Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 21 05 2018
Değişiklik Tarihi: 21 05 2018 02:59
Bu içerik toplam 1874 defa okunmuştur.
Cazda keşfedilmemiş topraklar

Hepimiz caz dnlemek istiyoruz

Caz dinlemek istiyorum

Sevgili dostlarım Murat Beşer ve Alper Maral ile Kadıköy Belediyesi himayesinde Yeldeğirmeni Sanat Merkezi`nde iki yıldır sürdürdüğümüz caz seminerlerinin ikinci yılı bu hafta sona eriyor. 22 mayıs salı akşamı sezonun son seminerini gerçekleştirip tatile gireceğiz. İki yıl önce başlarken açıkçası ne kadar süreceğini, nasıl olacağını pek öngörememiştim ama daha ilk seminerden itibaren karşımızda harika bir dinleyici topluluğu vardı ve iki yıl bizi hep dopdolu salonda hiç yalnız bırakmadılar. Dinleyicilerimizin önemli kısmıyla hem dost hem konserlerde, etkinliklerde karşılaşır, konuşur olduk. İlk sene caz tarihini baştan sona konuştuk, çok güzel bir sezondu, derken, bu sene caz tarihini yaratan kahramanları konuştuk. Sevgili Alper`in hazırladığı akış mükemmeldi, bir yandan insan hikayelerini konuşurken bir yandan cazın gelişimini tartışıyorduk. Alper ve Murat`la aramızda mükemmel bir işbölümü oldu. Alper`in müzikolog, eğitimci ve müzisyen olmasının etkisiyle hem piyanoda hakkında konuştuğumuz müzikleri dinledik ve analizlerine kulak verdik hem Murat`ın tarihsel arka planı sosyolojik gerçeklikler üzerinden anlatmasını heyecanla takip ettik, benim de hikayelerin omurgası ve süreci üzerine yaptığım anlatımlar ilgi gördü ve ikinci sezonu da tamamladık. Caz üzerine bu kadar uzun soluklu seminerler oldu mu daha önce bilmiyorum ama burada öncelikle Kadıköy Belediyesi`ne teşekkür ediyoruz, projeyi sahiplenip cazseverle buluşturmaları çok önemli, aynı şekilde, Yeldeğirmeni Sanat yönetimi de başta sevgili Nezahat Kurşun olmak üzere her seferinde ellerinden gelen desteği içtenlikle verdiler. Niyetimiz üçüncü sezonu sürprizlerle ilk iki sezonu da aşan bir yıla dönüştürmek. Allah sağlık versin ve hep caz dinleyelim, hep caz konuşalım diyoruz.


Fark yaratmak

Hepsi ünlü isimlerden Mahzuni şarkıları

"Mahzuni`ye Saygı" albümü geçen yıl çıkmıştı ama yeni dinledim. İki CD`de 30 şarkıdan oluşan etkileyici bir albüm olmuş. Mahzuni şarkılarını yorumlayan isimleri saymaya gerek yok, hepsi çok ünlü isimler. Dikkatimi çeken ise bu kadar ünlüye rağmen albümde fark yaratan az sayıda ismin başında caz müzisyeni Ceyda Köybaşıoğlu`nun gelmesi. Kayırıyor değilim, dinleyin, eminim hak verirsiniz (mesela Demet Akalın-Ahmet Aslan da ilginç!, Kardeş Türküler, Cem Adrian, Azam Ali`de). Diğer sanatçıların hakkını yemek istemem ama kendi tarzlarındaki yorumların albümde biraraya gelince sıradanlaşmasını önleyememişler, oysa, Köybaşıoğlu`nun şarkının ritmini kökten değiştirerek reggeaye çevirmesi, sesinin sınırlarını iyice genişletmesi, hakkını verdiği teatral gırtlak oyunları, hangisi derseniz hepsi.


Askıda bilet

"Askıda Bilet" uyguluması Biletix`te başlamış

Geçen kasım başı bu köşede "Bir önerim var" diye yazmıştım. Önerim, son yıllarda sosyal fayda kapsamında moda olan "Askıda" kavramını niye konser biletlerine uyarlamayalım idi. Tam da dediğim şeye Biletix`te rastlayınca doğrusu sevindim. Biletix bu uygulamaya ne zaman başladı bilmiyorum ama ben yeni gördüm, belki sesimi duydular, belki akıl galip geldi, neticede onlar da müşterisini yakından takip eden, eğilimleri gözleyen bir kurum, rakipleri de var, dinleyici dostu faydalı uygulamaları gözetlemek, kulak vermek zorundalar ama artık iş dinleyiciler olarak bizlerde… İlgili konserin satış sayfasına gelince "Üyelik/Kampanya Tipi" sekmesinden "Askıda Ne Var"a geçerek satın aldığınız bileti buradan "Askıya Bırak"abilirsiniz. Tam bu noktada yaygın bir uygulama mı diye merak ettim ve Biletix`teki türlü çeşitli konserlerin on kadarına girip baktım, sadece bir konserde rastlamadım diğer hepsinde rastladım. Demek yaygın.


En zor müzik pop mu?

Pop hitleri türlü sınavdan geçmek zorunda

Yani ne açıdan, di mi, akla hemen bu soru gelir. Şöyle; en sofistike besteye sahip, icrası üst düzey yetkinlik isteyen, müzisyen becerisinin sahnede kolektif çalım bakımından hataya tahammülü olmayan, çalım coşkusu ve anlık sahne üstü yaratıcılığında şüphesiz caz açık ara öndedir ve sanatta, müzikte kıymetli olan bu özelliklerdir ama pop müziğin cazda olmayan, olmasına gerek de olmayan başka kriterleri var. Caz müzisyeni müziğinin dinleyici tarafından beğenilmemesine aldırmama lüksüne sahiptir ama pop futbol gibi herkesin anladığını sandığı, kayıtsız şartsız beğenilme zorunluluğu olan bir müziktir. Müzik sektörü hit kavramı üzerine kurulmuştur, başarının tek formülüdür ve bir hit üretmek dünyanın en zor işlerinden biridir. Bütün amaç milyonlarca kez dinlenecek, ortalığı yıkacak, yediden yetmişe herkesin ağzına pelesenk olacak, basit ve aptal bir şarkı yazmaktır ama gelin görün hakikaten matematiği olmayan bu iş dünyanın en zor işlerinden biridir.


Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu?

Kylian Mbappé yeni neslin önde gelen futbolcusu

Günümüzden bahsediyorum, geçmiş isimlerden değil. İyi futbol izleyicisiyim diyebilirim, televizyonda zaplarken maça takılıp kaldığım çok olmuştur, hatta, bazı maçlar yüzünden konsere gitmemişliğim var, o derece. Futbolcunun da sanatçı olanı makbul, malum. Sahnelerin virtüöz icracılarıyla yeşil sahaların virtüözleri arasında benzer noktalar var ve bu konuda son yıllarda benim açımdan öne çıkan bir isim var, Paris Saint-Germain`in 22 yaşındaki yıldız futbolcusu Kylian Mbappé. Hatta, yakın geçmişin usta ayaklarınca yeni Messi olarak tanıtılan bir oyuncu ve henüz 22 yaşında olması cabası. Gollerini sıralarken dikkatimi çeken gelişine nokta vuruş ustalığı (ki gerçekten zor bir vuruştur), boşa top atmaması, dar alanda iki kişiyi düğümleyebilen üstün çalım tekniği, topu yönlendirme becerisi, ufak tefek çarpmalarda yere düşmeyip oyununu sürdürmesi, sambacıları taca çıkaracak kadar güçlü driplingleri ve belli ki çok zeki olması onu düz futbolcudan futbol sanatçılığına yükseltiyor. Yani, müthiş bir caz müzisyeni olabilirmiş gibime geliyor.


Müziğin rotası turuna katılın

Karaköy`deki İtalyan sinagonunda konser var

23 mayısta başlayacak 46. İstanbul Müzik Festivali konserleri kadar konser mekanlarıyla da renkli bir festival. Takip ettiğim için rahatlıkla söyleyebilirim ki festivalin içeriği her yıl İstanbulla, şehrin tarihi dokusuna ait özel semtler ve binalar, mekanlarla özdeş hale geliyor. Bu sene festival `müzik rotası` adı altında İstanbulla özdeş İtalyan Sinagogu, St. Georg Kilisesi, St. Piyer Kilisesi ve Aşkenaz Sinagogu gibi kutsal mekânlarda konserler düzenliyor ve işin güzeli profesyonel rehberlerin mekânlarla ilgili bilgileri eşliğinde konserlere geçiliyor. Ayrıca, festivalde `haftasonu klasikleri` isimli konserler serisi var, biraz daha türler arası konserler bunlar, bence mutlaka bakın, çok hoş konser başlıkları bulacaksınız emin olun, ayrıca, klasik müzik festivali caz festivaline hoş bir reverans yapıyor. Klasik müzik festivali bünyesinde İstanbul Caz Festivali`nin 25. yılını kutayan bir klasik & caz konseri var. Dieter Ilg Trio Bach`ın caz yorumlarından oluşn bir konser verecek, bu konserin mekanı da çok hoş. Benden söylemesi.


Cazın Bach`a bitmeyen ilgisi

Bach`ın cazcı hali

Ellilerden itibaren (belki daha da önce, mesela Art Tatum`un çaldığı kimi örnekler gibi) cazla klasiğin yolu kesişmeye başladı. Modern Jazz Quartet, Gunther Schuller, George Russell gibi isimlerin öncülüğünde başlayan "The Third Stream" ekolü kesişmenin adresi oldu. Avrupa`da ise Jacques Louissier gibi bir dev ismin öncülüğünde tarzın sevilen müzikleri yıllar boyu kaydedildi, buraya kadar tamam ama tüm bu kesişme hikayelerinin en önemli ortak kahramanı kim? Şüphesiz Bach! Chopin, Mozart, Vivaldi gibi başka büyükler de var ama ille de Bach. Fügleri, prelüdleri ne varsa başta bu isimlerin elinde yepyeni müziklere dönüştü. Gün geçmiyor ki yeni bir "Bach & Jazz" albümü duymayalım. Herhangi bir dijital platforma girip "Bach Jazz" yazın çıkan sonuca şaşarsınız. Keith Jarrett Bach`ın eserlerini doğrudan klasik piyanist olarak kaydettiği albüm çıkarmıştı, Brad Mehldau ise bir adım ileri taşıdı ve yeni çalışması "After Bach"da onun prelüdleri üzerine doğaçlamalar yaptı.


Keşfedilmemiş topraklar

Büyük ustaların keşfedilmemiş topraklara yolculuğu

Daha ismini gördüğüm an heyecan verici bir albüm olduğunun farkındaydım. Farkında mısınız şu sıra çok albüm çıkıyor ve içlerinde bu çalışma gibi yıla damga vuracak işler var. Dave Holland yine babalığını yapmış. Adamın her kaydı bir caz olayı. Bu da öyle. Yanına Evan Parker gibi bir devi, Craig Taborn ile Ches Smith gibi genç ustaları alıp cazın keşfedilmemiş topraklarına dalması meraklandırıcı bir olay. Parker ile Holland çok eski dostlar, altmışlarda beraber epey çalmışlar ama sonra, Holland`ın daha çok Amerika`da yaşamasıyla sanırım bu macera azalmış. İkili şimdi arayı kapatıyor. Özgür cazın sınırları içine girdiğinde nasıl bir yolculuk yapacağın, hangi maceralara atılacağın belirsizdir. Tümüyle doğaçlama iki günlük bir stüdyo kaydından sonra ortaya çıkan bu yeni çalışma bize isminden de anlaşılacağı gibi daha önce sarfedilmemiş yeni sözler, yeni cümleler duyma imkanı veriyor.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 21 Mayıs 2018, Pazartesi

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Cazda herkes üstüne düşeni yapıyor mu? Arkadaşımız Ekin Çakmak tecrübeli caz fotoğrafçısı ve radyo programcısı Levent Öget ile konuştu.
Savaşma, caz yap!
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp