Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Alice Müzikali

Mekan: Zorlu PSM Turkcell Sahnesi
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : Lewis Carroll tarafından yazılmış, dünya edebiyatın eşsiz eserlerinden Alice Harikalar Diyarında`nın, çağdaş müzikal uyarlaması olan Alice, ilk defa sahnelenerek büyük yankı uyandırdığı geçtiğimiz sezonun ardından yeni sezonda da Zorlu PSM Turkcell Sahnesi`nde seyirciyi selamlıyor! Türkiye`nin ilk büyük prodüksiyonlu müzikali olan BKM, Zorlu PSM ve id İletişim ortak yapımı "Alice", görkemli sahne tasarımı, müzikleri ve kostümleri ile göz kamaştırıyor. Gerçek hayattaki iletişimin yalnızlaştırdığı günümüz sanal dünyasında savrulan bir genç kızın heyecan dolu büyüme hikâyesini konu eden gösteride "Alice" olarak ilk defa sahneye çıkan ve seyircinin büyük beğenisini kazanan Serenay Sarıkaya ile beraber, deneyimli tiyatrocular Ezgi Mola, Enis Arıkan, Merve Dizdar, İbrahim Selim ve Şükrü Özyıldız başrollerde.
Bilet Fiyatları Biletix:
VIP - Tam: 318.00 TL - Öğrenci: 258.00 TL.*
1. Kategori - Tam: 271.00 TL - Öğrenci: 220.00 TL
2. Kategori - Tam: 230.00 TL - Öğrenci: 187.00 TL
3. Kategori - Tam: 168.00 TL - Öğrenci: 137.00 TL
4. Kategori - Tam: 131.00 TL - Öğrenci: 107.00 TL
5. Kategori - Tam: 111.00 TL - Öğrenci: 91.00 TL
* Öğrenci biletleri sınırlı sayıdadır.


Monty Alexander Trio

Sanatçı: Monty Alexander piyano, Luke Sellick kontrbas, Jason Brown davul
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Monty Alexander, müziğini şöyle ifade ediyor: "Isıyı arttırmak ve bir fırtına başlatmak." Alexander`ın yerel Jamaika müziği ve çeşitli caz melodilerinden oluşan repertuvarı; Amerikan şarkıları, incil müzikleri ve blues, bebop, calypso, reggae tarzlarını da içine almaktadır. 2000 yılında Jamaica Hükümeti tarafından "şeref Nişanı" ile ödüllendirilen Monty Alexander`a üstün hizmetleri sebebiyle 2018 yılında West Indies üniversitesi Onursal Doktora (DLitt) unvanı verilmiştir.


Nilüfer Caz Tatili: Anadolu`nun Kayıp Şarkıları

Mekan: Nazım Hikmet Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 24 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam hem belgesel gösterimi hem konser var.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Caz basını en çok kimi seviyor?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 07 05 2018
Değişiklik Tarihi: 07 05 2018 13:34
Bu içerik toplam 2268 defa okunmuştur.
Cennetteki üzgün ses

Bu konuya kafa yormamız gerek

#cazvedahası buluşmaları

Bu yıl İstanbul Caz Festivali #cazvedahası etiketiyle festivalin 25. yılına yönelik konser dışı etkinlikler düzenliyor. Bu etkinlikler farklı isimlerin kalemlerinden çıkan yazı serisiyle başladı ve yayınlanan ilk yazı benimki oldu. Bu kapsamda, caz müziğin günceline yönelik sohbetler serisinin ilki de geçen cumartesi yapıldı, ben de davetliydim. Bu sohbetler, festivale kadar farklı mekanlarda farklı başlıklar altında düzenli gerçekleşecek, bence takip altına alın. Serinin ilk buluşması Nardis`deydi ve "İstanbul`da Caz Hayatı"nı konuştuk. Ben, beş yıl öncesine kadar cazda artan temposuyla iyimser bir dönem yaşadığımızı ama son yıllarda bilhassa izleyicide azalma gözlediğimi, bu ilginin özellikle salon konserlerinde belirgin olduğunu, önceki yıllarda dolan salonların bu dönem boşluklarla dolu olduğunu, bazı salonların eskisine oranla takvimlerinde caza daha az yer vermesine rağmen gerçekleşen önemli konserlerde ciddi boşluklar yaşandığını, ciddi sayıda dinleyici grubunun cazı canlı dinleme konusunda eskiye göre kendini adeta geriye çektiğini ve bunun nedenlerine dair kafa yormak gerektiğini söyledim.


Onlar için iyi bir pratik, bizim için güzel bir gece oldu

Caz tarihinin her dönemi

Neden mi sözediyorum? Geçen perşembe CRR`deki Vincent Herring the History of Jazz Orchestra konserinden. Yukarda değindiğim konunun canlı bir örneği bu konser mesela, yeterli duyurulmuyor mu yoksa son dönem konserlere ilgi mi azaldı kararsızım ama yarısı boş koca salonda mükemmel bir konser izledik. Her biri yıldız olan isimlerin aslında teki bile salonu doldurmaya normalde yeterdi ama tamamı dahi dolduramadı. Bu bizim ayıbımız, onlar ise bize ne güzel bir konser hediye etti. Caz tarihini ustaların özetlemesi çok eğlenceliydi. Eminim tüm o standartlar onlar için de keyifli bir pratik oldu. Her biri kendi işlerinde farklı müzikler yapan adamlar caz tarihine yönelik bu idman/pratik projesiyle yola çıkınca hem dünya turnesi yapıyor hem cazın alfabesini oluşturan standartları çalarak eğleniyor.


Yokluktan adım adım

Kristjan Randalu

Kristjan Randalu ismini yıllar önce Afyonkarahisar Caz Festivali`nin muhtemelen ilk festivallerinden birinde duymuştum. Hem konser vermiş hem workshop yapmıştı o vakit hayli genç yaşta olan sanatçı. Sonra, galiba ikinci kez İzmir Avrupa Caz Festivali programında gördüm. Derken gelme sıklığı arttı. Artık albümlerini duymaya başlamıştım. Uzaktan göz ucuyla takip etmeme, müziğine pek de kulak vermememe rağmen çizgisi ve istikrarı hoşuma gidiyordu. Kristjan Randalu artık Avrupanın önde gelen caz müzisyenlerinden biri. 2009, 10, 12 … düzenli albüm yayınlıyor ve son çalışması "Absence" ECM`den çıktı. ECM ile çalışması dahi önemli bir gösterge. Gitarist Ben Monder ve davulcu Markku Ounaskari ile kurduğu piyano-gitar-davul trio albümünde kimi zaman klasik solo piyano lirizmine çok yakın, kimi zaman `unison` çalımla coşan müzikleri çok hoşuma gitti. Bir önceki albümünde de Monder ile çalışmış. O zaman yirmilerinde, şimdi kırklarına yakın genç bir müzisyenin on küsur yıllık çizgisi gözümüzün önünde olgun bir kariyere evrildi. Doğrusu takdir ediyorum.


Benim tek aşkım

Avrupa cazın yaşayan en önemli isimlerinden

Geçen sene "European Jazz Legends" konser albümleri serisine dair özel bir haber yapmıştık (tıklayın). O seri geçen seneden bu yana büyümeye devam ediyor. Yeni eklenen albümler arasında Cezayir asıllı Fransız caz devi Martial Solal`ın "Live at Theater Gütersloh" konser kaydı da var. Solo piyano konseri. Solal sadece Avrupanın değil dünya cazının da dev isimlerinden. Seksenli yaşlarını aşan sanatçı altmışlı yılların Fransız yeni dalga film müziklerinin de sembol ismi. Kübik piyano tekniğiyle son derece kendine özgü bir estetiği var ustanın ve maalesef [bildiğim kadarıyla] onu burada hiç izlemedik, ne büyük kayıp, eğer geldi de ben görmediysem benim için daha kötü. Hiç değilse bu son konser albümünü buradan size önermek istiyorum. Caz standartlarına getirdiği yorumlar bu yaşta bir insan için hâlâ taze ve farklı.


Cennette üzgün bir ses

Mahsa Vahdat

30 Nisan Dünya Caz Günü Cemal Reşit Rey`de çarpıcı bir konser izledik. Ben mi onları ilk kez izledim yoksa onlar ilk kez mi İstanbul`a geldiler bilmiyorum ama Norveç`in Skruk korosunu not etmiş olayım. Bence internetten arayıp bulun ama sözünü edeceğim asıl kişi Mahsa Vahdat. Bu onu ikinci izleyişim ve her seferinde hayranlığım artıyor. Kimselere benzemeyen sesi var, sesinin sınırlarını tahmin dahi edemiyorum. Bu kadar kristal, berrak, bu kadar telaşsız mı olur bir ses. Alışılmışın dışında bir tona sahip ve en güzeli Farsça bu kadar güzel bir dil olmasını biraz da onun söylemesine borçlu ya da birbirleri için yaratılmışlar mı demeliyim. Bir Fransızca, İspanyolca kadar şiir dili. Kelimelerin özündeki vurgu, â-ların başka dilde rastlamadığım kadar güzel bir fonetiğe dönüşmesi hayranlık verici. Mesela, hüzünler kulübesi anlamına gelen Kulbe-i Ahzân derken insan dilinde nasıl bir kuvvet, bir teyaffuz iştahı yaratıyor öyle! Velhasıl, ben Vahdat`a, sesindeki imbikten geçmiş hüzünden dolayı `cennetteki üzgün ses` diyorum. Bunu biraz da Farsça söyletiyor.


Yeni nesil konserler hep böyle mi olacak?

Bu tarzın albüm tasarımları da genellikle böyle

Kuzey Avrupa merkezli, yoğun elektronik katmanlı, ikibin sonrasına ait ve müziğin geleceğinde kalıcı olacağını sandığım yeni nesil bir müzik var bilirsiniz, Mammal Hands, Portico Quartet, The Cinematic Orchestra, Hidden Orchestra, GoGo Penguin gibi grupların temsil ettiği bir müzik bu ve kendi tarzlarının hakikaten iyi isimleri bunlar. Portico Quartet`in nisan sonu çıkan yeni albümü "Untitled (AITAOA #2)`nü dinlerken daha önce dikkatimi çeken ama yazmayı unuttuğum bir ayrıntıyı unutmadan buraya not düşeyim, o da şu, bu konserlerin özelliği albümdeki müziğin aynısını sahnede de çalmaları, yani, hiç sürpriz yok. Caza dair sahnede gelişen olayları bu müziklerde bulamıyorsunuz. Doğaçlama yoğun kullanılıyor ama her şey sanki sıraya konulmuş. Doğaçlama dahi önceden senkronize edilmiş. Karşılıklı anlık enstrüman atışması kural kitabında yazmıyor, coşkunun bilinmez denizlerine açılmak yazmıyor. Konser başlıyor ve bitiyor. Sürpriz yok. Kendiliğindenlik yok. Kurgulanmış müzikal sistem noksansız çalışıyor ve bu da bana sorunlu geliyor.


Sizce en çok kimin haberi yapılıyor?

Simone`da dair hergün bir haber mutlaka var!

Dünya caz basınını mümkün olduğu kadar yakından takip etmeye çalışıyorum, bana caz tarihinden en çok kim basında haber oluyor diye sorsanız muhtemelen çoğumuz Miles Davis deriz değil mi? Elimde net bir istatistik yok elbette ama size diyebilirim ki birincilik Nina Simone`dadır. Simone`a olan sevgiyi biliyorum, bizde de öyle, kadının fanları inanılmaz ve hergün dünyanın bir yerinden gün geçmiyor ki Nina Simone`la ilgili bir haber çıkmasın. Son iki haberi ben size söyliyim. Fox News`da "Bon Jovi, Arabalar ve Nina Simone`un Cleveland ekonomisine katkısı" başlıklı bir haber yayınlandı mesela, ilginç değil mi? Diğer haber ise ESB Jazz Magazine isimli bir yerde çıkan "Caz efsanesi Nina Simone`un kariyerine bir bakış" isimli yazı. Tamam, Miles Davis de hakikaten çok sık haber olan sanatçıların başında geliyor ama Nina Simone başka. Bunun altında yatan sebep ne merak ediyorum.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 07 Mayıs 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Sevin Okyay yazdı: Reggae baharatlı caz
Konserin Ardından | Leyla Diana Yazdı: Quartet aslında 5 kişiydi!
DAVETİYE: Avishai Cohen Trio ve English Chamber Orchestra konserlerinde 3`er çift Cazkolik okuruna davetiye hediye ediyoruz.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp