Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Klasik müzikle cazın farkı?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 19 02 2018
Değişiklik Tarihi: 19 02 2018 10:47
Bu içerik toplam 2252 defa okunmuştur.
Her yerde caz

Festival 25 yaşında

İstanbul Caz Festivali 25 yaşında

Bu yıl İstanbul Caz Festivali`nin 25. yılı kutlanacak. Mutlaka duymuş olmalısınız. Hep şunu düşünmüşümdür, caz festivalleri sadece bir kurumun organizasyonu olmaktan öte bir müziğin sadık takipçilerinin ortak ruh halidir. Türkiye`de müzik türleri arasında devletten en az destek alan müzik caz olduğu halde bir-iki istisna hariç en organize, köklü ve kurumsal festivaller cazdan çıkıyor, bunun sebebini düşündünüz mü? Gelin seksenlere gidelim. Türkiye`nin ilk caz festivali seksenlerin ilk yarısında düzenlenmişti. Önce altmışlar, sonra yetmişler derken az ama çekirdek bir cazsever grubu bu talebi bir şekilde doğru yönlendirmiş, hayata geçmesi için güven vermişti, böyle şeyler toplum dinamiğidir, alttan akan bir nehir olmazsa olmaz, o nehir cazsevelerin bizzat kendiydi, sonra Bilsak Caz Festivali geldi, yetmişlerin başından itibaren müziğin nabzını en iyi tutan İstanbul Kültür Sanat Vakfı Türkiye`nin en köklü festival organizasyonu Müzik Festivali bünyesinde seksenlerin ikinci yarısında festival kapsamında "Caz Günleri" düzenlemeye başladı. Bendeniz de gencecik bir üniversite öğrencisi olarak o konserlerin müdavimiydim, derken caz günleri cazsevere yetmedi ve bu sene 25. yılını kutlayacağımız gümüş seneye geldik. Aynı dönemde başlayan Akbank Caz Festivali de geçen sene 27. yılını kutlamıştı. Türkiye`nin tüm caz festivalleri onlu yaşlarını aşalı çok oldu. Caz müziğinin tarihi bilemediniz 115 yıldır, yani bir asrı yeni devirdi ve Türkiye gibi kurumsal olmayı beceremeyen bir ülke caz gibi birçokları için fantazi bir müziği dik tutmayı başardı. Bence bu çok önemli, ne yazık başta Eczacıbaşı, Akbank, Garanti Bankası gibi önemli kurumsal sponsorların katkısının altını hakkıyla çizen değerli yazıları dahi kaleme alamadık, bunlar eksiğimiz ama eksiklerimize rağmen sponsoruyla, vakfıyla, müzisyeniyle, müzikseveriyle, türlü çeşitli firma ve organizasyonlarıyla ülkenin en küçük müzik topluluğu bir şekilde en organize topluluk olmayı başardı. Caz, insanoğlunun en içten, en dürüst müziği olduğunu kendine kanıtladı. Bizler şahidiz. Nice 25 yıllara.


Klasik müzikle cazın farkı

Caz sokak kokar

Klasik müzik romandır caz öykü • Klasik müzik epik şiirdir caz haiku • Klasik müziğin en özgür hali bile kurumsaldır, cazın en kurumsal hali bile özgürdür • Klasik müzik salon kokar, caz sokak • Klasik müzik eskidir, caz hep yeni • Klasik müzisyen sırasını bekler, caz müzisyeni araya dalar • Klasik müzik kravat papyondur caz kot pantolon • Klasik müzisyen caz çalabilir ama caz müzisyeni (istisnalar hariç) çalamaz • Klasik müzik derdini bir saatte anlatır caz beş dakikada • Klasik müzik sadece belli yerlerde soluk alıp verir caz her yerde • Klasik müzik ciddidir caz eğlenceli • Klasik müzik orta yaşlıdır caz genç • Klasik müzik sadece kendini kapsar caz herşeyi kapsar • Klasik müzik `büyük`tür caz mütevazı • Klasik müzik reverans yapar caz göz kırpar • Klasik müzik ailedir caz bekar! ve böyle gider :)


Lütfi Kırdar iyi bir salon mu?

Lütfi Kırdar iyi bir salon mu?

Spor Sergi Sarayı günlerinden beri sayısız konser izlediğim Lütfi Kırdar`a sempatim olsa da kendimi evimde hissettiğim bir salon olmamıştır. Bu da doğal. Orası aslında tam anlamıyla hiçbir zaman bir konser salonu olmadı, hep idareten oldu. Spor Sergi Sarayı zamanı da orada konser izlemek iyi değildi şimdi de, dedim ya, orası özünde bir konser salonu değil! Yıl içinde çok yolum düşmese de her konsere gittiğimde aynı sorunlar yerli yerinde duruyor, bu sorunların akustik olanları zaten salon yeniden yapılmadıkça düzelmez ama düzelecek şeyler var. En azından şu yönlendirme levhaları doğru düzgün olabilir. Kimin nereye gideceği kesinlikle belli değil. İn aşağı çık yukarı koltuğu bulana kadar yoruluyorsun. Hele akustik sorunlardan hiç sözetmiyim. Orda izlediğim hiçbir konserde ses kulağımı doldurmadı, yani, ses hep orda uzakta bir yerde gibiydi, duyabilene aşkolsun. En son İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası ile TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nın ortak konserinde Serhan Erkol`un solosunu resmen duymadık, oysa çok da arkada değildim, sekizinci sıradaydım, Serhan sanki kendi kendine çaldı!


Kompartımanları birleştirelim

Her yerde caz

Diğer ülkelerde, özellikle batı ve Amerika`da sanat türleri bizde olduğu gibi birbirinden uzak değildir sanıyorum. Ressamlarla müzisyenleri, yazarları, şairleri, tiyatrocuları, dansçıları buluşturan ortak platformlar olur, başta tabii müzeler, ortak prodüksüyonlar vs. bizde bu tarz bir yaklaşım bir türlü gelişmedi. Herkes kendi alanında yaşıyor. Farkında mısınız bilmiyorum, tiyatro son yıllarda altın çağını yaşıyor, hangi oyuna baksanız kapalı gişe. Yayıncılık da öyle. Ama bir tiyatro oyunu öncesi mesela kısa bir trio konser olsa güzel olmaz mı? Ya da bir sanat galerisinde sergi açılışı veya belli bir gün/saat ya da AVM`lerdeki büyük kitapçıların bir köşesinde bir saat boyunca bir trio çalsa? Dediğim böyle şeyler. Herkes kendi mevzisinden sürekli karşıya ateş edeceğine biraz ortak hayal kurulsa? Müzede caz gibi şeyler oldu, tek tük başka şeyler de oluyor ama daha yaygınlaşmalı.


Malt viski tadında caz

Pee Wee Ellis`den yeni albüm

Şimdi hemen malt viski kaç lira biliyor musun demeyin, bu bir çeşit deyim gibi. En son yılbaşında hediye gelen Glenmorangie`yi gözüm gibi kıskandım, şişeler küçük birer servet, demeye çalıştığım cazın kalitesi, malt gibi caz! 2018`in yeni albümleri arasında küçük bir tur yapıyordum, hepsi birbirinden usta isimlerin albümlerini dinlemeye başlayınca içimden bunlar adama bir şişe viskiyi içirir demek geldi. Kimler mi? Babalar neslinden Pee Wee Ellis, Jeff Hamilton, Dr. Lonnie Smith ve Tom Harrell. Ellis tenora fena asılıyor, nasıl uzatıyor cümleleri. Jeff Hamilton güzel bir trio yapmış. Usta işi lezzetler! Dr. Lonnie Smith ilerleyen yaşına rağmen boş durmuyor, üretken ve çalışkan. Tom Harrell kendine has sounduyla ayrı bir dünya. Sadece onlar da değil. Julian Lage`in yeni albümü mesela, ben sevdim, Walter Smith III`in albümü de öyle. Victor Gould da yeni albüm çıkarmış, bence siz de böyle bir tur yapın, iyi oluyor.


Caz eleştirmenliği ne durumda?

Caz ve eleştirmenlik

Türkiye`de böyle bir iş var dersek yalan olur, konuyu Amerika ve dünya ölçeğinde değerlendirmek daha sağlıklı. Amerika`da geleneksel yürüyen bir tavır var. Geçmişi otuzlara uzanıyor, radyonun etkisiyle, gazetelerin ayırdığı köşelerle, dergilerle zamanla birkaç nesil oluştu. Avrupa`da da öyle. Fransa bu konuda iyidir. Eskiden daha iyiydi. Hot Jazz, Charles Delaunay, Hugues Panassie gibi isimleri hatırlayın, adamlar tanrı gibiydi. Amerika`da Leonard Feather da öyleydi. İngiltere müzik yayıncılığında önemli, dergileri yanında The Guardian gibi gazetelerin sadece caz yazan John Fordham gibi kalemleri var. Almanya, Polonya ekleyin. New York Times, Wall Street Journal, The Washington Post gibi büyüklerin de kadrolu kalemleri var, bu isimler aynı zamanda Down Beat, Jazz Times gibi dergilerde de yazıyor, kendi blogları var, kitaplar yayınlıyor. Küçük bir dünya kurmuşlar ama küçük. Bu ülkelere göre bile küçük. İnternet henüz büyük bir değişim yaratabilmiş değil, olay hâlâ aynı isimler çevresinde dönüyor, kolay da değil, birikim ve tecrübe gerekiyor. İnternete zaman tanımak lazım. Yayıncılığı kolaylaştırması, hızlandırması, sadece internetten çıkacak kalemler bakımından umutlu olmayı istiyorum.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 19 Şubat 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Güzin Yalın Yazdı: İçimizdeki gidivermek dürtüsünde sıra uzak denizlerin ülkesi, hayal adaları Papua ve Borneo`da
Yeni röportaj yayında... Şimdi gel de bu grubu dinleme. Bence orda olun!
Proje nedir?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp