Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Türkiyede askeri orkestralar ve caz

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 14 05 2018
Değişiklik Tarihi: 08 11 2018 11:09
Bu içerik toplam 2123 defa okunmuştur.
Mayısta caz başkadır...

Üç askeri orkestramızın ikisinin adında caz var!

Türkiye`de askeri orkestralar ve caz

Başlığa bakınca konunun tuğla gibi bir konu olduğu, uzmanı kalemden uzun bir makale hakettiği mâlum, ben konunun sadece bir kısmına değinme niyetindeyim. Osmanlı`dan bu yana modernleşmenin kuvvetli payandasının askeriye olduğu bilinir. Bu konuların uzmanı değilim ama batı müziğinin Osmanlı`ya askeriye üzerinden geldiği malum. Yakınlarda bu konuda yeni yayınlanmış bir kitapla ilgili geniş bir haberi Cazkolik`te okuyacaksınız. Ben, bu kitabı heyecanla okurken tam üzerine Ankara Caz Festival programı gelmişti, festival geçen pazar sona erdi. Ankara Caz Festivalinin öyle bir özelliği var ki, (bu ayrıntıyı sanırım pek yazan olmadı) festivalin Ankara`da olmasından kaynaklanıyor olsa gerek askeri orkestralarla yakın ilişkisi var. Bu durum benim dikkatimi çeker, galiba bu sene eskiye göre biraz daha fazla oldu, bu yıl festival programında en az 15 konser vardı ve bu konserlerin üçü askeri orkestraların yeraldığı konserlerdi (Türk Deniz Kuvvetleri Yıldızları Hafif Müzik ve Caz Orkestrası, Hava Kuvvetleri Komutanlığı Cazın Kartalları Orkestrası ve Türk Armoni Yıldızları Orkestrası). Bu orkestraların ikisinin isminde caz olduğuna dikkatinizi çekerim. Bir de Ankara Büyükşehir Belediyesi Kent Orkestrası konseri vardı. Çok az tanıdığım bu orkestranın biri folk caz 2 albümü olduğunu not ediyim. Asker orkestraları kuşkusuz geçmişten bugüne ayrıntılı ele alınması gereken, tarih açısından önemli konu, ben sadece buradan dikkat çekmiş olayım.


Belçika cazının otuz yılı

Belçika 30 yılda iyi isimler ve müzikler biriktirmiş

Fransa, Almanya gibi bitişiğindeki dev ülkelerin gölgesinde kalsa da Belçika cazı Philippe Catherine, Eric Legnini gibi çok güçlü isimler yetiştirmiştir, hatta, Django Reinhardt gibi bir caz tarihi fenomeninin Fransa değil Belçika doğumlu olduğunu da hatırlatıyım. Belçikalıların ünü ülkesinden taşan köklü firması Igloo Records 30 yıldır müziğe ve caza öncelikle kendi ülkesinin yetenekli isimlerini kazandırmasıyla tanınıyor. Bu köklü firma 30. yılı nedeniyle "30 Years of Belgian Jazz: Igloo Finest Selection" isimli 30 parçadan oluşan sembol bir albüm yayınladı. Aslında, albümün yayınlanması yeni değil, arada baskıyı yineliyorlar mı ne onu pek anlamadım. Neyse, bu önemli albümü size buradan duyurmak istedim. 30 parça 30 isim. Tanımadığımız birçok isim albümde var. Bu da, küçük ülkenin büyük müziğini tanımak bakımından iyi bir fırsat demek oluyor. Ben özellikle Arnould Massart, Philippe Catherine, Eric Legnini, Ivan Paduart, Jacques Pirotton gibi isimleri sevdim. Siz de bakın bence.


Tansiyon hastalarına müzik

Siz yine de haplarınızı almayı ihmal etmeyin

Eğer siz de benim gibi yüksek tansiyondan muzdaripseniz kullandığınız ilacın etkisini müzik dinleyerek artırabiliyor muşsunuz... Haberi eczanehaber.com`da okudum. Brezilya Sao Paolo Devlet Üniversitesi ve Juazeiro do Norte Üniversitesi ile ABC Tıp Fakültesi ve Oxford Brooks Üniversitesi`nden araştırmacıların yaptığı ortak araştırmanın sonucuna göre yüksek tansiyon ilaçları alındıktan hemen sonra müzik dinlemek ilacın faydalı etkilerini artırıyormuş. İlacı aldıktan 30 dakika sonra müzik dinlemenin kalp atışını düzenlediği, 1 saat sonra için yapılan testlerde de aynı sonucu vermiş. Araştırmacılara göre müzik dinlemek parasempatik sinir sistemini uyarıyormuş. Bu müziklerin içinde klasik müziğin kalp atım hızını daha da düşürdüğü, düzenlediği gözlenmiş. Ben bazen günde 4-5 saat belki daha fazla müzik dinlerim o halde tansiyonsuz olmam lazım, demek o da bir yere kadar :)


Müziği yaşından hızlı olgunlaşan çocuk

O bir harika çocuk!

Marius Neset Türk caz dinleyicisi için bildik bir isim. İlk konserinde nerdeyse çocuktu ama yetenekli bir harika çocuktu. Onu o zaman izleyen bir cazsever mutlaka yeteneğini takdir etmiştir ama müziğinin yaşından hızlı olgunlaşacağını tahmin etmiş midir? Sanmam! Kolay değil, yakından izleme şansımız yok ama son çalışmalarına bakınca ben bunu rahatlıkla telaffuz edebiliyorum. Onu baştan beri bir ACT sanatçısı olarak bildik, öyle de yoluna devam ediyor. Tarzında hem `straight` caza hem modern çağdaş müziğe yakın bir yan var. Besteciliği en az enstrümanistliği kadar iyi. Bunu geçen yılki son çalışması "Circle of Chimes"te de görmek mümkün. Albüm için mükemmel bir kadro oluşturmuş. İki uzun parça var; "Star" ve "1994". Özellikle "Star" çan sesleriyle güne uyanan bir orta Avrupa şehrindeymişcesine başlayan, enerjik, eğlenceli bir makina gibi devam eden manifest bir beste. Uzunluğuyla yetmişli yılları hatırlatan, Neset`in genç yaşına rağmen şimdiye kadar ki kariyerinin muhtemelen en iddialı bestelerinden.


Dini mekânlarda radikal müzikler

Özellike akustik bakımdan tercih ediliyor

Dünyanın her yerinde kiliselerde konser verilir. Bizde de, ama camilerde durum farklı. İbadethâne olma vasfını yitirmişse evet, ama fiilen ibadete açık camilerde ben mesela bir caz konseri henüz duymadım, bilmiyorum duyan varsa söylesin. Bu zor bir konu. New York`ta kiliseler başta klasik, müziğin birçok türüne açık. Geçenlerde New York Times da okuduğum haberde Aziz John cemaatinin katedralindeki konser ilginçmiş. Genç elektronik besteci Tristan Perich kilisede 50 keman ve 50 bilgisayar çipinden oluşan, seslerin katedralin dezonans derinliklerinde yankılandığı 40 dakikalık "Subtonalities" isimli bir gösteri yapmış. Tristan`ın eşi Lesley Flanigan isimli deneysel müzisyenin kimi notalar, düz sesler ve basit melodileri eşliğinde yapılan kayıtların dikkat çekici sonuçlar verdiği söyleniyor.


Mutlaka bilmeniz gereken filanca 10 kişi?

Ölmeden önce yapacak çok iş var

Basının okuyucu konusunda en az sıkıntı çektiği konular ölmeden önce dinlemeniz, okumanız, görmeniz, gitmeniz gereken bilmem neler konularıdır. Her alanda gün geçmiyor ki bir gazete, dergi, internet sitesinde mevzu olmasın. Şu an en az böyle on farklı konu sayabilirim. Doğrusu Cazkolik olarak arada biz de yapıyoruz, kestirmeden isim öğrenmek bakımından belki faydalı ama faydası kadar zararı olan bir konu işleme şekli bence. Eğer bir de tık avcılığı için yapıyorsanız eyvah, daha da berbat. İnternetin yaygınlaşmasından beri kaliteli içerik yaygınlaşacağına azalıyor. Gündemdeki sorunlara dair kayda değer yazı bulmak çölde su bulmaya eşdeğer hale geldi. Daha yeni okudum mesela söyliyim, `bilmeniz gereken 10 kadın caz müzisyeni` , niye 10? Yerin mi yok? İnternettesin, uzat yazıyı! Peki, bu kadınları niye bilmem gerekiyor? Hakkında sadece üç cümle mi kurabildin? 11. kadının suçu ne?


Cazda mayıs gezintisi

Kapağıyla da ilgi çekici bir albüm

Mayıs yılın en güzel aylarından değil mi? Baharla yazın içiçe geçtiği, daldaki tomurcuklara insan ruhunda açan tomurcukların eşlik ettiği ay ve cazda mayıs üzerine döktürülmüş öyle güzel parçalar var ki... Tıpkı şarkının adı gibi bir mayıs sabahı erken solan bir garip yetenek Sonny Clark`ın "One Morning in May"i denk geldi, o kadar güzel çalıyor ki adam, yetmedi ardından tarzı Sonny Clark`a benzeyen günümüzün en iyi piyanistlerinden Bill Charlap`ın "Standards" albümündeki icrası geldi. Önce biri sonra öbürü... Başka isimlerin de çok iyi kayıtları var. Sonra aklıma Joe Lovano`nun "Blessings in May"i geldi, daha yeni sayılır, 2013 albümü "Cross Culture"da! Unutmadan, Charlap`ın "Standards" albümü sanatçının en iyi kayıtlarından. Swingin modasının hiç geçmeyeceğinin, cazın çekirdek ruhu olduğunun ispatı. Besteci Hoagy Carmichael külliyatı albümde harikalude nefes alıp veriyor. En sevilen besteler en sevilen yorumlara dönüşüyor. Kesin tavsiye!


Spotify, Shazam, Apple Music falan filan...

Ödenen paranın ne kadar müziğe dönüyor?

Şimdiye kadar bir kere bile Shazam kullanmadım, niye kullanmadığımı da bilmiyorum, aslında çok faydalı olduğunun farkındayım ama demek ihtiyaç duymamışım, neyse, Shazam ile ilgili yeni gelişmeler merakla beklenirken Apple`ın 400 milyon dolar karşılığında bu uygulamayı satın aldığı açıklandı. Shazam biz dinleyiciler için tanıma fonksiyonu bakımından önemli ama esas önemi diğer dijital platformlar için, uygulama, günde 1 milyondan fazla tıklamayı Spotify ve Google Play Music gibi platformlara yönlendiriyormuş. Shazam`ın iki yıl önce başlattığı görsel tanıma özelliği ise apayrı bir alan. Bu konuda bir başka haber de Spotify ile ilgili. Spotify tam 75 milyon ücretli aboneye ulaşmış. Akla hafsalaya sığmayacak bir rakam ama yine de borsaya yaranamamış. Spotify`ın ücretsiz kullanıcısının 170 milyonu aştığı söyleniyor, Apple müzik ise 40 milyon ücretli aboneyi bulmuş.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 14 Mayıs 2018, Pazartesi

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Türkiye`de askeri orkestralar ve caz
22. Uluslararası Ankara Caz Festivali "Kadın ve Caz" temasıyla 8-13 mayıs arası gerçekleşecek.
Festival Günlüğü yayında: Festivalin anma gecesi en sıcak, en içten geceye dönüştü.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp