Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 03 09 2018
Değişiklik Tarihi: 06 09 2018 11:19
Bu içerik toplam 1415 defa okunmuştur.
Dinleyici müziğini sahipleniyor

Yeni şarkılar desteğimizle hayat bulsun

Bir caz albümünün desteğe ihtiyacı var!

Türkçe ve Kürtçe bestelerini caz müzisyenleriyle kaydedeceği yeni albümü için Fongogo sosyal medya platformunda kampanya başlatan Ruşen Alkar`ın cazseverlerin desteğine ihtiyacı var. Bu yöntem, bağımsız projelerin hayat bulması için geliştirilen ve son yıllarda sıklıkla kullanılan bir yöntem. Yayınlanacak albümü doğrudan dinleyicinin sahiplenip desteklemesi önemli ve müziğin bu desteğe ihtiyacı var. Sadece müziğin değil, bizi hayata bağlayan tüm kültürel içeriklerin hatta daha büyük medya oluşumlarının dahi desteğe ihtiyacı var. Hergün bir gazete ya da derginin kapandığı haberine uyanıyoruz. Büyük oluşumları yaşatmaya gücümüz yetmez ama bir müzik albümüne destek olmaya yeter. Bu destekle bir sanatçının yeni şarkılarını dinlemeye katkımız olur. Ben projeyi maalesef geç duyduğum için ancak yazıyorum, kampanyanın sona ermesine az kaldı, elinizi çabuk tutun lütfen ve bu linke tıklayarak katkıda bulunun.


Nasıl bir caz festivali direktörü?

Festival gerçek bir caz maratonuyla başlayacak

Hani futbolda hep deriz ya, yeni bir teknik direktör takıma geldiği an damgasını vurmalı, farkını hissettirmeli diye, emin olun müzikte de aynen öyle. 55 yaşındaki Berlin Caz Festivali yeni sezona yeni direktörü Nadine Daventer ile giriyor. Benim ilgimi çeken festival programı değil, meraklısı onu araştırsın ama Nadine imza attığı ilk programa hakikaten damgasını da vuruyor. Sanatçılar ve projeler arasında tematik odak noktaları ve yeni işbirlikleri kurmayı amaçlayan yeni direktör programlarında dünya prömiyerlerine, enstalasyonlara vs. yer vermenin yanında 1 kasımda başlayacak festivale yanda resmini gördüğünüz kampüsü andıran Berliner Festpiele`de 5 sahnede 9 farklı aksiyonun gerçekleşeceği tam 5 saatlik bir konserle başlayacak. Nasıl ama? Daventer `ilk programımda sanatçıların izleyicilerle buluşacakları ve yaratıcı olacakları yeni alanlar yaratmak istiyorum` diyor, belli ki istemekle kalmayıp yapacak da.


Yeni bir caz dergisi

Caz üzerine yeni fikirler

Aslında yeni değil, ben yeni gördüm. Başlığı böyle yazınca Türkçe bir dergi zannederek heyecanlandırdıysam kusura bakmayın, Türkçe değil ama her caz dergisi heyecan verir. Dünya artık küçük malum. Jazz Research Journal, Liverpool ve Birmingham Ünivesitesi`nden Catherine Tackley ile Tony Whyton`ın editörlüğünü yaptığı caz üzerine bir dizi eleştirel bakış açısına yönelik amatör ruhlu bir yayın. Bu üniversitelerin caz burslarında gelişen çapraz yaklaşımların ve fikirlerin gübrelenmesi için oluşturulan bir platform. Sadece caz üzerine de değil ayrıca, müzik, film, sosyolji ve kültürel çalışmalar konusunda iki editör genel yaklaşımlara meydan okuyan çağdaş bakış açılarına kapıları açık insanlar. Derginin içeriğinde benim hoşuma ayrıca giden cazın sınırlarını genişleten, değişen kültürü, ırk ve cinsiyet siyasetini, kanunların açmazını korkusuzca araştıran yenilikçi bakış açısı olması. Öyle söylüyorlar.


Azeri cazında yeni bir albüm

Azeri cazında yeni müzikler

İnternet sayesinde yüzlerce yeni albüm keşfediyoruz ama birinin kapağında Azeri cazın sevdiğim iki ismini görünce diğerlerinden ayırmak farz oldu. Her ikisi de İstanbul`da izlediğimiz sanatçılar Rain Sultanov ve Isfar Sarabski. İkilinin yeni çalışması Avrupa cazı formatında. Ozella firmasından çıkmış. Sevdiğim bir firma. 38 yıl önce Jan Garbarek ve Kjell Johnsen "Aftenland" adlı bir albüm çıkarmıştı. Kilise orgu ve saksofonun yarattığı katmanlı etki farklı çalışmalara ilham kaynağı olmuştu. Azeri sanatçılar da benzer bir yol izlemiş. Hem kozmik hem atmosferik bir müzik bu. Bakü`deki Saviour Kilisesi`nde yapılan kayıt kutsallıktan derin duygulara karmaşık bir sarmal oluşturma amaçlı olgun bir kayıt olmuş. Kapak görselinden `benlik yansıması` gibi bir şey anladım, bilmiyorum size nasıl geldi. Meraklısı dinlesin derim.


Avrupa caz tarihi kitabı

Son derece kapsamlı bir başvuru kitabı

Caz tarihi deyince Amerika merkezli bir tarih düşünürüz ki bu son derece normal, cazın anavatanıdır Amerika, ama, durun bir dakika, Avrupa`nın caz tarihi de Amerika kadar eski sayılır. Tam yüzyıllık bir tarih. Avrupa cazı deyince kuzey Avrupa`yı kastetmiyorum, tüm Avrupa. Türkiye caz çevresinin iyi tanıdığı usta yazar Francesco Martinelli "The History of European Jazz" isimli kitabını çıkardı. Tam 752 sayfalık dev bir eser ve 200 yuro civarı satış fiyatı var. Martinelli kitabın Avrupa caz tarihiyle ilgili bağımsız, organik bir genel görünüm verdiğini söylüyor. İlk dönemlerden ikibinlere kadar geçen süreç, kapsamlı bir müzisyen havuzu, Çingene ve Yahudi müziklerinden avantgart müziklere, ulusal caz arşivlerine uzanan oldukça etkileyici bir çalışma, dinleme listeleri ve kıymetli bibliyografyalarla desteklenmiş durumda. Ayrıca, kitapta sevgili ustamız Hülya Tunçağ`ın da Türkiye cazına dair kapsamlı bir değerlendirme yazısı var ki bu kitaba dair ayrıca altı çizilmesi gereken bir husus. İmkanı olan mutlaka alsın derim.


Çok sıcak bir yaz günüydü

Yeniden West Side Story

Bu yaz Coltrane`nin 50 yıl sonra keşfedilen albümüyle listelere damga vuracağı belliydi. Nitekim, bütün yaz liste başıydı. Şahsen, ekim ayına kadar kalır tahmin ediyordum ama Bobby Sanabria`nın "Reimagined West Side Story" albümü şaşırtıcı bir çıkış yaptı. Şaşırtıcı diyorum zira bu sanatçı bizde fazla tanınan biri değil ama West Side Story iyi bilinir. Sanabria`nın dünyanın bu en ünlü müzikalini yeniden çalması hem riskli hem iyi bir fikir. Jazzheads firmasının çift CD`li albüme tanıtım için sıkı asılacağını sanıyorum, nitekim iyi bir haberle başladılar. Albüm aslında New York Lincoln Center`daki Dizzy`s Club Coca Cola salonunda kaydedilmiş bir konser kaydı. Sanabria iyi bir orkestra kurmuş. Müzikleri ezbere bildiğimize göre, ilk notadan itibaren tüm hikaye aynen bir film şeridi gibi geçip gidiyor. Açılışta Sanabria, hikaye benim doğduğum yıl, 1957`de başladı, "çok sıcak bir yaz günüydü"... diyor ve müzik başlıyor.


Elektronik gerginlik ve derinlik

Yeni müziğin yönü? (Mmph "Woodlawn" kapağı)

Klasik ve cazda kullandığımız `gerginlik, tansiyon, derinlik` gibi kavramları elektronik dans müziklerinde kullanacağımı, dahası seveceğimi düşünmezdim ama o da oldu. Müzik çok fena bir yere doğru gidiyor ve herkes [başta müzisyenler] kendi önüne baktığı için fotoğrafın bütünü şaşırtıcı ve ürkütücü bir manzaraya dönüşüyor. Ben bunu, kötü değil iyi anlamda söylüyorum. Hiç tanımadığım bu alanda dinlediğim son örnekler şunlar; Kilo Kish`in "Elegance"ı elektronik art pop rap dans müziği. Marie Davidson`ın karanlık ama eğlenceli dans klüpleri için yazdığı "So Right" (caz parçası adı gibi duruyor). E-40`ın müziği bana fazla stilize gelen "Aint Talking About Nothing"i. Ritmler, synthler, sözler herşey fazla tasarım duruyor, milimetrik hesaplanmış, özellikle bu şarkı öyle. Sonra, Saloli`nin "Barcarolle"i. Domenique Dumont`un üç yıl önceki "Comme ça" ile yeni çalışması "Le Soleil Dans le Monde" gibi işleri.


Bu sıradan bir fotoğraf kitabı değil

Müzik hikayeleri

Beni bu habere çeken yandaki fotoğraf oldu. Adamın eski püskü ayakkabılara sevgiyle sarılması ne hoş değil mi? Bu adam, Avrupalı özgür caz davulcusu Paul Lovens. Fotoğraftaki ayakkabılarsa onun 1964 yılından beri ayrılmadığı 54 yıllık ayakkabıları. Ama konu o da değil. Konu, fotoğrafçı Ziga Koritnik. Koritnik, bağış kampanyası sayesinde bir fotoğraf kitabı yayınlamış. Sonja Porle isimli bir yazar kitabı "bu kitap cazı bilenler için değil, müziği ve kitabı seven fotoğrafseverler için bir kitap" diye tanımlıyor. Koritnik otuz yıldır kameranın arkasında olan bir sanatçı. Yandaki fotosu da 2009 yılından. Sayısız fotoğraf sergisi açan, festivallerin gediklisi, fotoğrafı hem dijital hem hâlâ analog olarak çeken, fotoğraflarında müziğin hikayesini anlatmayı seven bir sanatçı. Tanımıyordum, hayranı oldum. Eğer uçuk bir fiyat değilse ilk fırsatta alacağım.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 03 Eylül 2018, Pazartesi

 

Kaydet

Kaydet

Kaydet

 

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Türkiye`de caza kırk yıldır emek verenler sahnedeydi
Bu hafta bütün PUL`lar festivallik
Özel Haber: Londra`da bir Türk Caz Festivali... Anadolu`dan caz renkleri; Turquazz: Anatolian Jazz & Roots Festival
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp