Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Caz insanı şaşırtır

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 12 03 2018
Değişiklik Tarihi: 12 03 2018 11:20
Bu içerik toplam 2279 defa okunmuştur.
Cazda haftalık panorama...

Cüneyt Sermet

Cüneyt Sermet`i uğurlarken

Geçen hafta Okay Temiz ağabeyin 80. yaş gününü kutladığımızı yazarken ertesi gün Cüneyt Sermet`in vefatı haberi geldi. Sevgili Murat Beşer ve Alper Maral`la Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat`ta iki sezondur sürdürdüğümüz caz seminerleri serimiz var. Nerdeyse her seminer başta sevgili Murat`ın hatırlatmasıyla `bir büyüğümüz` diyerek ya bir anekdotla, ya bir anı ya da kitabından birer cümleyle andığımız Cüneyt Sermet ağabeyimizin vefatı sonrası hakkında yazdığım anma yazısında değindiğim onun caz tarihimiz için bir mihenk taşı olma vasfının altını bir kez daha çizmek istiyorum. Salı, 13 mart akşamı yeni seminer var, kendisini orada mutlaka anarız, konuşuruz ama mümkünse bir sonraki 27 mart tarihli seminerde daha kapsamlı bir anma yaparız umuyorum. Eğer müsaitse belki Emin ağabeyi de davet ederek. Kimbilir. O zaman size de haber veririz. Bu arada, Emin ağabeyin Cüneyt Sermet için kaleme aldığı yazısını okumak isterseniz tıklayın lütfen.


Herbie Hancock bu kez sarsacak mı?

Muzaffer bir bakış!

Başlıkta şüpheli bir ifade var değil mi! Buna sebep Hancock`ın 2010 yılında yayınladığı "The Imagine Project" isimli albümdür. Hancock, -bence- yarattığı sansasyonun altında kalan bir albüm yapmıştı. O yıldan beri müzik dünyasını tamamıyla sarsacak, türler üstü ve daha etkili bir albüm peşinde olduğunu biliyordum, hatta, 2016 sonu çıkar demişlerdi ama çıkmadı, San Diego Union Tribune`e verdiği röportajda yeni albüme dair verdiği ilk bilgiler kulakları tavana dikecek cinsten görünüyor. Hancock`ın caz ve hip hop dünyasını birleştirmeyi hayal ettiği (ki aslında bazı sanatçılar bu işi çoktan yaptı), Snoop Dogg, Lionel Loueke, Zakir Hussein, Wayne Shorter, Kendrick Lamar, Thundercat, Flying Lotus ve Kamasi Washington gibi dev isimleri bu albümde buluşturacağı kesin görünüyor. Bu adamlardan çıkacak müzik "The Imagine"den daha iyi olur gibi geliyor bana ne yalan. Bakalım, görücez.


Sinema filmi gibi caz hayatları

İsimleri okunmuyordur ama orkestrada sağlam adamlar var

Müzikte eski yıllara dair çok ismi tanıyoruz ama uzak kalan kör bir alan var, o da, yetmişli yıllarda Avrupa ya da Amerika`ya yerleşip de Türkiye`yle irtibatı az olan eski nesil müzisyenler. Perküsyon ustası Atilla Engin ismi iyi bilinmekle birlikte neler yaptığı pek takip edilmeyen dünyaca ünlü bir sanatçımız. Önce Avrupa sonra Amerika ve Brezilya`ya gideli tam 44 yıl oldu. Bir ömür. Oysa, yetmişlerde Türkiye`de cazda popta beraber çalmadığı kimse yok gibi. Sonra ver elini Danimarka. Anlatılsa film olur. 1986 Kopenhag Caz Konservatuvarının kuruculuğundan Orsted Pedersen, Ed Thigpen, Kenny Drew gibi büyüklerle çalmaya, oradan New York`a yerleşip The Istanbul Orchestra`yı kurmaya, ikiz kuleler faciasıyla Brezilya`ya yerleşmeye kadar renkli, canlı, dopdolu bir hayat. Birlikte çaldığı isimleri listelesem sayfalar yetmez. Müzik mirasımızın önemli ve renkli sayfalarını oluşturan bu insanları daha yakından tanımak şart.


Michael Brecker`ı yeterince hatırlamıyoruz

Bu değil ama gençlik fotoğraflarında aynı Al Pacino

Şimdi nerden çıktı diyeceksiniz biliyorum ama öyle, Michael Brecker on yıl önce öldüğünde 57 yaşındaydı ve daha yaşarken tenor saksofon tarihinin en önemli isimlerinden biriydi. Eğer kurucu babalar ya da bir sonraki nesilden olsaydı ismi bugün Dexter Gordon, Ben Webster ayarında anılıyor olurdu, ama biliyor musunuz, onun önemini en iyi bilenler günümüzün genç caz müzisyenleri. Geçen hafta birbiriyle ilgisi olmayan en az üç-dört farklı yerde şu an kariyerlerinin iyi noktasında olan genç tenorcular tıpkı bir zamanlar önceki üst neslin verdiği o isimler gibi şimdi Brecker`ın ismini veriyor. Onun tenorunu ilk duyduğu ana dair anılar anlatıyor. Kurucu neslin, geliştiren ikinci neslin önemini elbette kimse değiştiremez ama sonra gelen kuşaklar da aynı karatta insanlar yetiştiriyor, bence Brecker bunlardan biriydi ve ismi daha sık anılmayı, festivallerde adına geceler, konserler düzenlenmeyi hakediyor.


Caz insanı şaşırtan bir müzik

Bu üçlü İstanbul`a yakışır.

Başlıkta ne demek istediğimi anlatmaya çalışayım, eğer hep belli türlere/tarzlara/isimlere fazlasıyla takılıp kalırsanız bir süre sonra insan kar körü gibi bir şey olmaya başlıyor, oysa, caz insanı iyi anlamda çok güzel şaşırtan bir müziktir. Benim için de geçen hafta aynı şey oldu. İsmini birkaç kez duyduğum ama niyeyse üstünde durmadığım Alman tenor saksofoncu Daniel Erdmann`ın son albümünün kapağını bir caz dergisinde görmeseydim onu hâlâ dinlememiş olacaktım ve büyük bir kayıp olacaktı. Sanatçının Velvet Revolution olarak kaydettiği "A Short Moment of Zero G" albümünden söz ediyorum. Kemancı Theo Ceccaldi ve vibrafoncu Jim Hart ile yaptıkları müzik doğru zamanda doğru yerde miydi bilmiyorum ama bana çok güzel geldi. Özellikle Erdmann`ın saksofon çalışı. Hem eski stil ustaları andıran ama hiç de öyle olmayan tonu, özellikle kemanla verkaçlı halleri toplam 44 dakikalık albümü bir hamlede keyifle/merakla/zevkle dinlememi sağladı. Sık rastlanmayan üç farklı enstrümanın doğaçlamalı yolculukları mı dersiniz, üçgenin yaratıcı fikirleri mi dersiniz bilmem ama dinleyin derim. Mesela bu üçlüyü Borusan sahnesinde izlemek nasıl olur? Benden haber vermesi.


Bu bir Amerikan ütopyası mıdır?

David Byrne`ün yeni turnesi açıklandı ama burası yok!

David Byrne`ün 14 yıl sonra ilk solo albümünü yayınlaması başlı başına haber. Özellikle şu zamanda Byrne`ün albümde neler söylediği daha büyük ilgi odağı olabilir, gerçi henüz dişe dokunur bir yazı okumadım ama çıkar mutlaka, daha bir haftalık albüm neticede fakat bizzat Byrne`ün ağzından şunu söyliyim, Byrne albümü için şöyle diyor; "Yeni şarkılarımın çoğu siyasi ilham, özellikle de mülteci krizi ve ürettiği trajedi, insanların yerlerinden edilmesi. Bu şarkılar hayali veya imkansız bir yeri bize tarif etmiyor, aksine, yaşadığımız dünyayı tasvir etmeye çalışıyor. Sanırım birçoğumuz bu dünyadan memnun değiliz. Kendimize bir dünya yaptık ama şimdi soruyoruz, iyi de dünyanın böyle mi olması gerekiyordu? Bunun başka bir yolu yok mu? İşte, bu şarkılar o görünüşe bakarak sorular soruyor." Bence, sadece şarkıların isimlerine bakarak dahi fikir edinilebilir, mesela "Gasoline and Dirty Sheets", "Every Day is a Miracle", "Bullet" vb. Albüme dair ilk eleştiri albümde kadın ismi olmamasından gelmiş, böyle "ilerici" bir albüm için bu durum komik bir tezat olarak görülmüş ki Byrne de bu durumu kabul ederek özür dilemiş. Bu da başka bir baskı çeşidi değil mi?


Facebook müzik sektörünün büyük oyuncusu

Sosyal medya büyük rakamlar ödüyor

Dünyanın en büyük sosyal platformu Facebook müzik şirketleriyle kataloglarını kullanma konusunda anlaşmalar yapmayı sürdürüyor. Facebook` en son bağımsız müzik markası ICE ile sözleşme imzalamıştı, en büyüklerden olup da henüz anlaşmadığı tek firma Warner Music Group kalmıştı ki son gelen haber bu anlaşmanın sağlandığı yönünde. Warner Music`in tüm kayıtlı ve yayınlanmış müzik katalogları yanında anlaşmanın Instagram, Messenger ve Occulus gibi platformları da kapsayan anlaşmaya şimdilik WhatsApp dahil değilmiş. Malum, Warner Music Ed Sheeran, Nina Simone, Jay-Z, 2010 yılı öncesi Madonna ve The Eagles gibi en büyüklerin bazılarıyla çalışıyor. Facebook`un aylardır bu anlaşmalar için hazırlandığı, lisanslama konusunda başka büyük adımlar atmayı düşündüğü söyleniyor. Kayıtlı 2.1 milyar kullanıcısı olan dev platformun yüz milyonlarca dolar telif ödeyeceği konuşuluyor.


Matbaa makinalarını kırmak mı, Uber`ci dövmek mi?

Sürücüsüz nakliyat!!!!!!!

Geçen hafta taksici esnafının Uber şoförlerini dövdüğü haberleri basında epey yer tuttu, matbaa makinalarını kırmayı hatırlattı bana ama benim diyeceğim başka, biz Uber`ci patarlarken Uber otonom kamyonları Uber Freight adı altında çalışmaya başlamış. Haberi Techcrunch`da okudum. Sürücüsüz nakliyat kamyonları Arizona`da test ediliyormuş. Belli güzergahlarda gerçekleşen deneme seferlerinde kamyonlar tümüyle sürücüsüz değil şimdilik, sürücü destekli ama test seferleri sona erdiğinde yine belli güzergahlarda olmak kaydıyla sürücüsüz çalışma başlayacakmış. Sektörler insana bağımlılığı azaltır, o işlerden hayatını kazananların ne olacağı sorusu koskocaman bir taş olarak ortada dururken bir yandan gelişmenin önüne geçilemeyeceği de aşikâr. Anlaşılan, biz konuları ilerde çok daha fazla konuşacağız. Bu arada, web sitesi kamyonların çalışma yöntemini anlatan bir animasyon yayınlamış meraklısı baksın derim.


Feridun Ertaşkan
Cazkolik.com / 12 Mart 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Türkiye`de cazın usta sanatçısı Aycan Teztel elli yıllık kariyerini özetleyen albümünü Işıl Çalışkan`a anlattı.
Akıllı müziksever, akılsız müziksever?
Türk müziğini cazla harmanlayan perküsyon ustası, besteci ve eğitimci Atilla Engin hayata veda etti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp