Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Jazz Company Geceleri: Kubilay Kan ile Sinemada Caz

Mekan: Jazz Company, Elite World Hotel, Talimhane, Taksim
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Sinemada Caz” konseptli özel gecedepiyanist, şarkıcı ve besteci Kubilay Kan, 6 Aralık Cuma akşamı sahne alacak. Kubilay Kan’a davulda Emir Özoğlu Ulusoy ve kontrbasta Yiğit Şen eşlik edecek. Bugüne kadar beyazperdede kullanılan en sevilen cazmüziklerinin seçkin örnekleriyle oluşturulan özel repertuvar gecesi, birbirinden renkli sahne şovlarına ev sahipliği yaparak misafirlerine müzik ziyafeti yaşatacak.


İZDSO Konserleri

Sanatçı: Yalçın Adıgüzel Şef, Orhan Teynalov Tar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletinial.com
Etkinlik Bilgisi : İzmir Devlet Senfoni orkestrası aralık ayının ilk konserini bu akşam gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgi için www.aassm.org.tr


Erdem Özkan Quartet

Sanatçı: Erdem Özkan (v), Uraz Kıvaner (p), Baran Say (b), Burak Durman (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müzik ve dansla küçük yaşta tanışmasına rağmen St. George Avusturya Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü?nü tamamladıktan sonra kurumsal hayata yönelen Erdem Özkan, müzikle profesyonel olarak 30 yaşından sonra ilgilenmeye başlamıştır. Ankara menşeili müzisyen Nejdi Şimşek tarafından düzenlenen parçalarla Frank Sinatra?ya odaklanan Dance-A-Natra projesi kapsamında ilk vokal tecrübesini yaşadıktan sonra, Sibel Köse Caz Vokal Atölyesi`ne katılarak Sibel Köse, Evrim Özşuca ve Eylül Biçer ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2016`da Pulawy, Polonya`da Janusz Szprot koordinasyonunda düzenlenen caz kampına katılmıştır. Bu eğitimleri takiben ilk sahne deneyimlerini Umut Ünleyen, Umut Oymak ve Burak Cihangirli ile gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Şef Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası`yla Cazda Genç Soluklar konserleri kapsamında sahne almıştır. Caz standartları ağırlıklı olmak üzere, Gregory Porter, Kurt Elling gibi çağdaş müzisyenlerin eserlerini de seslendiren Erdem Özkan, müziği hikayeleri aktarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirmekte ve sahne programlarında dinleyenlere bu hikayeler eğlenceli bir üslupla aktarmaktadır.


Ceren Gündoğdu

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Piyano başında yazdığı şarkılarıyla melankolik, romantik ve samimi bir müziğin izini süren, alternatif pop`un yükselen ismi Ceren Gündoğdu 6 Aralık’ta touche`de! Müzik hayatına 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde başlayan Ceren Gündoğdu, dinleyenleri vedalar ve yarım kalanlar arasında bir yolculuğa çıkaran sözü ve müziği kendine ait şarkıları 2018 sonbaharında yayınlamaya başladı. Fransız valslerine gönderme yapan ilk teklisi “Kardan Adam”ın ardından, bir diğer melankolik teklisi “Tepetaklak”ı yayınlayan ve halen, bir Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Damdaki Kemancı Müzikali”nde “Hodel” karakterini canlandırmaya devam eden Ceren Gündoğdu, farklı müzik türlerine olan ilgisinin yansımalarının derinden hissedildiği, nostaljik ve romantik şarkılardan oluşan repertuvarıyla dinleyiciyle buluşuyor.
Kapı Açılış: 19:00
Etkinlik Başlangıç: 21:30


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Kültür Bakanlığına proje önerisi?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 26 11 2018
Değişiklik Tarihi: 30 11 2018 11:04
Bu içerik toplam 1266 defa okunmuştur.
Yılın son ayına girerken...

Yılın en iyi albümlerini öğrenmeye az kaldı!

Best of 2018 geliyor...

Yıllık “Best Of” dosyalarımız 2013 yılından bu yana her sene büyüdü, gelişti, caz ve komşu müzikler kapsamında [bence ülke çapında] hazırlanan en iyi, en nitelikli Best of serisine dönüştü. Bu yıl altıncı kez hazırlıyoruz. Geçen yılın dosyası 25 binin üzerinde okundu, toplam okunmada 110 bini aştı. Caz gibi sınırlı dinleyici grubuna seslenen bir müzik için önemli rakamlar ama rakamların önemi haricinde en kayda değer olanı dosyada yeralan ve hepsi ülkenin en iyi ve saygın yazar, radyo programcısı dostlarımızın seçimleriyle yarattıkları kapsama alanı. Bence, en önemlisi bu. Altı yıldır gerçekten çok kaliteli listeler çıkıyor. Caz ve türevleri tüm müzik türlerini içeren, yıla damga vuran albümler bunlar. O kadar yakın takip ettiğimi düşünmeme rağmen bir çoğunu ben de listelerden öğreniyorum ve eminim benim gibi birçok müziksever listelerden bu amaçla faydalanıyor. Bu yıl yine aynı ekip arkadaşlarıyla yeni seçimlere hazırlanıyoruz. Bu yıl bir de sevgili Cenk Akyol seçimleriyle dahil olacak. Onun bakış açısı farklı ve önerdiği müzikleri çok sayıda seven olacağına eminim.


Boşlukları doldurun

Michel Enard`ın gömleğini ceketini çıkarıp dönem giysileri giydirsek portresi Rubens portrelerine benzemez mi?

Bizim edebiyatımızda var mı bilmiyorum ama batılı yazarların bir kısmı tarihe mâlolmuş sanatçıların hayatlarında oluşan boşlukları ya da kariyerlerinin bilinmeyen alanlarını, dönemleri nimerak ederek üzerine fantezi kurgular geliştirir, demek istediğim şu, bir örnek veriyim, Fransız yazar Michel Enard, şu sorunun peşine düşmüş mesela “Eğer Michelangelo 2. Bayezid için tasarladığı o köprüyü Haliç’e yapsaydı ne olurdu?” Valla güzel soru! Diyeceğim bu tip fanteziler ama akla gelince cevabı merak edilen türde sorular tabii, tam bu noktada çağrışımların insanı hangi fantazmalara sürükleyeceği kestirilemeyebilir. Sanatın tüm alanlarına dair böyle meraklar geliştirmek iyidir. Bence, özünde gusto olan meraklar bunlar. Basçı Ray Drummond’u bilir misiniz? O da mesela bestelerinde şu soruyu sormuştur, “cazda Afrika etkisi Küba ya da oralara uğramadan doğrudan New Orleans veya New York’a gelseydi caz nasıl olurdu?" Buyrun! Bu da güzel bir soru. Drummond bestelerinde cevabını vermeye çalışıyor.


Kara Cuma deliliği müzik sektörünü de etkiledi

Kara Cuma deliliği dünya çapında 20 milyar doları aşmış

Bazı şeyler bünyeme ters geliyor, bir türlü uyum sağlayamıyorum, özellikle her yıl fanatik birer ayine dönüşen etkinlikler, yok sevgililer günü, yok yılbaşı hediyesi, yok anneler günü, yok bilmem ne... Kara Cuma da yeni ayin biçimi oldu anlaşılan. Hani binlerce insan mitinge gider gibi sokaklara akar da sen pencereden bakarsın, bir türlü aralarına katılamazsın ya, aynen öyle. En aklı başında sandığın insanların bile bu telaşa bile isteye koşturduğunu görünce bir süre sonra tersliğin onlarda değil kendinde olduğunu düşünmeye başlıyorsun. Hani, ‘vardır bir bildikleri’ hali. Benim açımdan değilse de Kara Cuma’da öyle oldu, en baba firmalar bile acaip indirimler yapmış, Amazon gibi büyükler zaten katarın lokomotifi, onları saymıyorum, mesela saygın Avrupa firması Challenge Records ki hem klasik hem caz çok iyi albümler yayınlar, onlar da kervana katılmış, 20 yurodan başlayan albümler %30 indirimli. Büyük büyük puntolar. ALMADIM. Almam. Alamam. Bir-iki albüme içim gitti ama almadım. Hoş, indirimli hali bile iki albüm alıyorsun 200 TL. tutuyor. Bu arada, Kara Cuma deliliğine konser salonları bilet fiyatlarıyla, gazetelerin internet siteleri de abonelikleriyle katılmış.


Bir milyon düş

New Orleans eski günlerini arıyor

Galiba, cazseverler olarak New Orleans şehri hakkında bir hataya düşüyoruz, bu şehri sadece cazla ilgili düşünüyor, hafızamıza öyle hapsediyoruz, oysa, cazın tarihi bilemediniz yüz yirmi yıl, oysa, New Orleans üç yüz yılı aşkın süredir Amerika-Avrupa arasında her zaman en popüler şehirlerden biri olagelmiştir. Cazdan çok daha önce de toprakları kadar bereketli ve karmaşık bir kültüre sahipti. Bir başka açıdan bakarsak, cazın orada yeşermesi tarihin kesişme bölgesiydi, zira, uygun kültür birkaç yüzyıldır orada yeşeriyordu zaten. Bunu bana yeniden hatırlatan bir kitap oldu. Jason Berry’nin “City of a Million Dreams” kitabı 2015 yılında müzisyen Allen Toussaint’in ölümü nedeniyle New Orleans’da düzenlenen cenazenin aynı günlerde şehirdeki birkaç konfederasyon anıtının kaldırılmasıyla ilgili tartışmalara denk gelmesi nedeniyle müzikten politikaya, şehrin ileri gelenlerinden kültürel kimliklere değin kesimleri tartışma ortamına çekmesi üzerine, üstüne bir de şehrin Katrina kasırgasından bu yana felaketlerden kendine gelemeyişi eklenirse canlı bir ortamın geçmişin penceresinden anlatılması ilginç olmuş diyebilirim.


Oyun havalarından ödüllü sahne müziklerine

Albümün kapağı

Film, animasyon, dizi, reklam müzikleri kadar Rebel Moves’un üyesi olarak tanıdığımız, müziklerinde elektronikten rock ve dünya müziğine, orkestral müziklerle geleneksel oyun havalarına uzanan bir yelpaze barındıran, son dönem hayatını Edinburgh’da geçiren müzisyen Oğuz Kaplangı’nın ödüllü yeni çalışması “Rhinoceros” eylül başı yayınlanmış. Ödül alması güzel bir haber. Ödüllü müziklerin çevresindeki öykü de önemli. Bir başka ödüllü oyun yazarı Zinnie Harris’in Türkiye’de çok tanınan Ionescu’nun “Gergedan” isimli oyunu için hazırlanmış olması bir yana müziği dinlediğinizde daha ilk parça “Meydan”da kucağınıza çalınan ‘buralı’ seslerin giderek elektronik sarmalında harmanlanması ilginç. Bir yandan, en derinde ilerleyen ezanvari dip ses, darbukanın bize has maharetli parmak tıngırdaması, kanunun kıvrak akışı haliyle bana nasıl bir “Gergedan” oyunu acaba diye düşündürtüyor ama her parça böyle değil. “Thirsty”deki ‘aman aman’lar ve ney, “Rebirth”deki acı keman “Last Man”da yeniden ortaya çıkarak albüm tamamlanıyor. Tavsiye ederim.


Bir türlü sevemediklerim

Lüzumsuz bir Michael Buble portresi

Yıllarca çıkan albümleri takip edince insanın sevdiklerim/sevmediklerim ayrımı gayet net oluşuyor. Meseleye müziksever olarak baksam dinlemem dersin ama iş haber yapmaya gelince öyle görmezden gelemiyorsun ama hiç değilse burada sevemediklerimi not edeyim. Mesela Michael Buble, Lisa Ekhdal... Buble James bond kılıklı yakışıklı İtalyan çocuk pozlarından çıkıp bir an önce gerçek bir şeyler yapsa iyi olur. Lisa Ekhdal da viyaklamaktan kurtulamadığı gibi bu sesi bir çeşit marka yaptı. Tony Bennett’e hele hiç ısınamadım. Hele şarkıların arasına sıkıştırdığı o sahte gülüşleri yok mu... Al Di Meola ne yapsa sevemiyorum. Melody Gardot mesela, son İstanbul konserinde kadından iyice soğumuşum. Kibirli bir sese dönmüş vaziyette. Jamie Cullum da listenin başında. Diana Krall gözümden düşeli çok oldu. Soğumaya başladıklarım arasında hiç ummazdım Gregory Porter da var. Esperanza Spalding’i hâlâ severim ama hem kendisinin hem sektörün ona biçtiği ‘yeni ve öncü’ rolü bence beceremedi. Daha yazarım da yerim bitti.


Baştan savma yılbaşı hediyeleri

Yılın en önemyi toplu hediye ayini

Yıllar önce D&R’ın müzik raflarında caz albümlerine bakınırken [o zaman D&R’da müzik rafları vardı] hemen çaprazımda genç bir çift duruyordu. Hediye almak istiyorlar ama ne alacaklarına dair bir fikirleri yoktu. Neticede, bir Frank Sinatra albümü alıp gittiler. Acaba niye diye merak ettim, niye Frank Sinatra? Daha önce dinledikleri belliydi, anlaşılan, beğeni garantili bir müzik albümünü hediye olarak almak istemişlerdi. Şimdi, malum, yılbaşı hediyeleri zamanı, gelin doğruyu konuşalım, hediye edilecek kişiler arasında en kalabalık grubu baştan savılması gereken birileri oluşturur, okuldan, işten, çevreden, ordan burdan, işte, onlar için bir mini liste yaptım. Başta Frank Sinatra var, mümkünse şık kutulu olsun. İlla ki Beatles. O da kutulu-kitaplı olsun. Mutlaka bir Disney karikatür desenli caz albümü. En iyi seçeneklerden biridir. Diyeceksiniz ki CD dinleyen mi kaldı. Doğru. Bana bir türlü inandırıcı gelmese de plaklar geri gelmiş görünüyor. Son dönem yayınlarda retro görünümlü şeker renkli pikap tanıtımlarının artmasından anlamak mümkün. Bir başka yeni moda yine eski lambalı radyo görünümlü dijital radyolar. Cep telefonları mağazalarında geniş rafları doldurmaya başlamışlar.


Bizim Kültür Bakanlığı niye böyle projeler yapmıyor?

Yılmaz Güney

Haberi aynen aktarıyor ve soruyorum; bizim Kültür Bakanlığı’mız niye böyle projeler üretmiyor? Haber şöyle; Letonya Kültür Bakanlığı’nca desteklenen “Jazz and Rothko” konseri 23 kasım akşamı Londra Caz Festivali kapsamında Kings Palace’da gerçekleşti. 20. yüzyılın en önemli ressamlarından Letonya doğumlu Mark Rothko’yu anmak amacıyla 10 farklı bestecinin eserleri konserde seslendirildi. Piyanoda Victor Ritov, tenor saksofonda Gints Paberzs gibi isimlerle konserde oda müziği tarzı besteler ağırlıklıydı. Rothko tabloları büyük ekrana yansırken müzisyenler bestelerini seslendirdi. Dediğim böyle şeyler. Kültür Bakanlığı büyük festivallere böyle projeler hazırlayıp götürebilir, festival yönetimleri seve seve kabul eder, işte yapmışlar. Yazarlarımızı, ressamlarımızı, yönetmenlerimizi böyle anmak ve üstelik bu işi festivallerde yapmak, bunu bir düşünsenize. Mesela Yılmaz Güney, bu ülkenin en önemli sinemacılarındandı, Paris’te sürgünde öldü, onu Kültür Bakanlığı himayesinde Paris Caz Festivali’nde perdede filmlerinden görüntüler akarken Türk caz müzisyenleriyle andığınızı düşünsenize. Fazla mı hayalperest buldunuz?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 26 Kasım 2018, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Leonard Cohen`in sırrı
Özel Haber: Spotify`a göre Türkiye`de `jazz` adı altında dinlenen müziğin genel görünümü nedir?
Müzikal soykırım?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp