Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen (p), Bora Çeliker (g), Alper Yılmaz (b), Berke Özgümüş (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/1
Etkinlik Bilgisi : Piyanist Ülkem Özsezen, gitarist Bora Çeliker, elektrik basçı Selçuk Karaman (SelKa) ve davulcu Ferit Odman ile The Badau`da bir araya geliyor. Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music?den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Synesthesia, Ülkem Özsezen`e ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuar sunuyor.


Subway Jazz Station

Sanatçı: Vokal: Bestem Yuvarlak, Saksafon: Serhat Talay, Gitar: Cem Çatık, Kontrbas: Kadir Akyol
Mekan: Yeldeğirmeni Sanat, Rasimpaşa Mah. İskele Sok. No: 43/1, Yeldeğirmeni, Kadıköy (Tel: 0 216 337 0058)
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Web Adresi: http://yelsanat.kadikoy.bel.tr/
Etkinlik Bilgisi : Subway Jazz Station; 2011 yılında gitar, vokal, saksafondan oluşan caz trio ile metro istasyonlarında üç yıl çalarak grubun temellerini attı. İsmini buradan alan grup 2013 yılında gruba bas ve davulun eklenmesiyle quintet ve quartet alternatifleriyle aktif olarak birçok konser, festival ve özel etkinliklerde sahne almaktadır. Repertuarlarında ballad, swing, gypsy, bossa nova, latin ve blues standartlarından oluşan eserleri kendi yorumlarıyla dinleyiciye ulaştırmayı hedefliyorlar. Bilet Fiyatları: Tam 30 TL, Öğrenci ve İndirimli 15 TL.


İstanbul Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Sanatçı: Şef: Can Okan, Solist: Can Okan (Piyano)
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
Mozart Figaronun Düğünü Uvertürü
Mozart Piyano Konçertosu No: 12
Strauss Kibarlık Budalası Süiti Op. 60 


Kasım Ayında Caz Müziğinin Tüm Renkleri Cloud 34?te Buluşuyor

Mekan: Cloud 34, Hilton İstanbul Bomonti
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat:
Etkinlik Bilgisi : İstanbul’un en büyük oteli Hilton İstanbul Bomonti’de yer alan şehrin popüler mekanı Cloud 34, Kasım ayında düzenleyeceği Colors of Music geceleriyle caz müziğinin en güzel örneklerini misafirlerinin beğenisine sunacak. Eşsiz İstanbul manzarasıyla, 34. kattan İstanbul’u selamlayan mekan, Kasım ayı itibariyle her Cuma ve Cumartesi gecesi farklı ülkelerden ve tarzlardan esintiler içeren konsept geceleriyle misafirlerine adeta bulutların üzerinde bir müzik ziyafeti yaşatacak. “Abbey Lincoln gecesi”, “Latin Amerika Bossa Nova müzikleri”, “Film müzikleri gecesi”, “Bir Parizyen gecesi”, “An evening in song” ve “Other Standarts” gibi farklı müzik konseptlerinden oluşan “Colors of Music” gecelerinde, Emin Fındıkoğlu & Melisa Kral, Deniz Taşar, Cansu Nihal Akarsu & Cem Kaprol, Burcu Hancı, Dolunay Obruk, Gizem Dinç, Seran Bilgi ve Asena Akan gibi caz müziğinin ünlü isimleri sahne alacak.


Küçük bir Kontrbas Festivali: Fora ve Poyraz Baltacıgil

Mekan: Şerefiye Sarnıcı, Binbirdirek, Piyer Loti Cad. No:25, Fatih, İstanbul, Tel: 0 21) 568 6080
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : Üç konserden oluşan bir mini kontrbas merkezli müzik festivalinin ilk konseri Fora ve Poyraz Baltacıgil konserinden oluşuyor.


Uluslararası Antalya Piyano Festivali: İdil Biret ve Antalya Devlet Senfoni Orkestrası Konseri

Mekan: Antalya Kültür Merkezi
Tarihi: 22 Kasım.2019
Saat: 20:30
Etkinlik Bilgisi : 2000 yılından bu yana Antalya`nın uluslararası "Sanat Şehri" kimliğine katkıda bulunan, Avrupa Festivaller Birliği (EFA) üyesi Uluslararası Antalya Piyano Festivali bu yıl 16 Kasım-30 Kasım tarihleri arasında yapılacak. Bu yıl 20ncisi gerçekleşecek olan festivalde yerli ve yabancı sanatçılar Antalyalı müzikseverlerle buluşacak. Antalyalı müzikseverler 22 Kasım‘da klasik piyanonun ünlü virtüözü İdil Biret’i dinleyecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Müzikte dengelenme zamanı

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 29 10 2018
Değişiklik Tarihi: 29 10 2018 02:52
Bu içerik toplam 1286 defa okunmuştur.
Ölenler, kalanlar... Caz bizimdir!

Jezebel of Jazz namlı Aita O`Day

Cazın hikâyelere ihtiyacı var

Günümüzde cazda ne eksik biliyor musunuz? İnsan hikâyeleri... Evet, insan hikâyeleri. Caz tarihine dönüp bakarsanız müzik kadar etkileyici insan hikâyeleri görürsünüz. İnanılmaz portreler vardır. Bugün bunlar hâlâ var mı? Emin değilim. Sanki eskisine göre çok daha konservatif hayatlar yaşanıyor. Daha korumacı. Daha kapalı. Daha konformist. Bu hikayeler olmayınca ne kadar güzel müzik yaparsanız yapın tutkuyu üreten yan eksik kalıyor. Bu dediğim tabii cazı aşan bir fikir, farkındayım. Bunu arkadaşımız Arto Peştemalcıgil’in yıllar önce Cazkolik için hazırladığı caz portrelerinde Anita O’day’in hikayesini okurken bir kere daha farkettim. O dönemin her bir insan portresi belki bize bugün renkli geliyor ama ondan öte son derece zor, nerdeyse imkansıza yakın hayatlar yaşanmış, ama gelin görün ki caz tarihini bunca çekici hâle getiren de müzikler kadar bu insanlar ve hikâyeleri değil mi? Bunu yalnızca caz için söylemek yanlış olur, 19. yüzyıl, daha gelin 20. yüzyılın ilk yarısı özellikle yoğun sosyal dalgalanmalar, savaşlar, sıkıntılar, yoksulluk, çelişkiler, karmaşa beraberinden çok zengin bir sosyo-kültürel hareketlilik getirmiş. Karşıtlıklar arttıkça yaratıcılık da artmış. Bugün ne yapıyorsak hâlâ o dönemin yaratıcı kültürel/artistik mirası üzerinden yapıyoruz. Peki, biz kendi hikayemizi yazabildik mi? Sanmıyorum!


Sonny Fortune artık Miles`ın yanında

Sonny Fortune 79 yaşında öldü

Hayatımıza ses katan, renk ve değer katan sanatçılardan biri daha veda etti. Son yıllarda hakkında pek yeni bir şey duymamıştım Sonny Fortune’un ama 2010’lara kadar düzenli albüm kaydetmeyi sürdürmüş. Belki seksenler ama daha çok doksanlarda ismine denk geldiğimi hatırlıyorum. Albüm kapaklarında adını görürdüm, bazen alt yazılarda. Oysa, bundan çok daha fazlasıydı elbette. Elimdeki albümlerden ismini karıştırınca iki albüm çıktı, nasıl aldığımı hatırlamıyorum, doksanlardan “From New on”, albümün ilk parçası “Glue Fingers”a başladığınız an devamı kesinlikle geliyor, eliniz kapatmaya gitmiyor, bir bakıyorsunuz albüm bitmiş, öyle bir kayıt. Bir de Rabih Abou Khalil’in ünlü “Blue Camel” albümünde. Yazarken kontrol ettim o albümde Charlie Mariano da varmış.Yıllar önce Miles Davis hakkında bir haber yapmışız. Caz klübü Iridium (hâlâ açık mı bilmiyorum) 1950 ile 80 arası Miles Davis gruplarında çalan 4 müzisyeni buluşturarak özel seri yapmıştı. Piyanoda Jimmy Cobb, basta Buster Williams, gitarda Mike Stern, saksofonda Sonny Fortune. Fortune da artık Miles’ın yanında. Müziğin için teşekkürler usta. (Fortune`un vefatını haber veren sevgili Burak Sülünbaz`a teşekkürler)


Caz diskografileri

Özellikle koleksiyonerler için gerekli

Caz tarihine yönelik bilgileri derli toplu görmek istiyor insan. Özellikle albümler zamanla çok büyük arşive dönüştü ama ne nerde pek belli değil. Discogs.com gibi yerler var ama onun da bilgi arşivleme yöntemi kafa karıştırıcı, aynı albümün onlarca farklı baskısını arşivliyor iyice karman çorman hale geliyor. Oysa, bu konuda bir başka çalışma var. 55 yaşındaki ses mühendisi Tom Lord’un özelliği önde gelen albüm koleksiyonerlerinden olması. Elindeki kayıtlara ve sahip olduğu bilgiye güvenerek oldukça kapsamlı bir işe kalkmış ve “The Jazz Discography” isimli seri kitaplar üretmiş. Elime alıp bakmadım ama kapsamlı bir işe benziyor. Volümler halinde toplam 34 cildi buldu. Ardından CD-ROM olarak satılmaya başlandı. Toplam 1,5 milyon kayıtlı bilgi var. 23 bin grup lideri, 132 bin stüdyo kaydı, 700 bin müzisyen, 700 bin parça. Yayıncısı serilerde hikayeler anlatmıyor, doğrudan istatistik bilgi veriyor. 34. son volümde Abdullah İbrahim, Anthony Braxton, Randy Brooks, Dave Brubeck, Clifford Brown, Rusty Bryant gibi yirmiden fazla tanınmış sanatçının diskografileri mevcut. Fiyatı ise Amerika içine 100-130 $ arası.


Eric Clapton bu ne hâl?

Clapton şaşırttı

Sonbahar ayları gelince müzik sektörünün ‘seasonal’ damarı tamamıyla ‘duygusal’ sebeplerden kabarır. Bir iştah kaplar firmaları. Herhalde iyi bir gelir kapısı olmalı ki on yıllardır çark böyle dönüyor. Benim bu çarka itirazım yok ama çok şaşırdığım oluyor. İşte, bu PUL’u yazmama sebep olan albüm mesela. Her sene bu dönem CazFM.com’da Christmas Jazz adına yayınlanmış yeni albümlerden birkaç parça yayına gireriz, bu sebeple, yeni neler çıkmış diye bakınırken Eric Clapton’a denk geldim. Allah allah, o mu hakikaten demeye kalmadan, evet o! Ta kendisi! Kapak desenini kendi karalamış hatta. Niye gerek duyduysa, böyle bir albüm kaydetmiş... Gelsin “White Christmas”lar, gitsin “Jingle Bell”ler… Babanın ‘duygusal’ motivasyona ihtiyacı olduğunu da sanmam. Neden peki? Bilemedim. Hadi bir değişiklik olsun dedi diyelim, eee, albüm de berbat. Tek kelimeyle BERBAT! Hele hele “Jingle Bell” berbatın zirvesi. Ciyuvv ciyuvv ritmbox’lar seksenlerde kalmadı mı allah aşkına? Hâlâ inanamıyorum. Biri bu o değil desin rahat ediyim…


Müzikte dengelenme zamanı

Genç, idealist ve dikkat çekici...

Dünyanın doğusunda doğan ve yetişen biri olarak bu meseleye hiç bu şekilde bakmamıştım. Anlatayım. Mojo dergisinin son sayısında Hint asıllı perküsyonist, davulcu 31 yaşında genç sanatçı Sarathy Korwar ile ilgili yarım sayfa haber vardı, genç sanatçı kendinden emin göründüğü fotoğrafın altında ‘müziği yeniden dengelemek istiyorum’ diyordu. Başlığa bakınca ne demek istediğini anlaması zor ama haberin ilk paragrafında anlıyorsunuz. Kısaca diyor ki, batı müziğimizi gerçekten anlamak yerine kendileri için ilham verici bir malzeme olarak ilginç buldu. John Coltrane için dahi bu böyleydi. Tüm o Ravi Shankar kayıtlarına olan ilgi, doğu mistisizmine yönelmeler falan hepsi egzantrik olana ilginin ötesine geçmedi. Ben ise dengeyi yeniden kurmak istiyorum. Pharoah Sanders, Alice Coltrane, Joe Henderson, Don Cherry, Abdullah İbrahim tüm bu insanların müziğini biliyoruz, dinledik ama benim müzikal vizyonum müzisyenlerin kimyalarından geçiyor. İki sene önce “Day to Day” isimli albümünü yayınlamıştı. Şimdilerde yeni bir albüm çıkardı; “My East is Your West”. Upaj Collective isimli grubuyla yaptığı bu son kayıttan 12 dakikalık “Hajj”ı dinledim. Bana çarpıcı geldi. Yıllar önce Kamasi Washington’ı ilk duyduğumda hissettiğime benzer bir hisse kapıldım. Tavsiye ederim.


Spiritual müzikler yeniden ilham kaynağı

Dijitallerde bulabilirsiniz

Kamasi Washington ile Shabaka Hutchings mukayesesini kim ne zaman yapacak diye bekliyordum ki John Mulvey isimli müzik yazarından geldi. Çok da beklemedik doğrusu. Okyanusun iki tarafının müzikte canlandırıcı figürleri olarak tarif ediyor bu iki ismi. Bana da yakın bir fikir. Her ikisini de takip etmeye çalışıyorum. Her ikisi de İstanbul’a geldi, izledik. Kamasi daha iddialı, daha gövdeli, gösterişli, Shabaka daha mütevazı. Onların müziğini ortaya çıkaran sebepleri tahmin ediyorum, bu yüzden müzikleri bana doğru geliyor, hak verdiğim isimler. Shabaka Maisha isimli grubuyla yeni çalışması “There is a Place”i yayınladı. Doğrusunu isterseniz bir üstteki Sarathy, Shabaka ve Kamasi arasında bir bağ kurmak mümkün. Maisha’nın 12 dakikalık EP’si “Osiris”e kulak verin, sonra Sarathy, sonra da Kamasi dinleyin bakın bakalım bana hak verecek misiniz. Akbank Caz Festivali’nde izlediğimiz Nubya Garcia da bu grubun içinde olduğunu unutmadan ekliyim.


Çeşitli şeyler...

Bunlar sevimli vuducular

Caz tarihinin iki büyük ismi; Duke ve Bean. İkiliyi altmışların başında buluşturan albüm yeniden basılmış. İkilinin ismi size yetmiyorsa ki mümkün değil albümdeki diğer isimlere bakınca saygı duruşuna geçmeniz işten değil. *** Afrika’dan çıkan müzikleri yeterince tanımıyoruz. Somali iç savaşı sırası adını duyuran Dur-Dur Band o yıllar müziklerini kasetlere kaydetmişti. Kıymeti sonra sonra anlaşılan topluluğun kayıtları kasetten aktarılarak yeniden yayınlanmış. *** Gitarist Jack Wilkins’i az kişi tanır. Bilhassa 1973 albümü “Windows” kült bir albümdür ama hakettiği ilgiyi görmemiştir. O zaman bilinmedi de şimdi biliniyor mu onu da bilmiyorum ama o albümü ilk kez vinile basılmış. Duyurulur. *** Portekizli gitarist Ana Da Silva ile Japon Phew’nun “Island” isimli albümüne kulak veriyim dedim bir ürperti kapladı ama değişik de geldi bir yandan. Karar sizin. *** İyice açılmışken size “Ghost Forest"ı da önereyim. Arp ve ses ikilisi yeterince çekici değil mi: Bence bunu da deneyin. *** Yandaki resim mi: Onlar vuducu. Reggaeci.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 29 Ekim 2018, Pazartesi 

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Rock`n Roll`un fitilini ateşleyen adam.
Bu hafta bütün PUL`lar festivallik
PSM Caz Festivali Özel; Nazlı Toprak-John Scofield Röportajı: Müziğimi nasıl mı dinç tutuyorum?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp