarla kucak kucağa yaşamak demekti, The Rolling Stones`la anlaşma imzalasanız bile eğer The Beatles`la imzalamamışsanız işte bu sizin işinize mal olur demektir!


Yeni yıl sabahı dinlemek için caz önerileri

Yeni yıl sabahında ustalardan caz

Önümüz yeni yıl. 31 aralık pazara geliyor, pazartesi yeni yılın ilk günü, o sabah yeni haftanın yazıları girer mi bilmiyorum, herkes geceden kalma olacak oysa o sabah için önermek istediğim müzikler var, hem ayıltıcı olsun, hem cazın eşsiz tadını mükemmel versin hem kahveyle cheese cake tadında olsun, hem o olsun, hem bu olsun, yani, anladınız siz, öyle müzikler. Ve önereceklerim vokalsiz, vokalli pek çekilmez sanki sabah sabah. Mesela "Gerry Mulligan Meets Johnny Hodges". Ahh o Johnny Hodges`ın "What`s the Rush"taki icrası, yıl 1959. Ya da aynı yıldan yine Mulligan`ın bu sefer Ben Webster`lı kaydı, ya da iki yıl öncesine gidelim yine Mulligan ama tenorda bu kez Paul Desmond var "Blues in Time". Nasıl güzel müziklerdir bunlar. Mulligan`ı merkeze aldığım, onun bariton saksofonuyla duolar. Aynı yıldan Mulligan`ın Stan Getz`le kaydı da bu çeşit. Ben bunları neye benzetiyorum biliyor musunuz, resimde mesela Raoul Dufy`nin, Vlaminck`in, Braque`ın, Matisse`in tablolarına, hepsi kendine özgü, hepsinin etkisi ayrı, güzelliği ayrı.


Ritm ve reaksiyon

Caz çağında İngiltere?

Eğer 22 nisan tarihine kadar Londra`ya gitme ihtimaliniz varsa size bir sergi önereceğim; "Ritm ve Reaksiyon: İngiltere`de Caz Çağı" isimli bu sergi tam benim keşke burada da olsa dediğim türden bir sergi olmalı. Two Temple Place isimli galeride küratör Catherine Tackley`nin hazırladığı serginin amacı caz müziğin İngiliz sanatı, tasarımı ve dahası toplum üzerindeki etkisini incelemek amacıyla resim, illüstrasyon, seramik, sergi, tekstil, baskı, film, enstrüman gibi döneme ait malzemelerden oluşuyormuş. 20. yüzyıl caz çağı malum, özellikle ilk yarısı ve tabii devamı, ama ilk yarısı çok daha toplumsal tabana yayılmış, etkisi bugünlere kadar ulaşmıştı, sergi bu etkiyi de inceleme amacına sahipmiş, insanların cazın nasıl bir müzik olduğunu anlaması bakımından küratör Tackley serginin önemli bir işlev göreceğini söylüyor, giden varsa ya bir fotoğraf ya bir izlenim işte bir şeyler bize de göndersin lütfen bilelim hakikaten güzel bir sergi miymiş? Ve bizde böyle bir sergi olsa acaba ne kadar malzeme çıkar?


Jingle Bell sadece sevimli bir şarkı değildir

Araştırma sonuçları bize ne söylüyor?

Yukarda, caz tarihinin müzik firmalarınca nasıl yağmalandığından söz etmiştim, bu duruma ilişkin bir araştırma yayınlandı, araştırma tanınmış bir firma olan Nielsen`in. Haberi okuduğum dergideki yazı bu sektörün nasıl iri bir dilim pasta olduğunu anlatıyordu. Holiday müzikleri dedikleri bizim `Jingle Bell` olarak bildiğimiz müzikler ama bu müziklerin klasik olanlarının sadece bir avuç beste olduğunu biliyoruz, bu besteler şimdiye kadar binlerce kişi tarfından milyonlarca kez söylendi ve hâlâ söyleniyor ama araştırma yıllara dayanarak gösteriyor ki tüketim sektörlerinin yakın dostu bu müzikler sadece o eski bestelerle sınırlı değil. Her yeni nesil hem eski besteleri seslendirmiş hem yeni besteler eklemiş, ama eskiler elbette öne çıkıyor. Araştırmaya göre 1940`lı yıllar, ellili ve altmışlı yıllarda hızlı yükselirken 1970`ler ve 80`lerde tempo düşmüş ama 1990`lardan başlayan artış hız kesmeden sürüyor. İkibinli yıllarda anlaşılan tempo daha da artmış. CD`lerin satılmaması gibi gelişmeler de belli ki pek etkilememiş. Radyolarda yayınlanma hızı dijitalleşmeye geçince azalmadığı gibi raf satışları da fena sayılmaz. Demek kırmızı noel baba kıyafetleriyle ortalığa salınmalar boşuna değlmiş.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 25 Aralık 2017, Pazartesi

 

Kaydet

Kaydet

 

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Akıllı müziksever, akılsız müziksever?
Cazın kayıp halkası
Yeni albümler arası gezinti
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp