Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Cazın kırmızı noktası

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 05 11 2018
Değişiklik Tarihi: 05 11 2018 11:52
Bu içerik toplam 1353 defa okunmuştur.
Trio lezzeti bambaşka

Biri daha gitti...

Bir Roy Hargrove anısı...

Yok, Roy`la bir anı değil ama içinde o var. Yıllar önce, ikibinlerin ortaları olmalı, bir arkadaşımla öğle rakısı için Kadıköy’de buluşacaktık. Şimdi zor bir hastalık süreci geçiren epey eski bir arkadaşım. Buluşmaya vaktinden önce gittiğimden Akmar Pasajı’na uğrayım istedim. Roy Hargrove’un kaç yıl oldu hâlâ bıkmadan dinlediğim konser albümünü o gün almıştım. İnsan bazı şeyleri unutmuyor. Hayat yap-boz parçaları gibi, yıllar yıllar önceki bir anı yıllar sonraki bir diğer anı ya da bir olayın geçmişten gelen parçası oluveriyor. O gün aldığım başka albümler de var ama onları hatırlamıyorum meselâ. Eve dönünce hemen dinlememiştim. Arabada kalmıştı. Üstüne birkaç gün daha arabada unuttum, ta ne kadar sonra eve götürdüm ve o gece ilk kez dinledim. Roy Hargrove hakkında ilk keskin fikirlerim bu albümle oluşmuştu. Daha önce dinlediklerim hafıza çöplüğünde unutulmuş olarak dururken bu konser kaydı beni fena dürtmüştü. Orada olmayı istediğim konserlerden biri oldu hep. Şu anda o konserde daha genç olanlar tek tek gitti. Michael Brecker ve şimdi de Roy Hargrove.


Cazın kırmızı noktası

Her sokak ismi bir caz şarkısı

Caz tarihini ufalta ufalta tek bir yere, bir bölgeye indirseniz karşınıza çıkacak yer Storyville’dir. Caz tarihine damga vurmuş efsane bir semt. Cazın kırmızı noktalı (red-light district) bölgesi. Hepsi hepsi 3-4 caddeden oluşan bir semt. Şimdi artık oldukça turistik bir yer. Bildiğimiz caz tarihinin en gerideki noktası. Sokakların ismi caz tarihiyle özdeş semti. New Orleans’ın ve cazın tarihi kalbi. Şimdi oraya gitmenin hiçbir cazibesi yok. Bildiğin sokaklar, binalar. İş, o vakit orayı görmekti ama üzerinden yüzyıldan fazla geçti. Tüm göçmen kültürlerin en kırmızı noktalı baştan çıkmış yeri. Alt kültürlerin buluşma noktası. Her denizcinin limandaki sevgilisi. Cazın üzerindeki kötü müzik damgasının sebebi olan yer. Bir müddet sonra kontrolden çıktığı, ahlâken fazla göze battığı düşünülünce yetkililerce darma dağın edilen bir yer. Cazın göçe başladığı yer. Bundan sonrası başka bir hikâye ama insan şunu merak ediyor. Şimdi adına caz dediğimiz bu müzik o yerde kalsaydı, dışarı çıkmasaydı ne olurdu? Hiçbir şey olmazdı. Caz bugün yine bildiğimiz caz olurdu. Bu müzik bir şekilde dışarı çıkardı.


Trio lezzeti bambaşka

Özellikle ikinci parçaya dikkat!!!

Hangi enstrüman kombinasyonuyla olursa olsun trio formatı çok acayip bir format. Son günlerde Lars Jansson Trio’nun taze albümü “Just This”e kafayı fena taktım. Dinlemelere doyamaz insan. Adamı da (yani Jans Larsson) tanımıyorum desem yeridir. Posta kutum yeni albüm alarmı verdiğinde başta dikkatimi çekmemişti ama bir kere çalmaya başladı mı tamamdır, gerisini müzik hallediyor. 67 yaşındaki İsveçli caz piyanisti Jansson Miles Davis, Ben Webster, Mose Allison gibi büyüklerle kayıtlar yapmış, İskandinavların en ünlü üçlülerinden biri haline gelmiş, Danimarka’nın ilk caz profesörü ünvanlı gibi gibi bilgileri arka arkaya sıralayınca bu kadar az tanıdığı için insanın utanası geldiği bir sanatçı. Bu harika üçlünün diğer isimleri basçı Paul Svanberg ile davulcu Thomas Fonnesbæk’i de ayrı not etmeli ama ille de Lars Jansson. Tabii bir süre sonra başka müziklere dalıp gitmezsem eğer abimizin önceki albümlerini sıraya koydum. “Green Moss Lack Sand”, “More Human”, “Facing the Wall”, “Everything I Love” ... hepsi dinlenmeyi bekliyor. Valla tavsiye isterseniz eğer size de öneririm.


Caz klüplerinde canlı kayıtlar

Live at İstanbul?

Kayıtlı caz repertuvarının en coşkulu, kendiliğinden, sürprizli, dinleyiciyle sarmaş dolaş işleri caz klüplerinde kaydedilen canlı kayıtlar olur. Stüdyo kayıtlarının hesaplı kitaplı bilinçli ’ideolojik’ bütünlüğünden uzakta, sürprizlere açık capcanlı kayıtlar olması klüp kayıtlarının değerini farklılaştırıyor ama burada klüplerinin de tavrı belirleyici. Bugün hangi caz müzisyeni kapağında “Live at Village Vanguard” yazan bir albüme sahip olmak istemez. Zaman içinde cazda kendine özgü bir kulvar geliştirdi canlı klüp kayıtları. Uzun yıllar önce yapılmış kimi kayıtların zamanla ortaya çıkması bu repertuvarı daha da zenginleştiriyor ama burada altını çizmek istediğim klüplerin bu tarz kayıtları daha da önemsemesi, hatta teşvik etmesi. Son cümlede sözü Türkiye’ye getireceğim. Bizde zaten az sayıda caz albümü yayınlanırken canlı klüp kayıtlarının hiç olmaması üzüntü verici.


Gaye Su Akyol`un yurtdışından yankılarını duyuyor musunuz?

Yurtdışından güzel yankılar var

Son dönem Türkiye’den çıkan işlerin yurtdışında en ses getiren sanatçısı kim deseniz size Gaye Su Akyol derim. “İstikrarlı Hayal Hakikattir” albümünü yayınlayan Akyol transglobal müzikler dünya listesinin ilk sıralarında kendine güzel bir yer edindi. Bu önemli bir başarı. Akyol geçen hafta sosyal medya hesabından bu liste başarısına dair bir açıklama yaptı. Akyol’un müziği tam da bu listelik bir çalışma. Albüme dair başka gelişme ünlü Mojo dergisinin son sayısında David Hutcheon imzalı yazı çıkması oldu. Derginin 4 yıldız verdiği albüm hakkında yazar “ister bilinçli ister değil Gaye Su Akyol üçüncü albümünde rock müziği için Mississippi deltasında değil Akdeniz havzasının yaratıcı bir örneği olduğunu ispatlıyor” diyor. Akyol’un sörf gitar çizgileri, blueslu tınlamalar, funky sound, retro klavyeden çıkan müzikler dinleyene güneşde kurutulmuş Türk tütününü Türk kahvesiyle tellendirmek gibi geliyor diyor. Bu arada, Marianne Faithfull gibi bir kült isim yeni albüm çıkardı ama bizim müzik basınında bahsi geçti mi acaba? Faithfull’a aşağıda devam etmeye karar verdim. Buyrun aşağıya.


Ölüm ve yaşlılık

Sözlere dikkat...

Marianne Faithfull yeni albüm çıkarınca heyecan duyan hayranlarından değilim, çoğu albümünü nice sonra ve en fazla bir-iki kere dinlemişimdir ama bu yeni albümü dönüp dönüp dinleyecekmişim gibime geliyor. Onun hakkında söz sarfedecek yetkinlikte değilim ama yeni albümdeki sözleri merak ettiğim, ilgimi çektiği için çalışmaya başladım. The Guardian’ın genç yazarı yazınca böyle şeyleri sevdiğimden ayrıca dikkatimi çekti. Faithfull’un albümde söylediği “As Tears Go by” tam 54 yıllık şarkı, üstelik, o zaman henüz 17 yaşındaki Faithfull söylemiş bu Rolling Stones şarkısını. O kadar tanıdık ki melodisi, bence hemen dinleyin ama üçünü peşpeşe dinleyin en sona 54 yıl sonraki yeni yorumu gelsin. Zamanın hepimizi nasıl değiştirdiğine kendiniz tanık olun. O olgunluğa, o büyüye. The Guardian eleştirmeni haklı, sözlerine kulak verirseniz bu şarkı aslında 17 yaşında çocuğun söyleyeceği bir şarkı değildi, şimdi tamam, yerine oturdu, yeni yorumdaki olgunluk ve güç o kadar etkileyici ki. Son not, bu albüm bana [sonu benzemesin] Leonard Cohen’in son albümünü hatırlattı.


Reçeteyle caz

Doktorlar hangi konserleri önerir acaba?

Montrealli doktorlar tedavi için reçetelere sanat müzesi ziyaretleri yazacaklarmış. İyi fikir. Ordaki hastalar reçeteye uyar gider ama burda yazılsa kaç kişi gider bilmem. Kahkaha kadar kültürün de sağlığa iyi geldiği, depresyondan diyabete, kronik hastalıklara kadar hastalara ücretsiz sanat müzesi ziyareti reçeteyle tavsiye edilecekmiş. Montreal Güzel Sanatlar Müzesi genel müdürü Nathalie Bondil 20. Yüzyılda fizik aktivitesi sağlık için ne anlama geliyorsa 21. Yüzyılda kültür o anlama gelecekmiş. Bir başka tıp topluluğu başkanı Helene Boyer sanat terapisinin fiziksel sağlık üzerindeki olumlu etkilerine dair her geçen gün yeni kanıtlar çıkıyor buyurmuş. Sanatı doktor reçeteyle yazdı sözleri yakında sıradan hale gelebilir. Doktorlar sanata meraklı insanlar, keşke sadece müzeler için değil caz konserleri için de böyle bir tavsiyede bulunsalar, hatta reçete yazsalar. Toplu reçetelere festivaller toplu indirim uygular mı?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 05 Kasım 2018, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Feridun Ertaşkan yazdı: Eski ağıza yeni taam...
26. İstanbul Caz Festival Günlüğü: 3 klavye, davul, bas, gitar, saksofon, trompet ve vurmalılardan oluşan kadrodan daha zengin bir helva çıkmalıydı.
26. İstanbul Caz Festivali Özel: Yorumlu, anlatımlı festival program tanıtım dosyası.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp