Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Tatil PULları...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 11 06 2018
Değişiklik Tarihi: 11 06 2018 18:43
Bu içerik toplam 1989 defa okunmuştur.
Şezlong önerileri

Yılın sürprizi

Piramitte yeni bir oda bulundu

Tam haberde dediği gibi; ölümünden 50 yıl sonra bile John Coltrane hâlâ sürprizlerle dolu. Bana haberi ilk veren sevgili Sevin Okyay oldu, The Guardian`ın haberini göndermiş; "Piramitte yeni bir oda bulundu" diyordu. Güzel başlık. Coltrane`in ünlü kayıtçı Van Gelder`ın stüdyosunda yapılan kayıtta piyanist McCoy Tyner, basta Jimmy Garrison ve davulda Elvin Jones varmış. Şimdi hayattaki tek isim Tyner, acaba o kaydı hatırlıyor mudur? 6 mart 1963`de yapılan bir günlük bir kayıt bu ve anladığım kaydın en önemli özelliği daha önce hiç dinlenmemiş olması. Caz kayıtları tarihi bir nevi aldatmacalarla doludur, hiç bilinmeyen bir kayıt bulundu denildiği zaman gaipten bir kayıt bulundu sanırsınız, gerçek çoğu zaman öyle değildir. Birileri mutlaka arşivlerde olduğunu bilir, orda burda saklandığı biliniyordur ama elden geçmemiştir, önemsenmemiştir vs. New York Times yazarı ve Coltrane hakkında yazdığı kitapla tanınan Ben Ratliff 63 tarihli kaydın sanatçının spiritual & free jazz dönemi eşiğinde olması nedeniyle kaydı önemli buluyor ama kaydın özel bir büyük tasarım, bilinmeyen bir konsept vs içermediğinin altını çiziyor. Garip bir blues çalıyor diyor. Müzikler yayınlandı, dinlemeyen ilk fırsatta kulak versin. Ben de henüz dinlemedim ama bulduğum ilk sakin anda sesi iyice açacağım.


Caz tarihinin bir parçası daha eksildi

Caz müzisyenlerinin mabedi

Lorraine Gordon adı kime ne ifade eder bilmiyorum ama caz tarihinin sembol isimlerinden biriydi, -di diyorum zira geçtiğimiz hafta 95 yaşında hayata veda ettiği duyuruldu. Vefatını Sonny Rollins`in twitinden okudum. Roy Hargrove, Gordon için şöyle diyordu; "O mekânı ayakta tuttuğu için tanrı onu korusun. İnsanın moralini düzeltiyor ama orada ilk kez çaldığım zaman ne yalan söyleyeyim ondan çok korkuyordum". Klübün kuran kocası Max Gordon`du ama her dakikaları klüpte geçiyordu. 1989`da kocası ölünce Lorraine yönetmeyi sürdürdü, epeydir kızı Deborah yönetiyormuş. Kulübün dolayısıyla kendi hayat hikayesini anlattığı gazeteci Barry Singer`a şöyle demiş; "Vanguard’ın merdivenlerinden aşağı inmek adeta birinin bağrına gitmek gibi. Orada her şey bir biri üstüne eklene eklene ilerledi. Village Vanguard’ı bu hale kimse getirmedi. Tıpkı caz gibi kendi kendine büyüyüp gelişti.” Hani bazı şeyler içiçe geçer ya, hangisi daha önce gelir anlamazsın, cazla Village Vanguard`ın hikayesi de böyle. Efsane klübün kurucusu kalmadı ama eminim orası hep yaşayacak. Kağıt üzerinde sahibi kalmasa dahi caz müzisyenleri elini tutacaktır, çünkü, Village Vanguard olmadan caz olmaz".


Göçmen sorununun batı sanatına etkisi

Aylan bebek kırılma yarattı

2010 sonrası batı sanatını takip edenler göçmen sorununun sanatı nasıl derinden etkilediğini farketmiştir. Özellikle müzikte sekiz yıldır birçok büyük isim bu konuya değinen bestelere imza attı. Başta Leonard Cohen`i saymalı. Sağlığında yayınladığı son albümü "You Want it Darker"ın sözlerine kulak verin nelerden söz ettiğini anlarsınız. Farkettiniz mi bilmiyorum ama bu yaz 25. İstanbul Caz Festivali`nde izleyeceğimiz iki önemli sanatçı; Robert Plant ve Benjamin Clementine da bu konuya kendi bakış açılarından değinen isimler. Özellikle Aylan Bebe sonrası bu hassasiyet çok daha arttı. Timsah gözyaşları döküyorlar da diyebilirsiniz, samimi olduklarını da düşünebilirsiniz ama sanata olan yansıması dikkat çekici. Peki, bu durumda bir başka soru öne çıkıyor. Bu sorunu en can yakıcı şekilde yaşayan ülkemizin son dönem sanatında, bestelerde, televizyon dizilerinde, resimlerde, romanlarda, sahne işlerinde göçün insani etkilerine değinen kaç iş gördünüz?


Efsaneden yaz albümü

7 yıl sonra ilk albüm

Vokal efsanesi Michael Franks`in 45. yılını yeni albümle kutladığı haberi müziksevere iyi gelecek, hatta, bu yaz tatilde hangi albümü dinleyeceğiniz belli oldu diyebilirim. 8 haziranda çıkışı duyurulan "The Music in my Head" ünlü sanatçının 8 yıl sonra yaptığı ilk kayıt önemli bir dönüm noktası, bu sebeple, albüme Gil Goldstein, Bob Mintzer, Chuck Loeb gibi önemli isimler konuk olmuş. 1975`den beri albüm yayınlayan Franks iki nesli etkilemiş bir sanatçı olarak dinleyicilerin `bıkkın tonlu smooth bossa` dediği müzikler üretse de esasen tarzında poptan caza, folktan blues`a çok sayıda etki bulmak mümkün. Ama Franks`in müziğinde etki aramanıza gerek yok onun gücü emsalsiz sesinde. Ben albümü dinledim ve arabayla uzun yolda nasıl iyi geleceğini biliyorum, size de tavsiyem, ege yollarında müziğe dilediğiniz kadar abanabilirsiniz, kesinlikle ihtiyacınız olan duyguyu verecektir.


Yaz tatilinde ritme eşlik eden kafalar

Yaz ve caz albümleri

Bu hafta bayram tatiliyle birlikte yaz tatili de başlıyor. Okullar kapandı sanırım, önümüzde sadece seçim var, ona da az kaldı, sonra uzuuun bir yaz tatilcileri bekliyor. Michael Franks`in albümünden sonra bu hafta biraz hafif geçsin, nasılsa okur da az olur biraz tatil albümleri önereyim dedim. İlk önerim Michael Franks oldu. İkinci önerim kafamızı bir o yana bir bu yana sallarken sorunlardan bir miktar uzaklaşacağımız soul smooth caz altocusu Michael Lington`un "Silver Lining" olsun. Bunların hepsi yeni albümler tabii, söylememe gerek yok. Bu albümlerin hepsinin çıkmak için yaz başını beklemesi gayet normal. Bütün kuzey yarım küre bekliyor, bu adamlar beklemiş çok mu. Bir diğer albüm de ünlü Dave Koz`un iki senedir arkadaşlarıyla çıkardığı yaz albümünün ikincisinin yakında çıkacak olması. Bence onu da takip edin, renkli bir kadro var, eğlenceli müzik çıkacağı kesin.


Tatil haftasında şezlong esintileri

Gençler zımba gibi

Haftalık `hafif` öneriler arasında üç teklifim daha var. Latin olmadan olmaz. Perküsyon efsanesi Pete Escovedo "Back to the Bay" albümünü çıkardı. Kıpır kıpır bir albüm ve ek olarak birçok ünlü isim de albümü süslüyor. Son dönemin moda tabiriyle `sıkıntı yok` keyfini çıkarın. Bir latin önerim daha var; seksi latin altocu Jessy J. ünlü caz klübü Joshi`deki performansını nisan sonu çıkardı. Latin hitlerin renkli geçiş yaptığı bu albümü de yaz listesi arasına ekleyin. Jessy J. yaz olur yaz albümü yapar, kış olur Christmas albümü yapar, bahar olur aşk albümü yapar… hepsini yapıyor, güzel de yapıyor. Bu PUL`luk son önerim usta soul`cu kategorisinden Dave McMurray`den. O da yeni albümleyenlerden. "Music is my Life" derken doğru söylediğine kefilim. yıllarını bu işe verdi.B.B. King`den The Rollings Stones`a çalmadığı yok. Soul funk tarzı dinlemesi güzel, açık ve temiz çalım, yormayan fikirler… daha ne olsun. Bence bu üçlemeyi sabah şezlonga kurulduğunuzda öğlene kadar tamamlarsınız.


Vokalsiz tatil mi olur?

Fırtınalı kariyer başlangıcı

Hafifletilmiş tatil haftasında madem köşenin yarısında tatil önerilerimi öne çıkardım son olarak yeni tatillik vokal önerilemi de yapıyım olmuşken tam olsun. Yılın parlayan genç seslerinden Jazzmeia Horn`u dinlemediyseniz kaçımşıssınız. Benim çok beğendiğim bir ses Horn ve geçen sene "A Social Call" albümüyle Grammy adayı olmuştu. Ödülü alamadı galiba ama caz gazetecileri ödülünü evine götürdü. Ödülü hakediyor. Dinlemek için bu tatil tam sırası. Bir diğer önerim Shirley Crabbe. Benim de az tanıdığım bir ses ama "Bridges" isimli yeni albümünü sevdim sayılır, eşlik eden isimler de iyi, denemekte fayda var. Allan Harris`in yeni albümünü yazmış mışdım? Besteci ve şarkıcı Eddie Jefferson repertuvarını "The Genius of Eddie Jefferson" adıyla elden geçirmiş ve ortaa lezzetli bir kayıt çıkmış tavsiye ederim. Eğer epey boş bir vaktiniz olursa K.Avett isimli şarkıcıyı da bir deneyin ama bu isme dair pek fikrim yok, sadece yazmış olayım.


Karton çadırlar

Güzel fikir

Yaz ve festival bir arada anılması güzel iki kelime. Özellikle pop ve rock festivallerinde çayır çimene yayılmak, gün boyu eğlence, hele bir de deniz kenarıysa daha da keyifli ve tabii gece konaklama işin zevkini daha artırıyor ama çadır işi hep derttir. Eskiden yanımızda koca çadırlar taşırdık. Sadece festivaller için değil otostoplu avare yaz tatilleri için de öyleydi ama artık her şey kolay ve çevre uyumlu. Hollandali bir şirket karton çadır fikriyle ödül kazanmış. Yanında taşımana gerek yok, hatta, organizasyonlar üreten firmayla ortak bu işi organize ediyor, toplayıp yüklenip götürmenize de gerek yok. Kullan at. İyi fikir değil mi? Eğer yağmur bastırırsa karton çadır kendi ağırlığının %400 kadarını emebiliyormuş. İşin bir diğer eğlenceli kısmı üzerine dilediğin resim, şekil şu, bu yapıp eğlenebilirsin. Şirket sadece satıp kenara çekilmiyor, organizasyonlarla ortak çalışıyor, geri dönüşümü sağlıyor. Bence bu fikir tutar.


Müziğini söyle kim olduğunu söyliyim

Bu işte pis koku var ama di mi?

Empati besleyen insanlar daha yumuşak, daha hafif müzikleri seviyormuş. Dünyayı kalıplar üzerinden sistematik analiz etmeye yatkınlarsa punk, heavy metal ve daha karmayık müziklerden hoşlanıyormuş. Çoğun insanın sevdiği müzik hakkında çok kısa sürede hüküm verdiğini biliyor muydunuz mesela. Hükmünü pek de değiştirmiyormuş. Bilim insanları bu hızın neden kaynaklandığını bulamamış. İlk intiba yeterli demek ki! Bu dediklerim 4 bin kişi üzerinde yaılan testlerin sonuçları, aslında yeni bir test deği, birkaç yıl önce yapılmış ama ben yeni okudum, yazıyım dedim. Denekler arasında sistem geliştirici eğilimli olanların heavy metal veya avantgart caza yatkın olduğu belirlenmiş. Deneklere dinletilip de tercihleri sorularla anlaşılan müzikler arasında Leonard Cohen`in "Hallelujah", Metallica"nın "Enter Sandman", Norah Jones`un "Come Away with Me" gibi şarkılar varmış ve daha ilginci Spotify, Apple Music gibi platformlar bu gibi analizler için büyük paralar harcamayı göze alıyormuş.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 11 Haziran 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi
Ressamla müzisyenin aşkı
Böyle sesler artık gelmiyor
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp