Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Caz: 1 - Siyaset: 0

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 16 04 2018
Değişiklik Tarihi: 18 04 2018 14:41
Bu içerik toplam 2441 defa okunmuştur.
Doğuştan üstün yetenekli çocuklara sahip çıkabiliyor muyuz?

Mariinsky Theatre

Caz: 1 - Siyaset: 0

2012 yılından beri cazın tamamını buluşturan dünya çapındaki tek etkinliği "Dünya Caz Günü" bu yıl Rusya`nın St. Petersburg şehrinde kutlanacak. Çarlık Rusya`sının bütün mimari-kültürel görkemini her binasında, her sokağında taşıyan büyüleyici bir şehir St. Petersburg. Hem şehir olarak çok güzel, hem geçmişi, tarihi etkileyici. Bu açılardan bakınca, bu yıl St. Petersburg`un seçilmesi isabetli görünüyor ama bunlardan daha güncel, daha önemli bir sebep var asıl, dünya Suriye üzerinden topyekün bir savaşa tutuşma eşiğinden dönüp dönüp dururken, başta İngiltere olmak üzere Avrupa Rusya ile ilişkilerinde gerim gerim gerilirken, Rusya`da gerçekleşecek spor organizasyonlarının iptali konuşulurken caz dünyasının siyasete adeta nanik yaparcasına böyle büyük bir etkinliği Rusya`ya vermesi harika bir haber. Çünkü bu olayın arkasında Unesco var. Unesco`nun en azından bu olayı kültürel değerlendirmesi gerekiyor. Bir de, her yıl belli bir şehir seçiliyor, bu şehirlerin seçimine bakılınca coğrafi dağılımın mânâlı olduğunu körler bile görür. Önce cazın doğduğu yer New Orleans, sonra İstanbul, ardından Paris, Japonya vs. ve şimdi Rusya seneye Sidney. Dünya Caz Günü bence bu yıl St. Petersburg`a yakışacak.


30 Nisan Dünya Caz Günü`nde neler olacak?

Hangi konserler var?

30 Nisan`da cazseverler nerde hangi konser var merak ediyordur, hemen söyliyim, son yıllarda 30 Nisan Dünya Caz Günü`nün lokomotif markası Garanti Caz Yeşili oldu. Garanti Caz Yeşili bu sene beş etkinlikle başı çekiyor. Bu konserler beş farklı salonda gerçekleşecek. Tabii klüpler, mekanlar tek tek kendi etkinliklerini yapacaktır mutlaka. Cemal Reşit Rey konser salonu da 30 Nisan Dünya Caz Günü için bir gala konseri hazırladı. İranlı müthiş ses Mahsa Vahdat ile piyanist Tord Gustavsen`i İstanbul`da daha önce izlemiştik, bu kez daha geniş bir projeyle o gün konser verecek. Bence kaçırmayın ya da tüm konserlere bakıp planınızı yapın derim, o gün bir konsere gitmek bir cazsever olarak şart. Kadıköylü cazseverler için güzel haber de Yeldeğirmeni`nde bağımsız cafelerin The Badau öncülüğünde kendi aralarında organize olarak 29-30 nisan günleri özel etkinlikler düzenlemesi oldu.


Tromboncular nereye gitti?

Tromboncu Ryan Keberle

Şahsen hüzünle takip ettiğim bir konu cazda solist tromboncuların azalması. Sadece ben değilmişim üzülen zira tromboncu Ryan Keberle`nin yukarda başlığa çıkardığım sorusuna gönülden destek veriyorum. Başarılı sanatçı da soruyor ama cevabını kendi veriyor. Grubu "Catharsis"le verdiği konserlerde gözlediği bir olgu olduğunu söylüyor. Geçmişin Glenn Miller, Tommy Dorsey, Trummy Young, Jack Teagarden, J.J. Johnson, Bob Brookmeyer, Frank Rosolino, Slide Hampton gibi resmen cazın geleceğini etkileyen tavır ve trend geliştirici isimlerine bakınca bugüne üzülmek az kalıyor. Benim merak ettiğim ise Amerika`da bir dolu caz okulu, yaz okulu vs. var buralardan tromboncu yetişmiyor mu? Türkiye`de de bir elin parmağını geçmeyecek sayıda trombon sanatçımız var ve onların çoğu TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrası`nda zaten.


Kaosun ortasında barış ve huzur nasıl olur?

Joyce DiDonato bu yaz klasik müzik festivalinde

Bin puanlık soru, cevabı bilen var mı? Günümüzün şöhretli lirik koloratur sopranosu Joyce DiDonato cevabı biliyor mu emin değilim ama aklında bir fikir var. Bu yıl 46. kez gerçekleşecek İstanbul Klasik Müzik Festivali`nde 1 haziran akşamı Joyce DiDonato konseri var. Sanatçı festivalde kendi projesi "Savaşta ve Barışta"yı seslendirecek. "Bir dünya vatandaşı olarak bazen hayatlarımızın her köşesine sızan karışıklık ve karamsarlığın girdâbına kapılmaya karşı koyamayacak gibi oluyorum fakat mücadeleci, gururlu, istekli bir iyimserim, karşı koyuyorum, müzik yoluyla uyum sağlıyorum" diyor. Bu tarz açıklamaları iyi niyetli bulmakla birlikte yine de böylesi sanatçıların sahip olduğu konformizm üzerinden konuşma rahatlığı, `ne güzel mesajımı da verdim` duygusu beni irkitiyor. Söyledikleri haklı ve doğru sözler dahi nedense vicdanlı gelmiyor.


Bunlar caz kasabı

Caz kasapları

Geçen hafta seksenlerden bahsedince takip ettiğim konu kendiliğinden sanki seriye dönüştü ama benim suçum yok, şöyle ki, son sıralar yeni albümler arasında "Jazz Butcher" diye bazı albümler görüyorum, allah allah, kim bunlar tanımıyorum, isim yeni görüntüler eski, hiç duymamışım. Meselenin aslı şöyleymiş; müzik sektörü eski sandıkları karıştırmayı sever, yine böyle tavanarası didiklemesinden çıkan seksenlerin başında dört yıl müzik yapmış adında caz olan ama aslen punk rock grubu bir topluluk "Jazz Butcher". 1983 tarihli "in Bath of Bacon" ve "Distressed Gentlefolk" albümleri epey ilgi görmüş ama yazılanlara bakılırsa grup kendini ciddiye almadığı için dağılıp gitmiş. Şimdi sektör, kıyıda köşede kalmış hazine muamelesi çekiyor ama anlaşılan topluluk kendini bir dönem ünlü yapan ve adına `yatak odası kayıtları` dedikleri şarkılarındaki orijinalliklerini sürdürememiş ya da malzeme bu kadarmış, sektör şimdi bir medet peşinde.


Nina Simone`suz en iyi kadın albümleri listesi olur mu?

Nina Simone`suz bir liste?

Dünyanın en çok okunan müzik sitelerinden NPR sık yaptığı şeylerden biri olan okur anketini bu kez kadın müzisyenlerin imzasını taşıyan en iyi albümler konusunda yapmış. Bu ankete "150 Greatest Albums Made by Women" adını veren web sitesinde meraklısı listeyi inceleyebilir, yazsam buraya sığmaz ama ilk sırada Joni Mitchell "Blue", 2. sırada Carole King var, Janis Joplin ile Patti Smith 5 ve 6. sırada, onları hemen Amy Winehouse "Back to Black" ile takip ediyor, Beyonce, Tori Amos ve yine Mitchell`ın ardından Adele`i dünyaca ünlü yapan "21" geliyor. Cazdan tipik bir albüm ben görmedim ama souldan Aretha Franklin 30. sırada "Lady Soul" ile, Amy Winehouse`u da katsak dahi bu iki tarz müzik listede bence çok eksik, pardon, Aretha 14. sırada varmış, onu atlamıyım ama yine de caz hepten yok soul da eksik. Olmadı. Bu listeyi sevmedim, Nina Simone nerde mesela? İlk 40`ta yok! Olacak iş mi?


Cazda kendi sesini bulmak

Bud Powell bakışlarıyla herşeyi anlatıyor

Cazda en önemli şeylerden biri sanatçının kendi sesini bulması olmuştur. Eskiden de, şimdi de. Hatta, şimdi bu konu daha can yakıcı peki bu bir sorun mu? Evet, sorun. Bildiğiniz tüm isimleri hafızanızda yoklayın büyük kısmının kendi sesi olduğunu görürsünüz. Eski nesil ustalar big bandlerin rekabetçi ortamlarının orijinal soundlar konusunda ne kadar verimli olduğunu anlatırdı. Bugün notayı düzgün çalan ama hepsi birbirinin aynı seslerle dolu, bu önemli bir konu. Günümüzün hocaları `caz çalmayı bilmeniz başkalarından farklı bir ses çıkarabileceğiniz anlamına gelmez` der. Kağıtta yazılı herşeyi harfiyen doğru yapabilirsin ama günün sonunda müzisyen okyanusunda bir balık olursun, işte, bu tür sorular sanatçının kendi sesini bulmaya yönelmesi bakımından önemli. Cevabı tek bir seçenek değil ama duygusallığa ve entelektüelliğe daha dikkat etmekten tutun sezgiselliğe kadar, sevdiğiniz şeyleri çalmaktaki yakınlığınıza kadar, görevdense saygı ve takdire kadar, statükoyu zorlamayı istemeye kadar sıralanacak çok şey var.


Sürpriz bir caz albümü

Prince`in babası caz bestecisi miymiş?

İki yıl önce herkesi şoka uğratan bir haberle Prince`in öldüğünü öğrenmiştik, uyuşturucu mu, intihar mı derken aylarca konuşuldu, hatta biz de haber yaptık, caza yakın oluşuna değindik ama dün öğrendiğim haber bana ilginç geldi, Prince`in babası John L. Nelson`ın yetmişli yıllarda yaptığı caz besteleri "The John L. Nelson Project" adıyla yayınlanmış. Ben dinledim, dijitallerde var, ilk parçayı özellikle sevdim, hiç fena değil. Projeyi Nelson`ın kızı, Prince`in üvey kardeşi 2001`de 85 yaşında ölen babasının New York`daki apartman dairesindeki eşyalarını elden geçirirken bulmuş. Prince`in bu bestelerden haberi var mıydı bilmiyorum. Albüm baba Nelson`ın yeğeni ünlü caz müzisyeni Louis Hayes tarafından kaydedilmiş. Hayes, geçen senenin en iyilerinden "Serenade for Horace (Silver)" isimli bir albüm yayınlamıştı. Aileye bakar mısınız…


Kusursuz kulak

Bager Çalışçı`nın her sesi duyabilen bir kulağı var

Doğal yeteneklere nasıl sahip çıkmamız gerektiğini gösteren öyle haberler var ki insan okuyunca şaşırıyor ve üzülüyor. Böyle son habere Anadolu Ajansı`nda rastladım. Görme engelli olmasına karşın kusursuz kulağa (absolut kulak yani ses aralığındaki tüm sesleri duyabildiği gibi bunları notaya alabilen ve nota olarak karşılığını duyan kulak türü) sahip Muş`lu küçük Bager Çalışçı`nın iyi eğitim alması halinde dünya çapında piyanist olabileceği söylenmiş. Bunu söyleyen de Muş`ta beş ay önce eğitim merkezi açan ve kendi de görme engelli öğretmeni Caner Keser. Keser, `piyano başındayken onun özel yeteneği olduğunu farkettim, algılama, kavrama ve zihin hakimieti oldukça fazla, doğadaki bütün sesleri çıplaklığıyla duyabiliyor ve bunları sonra notaya dönüştürebiliyor` demiş.


Haftanın yeni albüm keşifleri

Haftanın keşiflerinden...

Bir ay önce kardeşi Nağme ile Tunçel Gülsoy`un programına konuk olan Yarkın kardeşlerden Baturay Yarkın kendi adına ilk solo albümü "Su"yu yayınladı. Henüz dijitalde yok ama iTunes da var. Arild Andersen ve başka isimlerin projelerinden tanıdığım Paolo Vinaccia`nın "Rathkes Gate" albümüne kulak verin derim, dramatik cümlelerinde saksofonu trompet tadında kullanan bir sanatçı. Adını ilk kez duyuduğum Fransız saksofoncu Sylvain Rifflet`in "Refocus" albümü bana ilginç geldi dinleminizi öneririm. Azeri caz dünyası özellikle piyanist olarak iyi isimler çıkarıyor. Şahin Novraslı`yı ben ilk kez duydum ama adam 42 yaşındaymış. "Emanation" albümüne kulak vermenizi öneririm.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 16 Nisan 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Türkiye caz tarihinin usta sanatçısı Tuna Ötenel`in albümü uzun yıllar sonra ilk kez dijital platformlarda yerini aldı.
İbrahim Tüzer yazdı: Küresel negro, etnik caz
Leonard Cohen`in sırrı
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp