Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Anna Tsybuleva Piyano Resitali

Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
L. v. Beethoven (1770-1827) Piyano Sonatı No. 3, Do Majo?r
Piyano Sonatı No. 17, Re minör “Fırtına”
F. Chopin (1810-1849) Scherzo No. 1
3 Mazurka Op. 59
3 Vals
Polonaise Op. 53
Birc?ok büyük piyanistin kariyerinin başlangıcı “Leeds Piyano Yarışması”nda 2015 yılı birinciliködülünü kazanan Tsybuleva`dan eleştirmenler “kusursuz tekniğin ve müzik zekasının bir araya geldiği bir sansasyon” şeklinde söz ediyor. Bu ödülün ardından Anna Tsybuleva, dünyanın önde gelen festival ve orkestralarında sergilediği performanslarla beğeni toplamaya devam ediyor. Bilet Fiyatları: 70-50-40-20 TL.


Eren Noyan Band

Sanatçı: Eren Noyan (v), Adem Gülşen (p), Özgür Salıcı (b), Mertcan Bilgin (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 25 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/8
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL Eren Noyan usta opera sanatçısı Ayhan Baran?dan klasik şan dersleri almaya lise yıllarında başladı. Üniversite okuduğu dönemde caz müziğine olan ilgisi nedeniyle profesyonel kariyerine adım attı. Altan İrtel ile uzun yıllar gerçekleştirdiği duo projelerin yanında şan eğitimine Tülay Uyar ile devam etti. Birçok değerli caz müzisyeniyle ve kurduğu orkestralarla İstanbul ve yurt çapında birçok konser verdi. 5. Nardis Genç Vokal yarışmasında finalistler arasında yer aldı. 2011 yılında İstanbul Caz Festivali kapsamında projesiyle Tünel Şenliği?nde sahne aldı. Kendine has ses rengi ve tekniği ile özellikle ana akım caz ve swing türünde konserlerine devam eden Eren Noyan 2016 yazında eşi Güliz Noyan ile The Badau adlı caz lokalini açtı.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Böyle bir festival bizde de olmalı

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 19 11 2018
Değişiklik Tarihi: 19 11 2018 02:26
Bu içerik toplam 1432 defa okunmuştur.
Coltrane çemberi?

Bu resmi ilk belediye yazısında kullanmıştım. Bu iki salonda İstanbul`da bulunuyor ama burada caz konserleri izliyor muyuz? Hayır!

Belediyelerin cazla ilişkisi

PUL köşesini ilk yazdığımda ki 2017 başı oluyor, ilk konu belediyelerin cazla ilişkisi olmuştu. O günden bu güne belediyelerin cazla ilişkisi nasıl diye sorsanız o gün kötüydü bugün daha kötü derim. Son dönem ekonominin kötüye gidişinden dolayı müzik sektöründeki genel ilgi ve etkinlik azalması cazda çok daha belirgin, bu durumda, belediyelerin sosyal hizmet olarak gördükleri ve biletlerinin ucuzla bedava arası olan konserlerin normalde artmasını beklerken -ki tam bu süreçte büyük ihtiyaç var- tersine onlar daha da azalttı, üstelik, önümüz yerel seçimler, yani, hiç değilse oy avcılığı yapmak için dahi olsa kültürel faaliyetlerini artırmaları gerekmez mi? Ama artmıyor! Yıllık takvimlerinde düzenli olarak caza yer veren belediyeleri burada takdirle anmalı, gerçi, bence onların da caza bakışlarında bariz sorunlar var ama o kadarına razıyım, hiç değilse konser hâlâ yapıyorlar. Beni en şaşırtan İstanbul’un Beşiktaş, Şişli, Bakırköy gibi merkez belediyelerinin sosyal demokrat parti yönetiminde olmasına rağmen âdetâ hiç caz konseri düzenlememesi. Umarım buralar merkez semtler, konser salonları vs. zaten burada, ne gerek var diye düşünmüyorlardır, zira, Beyoğlu belediyesi tam öyle düşündüğü için Beyoğlu’nda hiç konser düzenlemiyor.


Böyle bir festival bizde de olmalı

Tam olması gerektiği gibi bir tür açık kültür etkinliği

BRIC, Arts for All! Bizde festivaller her sanat dalının kendi kompartımanında kendi kendine olan biten, birbirlerine hayrı, katkısı olmayan etkinliklerdir. Yeni ve capcanlı bir fikir mi arıyorsunuz? İşte size BRIC. Üstelik, hiç de yeni değil, tam 40 yıllık bir festival. New York Brooklyn’de gerçekleşen festivalde yöneticiler hepimizi çevreleyen kültürel çeşitliliği sanatçı ve medya yapıcıların çalışmalarıyla eşleştiriyoruz diyor. Yani, sanatın tüm alanları BRIC’de kendine bir performans alanı buluyor. Caz ve konserler bu alanın vazgeçilmezi. BRIC topluluğu televizyon ve dijital platformları yerinde ve etkin kullanıyor. Caz müzisyenleriyle performans sanatçısı, ressamla televizyoncu ortak iş yapıyor. Medya önde, öncü ve etkin. Bizde olduğu gibi herkes karşı kamptakinin enerjisini emerek tüketmeye alışmıyor. Birlikte enerji üretiyorlar. Yaratıcı ve etkileyici sonuç peşindeler. Dünyanın kültürel renkliliğine açıklar. Yeni deneyimleri paylaşmak ortak amaç. Yeni, yaratıcı ve renkli olan burada gözde. Başlığı yeniden yazıyım, böyle bir festival kesinlikle bizde de olmalı ama bu vizyon kimde var?


Odyofiller çıldıracak

Sadece müziğiyle değil kayıt kalitesiyle de çıldırtacak

Stereophile dergisi kasım sayısı yayınlandı. Dergide ilk işim önerdikleri albümlere bakmak oldu. Odyofilleri anlamakla birlikte bir odyofil olduğumu söyleyemem ama herkes elinin altında kaliteli bir ses sistemi olsun ister elbette. Neyse, konumuza dönelim. Dergi ayın albümü olarak Wolfgang Muthspiel’in son albümü “Where the River Goes”u seçmiş. Performans ve sonik olarak her iki kategoride 5 üzerinden 4,5 yıldız vermiş dergi, baya beğenmiş anlayacağınız. Klasikte ful 5 yıldız alan var! Stephen Layton, Trinity Kolej korosu ve Age of Enlightenment Orkestrası’nın Bach kayıtları zirve yapmış. Bir tık aşağısındaysa yine Bach var ama Yo-Yo Ma’nın kaydı bu sefer. Hepsi yeni. Tord Gustavsen Trio yeni albüm 4,5 ile ödüllendirilmiş. Cazda 5 alan yok mu: Var! Keith Jarrett yeni albümüyle performansta 5, sonikte 4,5. Eski kayıt olmasaydı sonikte de 5 alırdı bence. Performansta Ted Nash’in kaydı da performansta 5 almış ki bu usta bizde az tanınır ama hakikaten ustadır. Bu albümden bir parça CazFM.com’da çalıyor. Denk gelirseniz kaçırmayın.


Sessizlik ve yaratıcılık yalanı

Şşşştt... Sesiz olun...

Son albümü “Blow.”a bayıldığım saksafoncu Donny McCaslin albümüyle ilgili verdiği röportajdaki tespiti benim de aynı görüşte olmam nedeniyle ilgimi çekti. Çocukluğumdan beri duyduğum bir abartıdır sessizlik ve yalnızlığın konsantrosyunu sağlayarak yaratıcılığı artırdığı. Özellikle yazar-çizer takımı için söylenir bu. Dağda bir kulübeye kapanıp yazmak filan. Filmlerde böyle sahneler olur. Yazarlar için kısmını bilemem, insanı meşgul edip dikkatini dağıtacak gündelik şeylerden uzak olmak yazmak bakımından daha mantıklı ama müzik, resim gibi bilfiil işler için bu yöntemin faydası olacağının sanmam, özellikle de müzik için. Müzik kolektif bir faaliyet. McCaslin de öyle söylüyor zaten, ‘kendimi dağdaki bir kulübeye üç ay kapatmamın yaratıcılığıma katkısı olacağını sanmıyorum, sahnede grubumla beraber daha yaratıcıyım’, işte bu kadar! Hele sessizlik... Yaratıcı bir faaliyet için sessizliğin gerektiğine hiç inanmadım, tersine müzik dinlemek en önemlisi ama hangi müzik? Tabii bu soru önemli...


Coltrane çemberi ya da müziğin matematiği

Coltrane çemberi?

John Coltrane vaktiyle müziğin matematiğini gösteren bir diagram çizmiş. Diyagram yandaki çizim. Diğer tabirle müziğin matematiği. Coltrane’in Einsten’in çalışmalarına ilgi duyduğu biliniyor, hatta, bu konuda konuşmaktan hoşlanırmış. Müzisyen David Amram, Coltrane’in “Giant Steps” albümünde müzikte böyle bir şey yapmaya çalıştığını söylemiş, yani, müziğin matematiği. Müzisyen Roel Hollander bir Coltrane meraklısı olarak onun matematiğini “Music & Geometri” ve “Tone Circle” isimli iki makalede özetlemeye çalışmış. Bir başka müzisyen klarnetçi Arun Ghosh Coltrane’in müzikle matematik arasında kurduğu ilişkide ilahi bağlantılı bir müzik sistemi gördüğünü söylüyor ve iş urada ilginçleşiyor, Coltrane, o bağlantı benim için oldukça İslamik bir bağlantıydı diyor. Anlaşılan bu konu o zamanlar en azından belli bir kesimde sıklıkla tartışılmış. Bunlardan biri Coltrane’le bağlantısı olmadan Monk’un söylediği. Monk ‘tüm müzisyenler bilinçaltında matematikçidir’ dermiş mesela. Anlaşılan bu konu daha çok su kaldırır ama ben bu noktada ajitatif bir şey söyleyip bırakayım, Coltrane yaşasaydı acaba İslamı seçer miydi?


Bu fotoğrafçıyı tanımalısınız

Bu küçüklükte anlaşılmıyor web sitesine girip büyüklerine bakın mutlaka

Arthur Elgort. Ben de yeni tanıdım. 78 yaşındaki usta sanatçı cazdan baleye, modadan sinemaya hep artistik alanlarda çalışmış. Ben cazla ilgili fotoğraflarını gördüm ve gördüklerimin tamamı siyah-beyazdı ama çok güzel fotoğraflardı. Çoğu canlı çekilmiş ama bir çoğu da kurgu izlenimi veren çekimler olmakla birlikte fotoğrafın dışına taşan canlılık beni hayran bıraktı. Özellikle etkileyici olan fotoğrafların bir çoğu konserden olmasına rağmen moda defilesinden fırlamış gibi durmaları. Müzisyenler şık, hepsi havalı, sanki otuzlu, kırklı yıllar ama böyle hoş bir retro hava da var. Bazı sanatçılar çok acayip, mesela Dexter Gordon’ın bu fotoğrafı. Genellikle bohem görmüşüzdür büyük ustayı ama burda iki dirhem bir çekirdek, fotoğraf karesinin tasarımı, boşluğun katkısı herşey dört dörtlük. Bir başka fotoğrafta da Ron Carter. O zaten hep şıktır zaten ama fotoğrafta kontrbasıyla kendisinin tersine evaze duruşlarının yarattığı cazibe fevkaladenin fevkinde.


Babasının kızı

Brenda babası gibi sesiyle oynamayı seviyor

Bu güzel genç kadın babasının kızı, Brenda McFerrin, soyadından tanıdınız; Bobby McFerrin... Daha önce dinlememiştim, internete girerken içimdeki ses babası gibi bir şeyler işiteceğimi fısıldıyordu, kısmen yanılmamışım. Hakikaten babasının izinde ama haliyle farklı. Tipik bir caz vokalisti değil, onu baştan söyliyim. Daha çok R&B, pop, elektronik falan filan ama temiz ve kontrollü bir ses. Zaten ses teknolojisi okuyormuş. Vokal kontrol yönetimi, elektronik arka planlar vs. En son mayıs ayında Manhattan’da modadan entelektüel camiaya bir grup genç insanı özel bir klübe toplayıp mini bir şov yapmış. Bir laptop, bolca kokteyl, kanepeler, mini sandviçler eşliğinde döngü pedallarını kullanarak sesinin maharetlerini dinletmiş. Sonucu bilmiyorum. Etkinlenmişlerdir eminim. Temiz ve berrak bir ses akışı var ama sanırım moda platformlarından, sanat galerisi akustiklerinden öteye gitmeyecek bir uğraş olabilir. Gerisi size kalmış. Bulur dinlersiniz, beğenir ya da beğenmezsiniz.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 19 Kasım 2018, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Sevin Okyay yazdı: Reggae baharatlı caz
27. İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali konserleri kadar kültürel etkinlikleriyle de dikkat çekiyor.
Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp