Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Her festival bir yaz çiçeği

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 28 05 2018
Değişiklik Tarihi: 28 05 2018 02:37
Bu içerik toplam 2482 defa okunmuştur.
Cazda algı operasyonları

Algı operasyonu :)

Caz festivallerinin de imaj çalışmasına ihtiyacı var

Caz festivalleri genellikle reklam, tanıtım, kampanya yapmaz. Sponsorlar belki ilan verir, afişler yapılır ama reklam kampanyası, PR, imaj çalışması gibi değil tanıtım ve duyuru olarak yürür bu işler, ama diyorum, acaba toplumun sosyal hasletlerini de harekete geçirecek kavramları işleyen, ağırlıklı sosyal medya üzerinden yürüyen, görselleri ve sloganları iyi çalışılmış sanki kampanya değilmiş gibi kampanyalar yapmalı mı? Bence, artık yapmalı. Burada `artık` kelimesinin altını çiziyorum. Bunu bana düşürdürten yanda gördüğünüz görsel oldu. Litchfield Caz Festivali 28-29 temmuz günleri gerçekleştireceği festivalde yer vereceği kadınları buluşturarak böyle bir fotoğraf çektirmiş. Mesela diyorum, mayıs başında Ankara Caz Festivali bu yıl festival teması olarak `kadın`ı seçmişti ve tümüyle kadın müzisyenlere yer vermişti, işte, hepsi Türk cazının sevilen isimleri olan müzisyenleri mesela keşke böyle bir prodüküsyonla biraraya getirip fotoğraflasaydı, sizce o fotoğraflar ve o fotoğraflardan yansıyan enerji, iyimserlik, sempati, caz duygusu, beraberlik, coşku, müziğin birleştiriciliği vs. vs. gazetelerden televizyonlara her yerde yer almaz mıydı, kendiliğinden tüm müzikseverleri içine alan bir kampanyaya dönüşmez miydi, Twitter da, Instagram da liste başlarına oturmaz mıydı? Kastettiğim kampanya böyle bir çalışma, yani, geldim tekrar yazının başlığına, caz festivallerinin de algıya, imaja ihtiyacı var. Evet, günümüzde artık var!


Amerikan caz listesinin tepesinde 14 yaşında bir çocuk

Daha çocuk

Cazda her dönem genç yaşta korkunç yetenekli çocuklar olmuştu ama nerdeyse çocuk denecek yaşta, henüz 14 yaşında çocuk/ergen arası genç bir dehanın caz basamaklarını bu kadar hızlı tırmandığı ve sonunda Amerikan caz listelerinde 1 numaraya yerleştiği olmamıştı. O da oldu. Joey Alexander çocukken keşfedilen küçük dahilerden biriydi. Gerçekten çok yetenekliydi ama yetenekten daha fazlası vardı. Hint ya da Endonezya asıllı bir ailenin oğlu olan Alexander yayınladığı son albümü "Eclipse" ile listelerin başına geçti. "Eclipse" albümü eğer herşey bugünkü gibi yolunda giderse bize çok uzun ve başarılarla dolu bir kariyerin ilk adımlarına tanık olma fırsatı veriyor, üstelik,bu albüm Joey`nin 4üncü albümü ve gerçekten çok iyi isimlerle beraber çalıyor. Bu çocuk gözümüzün önünde bir yıldıza dönüşüyor ama bu arada umarım çocukluğunu da yaşıyordur. Bu yılki programına baktım bir günü bile boşu yok, okul filan nasıl idare ediyor acaba?


Cazda Enrico Pieranunzi zerafeti

Avrupanın usta isimlerinden biri

Evet, böyle bir şey var, tam bu kelimelerle söyleyen var mı bilmiyorum ama söylenmemişse de söylemiş olayım. Avrupa cazı denince genellikle kuzey Avrupalı müzisyenlerin yaptıklarını anlarız, niye? İşte, âlâsı Pieranunzi`nin müziği. Has bir Avrupa kokusu, tadı, lezzeti... Çoğu Avrupalı müzisyenin tercih ettiği karanlık pasajları o pek tercih etmiyor mesela. Fellini`nin filmlerindeki duyguya yakın duygular, rönesans zarafetine sahip incelikli bir piyano tekniği ve tuşesinde saklı zarif bir humor. Cazla klasik müzik arasındaki geçişkenliği öyle incelikli nakşediyor ki. Klasiği ya da cazı (örneğin Jacques Loussier`nin yaptığı gibi) birinin üzerinden diğerini çalmıyor, ikisini de aynı anda çalıyor ve muhtemelen bunu dünyada yapabilen çok az sayıda isimden biri (bir diğeri de Ketil Björnstadt).


Böyle olur Avrupa`nın smooth cazı

Fiyordlarda yaz

Gel cazla rahatla, ooh! Ya da başlığa bakın, aynen öyle. Avrupanın güçlü firması ACT`in yeni albüm haberini merakla tıkladım, eskiden müzik firmaları yaz-deniz-güneş için `yol` albümleri yapardı, ACT`in albümü de tam böyle olmuş. Demek neymiş, smooth caz sadece Amerikalılara özgü değilmiş, burnundan kıl aldırmayan Avrupalılar da gayet güzel yapıyormuş. Lars Danielsson, Eivind Aarset, Wolffgang Haffner, Nils Landgren (onun müziği zaten öyleydi), Bugge Wesseltoft (o da), Jacob Karlzon (o da)... Yanlarına not düşünce bu isimlerin çoğu zaten caz pazarında tasnif edilse rahatlıkla `bunlar smoothçu` denilirmiş. Smooth cazın bir iyi yanı bir kez dinleyince bir daha geri dönüp yeniden dinleme ihtiyacı hissetmiyorsun. Bu albüm benim için aynen öyle oldu. Derleme olduğu için bazıları zaten önceden bildiğimiz şeyler, biraraya gelince bir araya gelmiş olmuşlar, o kadar! Yandaki resim ne derseniz Avrupa smooth cazı deyince böyle bir görsel geldi aklıma, fyordların yaz hali!


Farklı müzikler bir festivalde

Müzik türleri birarada

Caz tutkunlarının şikayeti caz festivallerinin farklı müzik türlerine açılmasıdır. Şahsen ben kısmen anlayışlı olanlardanım ama bana sorsalar ben de bir caz festivalinin sadece caz konserlerinden oluşmasını isterim ama günümüz farklı, eskisi gibi değil. Peki, tutucu cazseverlerin de içinin rahat edeceği bir festival nasıl olur? Şöyle... Bir enstrüman seçersiniz ve bu enstrümanın farklı türlerdeki dünyaca ünlü ustalarını davet edersiniz ve ortaya her tür müzikseveri mutlu edecek bir festival çıkar. Misal; New York Gitar Festivali. 1999 yılından beri gerçekleşen bu festival her sene gitarın her yönünü keşfedebileceğiniz kapsamlı program hazırlıyor. Klasik gitarın ustalarıyla caz-blues ustaları, pop-indie müziğin önde gelenleriyle folk ve latin soundları mükemmel buluşturuyor ve üstelik festivaldeki isimlerin çoğu burada değil salon, stad dolduracak isimler öyle yani. Bizde böylesi hiç yapılmıyor mu? Şöyle, mesela Akbank Sanat bir ay gitar günleri, bir ay piyano günleri gibi yapıyor, bunun aynen festival boyutunda olanını düşünün, işte öylesi.


Festivaller mevsimi başladı

Festival konserleri başkadır

Down Beat`in mayıs sayısı festival özel eki gibi olmuş. Bu yaz epey festival var. rengarenk bir yaz ve caz olacak tabii başta ABD`de sonra Avrupa`da ve bizde de. En eski festival Newport ağustos başında 3 günde fırtına koparacak. 17-24 haziranda Clifford Brown Jazz Festival var, sadece adı için bile gidilir. Köşenin başında bahsi geçen Litchfield Jazz Festivali de bu kısımda bir daha anıyım. İsimlere ilişkin festivaller ABD`de yaygın, 23-26 ağustosta 26cısı gerçekleşecek Charlie Parker festivali de bunlardan biri. Tarihi geçti ama 23-28 mayıs arası Brooklyn`de Dave Burrell, Archie Shepp, Rosce Mitchell, Hamid Drake gibi babaları buluşturan Vision Festival vardı mesela, kaçtı! Temmuzda direktörlüğünü Bill Charlap`ın yaptığı "Jazz in July" var, gerçekten sıkı isimlerle dolu. NY bu yaz çok fena! Blue Note festival de bomba isimlerle dolu. Xerox firması orada yıllardır bir caz festivali yapıyor mesela, biz de niye el atmıyor ki! Son olarak Hudson Valley`de 9-12 ağustosta iyi isimler var. Var yani, iyi festivaller var.


Ama şu festivalin güzelliğine bakar mısınız?

Bu yaz tatil programınızı değiştirtebilir

Önümüz yaz diye hafiften değil direk tahrik ediyorum sizi, vakti varken belki giden olur, şimdiden duyurmakta fayda var, o yüzden yukarda mini derleme yapmıştım ama burada tek bir festivali hatırlatmak istiyorum. Portekiz`de "Jazz em Agosto" bu yıl festivali tek 1 kişiye odaklanımş, NY artistik avantgart cazın sembol ismi John Zorn`un yaratıcılığını hepsi birer yıldız isimlerin çevresinde dinleme imkanı bulacak cazseverler ve kimler yok ki... Bence, Portekiz ağustosta Avrupalı cazseverlerin akınına uğrayacak. Zorn hakkında bu kapsamda bir şeyi daha önce duymamıştım, festivalin web sitesi de böyle diyor zaten. 135 yuroya 10 konser, 45 yuroya 3 konser ama tek tek 5 yurodan 20 yuroya değişen fiyatlar var. Tamam, dövizle başımız şu aralar dertte ama siz söyleyin değmez mi? Bugünkü rakamla 10 konserlik bir paket konser başına 70 liraya geliyor, çok mu? Bence değil. Yaz tatilini Bodrum`(da Çeşme`de geçiren çok daha fazlasını göze alsın, hem Portekiz hem caz. Çok güzel ikili.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 28 Mayıs 2018, Pazartesi

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Cazın kayıp halkası
Aycan Teztel, yarım asırlık birikimini "After A Dream" ile yansıtıyor.
Müzik stresi azaltır mı?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp