Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 16 07 2018
Değişiklik Tarihi: 22 07 2018 12:06
Bu içerik toplam 1508 defa okunmuştur.
Haftalık caz gezintisi

Festivalin as kadrosundan gitarist John McLean (Foto: Emre Durmuş)

25. İstanbul Caz Festival kadrosundan bir takım kursam?

Hani dünya kupası bitti, kupanın öne çıkan oyuncuları hâlâ konuşuluyor ya, herkes takım kuruyor vs. ben de bizim caz festivali hakkında böyle bir grup kursam kimi seçerim diye kendime sordum, buyrun listem burada; Vokalde Kurt Elling, piyanoda Fred Hersch (festivalin ennn güzel konseriydi), basta Derick Hodge (Dave Holland`a rağmen), davulda tartışmasız Eric McPherson (Zakir Hussain`in baget kullanan hali, inanılmazdı), trompette Fabrizio Bosso/Christian Scott (eşit derecede), klarnette Emilie Parisien (sadece çalma tutkusu bile seçmek için yeterli), saksofon yok (Tore Brunborg bile yok), gitarda John McLean (abiye hürmetler), perküsyonda tabii Zakir Hussain. Kalabalık bir sahne oldu. Elbette herkesin kurduğu takım farklı olur, bu normal ben kendi takımımı böyle kurardım. Şimdi bitirmeden bir daha baktım da kimi gitarda niye Julian Lage değil diyebilir, o da güzel konserdi, yalan yok ama tercihlerimden memnunum :)


Mesaj alındı...

Stanley Clarke`ın mesajı.

Festival temposundan son dönem çıkan yeni çalışmalara yeterince kulak veremedim, özellikle merak ettiklerim arasında Stanley Clarke`ın yeni albümü "The Message" vardı. İlginçtir, kapak fotoğrafındaki müzisyen yerleşimi albümdeki müzik hakkında fikir veriyor, Clarke gençlerle yeni şeyler deniyor, elli yılı aşan inanılmaz kariyere sahip usta sanatçı farklı mahallerdeki müziklere kulak kabartıyor. Aslında, `straight` ve `fusion` caz onun kendi bahçesi, on yıllardır bu bahçede çalıp söylüyor, şimdi fusion ve ötesine geçmiş durumda. Yanına genç neslin dahi isimlerinden sintici Cameron Graves (ki onu Kamasi Washington`ın Beykoz Kundura konserinden hatırlıyoruz), piyanist Beka Gochiashvili ve davulcu Mike Mitchel`ı alan Clarke işi iyice `progressive` alana dökmüş. Clarke gibi biri yeni birşey yapmadan hayatın keyfini sürebilir, yılın çoğunu turne ve konserlerde geçirebilir ama o riske giriyor, farklı şeyler deniyor ve elbette gördüğü saygı da artıyor.


Ölüm kalım meselesi

Kamasi Washington`dan kutsal albümler.

İçlerinde benim de olduğum kalabalık bir cazsever grubu Amerikan cazında son 30 yılda ortaya çıkan önemli isimlerin başında Kamasi Washington`ı sayacaktır. 37 yaşındaki sanatçı caz tarihinin büyük figürleri kadar etkili ve önemli bir isim olmayı başardı. Bence "Epic" albümü sadece 2010 sonrasının değil, tüm caz tarihinin önemli albümlerinden biri olmayı hakediyor. Bu hakkı verenler de az değil. Meseleye sadece tarih penceresinden bakarsak ikibin sonrası albümleri kalıcı olmayanlar arasında tasnif etmek doğru olmaz. Kamasi "Epic"in ardından bu yıl bir büyük albüm daha çıkardı; "Heaven and Earth". Suyun üzerinde duran, dünyevî olmayan görünümüyle altmışların spiritual döneminden, Sun Ra, Coltrane, tüm o uzakdoğu işleri, black spiritual tavırlar, kozmik dalgalanmalar arasında yeni bir neslin lideri gibi görünün Kamasi Washington giydiği Afrika kökenli tasarımlardan oluşan kıyafetlerle de hem müziğini hem inandıklarına phayli sağlam resmetmeyi başarıyor. "Epic"ten sonra yeni albümü ne kadar kuvvetli bir müziği olduğunu dövme gibi sabitliyor. (Başlık ne demek derseniz Mojo dergisinin son sayısındaki yazının başlığı, okumanızı tavsiye ederim)


Kariyer şekillendiren 5 albüm

Kamasi`nin seçtikleri...

Kimin mi? Yukarda adı geçen Kamasi Washington`ın. Mojo röportajı iyi malzemeye sahip. Kamasi`nin kariyerini şekillendiren 5 albüm diye verdikleri albüm isimleri önemli. Müziklerin farklılığı dikkat çekici. 1964 tarihli Art Blakey and the Jazz Mesesengers efsane kaydı "Free for All" mesela, bu albüm sayesinde Wayne Shorter ve Lee Morgan fanı oldum diyor. 1970 tarihli John Coltrane albümü "Transition"ı 1996 yılında Hollywood`daki Tower Records`dan satın alıp eve gelip dinlediğimde resmen ağlamıştım diyor. Igor Stravinsky`nin "Symphony of Psalms"ı da üzerinde önemli etkisi olan müziklerden. "The Epic" albümümdeki koro ve yaylı bölümlerini hayal ederken bu albümdeki müziği düşünmüşümdür hep diyor. Ali Ekber Khan`ın "Legacy" albümü de öyle. Özellikle müzikoloji okurken ana eksenimdeki albümlerden biriydi bu kayıt diyor ve son olarak Slum Village`ın 1997 kaydı "Fan-tas-tic"te bu farklı yönelimdeki hip hop albümünde JDilla`nın enstrümental kullanımı bana çok yakın gelmişti. Ritm, armoni ve sample kullanımı bakış açımı değiştirmeme neden olmuştu. Şimdi gel de bu albümleri dinleme.


Afrika kazandı...

Kylian Mbappe kupayı kucaklayanlar arasında

Dünya kupasının başladığı ilk hafta sonu futbol maçı seyretmenin güzellemesini yapmış, son dönemin en beğendiğim genç oyuncusu Kylian Mbappe`yi öne çıkarmıştım. Açıkçası, kupa 25. İstanbul Caz Festival`ne denk geldiği için sonraki maçların hiçbirini izlemedim, yerine inanılmaz konserler izledik, festival günlüğünde hepsini yazıyoruz. Ama dün (pazar) kupa finalini kaçırmadım tabi. İspanya`yı ilk maçında beğenmiştim ama kupayı Fransa aldı. Bugün herkes kupayı aslında Afrika`nın kazandığını söylüyor ki doğru. Tüm maçları izlemediğim için Mbappe hakkında fikir belirtecek değilim ama genç futbolcunun önemi takımdaki arkadaşlarıyla birlikte daha da artacak. Sahadaki oyuncuların tamamına yakınının göçmen çocukları olmasının anlamını Fransa Zinedine Zidane döneminden beri tartışıyor. LePen ve şürekâsının durumdan hiç hoşnut olmadığı malum, işte, bu zafer asıl onlara karşı kazanılmış bir zafer.


Gram vuruşlu adam

Buraya başka kimlerle geldi? (Fotoğraf: Leyla Diana)

Yeni biten festivalle ilgili sohbet bitmez. Yazacak, öne çıkarılacak çok isim var, hepsini tek tek yazması zor ama ben hakkımı Fred Hersch Trio`dan davulcu Eric McPherson hakkında kullanmak istiyorum. Konser izlemenin artısı müzisyenleri yakından gözlemenin avantajı. 24 ayar altın değerindeki konserin gram hassasiyetli vuruşa sahip adamı McPherson inanılmazdı. Enstrümanlar giderek ressamların zengin renk paletine dönüşmeye başladı. Bu durum özellikle davulda bariz. Davul takımı belki fazla değişmiyor ama ziller ve bagetler ayrı alem. Kimi türlü çeşitli perküsif mini şeyler getirir, kimi zillerin üzerini bir şeyler takar takıştırır ve hepsinin müziğe katkısını açık seçik duyarsınız. McPhreson da böyle şeyler pek yoktu ama bagetleri değişikti. Bir ara, istediği bagetin tekini buldu, tekini bulamadı, arandı durdu, yok… Bakındı etti, kaşını gözünü oynattı, hiç memnun olmadı ama yok yok. Değişik bir fırça çifti vardı, onları seçti. Bu son derece zarif ve sevimli adam festivale ve bu notlara damgasını vurdu gitti.


Coltrane gümbürtüsünden fazla dikkat çekmedi

Müthiş bir kadro...

John Coltrane`in yeni albümü "Both Directions at Once: The Lost Album" dünya çapında öyle büyük gürültü kopardı ki aynı dönem yayınlanan Dexter Gordon`ın 1975 tarihli Tokyo konser kaydı resmen gölgede kaldı. Aynı ayarda albümler değil şüphesiz. Coltrane`in adı bile başka gümbürdüyor. Mesela, Bill Evans`ın da arada yeni kayıtları bulunur, yayınlanır, onlar da Coltrane kadar ses getirmez. Bu durumun birden çok nedeni var ama Coltrane`in kaydının bilinmeyen bir kayıt olması çok önemli. Dexter`ın 1975 konseri bilinmeyen bir konser değil, Bill Evans`ın çoğu kayıtları da öyle. "Bulduukkkkk" diye ortaya çıkan kayıtlar meselesi çoğu zaman arşivcileri gıdıklayan bir yayıncılık hilesi, bir satış tuzağıdır. Nitekim, caz tarihini iyi bilen kalemleri takip ederseniz "Both Directions at Once"ın o dönemin işlerinin üzerine bilinmedik şeyler ekleyen bir albüm olmadığını yazdıklarını görürsünüz ama eksik bir sayfanın yerine konması elbette çok önemlidir. Dexter`ın konser kaydıysa tabii ki bilinmeyen bir sürpriz olmasa da Kenny Drew, Niels Henning Orsted Pedersen ve Albert `Tootie` Heath`li kadrosu, saflık derecesi yüksek cümleleriyle başlı başına mücevher kıymetinde. Bilmekte fayda var.


Patti Smith`çiler buraya

Patti Smith 1979 yılında bir konserde klarnet çalmış.

Bu hafta PUL köşemde Mojo dergisinden çıkardığım üçüncü malzeme Patti Smith röportajından geliyor. Smith`in Boby Dylan`a Nobel edebiyat ödülü verildiği (daha doğrusu Dylan orda yoktu) törende Smith Dylan`ın şarkısını söylemiş meğer, vallahi bilmiyordum, verdiği röportajda bu konu dahil epey şey konuşmuşlar. Törende Dylan`ın "A Hard Rain`s A Gonna Fall" şarkısını söylemiş (yeni biten İstanbul Caz Festivali`nde Kurt Elling de konsere bu şarkıyla başlamıştı hatırlarsınız). Röportajdan anladığım Dylan, Smith`in en sevdiği yazarlardan biri değil ama onun şarkısını sahnede okuması ilginç. Bu öneri geldiğinde en doğru şarkıyı seçmeye çalıştım, söylerken Patti Smith olarak görünmez olmak, sadece şarkı olmak istedim diyor. Bu arada, "Banga"dan sonra yeni bir albüm yapmayı istiyormuş. Bu albümdeki şarkıların bir kısmı kendi tabiriyle "sorun odaklı", bir kısmı da kendi Appalach (Amerika`nın kuzey doğusunda Kanada`ya uzanan dağlık bir bölge) köklerine ait şarkılar olacakmış.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 16 Temmuz 2018, Pazartesi

Kaydet

Kaydet

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Tatil dönüşü sendromuna çare
Festivalin TOP 5`i...
Cazda küratörlük?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp