Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 15 10 2018
Değişiklik Tarihi: 15 10 2018 14:14
Bu içerik toplam 1530 defa okunmuştur.
Müzikte batılılaşma sürecinde hakkında az şey bildiğimiz dönemler

Okulun ilk dersi :)

Caz standartları okulu başladı

Bizim yaptığımız kendi çapında bir çeşit rekor olmalı. Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’ta iki yıl önce başladığımız “Caz Dinlemek İstiyorum” seminerlerinde geçen perşembe üçüncü sezon başladı. Açıkçası, hem Murat Beşer, hem Alper Maral hem ben salon dolar mı, insanlar bıkmış mıdır, gelirler mi hala diye endişe ederken inanılmaz bir kalabalıkla karşılaştık. Salonun tamamı dolduğu gibi ayakta kalanlar oldu, yukardan sandalyeler geldi ve haliyle hepimiz mutlu olduk. Zaten, iki yıl bizi hiç yalnız bırakmayan daimi bir dinleyici grubu oluştu. Hepsi cazı seven, hepsi festivalleri, konserleri yakından takip eden harika insanlar. Bu sene, seminerlerin üçüncü yılında yeni bir konu takip edeceğiz. Sezona “Caz Standartları Okulu” adını verdik. İlk yıl caz tarihini, ikinci yıl caz müzisyenlerini konuşmuş, yakından tanımaya çalışmıştık, bu yıl üçlemeyi tamamlamak doğru olacak dedik ve caz tarihinin üzerine inşa edildiği caz standartlarını konuşacağız, bol bol dinleyeceğiz. Geçen perşembe ilk seminerde caz tarihinin sembol şarkısı “Strange Fruit” ve “Mack the Knife” ile başladık. Ne hikayeler çıktı, harika bir gece oldu. Ayın ikinci semineri 25 ekim perşembe akşamı. Hani, merak eden olur da gelmek isterse diye hatırlatıyım dedim.


Caz züppesi olma

Nile Rodgers caz züppesi olmamış

İki yıl önce İstanbul Caz Festivali`nde izlemiştik Nile Rodgers`ı. Chic isimli grubuyla yaptığı müzikler caza yakın değildir ama caz festivallerinde boy gösteriyor devamlı, artık böyle oluyor bu işler biliyorsunuz ama severim kendisini, geçen yaz North Sea Caz Festivalinde sahne alan ünlü sanatçı Simon Rentner ve Ashley Kahn’a verdiği röportajda müziğe cazla nasıl başladığını anlatmış. 14 yaşında evden kaçan Rodgers anne babasının tipik birer beatnik olduğunu söylüyor. “Evimiz bebop’ın yatak odası gibiydi. Sahip olduğum bu inanılmaz hayat konusunda o zaman hiçbir fikrim yoktu ama şimdi çok değerli buluyorum” diyor. Zaten o yüzden kesinlikle caz müzisyeni olmaya kararlıymış ama öğretmeni caz gitaristi Ted Dunbar -ki çok iyi bir gitaristtir- Rodgers’ı “bir caz züppesi olma sonra başıma, önce git dünyayı tanı, başka müziklere kulak ver, herşeye açık ol sonra gel çalacaksan çal” demiş. Demek haklıymış. Rodgers öyle bir aileye, öyle bir çocukluğa, öyle bir çevreye rağmen disko müzikleri yapan biri oldu çıktı ama yine söyliyim iyi müzisyendir.


Odyofil dergisi hangi albümleri öneriyor?

Son model ses sistemlerine layık albümler

Bu tür, yani odyofil seçimleri türünden albümleri epeydir ihmal etmiştim, hazır yeni albümler gelmişken hatırlatıyım. Müziğe normal dinleyicinin ötesinde ses ve kayıt kalitesi olarak tutkuyla bağlı odyofillerin çoğu iyi birer caz ve klasik dinleyicisi. Kimse kızmasın ama onca masrafa girip mükemmel ses sistemleri satın alınca insan o cihazlardan pop şarkıları yayılsın istemez, haa, dinleyen dinlesin o da ayrı tabii, bana sanki eşyanın tabiatına aykırıymış gibi geliyor. Neyse, dünyaca ünlü Stereophile dergisi ekim sayısında yayınlanan yeni albümler arasında hem müziği hem kayıt kalitesi en iyi olanları derlemiş. Klasik olanlarla başlıyım; tüm türlerde ayın albümü olarak San Fransisko Senfoni kaydı Leonard Bernstein’in arya ve barkarolleri albümünü seçilmiş. Dergi, performansa 4,5, ses kalitesine 4 yıldız vermiş. Yıldızların 5 üzerinden olduğunu söyliyim. Bir diğer albümse benim daha önce burada yazdığım Debussy albümü ama ben dijitalde dinlemiştim meğer CD kaydı fevkaladeymiş. Yerim bitti, hemen caza geçiyim. Tek bir albüm, trompetçi Cuong Vu 4Tet. Performans ve kayıt/ses kalitesi 4 yıldız.


Caz dünyasından ürkütücü bir ölüm haberi

Michael Panico`nun ölümü de, ölüm şekli de şaşırtıcı

Amerikan avangart caz dünyası geçen hafta şaşırtıcı hatta ürkütücü bir ölüm haberiyle sarsıldı. Polis raporlarına New York Queens marinada bacakları zincirle tamamen sarılı vaziyette ölü bir adamın cesedinin bulunduğu yansıdı. Ardından, adamın Amerikan avangart caz dünyasının tanınmış ismi, Relative Pitch Records kurucusu Michael Panico olduğu anlaşıldı. Cesedin yanında bulunan not olayın intihar olduğunu söylese de polis araştırmasını sürdürüyor. Pitch Records az tanınan bir şirket olmakla birlikte özgür caz çevrelerince yakından takip edilen saygın bir firma. Olayın duyulmasından sonra dostları ve müzisyenler ardı ardına açıklamalar yaparken ünlü piyanist Matthew Shipp şokta olduğunu belirtti. 2011 yılında kurulan şirket bugüne kadar 60’ın üzerinde albüme imza attı. Özgür caz dünyası küresel anlamda birbirine yakın bir dünyadır. 53 yaşındaki Panico’nun bu şekilde beklenmeyen ölümü avangart caz, özgür doğaçlama dünyasında sarsıcı bir etki yaptı. Şimdi merak edilen hem Panico’nun ölümündeki sır (tabii varsa) hem kurduğu şirketin akıbeti. (Haberi paylaşan sevgili Ali Haluk İmeryüz` e teşekkürler)


Müzisyen Strauss`ların Osmanlı Hanedanı ile ilişkisi

Müzikte batılılaşma süreci

Her müzik kitabı beni en az yeni bir caz albümü kadar heyecanlandırıyor, hatta daha fazla, çünkü, yeni caz albümü çok ama müzikle ilgili yeni kitap yok denecek kadar az. Bir de, bu kitapların keşfedilme sorunu var. Yani, böyle bir kitap yayınlandığı vakit haber veren yayıncı sayısı az, çoğu zaman raflarda keşfe çıkmak gerekiyor. Yine böyle bir keşif sırası rastladığım bir kitap var. Yıllardır ABD’de yaşayan bilgisayar profesörü, bilgisayar ve matematik üzerine çok sayıda makale sahibi olduğu kadar müzik üzerine araştırmaları da olan Ömer Eğecioğlu tarafından "Müzisyen Strausslar ve Osmanlı Hanedanı" adıyla kaleme alınmış. Yapı Kredi Yayınları’ndan çıkan kitabın ilk baskısı 2012’de çıkmış. Kitapta, baba Johann Strauss ile oğulları Johann, Josef ve Eduard yanında akrabalık bağı olmayan Fransız vals bestecisi Isaac Strauss’un Osmanlı hanedanıyla ilişikisi anlatılıyor. Osmanlının 19. yüzyılda başlayan batılılaşma çabalarının bir yönü de müzik idi. Bu üzerinde fazla durulmayan bir konu olmuştur. Allahtan Ömer Eğecioğlu, Cem Behar gibi kalemler var da geçmişin sayfalarında saklı kalan bu konuda bir şeyler öğrenme şansımız oluyor.


Osmanlı/Türk müziğinin kısa tarihi

Bir İtalyan paşası; Donizetti

Yukardaki PUL’da Cem Behar’dan söz etmişken onun kitaplarını anmamak olmaz. Yine aynı yayınevinden çıkan “Osmanlı/Türk Musikisinin Kısa Tarihi” okumaya yeni başlayacağım bir kitap. Behar, farklı dönemlerde kaleme aldığı 8 makaleyi 4 bölüm altında getirmiş ve 1603 ile 1839 arası Osmanlı/Türk musikisinin oluşma ve olgunlaşma döneminden İsmail Dede Efendi’ye, musikide icra, üslup ve virtüözlükten Mevlevi mukabelesine kadar musiki tarihimizin kuramsal ve biyografik fasıllarında geziniyor. Bu kitapların en önemli yanı sınırlı sayıda başvuru kaynakları arasında öne çıkan çalışmalar olması. Behar’ın daha başka kitapları da var ve mutlaka onların da okunması gerekiyor bence. Bu konuda, yani, müzik kitapları konusunda bir not daha düşeyim. Müzikolog, orkestra şefi ve besteci, hayatını çoğunlukla İngiltere’de sürdüren sanatçılarımızdan Emre Aracı da bu döneme yoğun ilgi duyan müzisyen kalemlerimizden. Onun “Naum Tiyatrosu”, “Klasik Batı Müziğinde Sultan Portreleri”, “Çaykovski İstanbul’da” ve “Donizetti Paşa” gibi kitapları mutlaka okunmalı diyorum.


Caz kongresi toplanıyor

Program henüz açıklanmamış

Böyle haberler genellikle Avrupadan gelirdi, bu haber ABD’den. Aslında yeni değil 40 yıllık bir gelenek olmuş. Ünlü Jazz at Lincoln Center ile Jazz Times dergisi müzisyeninden medyasına, organizasyonlarından dinleyicisine tüm tarafları biraraya getirerek bu sektörü nasıl büyütebiliriz, nasıl daha iyi hale getirebiliriz sorularının tartışılacağı bir kongre olsun istiyor. Kitleleri genişletmenin yolları nelerdir sorusunun daha sık sorulması gerektiğini belirtiyor Lincoln Center direktörü Wynton Marsalis. Ünlü sanatçı caz modern dünyanın ihtiyaç duyduğu şeylere sahip bir müziktir, gelin ortak zemini belirleyelim ve hepimizin bu büyük müziğin kolektif savunuculuğunu yapalım çağrısında bulunuyor. Kongrenin ilk evsahipliğini 1979 yılında Radio Free Jazz yapmış daha sonra Jazz Times ile bugünlere kadar yürümüş mesele. Henüz takvim açıklanmamış ama paneller arasında çok çeşitli başlıklar var. Elbette ırkçılık sorunları tartışmalar arasında kendine yer bulacak, yanısıra, teknik meseleler de epey yer tutuyor. Dijitalleşme de konuşulacak konular arasında. Umarım sonuç raporu yayınlanır da biz de neler olup bittiğini öğreniriz.


Teknoloji sivsinekleri kovmanın çözümünü bulmuş?

Defolun sivrisinekler

Yazların, tatillerin baş belası sivrisineklere karşı insanlık doğal yollardan mücadeleyi kesinlikle kazanamadı, kazanamaz da. Cibinlikler hala en kesin çözüm gibi görünüyor ama ya o melun sesleri? Gece uyutmayan lanet sesleri. Kaç sabah uyandığımızda duvarların, çarşafların öldürülen sivrisineklerden kan lekeleriyle dolu olduğunu görmüşüzdür ama galiba köklü çözüm yine teknoloji şirketlerinden geliyor. Bize böyle çözümlerle gelsinler di mi ama... Nopixco isimli bileğe takılan bir bileklik sivrisinekleri uzak tutmanın younu nasıl bulmuş? Meğer sivrisinekler yaklaşan bir fırtınayı önceden hissedip ısırma, sokma ihtiyaçlarından kaçarak pasifleşiyor, kendilerini korumaya çalışıyorlarmış. İşte, bu bileklik yaydığı frekanslarla iki metreik bir alanda fırtına algısı yaratıyormuş sinekler üzerinde ve onlar da kaçıyor tabii. Üstelik, cihazın insan sağlığına zararı olmadığı, yaydığı radyasyonun bir cep telefonun yaydığından 180 kat az olduğu söyleniyormuş. Fakaaat, yine de bazı sivrisinekleri etkilemiyormuş bu bileklik ona göre. Bende bu şans varken bana etkilenmeyen sivriler gelir diyorsanız haklısınız.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 15 Ekim 2018, Pazartesi

 

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Klasik müzik güncel haberler (ekim/kasım 2018)
Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp