Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Hollywood starlarının caz sevgisi?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 04 06 2018
Değişiklik Tarihi: 09 06 2018 12:02
Bu içerik toplam 1956 defa okunmuştur.
Yeni albümler patlaması var!

Müzisyen eşleşmeleri

Sıradışı bir caz festivali

Önümüzdeki günler Rotterdam`da inJazz isimli farklı bir festival gerçekleşecek. Bu festivalin kapsamı alışıldık caz festivallerinin ötesinde fikirlere sahip. Tamam, caz konserleri var elbet, onlarsız olmaz ama daha ziyade bir tür arama konferansları gibi fikir tartışmalarının, görüş paylaşımlarının yapıldığı üç günlük bir ortam oluşturmaları önemli. Bu toplantıları üç gün içinde yoğun olarak yapıyorlar ve Avrupanın hatta dünyanın her yerinden katılım oluyor, dolayısıyla, uluslararası özelliği, dünya caz müziğine yönelik mesajları ve sonuçları dikkat çekiyor. Benim en ilgimi çeken başlıklar "Müzisyen Eşleşmeleri" dedikleri müzisyenlerin, yöneticilerin, müzik firması sahiplerinin, medya profesyonellerinin, gazetecelerin ve festival organizatörlerinin resimdeki gibi buluşarak birbirleriyle temas kurmaları. Diğer başlıklar da "Toplumsal Cinsiyet ve Caz" ile "The Festival Challenge" isimli başlıklar. İkincisi, bir caz festivali gerçekleştirmenin inişli çıkışlı maceralı yollarının konuşulup tartışıldığı oturum. İlki ise kültürel dünyada kadın erkek eşitliğinde son durum ne? Hala geçilmesi gereken engeller neler? gibi konular. Unutmadan, bir başlık daha var, o da, bir müzisyen nasıl ve ne zaman bir müzik firmasına başvurur, kim kime başvurur, başvurulardaki faktörler gibi konular.


Bir şiir paketi

İstanbul da olsaydı

İnsan bir müziksever olarak Ketil Bjornstad gibi bir ismin, bir büyük ustanın uzun yıllardır kesintisiz süregiden yaratıcılığına, çalışkanlığına hayret ediyor, imreniyor. ECM firmasıyla uzun soluklu işbirliği içinde olan sanatçı bu firmadan ilk albümü "Water Stories"i 25 yıl önce çıkarmıştı. ECM`in sayfasına girin sanatçının diskografisini görün. Hayatının her santimine, her saniyesine müziğini dövme gibi kazımış bir adamdan bahsediyoruz. Bütün bu övgülerim yeni albümü "Bir Şiir Paketi" için. Şarkıcı Anneli Drecker`ın sesinden, Ketil Bjornstadt`ın piyanosundan ikili Lars Saabye Christensen`in şiirlerini seslendiriyor. Ve şiirlerin her biri Christensen tarafından yıllar boyu yapılan seyahatlerde kalınan otel odalarında yazılmış şiirler! New York, Melbourne, Berlin, Paris, Kopenhag, New Orleans, Krakow, Venedik, Hamburg, Lizbon, Hong kong, yine Paris... Ama İstanbul yok! Keşke İstanbul da olsaydı.


"Sinek" filminde oynayan adam değil mi bu?

Evet o, ta kendisi...

Adamın resmini görüyorum, yaa diyorum, bu adam "Sinek" filminde oynayan adam değil mi diyorum, ismini okuyorum ama ona benzeyen bir caz müzisyeni sanmaya devam ediyorum. Evet, ta kendisi, "Sinek" filminde oynayan adam, bir dönem ünlü bir oyuncuydu hâlâ öyle mi bilmiyorum ama bir caz albümü yapacakmış. Hatta, benim okuduğum magazin sitesi de benzer şekilde soruyor, yaa diyor, bu adam caz mı çalıyormuş? Meğer otuz yıldır caz tutkunuymuş. Mildred Snitzer isimli orkestrada yıllardır çalıyormuş. Geçen sene Gregory Porter ile bir konserde görülmüş. Gördüğüm bir fotoğrafta yanında gitar vardı, ben de gitar çalıyor sandım ama meğer piyano çalıyormuş. İlk albümünü de iki yıl sonra çıkaracakmış. Ben "Sinek" filmindeki rolde kalmışım ama üzerine kaç film geçirdi bilmiyorum, habere göre en son Jurassic Park`ta rol aldığı yazıyordu, bir de bir uzaylı filminde. O filmleri izlemedim ama albümünü merak eder dinlerim, umarım iyi bir şey çıkar.


Fred Hersch`ün hazine önerisi

Bu tarz pozları kimden hatırlıyoruz?

Bizim ülkede fazla tanınan bir isim olmadığının farkındayım ama bu yaz 25. İstanbul Caz Festivali`nde Türkiye`ye ilk kez izleyeceğimiz önemli bir sanatçı geliyor; Fred Hersch. Çok iyi bir isimdir. Kesinlikle kaçırmamanızı öneririm, ilk kez geliyor olması ayrıca önemli. Sağlığından dolayı bir ara herkesin ümidini kestiği sanatçı yeniden hayata dönmeyi başardı ve hakkında caz basınında çıkan haberlerin sayısı da arttı. Son okuduğum haber Hersch`ün en sevdiği albümlerin listesini yapmıştı, kendi de öneriyor aynı zamanda. "Mingus Mingus Mingus", Rollins`in "Live at the Village Vanguard", Ornette Coleman`ın "Tomorrow is the Question", Earl Hines`ın "Fifty-Seven Varieties", Duke`ün "Uptown", Ahmad Jamal`in "Live at the Pershing", Bill Evans`ın "The Village Vanguard Sessions", Keith Jarrett`ın "Facing You", Gismonti`nin "Alma" ve Coltrane`in "A Love Supreme".Valla, size bir şey söyliyim mi, cazın düsturu gibi albümler. Kim bu albümlere hayır der ki... Bu arada, otobiyografik kitabı "Good Things Happen Slowly"i meraklısı okusun derim.


Funkın dibi adamım!

Marcus şaşırtmıyor

Memleket seçim derdine düşmüşken kimin dikkatini çekti bilmiyorum ama Türkiye`nin en sevdiği caz müzisyenlerinden Marcus Miller yeni albümü "Laid Back"i yayınladı. Her ne kadar kendimi onun büyük hayranı saymasam da basta yaptıkları az değil. Ama ben mesela Victor Wooten`ı daha severim, ikisinin tekniği farklı. Wooten daha virtüöz, Miller`ın saydokelik vuruşları ise sersem edici etkiye sahip. Albümde Selah Sue`nun sesinden "Que Sera Sera" çok iyi. Miller esasen hep smooth funky caz çalıyor. Bu albümde Jonathan Butler, Kirk Whalum, Take 6 gibi isimlerin olması bunu bir yerde izah ediyor zaten. Başta küçük dev adam Alex Han kadro hep iyi. Ona şüphe yok. Bildik slapleri, kurumlaşmış tekniği, enerjiyi bas ve iğneleyici ritmlerle yayması, şık konukları, soul ve hip hop`la ortak groove havuzu, tadında romantizm, gospel dokunuşlar, falan, filan derken tam başlıktaki gibi, müzik funkın dibi adamım.


Gençlerin enerjisini emen bir usta

Gençler zımba gibi

Geride kalan elli yıl boyunca cazda geçirmediği aşama kalmamış bir bas ustası Stanley Clarke kendi ayarında ve kariyerindeki caz ustalarının sık yaptığı bir işe soyundu ve genç müzisyenlerin müziğini kucakladı, onları yanına aldı, yeni, taze, farklı, modern bir işe imza attı. "The Message" aslında henüz yayınlanmadı, haziran sonu çıkacak ama singlelar göründü. Clarke, bu yeni vizyon için fusion, funk, breakbeats, rap, beatboxer Doug E. Fresh ve trompetçi Mark Isham üzerine elektrik basıyla oldukça kaslı yorumlar yapıyor. Müziklerin çoğunu Avrupa turnesinde Belçika`da kaydetmişler. Ben albümden özellikle "Alternative Facts" isimli çalışmayı beğendim. Beğendim ne kelime, bayıldım. Özellikle klavyedeki Cameron Graves`i zaten Kamasi Washington`ın ekibinden biliriz, bu parçada inanılmaz bir adam, dehşetli bir yetenek. Klavyede Ferrari hızı ve mükemmelliği.


Caz yarışmaları

Yarışmalar çoğaldı

Uluslararası caz basınını takip edenler bilecektir, son yıllarda, özellikle 2010 sonrası başta Amerika olmak üzere caz okullarında artış var. Zaten ismi büyük ve köklü geleneksel okullar vardı, onlara yenileri eklendi ve ayrıca yaz kampları, yaz okulları gibi dönemlik, kısa süreli eğitimler veren yerler de eklendi. Caz dergileri bahar sayılarında bu konuya epey yer ayırıyor, onlar için ilank, caz müzisyenleri için de hocalık üzerinden gelir demek. Görünen o ki Amerika bu konuyu gelir girdisine dönüştürmüş bile. Dünyanın her yerinden öğrenci alıyorlar. Böyle gelişmeler başka şeyleri de tetikliyor. Mesela caz yarışmaları. Eskiden bir elin parmağını geçmeyen caz yarışmaları şimdi kıyamet. Down Beat mesela öğrenci ödülleri vermeye başlamış. Her okul kendi içinde zaten yarışma tertiplerken şimdi bu alan daha da genişledi, hatta, acaba enflasyona mı uğruyor diye düşünülebilir mi acaba? Yarışmaların etkisini ve katkısını gözardı etmemek lazım, özellikle eğitim dönemi içinde ve sonrasında ulusul ve uluslararası yarışmalar adını öne çıkarmak isteyen her genç caz müzisyeni adayının mutlaka içinden geçmesi gereken bir süreç.


Bir keşif yöntemi olarak "Körleme" testleri

Yarışmalar çoğaldı

Caz yayıncılığının en güzel buluşlarından biridir Blindfold Test ya da bizdeki adıyla Körleme`ler. Sevgili Ülkem Özsezen yıllarca bu işi Jazz Dergisi`nde gayet güzel yaptı. Birini karşına oturtuyorsun ve ona bir müzik dinletip kim olduğunu, ne olduğunu şunu, bunu soruyorsun ve oradan başlayıp giden sohbet çok keyifli oluyor. Bunun bir yanı da benim yıllardır okuduğum bu köşelerde albümler, müzikler, müzisyenler keşfetmek oldu. Ayrıca, başta müzisyenler olmak üzere teste girenlerin bakış açılarını anlamak da güzel oluyor. Soruları bilmek hiç kolay değil. Birkaçını bile bilsen tak omzuna 3 yıldız, öyle zor aslında. Benim son okuduğum çok sevdiğim davulcu Jonathan Blake`in katıldığı testti. On sorunun çoğunu bildi. Bu kadar çok bilen azdır. Onun testinden benim öğrendiğim ise Nate Smith`in "Kinfolk" albümü oldu mesela. Kapağını görmüştüm ama dinlememiştim, özellikle, sorulan "Spinning Down"ı bir dinledim ki, aman ne hoş bir parça. Tavsiye ederim. Diğerlerini biliyordum.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 04 Haziran 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Festivalin TOP 5`i...
Ressamla müzisyenin aşkı
Caza ne zarar veriyor?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp