Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Kerem Görsev bu kez niye farklı?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 26 02 2018
Değişiklik Tarihi: 04 03 2018 12:42
Bu içerik toplam 2284 defa okunmuştur.
Haftanın #PUL`ları aşağıda.

İstanbulun kültürel merkezlerinden Akbank Sanat

Akbank Sanat 25 yaşında

Cazda bu sene kutlamalar senesi. Bu yıl İstanbul Caz Festivali de, Beyoğlu Akbank Sanat da 25. yılını kutluyor. Beyoğlu Akbank Sanat İstanbullular için daimi adreslerin başında geliyor. Hem caz müziğine ardına kadar açık kapısı hem sanatın bütününü kucaklayan özelliğiyle kurumsal bir güven veriyor. Önümüzdeki hafta TRT Radyo-3`de yayınlanacak "Caz Almanak" radyo programım için Akbank Sanat yöneticisi sevgili Derya Bigalı ile özel bir program kaydettik, sonrasında ayrıca bir de ek söyleşi yaptık ki o da bu hafta Cazkolik`te yayına girecek. 25 yıl önce, daha orası henüz Akbank Parmakkapı şubesiyken başlayan maceranın bugüne uzanan izleri sayısız konser, sergi, etkinlik ve tabii Akbank Caz Festivali`nin anılarıyla dolu. Bir sanat merkezi nasıl idare edilir, etkinlikler nasıl planlanır, sergiler, konserler, seminerler, paneller, gösteriler nasıl organize edilir hepsini konuştuk. Bu yıl gerçekleştirileceklere değindik. Mart başında gerçekleşecek dünyaca ünlü caz müzisyeni Joachim Kühn konserini konuştuk. Caz konserlerine biraz daha ağırlık vereceklerini konuştuk. Başka şeyler derken hem program hem söyleşi güzel oldu.


Kerem Görsev bu kez niye farklı?

Fırtınadan sonra caz...

Yakında yeni Kerem Görsev albümünü beraber dinleyip konuşmaya başlarız ama bu kez karşınızda farklı bir Kerem olacak, adetâ hayata yeni bir başlangıç yapmışcasına heyecanlı olan Kerem yayınlayacağı albüme "Fırtınadan Sonra" adını verdi. Özel hayatında yaşadığı dalgalanmanın ardından yeni bir hayat! Gazeteler yazdı, zaten biliyorsunuz ama ben size müziğinden söz edeyim. Dörtlü formatı Kerem`in bu albümde yapmak istediği müzikler için en iyi format. Trompette şu an dünyanın (bence en iyi iki-üç isminden biri) Terell Stafford, basta yine dünyanın en iyilerinden Peter Washington, piyano ve besteler kendisi ve davulda Ferit Odman`ın olduğu dörtlü gerçekten çok iyi iş çıkarmış. Bence albüm çıkar çıkmaz alın. Stafford temiz cümle bakımından üstüne olmayan kuyumcu titizliğinde bir sanatçı. Ben, albüme adını veren "After the Hurricane"i özellikle çok beğendim. Duygu terazisi mükemmel, solist işçilikleri birinci sınıf, bas ve davul enfes, sekiz dakikalık bir zirve! Benden söylemesi. Siz de az merak edin nasılsa yakında çıkar!


Jaco Pastoruis`u kim öldürdü?

Jaco bu sonu haketmedi

12 eylül 1987 günü sabaha karşı bir avm`nin karanlık, dar sokağında uzun saçlı genç bir adam kanlar içinde yerde yatıyordu. Polis geldiğinde yanında diz çökmüş bir kadın vardı. Kanı temizlemeye çalışıyordu. Bir ara kadın başını kaldırdı ve `Jaco yaralandı` dedi. Çevrede tanık arandı, ilerdeki barın koruması geldi. 25 yaşındaki Vietnamlı mülteci Luc Havan adamın sarhoş olduğunu, küfrettiği için bara alınmadığını, barın kapısını tekmeleyince iterek durdurmaya çalışınca geriye düşüp kafasını betona vurduğunu söyledi. Polis raporuna da böyle yazıldı. Kafatası kırılmıştı. Yüzü mosmordu. Olaydan önce Jaco o civarda ünlü ama adresi olmayan bir serseri olarak biliniyordu. İkinci karısıyla görüşmesi yasaklanmıştı. Fort Laudardale hastanesinin yoğun bakımında 9 gün yattı. Gazeteler "caz dehası için karanlık günler" manşetleri atıyordu. Hastanede onu sadece bir doktor tanıdı. Ölümünden çoğu kişi Luc Havan`ı sorumlu tuttu ama sonra herkes bu manik depresif afresif dehanın çocukluğundan itibaren sorunlu olduğunu kabul etti. Ne olursa olsun bu şekilde ölmeyi haketmemişti.


Kötü bir film olarak "Born to be Blue"

5 yıldızı niye vermişler acaba?

Başrolünde Ethan Hawke`nin oynadığı "Born to be Blue" filmini hiç sevmedim. Film geçen sene oynamıştı, ben ancak izledim, birşey kaybetmemişim. Aslında Ethan Hawke`yi severim, iyi rolleri vardır. Sanırım filmin çekilmesinde sadece oyuncu olarak değil proje olarak da katkısı var, belli ki Chet Baker`ı seviyor, tip olarak onu oynayacak en iyi adaylardan ama gelin görün hiç olmamış. Baker`ın neden sorunlu biri olduğuna dair izleyici bir fikre sahip olamıyor, babasıyla anlaşamadığını anlıyoruz ama niye anlaşamadıklarını anlamıyoruz. Bağımlılıklara zaafı olan, zayıf, sorunlu ama yüksek düzeyde yaratıcı biri. Film bir manik depresif portresi çiziyor. Hawke`nin oyunculuğu Chet Baker için yeterli değil ama sevgilisi rolündeki kız daha iyi, özellikle "My Funny Valentine"ı söylediği anda kızın yüz ifadesi filmin en iyi ânıydı. Miles Davis ve Dizzy Gillespie tiplemeleriyse tam karikatür!


Jazz Light Project

Ozan Musluoğlu ve bası

Caz ve fotoğraf. Yüzyıllık aşk hikayesi. Caz tarihine damga vuran ölümsüz siyah beyaz fotoğraflar olmasa caz efsanesi bu kadar yakışıklı olur muydu? Özellikle televizyonun, filmlerin yaygın olmadığı yılların fotoğrafları sanki sanatçıların hayat hikayesi bir karede anlatır gibidir. Bu ölümsüz ilişki hangi yeni teknolojik gelişme olursa olsun sürecek görünüyor. Özellikle de siyah beyaz. Ahh o siyah beyaz fotoğraflar. Bu konuda en yeni haber bizden. Fotoğraf sanatçısı Engü Balkan "Jazz Light Project" adını verdiği tümü siyah beyaz çalışmalarını kendi web sitesinde yayınladı. Kadıköy The Badau caz klübüyle işbirliğinde, klüpte sahne alan 18 sanatçıyı fotoğraflayan Balkan hedefinin bu fotoğraflardan oluşan sergi ile sergide konser yanında kitap basılması olduğunu belirtti. Hepsi birbirinden güzel fotoğrafları buraya tıklayarak sanatçının web sitesinden izleyebilirsiniz.


Kapak fotoğrafçılığında ne kadar yol alındı?

Bir duruş klasiği

Caz fotoğraflarını çok konuşuruz ama kapak fotoğrafçılığını konuşmayız. 40-50`li yıllarda özellikle şarkıcılı kapaklar bir alemdi, yandaki fotoğrafa bakın anlarsanız, belki bugünden bakınca öyle geliyor diyebilirsiniz tabii ama verilen pozlar, fotoğrafçıların insanlara poz verdirme şekli zamanla kült olup çıktı. Mel Tormé`nin bu fotosu bir duruş klasiğidir. Baş aşağıdan yukarı bakar pozisyonda, keskin bir ışık düzenlemesi, yüze kondurulmuş gülüş vs. Bu tarz yıllar sonra bize de geldi, dönemin en önemli fotoğrafçısı Erol Atar`ı hatırlar mısınız? Bir zaman siyasetçiler dahil herkes kapısında kuyruk olurdu, onun bir de kendine özgü negatif film üzerinden rötuş tekniği vardı ki esas kıymetli olan o teknik idi. Bir döneme çok emeği vardır. Allahtan altmışlardan itibaren müzik firmaları kurumsal tavır geliştirdiler de olay çeşitlendi. Gerçi o yıllarda Andy Warhol, David Stone Martin, Jim Flora, daha sonra Reid Miles gibi isimler fotoğrafsız kapak çizimleri konusunda bugün dahi hâlâ aşılmamış inanılmaz işlere imza attılar ama fotoğraflarda eğer sanatçı varsa pozlar hâlâ zayıf. Tamam, insanları eskiden böyle çekiyorlardı peki şimdi nasıl, cazdan indie müziklere kadar çoğunda eğer grupsa ayaklar açık, sert, meydan okuyan bakışlar, standart fotoğraf duruşu bu!


Kemanın kalbi kırık

Didier Lockwood`un kemanı sustu

Hafta ölüm haberiyle başladı. Benim gibi caz kemanında Jean-Luc Ponty`den başkasını tanımam diyenlerin de büyük saygısını kazanan Didier Lockwood`un Paris`teki Le Bal Blomet isimli caz klübündeki performansı sonrası geçirdiği ani kalp kirizi nedeniyle hayatını kaybettiği açıklandı. Kemanın kalbi kırıldı. Henüz 62 yaşındaymış, daha çok genç sayılacak bir yaştaydı usta sanatçı, ustalığının zirvesindeydi. Akıl hocası ve ustası Stephane Grapelli`den aldığı eli hakkıyla kullandı. Didier ustası Grapelli gibi kendini gypsy cazla sınırlamamıştı. Onunla tanıştığı yıllarda zaten ünlü bir rock kemancısıydı. Dönemin progresif grubu Magma`nın üyesiydi, Grapelli caz füzyona yönelmesinde etkili oldu ama Didier müzikal persekpektifini hep geniş tuttu. Opera besteledi, şarkıcı karısı Caroline Casadesus için müzikal yazdı. Hiçbir zaman tipik bir caz müzisyeni olmadı belki ama Fransız caz müziği onsuz da anılmazdı.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 26 Şubat 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu.
Türkiye`de caza kırk yıldır emek verenler sahnedeydi
29. Akbank Caz Festival Röportajı: Tunçel Gülsoy caz müziğin yaşayan efsanelerinden Charles Lloyd ile konseri öncesi konuştu.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp