Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

14 Parlayan Yıldız Millî Reasürans`ta

Mekan: Millie Reasürens Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : İş Sanat`ın genç müzisyenlere sahne deneyimi kazandırmak ve sanat hayatına attıkları ilk adımlarında destek olmak amacıyla gerçekleştirdiği Parlayan Yıldızlar serisi bu sezon da Millî Reasürans`ta gerçekleştirilecek. 14 genç sanatçının sahne alacağı seri, 18 Kasım`da başlayıp Mayıs ayına kadar devam edecek. Parlayan Yıldızlar serisinin en parlak yıldızına, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi bu yıl da Soylu Ailesi tarafından Meriç Soylu Ödülü verilecek.


8. Uluslararası Klarnet Festivali: Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı Konseri

Mekan: MKM Attila İlhan Salonu
Tarihi: 18 Kasım.2019
Saat: 21:00
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Her yıl binlerce nefesi bir araya getiren Uluslararası Klarnet Festivali bu sene 12-18 Kasım tarihlerinde İstanbul ve Ankara`da! İlk gününden bu yana dünyaca ünlü isimleri ağırlayan festival 2019 yılında da müzikseverlere birbirinden güzel konserler sunuyor. Festivalin bu yılki programında dünyaca ünlü isimler unutulmayacak konserlere imza atacak. Festival takipçileri tarafından yoğun ilgi gören ve sevenlerinin her sene görmek istediği Balkan müziğinin efsanevi ismi Goran Bregovic, sefarad müziğinin dünyadaki ismi ladino sanatçısı Yasmin Levy ve rembetiko müziğinin önemli temsilcilerinden Cafe Aman İstanbul ile ülkemizin dünyaca ünlü klarnet sanatçısı Serkan Çağrı 8. Uluslararası Klarnet Festivali`nde sahne alacaklar. Rembetiko müziğinin ülkemizdeki temsilcisi Cafe Aman İstanbul ile klarnet sanatçısı Serkan Çağrı, Uluslararası Klarnet Festivali kapsamında aynı sahneyi paylaşıyor. Cafe Aman İstanbul ve Serkan Çağrı`nın birlikte yapacakları ortak müzik yolcuğunda Türk ve Yunan müziklerinin etkileyici ritminden insanlığın, kültürlerin ve duyguların ortak paydada buluşmasına 17 Kasım’da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası Konser Salonu’nda şahit olacaksınız.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Caz müzisyenlerinden tepki

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 01 10 2018
Değişiklik Tarihi: 01 10 2018 01:24
Bu içerik toplam 1430 defa okunmuştur.
Haftanın dikkat çeken PUL`ları

Debussy ve izlenilimcilik

Yüzyıllık yanılgı (mı?)

2018 Debussy`nin ölümünün 100. yılı, epey anıldı, albümler yayınlandı. Bence iyi sahip çıkıldı. Sanatçının önemi büyük elbette, hatta, 20. yüzyılda bilhassa modern müziğe ve sanata etkisi hakkında az bile yazılıp çizildi. Benim yeni öğrendiğim bir konuysa Debussy`nin müziği hakkındaki izlenimcilik tabirinin hiç de sandığımız gibi olmadığı imiş. Adama impressionist, izlenimci deyip duruyoruz ama Debussy`nin bu tabiri benimsemediğini biliyor muyuz? Hatta, yayıncısına yazdığı mektupta eleştirmenler için "bazı embesiller benim için izlenimci deyip duruyor, oysa, ben farklı bir şey yapmaya çalışıyorum" diyor. Üstelik, izlenimci tabiri ilk kez 1874 yılında Monet`nin "Impression, Sunrise" tablosu için dönemin Le Charivari dergisinde eleştirmen Louis Leroy tarafından hiciv amaçlı kullanılmış. Peki, Debussy`nin müziği izlenimci olarak açıklanabilir mi, ya da, müziğinin hangi nitelikleri bugün beğeniliyor, ölümünden bir asır sonra Debussy`nin mirası nedir? Bu sorular yanıt bekliyor!


Müziğin gülen yüzü

Sürekli gülümseyen bir büyük sanatçı

Üşenmeyip Google`da kısa bir tarama yaptım ve gülmediği/gülümsemediği bir fotoğrafına rastlamadım. Yo-Yo Ma`dan bahsediyorum. Klasik müzik kendine bir sembol seçse Yo-Yo Ma en uygun isim olur. Uzakdoğulu olduğuna bakmayın, o Paris`te dünyaya gelmiş bir Amerikalı. Bazı isimler seçtikleri enstrümana tüm bir yüzyılın katkısından çok daha fazlasını sağlar. Çello için mesela Pablo Casals böyle biriydi, yine çello için aynı misyonu uzun zamandır Yo-Yo Ma üstlendi. Doğal bir miras bu. Ma aslında bu misyonu müziğin tamamı için üstlendi diyebiliriz. Hem eşsiz bir virtüöz hem sadece pozitif enerji saçan bir adam. Hem Muppet Show`da hem en gösterişli salonlarda. Hem klasik müziğin en tanınan simalarından hem caz ve etnik müziğin proje uzmanı gönüllüsü. Ağustos ortası son albümü "Six Evolutions" isimli albümünü çıkardı. 62 yaşındaki sanatçı bu müzikler bana 4 yaşımdan beri eşlik ediyor diyor süitler için. Bu solo kayıtlara mutlaka kulak verin derim.


Yılın en iyi albümlerinden biri

Yakında konserleri var

Sonbahar gelince yılın en iyileri mesajları artar. Ben şimdiden bir öneride bulunayım, elbette birçok güzel albüm yayınlandı, bunlardan biri İranlı şarkıcı Mahsa Vahdat ile bağlama üstâdı Coşkun Karademir`in "Endless Path" albümü. Albümün üst katmanı Mevlâna ile Yunus Emre`yi buluşturması, alt katmanıysa Vahdat ile Karademir`in uyumu ve etkisi. Vahdat`ın sesinin büyük bir hayranıyım. İki sene önce a capella olarak "The Sun Will Rise" isimli albümünü yayınlamıştı. Aman allahım. Bir ses bir lisanla bu kadar mı güzel bütünleşir, bir ses bir insanın üzerine böyle mi çöker... İkilinin albüm konseri 9 ekim akşamı CRR`de olacak. Bence kesinlikle ayın kaçırılmayacak konserlerinden. Tavsiye ederim. Ama albümün yayıncısı Kalan Müzik`e eleştirim var. Bu kadar güzel bir albüm yayınlamışsınız, elinize sağlık da, kapak fotoğrafına da özen gösterseydiniz keşke. ECM kapaklarına hiç mi bakılmıyor?


Bize ayrılan limitlerin sonuna geldik

Yeni rekorlar yolda

Geçen ay ağustosun önemli bölümü tatil olmasına rağmen bizim Radyo Cazkolik`in stream müzik istasyonu CazFM.com`un dinleyici rekoru kırdığını yazmıştım sosyal medyada. Sessiz sedasız ama harika gidiyor CazFM ve eylül ayında önceki rekor da kırıldı. Hatta, servis sağlayıcının `bandwith` sınırının sonuna geldik. Diyeceğim o ki, caz gibi sınırlı bir müziksever grubuna seslenen alanda total dinleyicide 30 bin, tekil dinleyici de 20 bin civarı müziksever hiç az değil. Gün içi dinlenen müziklerin 4/3 yeni albümlerden, 4/1 eski dönemlerden oluşan ve kendi dinleyicisini kendi oluşturan bir istasyon CazFM. Türk dinleyici toplam dinleyicinin %70 küsur kadar büyük çoğunluğu ama %30 dünyadan ilgi bence önemli bir rakam ve dinleyicisi artarken bir yandan keşfedliyor. Tanınmış internet radyo platformlarında olmanın yanısıra Apple aplikasyonu da ciddi ivme kattı ki daha yoğun ivme katacağına inandığım Android aplikasyonu henüz devreye girmedi. O zaman tutmayın küçük enişteyi.


Son dönemin en önemli kadın sesi

Pencere ardına kadar açıldı

Belki iddialı bir tespit ama fikrimin arkasındayım. Wynton Marsalis`in `böyle sesler iki nesilde bir ancak gelir` dediğini öğrenince daha da inandım. Klasik şan eğitimi almasının tartışmasız etkisi var. 2010 yılında Monk şarkı yarışmasını kazanmasıyla tanıdık Haiti asıllı Fransız Cécile McLorint Salvant`ı ve belli ki cazda kalıcı kariyere ve isme sahip biri olacak. Tam 17 şarkıdan oluşan yeni albümü "The Window"u yayınladı. Niye bu kadar çok şarkı koyduğunu bilmiyorum ama şikayetim yok, sebebi canlı kayıt olması sanırım, belki şarkılara kıyamamıştır. Sesine ve tarzına güvenenlerin ancak vereceği bir kararla piyano & vokal albümü yapmış. `Hayatım boyunca temiz ve güzel sesin peşinde olmadım` diyor, özellikle yüksek perdelerde neler yapabileceğinin sınırlarını anlaması zor, o kadar kolay çıkıyor, iniyor şekil değiştiriyor, eğilip bükülüyor ki akıl alır gibi değil. İki dile eşit derecede hakimiyeti müthiş avantaj. Buraya en az bir kere geldi, çok genç olmasına rağmen bir sonraki gelişinde kesinlikle kaçırmayın ve diva ilgisini hakettiğini unutmayın.


Caz stantartları okulu başlıyorrrr

Caz standartları okulu başlıyor

Dostlarım Murat Beşer ve Alper Maral ile iki yıldır sürdürdüğümüz "Caz Dinlemek İstiyorum" seminerleri bu ay 11 ekim perşembe akşamı başlıyor. Daha önce seri olarak üç yıla uzanan ve bütün sezonu kapsayan caz seminerleri oldu mu emin değilim. İlk yıl caz tarihi, geçen sene caz sanatçıları bu sene ise caz standartları okulu senesi olacak. Ben buna üçleme diyorum. Bir belediyenin böyle bir projeyi hem de üç sene üstüste sahiplenmesi hiç kolay iş değil. Başta Kadıköy Belediye başkanı Sn. Aykurt Nuhoğlu olmak üzere tüm ilgililere buradan bir teşekkür borcumuz var. Bu vizyon önemli. Kadıköy caz müziğine kendi salonlarında en fazla yer veren yerel yönetim keşke diğer belediyeler de böyle olsa. İstanbul`un Beşiktaş, Şişli, Bakırköy gibi merkez belediyeleri dahi yeterince yer vermiyor. Bu konuda, düzenledikleri festivalle Alanya, Beylikdüzü, Bursa Nilüfer, Bergama gibi öncü belediyeleri ayrı anmalı onlar da olmasa yerel yönetimler ve cazın hiç ilişkisi olmayacak.


Caz müzisyenlerinden duvara tepki

Duvara karşı...

Son yıllarda önemli başarılara imza atan latin caz müzisyeni Arturo O`Farrill kendi gibi Grammy ödüllü yapımcı ve New York Times`ın çok satan yazarı Kabir Sehgal ile önemli bir projeye imza attı. Meksika`nın Tijuana ile ABD`nin San Diego sınırında orkestrasıyla beraber kırktan fazla önemli müzisyeni buluşturduğu bir konser organize eden ikilinin konseri albüm olarak yayınlandı. İki ülkenin iki yüz yılı aşan ilişkilerinin bu duvar yüzünden tüm dünyayı etkileyen bir noktaya evrilmesi herkesin tepkisini çekiyor. "Fandango at the Wall" adı verilen proje Farrill`in bir dakikalık unumuyla başlıyor ve ardından müthiş bir konser geliyor. Fandango iki kişilik İspanyol kökenli bir dans. Tango gibi. Bu dansın iki kişilik olması muhtemelen iki ülkenin ilişkisine nazire olarak düşünülmüş. Tam iki buçuk saatlik konser verdiği mesajın yanısıra iyi bir konser aynı zamanda. Dijital platformlarda var, bir kulak verin bence.


Babalar harekete geçti

Bu üç albümde müzik tarihi yatıyor

Müzik dinlemeye başladığım ilk günden beri bu adamlar var, kimler mi? Paul Simon, Mark Knopfler, David Crosby. Şahsen tipik bir caz adamı olsam da hepsini ayrı severim. Paul Simon başta gelir. İki yıl önce "Stranger to Stranger" isimli stüdyo albümünü yayınlamıştı, arada "Graceland"in remiksleri çıktı, şimdi yeni stüdyo albümü "Into the Blue Light" geldi. Simon bu kez geçmişe gitmiş, arşive dalmış, az bilinen eski bestelerini stüdyoya girmiş 40-50 yılın ardından yepyeni, bambaşka işler olmuş ve huzurlarınızda işte yeni albüm. Yerim dar uzun yazamıyorum. Gitar gurusu Mark Knopfler da yeni albümle geldi. Şimdilik single çıkmış ama ben sevdim, hele arada giren saksofon öldürüyor. Ve son isimse bu yıl 77 yaşına basmış büyük David Crosby. Rock`n Roll tarihiyle yaşıt adam. Unutulmaz Crosby, Still and Nash`in üyesi. O da caz grubu Snarky Puppy`nin kurucusu Michael League, şarkıcı Becca Stevens ve Michelle Willis ile çıktığı turnenin kaydını yayınlamış.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 01 Ekim 2018, Pazartesi

 

Kaydet

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Müzik stresi azaltır mı?
Proje nedir?
Feridun Ertaşkan Röportajı: Zorlu PSM Neue Step! Festivalde izleyeceğimiz Sylvain Chauveau ile konuştuk.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp