Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Bilkent Müzik Günleri: Umut Kosman & Con Fuoco / Ometis

Mekan: Bilkent Konser Salonu, Ankara BSO Gişesi: 0 312 290 1775
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://bso.bilkent.edu.tr/tr/bilk
Etkinlik Bilgisi : Bilkent Üniversitesi Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi tarafından düzenlenen Bilkent Müzik Günleri sekiz konserden oluşuyor. Sanat Direktörlüğünü Kağan Korad’ın yaptığı etkinlik, zengin repertuvarıyla klasik Batı müziğinin en önemli dallarından biri olan oda müziğine dikkat çekmeyi ve bu alanda faaliyet gösteren grupları destekleyerek müzikseverlerle buluşturmayı amaçlıyor. Bilet almak için tıklayın.
Barok Şan Gecesi - 19 Şubat 2020 Çarşamba, 20.00
Umut Kosman & Con Fuoco
Umut Kosman, bariton
Ayşe Özge Erdem, keman
Çise Korkmaz, keman
Yeliz Özkaya, viyola
Zeynep Aslı Gültekin, viyolonsel
Malahat İsmayilova, piyano
G. F. Handel | Le Rejouissance
G. F. Handel | Arrival of the Queen
G. F. Handel | Hornpipe
G. F. Handel | Xerse, Ombra mai fu
A. Stradella | Pieta Signore
A. Vivaldi | Il Guistino, Vedro con mio diletto
J. P. Lully | Marche pour la ceremonie des turcs
P. Nardini | Kuartet No.2, Do majör
A. Vivaldi | Passacaglia “Piango gemo sospiro”
A. Vivaldi | Bajazet, D’ove la figlia
A. Vivaldi | Tito Manlio, Se il cor guerriero
Düzenlemeler: Umut Kosman

Ometis
İrem Kırgız, soprano
Elif Canbazoğlu, alto
Esra Gökoğlu, keman
Tangör Ertaş, keman
Murat Cangal, viyola
Onur Şenler, viyolonsel
Seçil İrem Keskin, kontrbas
G.B. Pergolesi | Stabat Mater

 


Strazbourg Filarmoni Orkestrası

Sanatçı: Claus Peter Flor şef Alexandre Kantorow piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Program:
C. M. v. Weber (1786-1826) “Der Freischütz” Operası Uvertürü C. Saint - Saens (1835-1921) Piyano Konçertosu No. 5
A. Dvorak (1841-1904) Senfoni No. 7
Dünyanın en prestijli yarışmalarından ``Uluslararası Çaykovski Yarışması`` birincisi Fransız piyanist Alexandre Kantorow`a, Claus Peter Flor yönetimindeki Strazburg Filarmoni Orkestrası eşlik ediyor.
Bilet Fiyatları: 110-80-50-30 TL.


Kerem Görsev Quartet Perfect Balance

Sanatçı: Engin Recepoğulları (sax), Kerem Görsev (p), Kağan Yıldız (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 19 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 100 TL. Ülkemizin önde gelen caz piyanistlerinden Kerem Görsev, kontrbasta Kağan Yıldız, davulda Ferit Odman?dan oluşan trio projesi ile sahne alıyor. 1995 senesinden günümüze kadar 18 albüm kaydı yapan sanatçı, trio için düzenlediği bestelerinden, filarmoni orkestrası aranjamnlarına kadar akustik caz müziğinin farklı formatlarını dinleyenleri işle paylaştı. New York, St Petersburg, Londra, Los Angeles ve İstanbul?da yaptığı kayıtlar, ülkemizde caz müziğinin geniş bir dinleyici topluluğuna ulaşmasını mümkün kıldı. Yurt dışında Pescera, Vilnius, Umbria, Bishek Jazz ve Marciac Jazz Festivali gibi prestijli sahnelerde performans veren Kerem Görsev, ülkemizde de yoğun bir konser programı dahilinde çalışmalarını sürdürmekte. Ünlü müzik televizyonu Mezzo TV kayıtları için bir performans veren Kerem Görsev Trio, uluslararası eleştirmenler tarafından da büyük beğeni kazandı ve Avrupa?da da önemli sahnelerde performans gösterdi. Son albümü After The Hurricane, Mart 2018 sonunda yayınlanan sanatçı ağırlıklı olarak kendi bestelerinden oluşan bir repertuarla sahne alarak artık her konserde bir standart haline gelen dinamik performansı ve yüksek enerjisi ile müzik severlere caz dolu bir deneyim yaşatmaya devam ediyor.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Haftalık meraklar...

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 10 12 2018
Değişiklik Tarihi: 11 12 2018 01:59
Bu içerik toplam 1545 defa okunmuştur.
Bir dergiden ne kadar malzeme çıkar?

Aslında resim hatalı, konser yok ki salon boş olsun!

Caz konserleri nereye gitti?

Bilmem farkında mısınız ama caz dünyası olarak son on yılın en zayıf, en az sayıda caz konseri izlediğimiz sonbaharını yaşıyoruz. Gelin hesap yapalım. Yeni sezon eylülde başladı. Akbank Caz Festivali dışında (ki bu sene festivalin en zayıf yıllardan biriydi), bir-iki konser Zorlu PSM’de, yine bir-iki konser CRR’de (ki aslında o kadar bile yok), başka? Babylon’da koskoca sonbahar boyu hadi bir-iki konser oldu diyelim, o kadar var mıydı? Peki, Salon İKSV’de var mıydı? Belediyelerin salonları sinek avlıyor. İş Sanat’da geçen hafta bir konser vardı, başka? Başka yok. Kulüplere gelelim, Avrupa yakasında allahtan Nardis var, Kaset Mitanni galiba henüz açılmadı, böyle başka güzel yerler olurdu, onlardan da henüz ses yok. Kadıköy tarafında da The Badau, Yeldeğirmeni Sanat ve Living Room’u sayalım dikkatten kaçan bir-iki yer daha vardır diyelim. Toplayın... Festival hariç toplam -mekân sayısı demiyorum- sonbaharda izlediğimiz toplam konser sayısı on-onbeşi geçmez. Koskoca İstanbul’dan sözediyoruz. 17 milyonluk şehir. Ben size söyliyim; 2011, 12, 13’lü yıllarda özellikle 2011 ve 12’de takvime girdiğimiz günlük etkinlik/konser sayısı emin olun bazen yirmiyi aşardı. Nereye gitti o konserler?


Müziğin tamamı önemlidir

Editörün 20 yıl önce sorduğu soru hâlâ geçerli

Her sayısını takip ettiğim müzik dergisi Rolling Stones yılın son sayısında kapağa daha önce ismini bile duymadığım genç bir sanatçıyı taşımış. Değineceğim şey o çocuğun kim olduğu değil, derginin editörü Jason Fine’ın editoryal yazısı. Yazısına ‘müziğin tamamı önemlidir’ diye başlık atmış. Yıllar önce editör olarak derginin başına geçtiğinde bir rock dergisi olan Rolling Stones`un yeni editörü Fine kendi şunu sormuş; “biz bir rock dergisiyiz ama rock artık yok gibi, grunge, alt rock, sentetik pop, elektronik dans, rap, hip hop vs. dinlenen müzikler bunlar, peki, biz şimdi ne yayını yapacağız?" Sonra şu formülü bulmuşlar, kapağa rock efsanelerini taşıyacağız ama içerde gündemdeki tüm müziklere yer vereceğiz. Aslında yıllardır hem öyle yapıyorlar (ikide bir Bob Dylan girmek gibi) hem son sayısındaki gibi yeni dönem genç birini giriyorlar. Ama sorun şu, tüm genetik kodları ellilerden itibaren ana akım rock müziğe kodlanmış bir dergi hâlâ kendisini bugüne taşıyan mirası dönüşerek nasıl aktaracak? Hepsi yetmişli yaşlarını aşan rock starlarını kapağa daha ne kadar taşıyacak?


Facebook ne kadar güvenilir?

Sosyal medya devi manipülasyonlardan kurtulamıyor

Bu soru yanlış. Hiçbir sosyal medya aracı güvenilir değildir. Nokta. Doğrusu bu. Ama bu tespitten kasıt ne? Rolling Stones dergisinin son sayısında Matt Taibbi isimli bir yazar “Facebook’u kim düzeltecek?” başlıklı bir yazı yazmış. Biliyorsunuz, Facebook son dönem fena çuvalladı. Zuckerberg özür üzerine özürler diledi, kongrelerin önüne çıktı ama sorunlar hâlâ düzelmiş değil, sanırım, öyle kolayına düzeleceği de yok. Taibbi diyor ki, ‘Facebook, Rus ve neo Nazi trolleri durduramadığı için masum kullanıcıları yasaklayarak korumaya çalışıyor’. Bir yerde, özrü kabahatinden büyük denir buna. Yazar, yazısının bir başka yerinde spotluk bir tespitte bulunarak diyor ki; “Facebook hikâyesi medeni hakların askıya alındığı, iktidar yoğunlaşmasına maruz kalındığı, acil durumların kötüye kullanıldığı bir siyasi anlatıya dönüşebilir.” Yazarın bir başka tespitiyse Facebook’un kuruluş felsefesine odaklanan bir nokta atışı olabilir mi? Şöyle diyor; “İroni şu ki, Facebook’un iş modeli partizanlık ve dışlayıcı ayrımcılık üzerine tıklama avcılığı yapmaktan ibaret”.


Herkes ölür. Herkes geri gelir.

Amy Winehouse`un sesini yeniden duyabilir miyiz?

Ne tuhaf bir dünya. Yine Rolling Stones dergisinden devam. Renkli malzemeler var. İçerde ufak bir haber; Amy Winehouse nasıl geri gelir? Amy Winehouse’a zaafı olan biri olarak ismini görünce kulaklarım, gözlerim dikiliyor. Meğer anlattığı görsel efektlerle hayatta olmayanların hayattaymış gibi filmlerin, videoların içine yerleştirilebilmesiymiş. Bu yeni bir olay değil. Doksanlardan beri yapılıyor, ama durun, bu kadar basit değil. CGI isimli firma işi öyle ilerletmiş ki, bir insanın geçmişte kaydedilmiş hareketli görüntülerini alıyor, satır satır okuyarak adeta yeniden yaratıyor. Hani sesle yapılan var ya, onun gibi. Bu şekilde 1977 tarihli ilk Star Wars filminde oynayan Peter Cushing isimli oyuncu 1994 yılında ölmesine rağmen yeniden rol almış mesela. Başka pekçok örnek var. Tabii bu çok pahalı bir teknoloji. Öyle siz-biz olcak iş değil ama benim aklım hemen John Coltrane, Miles Davis için çalıştı, Coltrane’in yeteri kadar filmi var mı bilmiyorum ama Miles’ın vardır, acaba yapılsa nasıl bir şey olur?


Doğru söyle, bu beste senin mi?

Yeni bestecilerimizle tanışın

Yapay zekânın hayatımıza ne yoğunlukta girmeye başladığı en çok konuşulan konulardan. Genellikle olumlu yanlarıyla bahsi geçen yapay zekâ artık olumsuz olarak [da] konuşulmaya başlandı. Galiba, yakın gelecekte ürkütücü gelişmeler görebiliriz. Müzik, yapay zekânın en yoğun kullanıldığı alanlardan biri aslında, hem de yeni değil. Dijital yayıncılık istasyonları yıllardır zevkinize göre playlistleri nasıl yaratıyor sanıyorsunuz, elbette beğenilerimizi analiz eden yazılımlar sayesinde. İşte, şimdi o yazılımlar artık beste de yapıyor. Bir aldatmacayla karşı karşıya mıyız diye düşünüyoruz, müzik endüstrisindeki bazı uyanıkların bilgisayar bestelerini kendi besteleri diye bize satmadıkları ne malum? Peki, bu sistem nasıl çalışıyor? Şöyle, bu programlara belli bir türde ya da belli bir kişinin, [mesela Beethoven olsun] bütün bestelerini yüklüyorsun, program bestelerdeki akor ilerleyişlerini analiz ediyor, optimize edilmiş melodilerden yeni sonuçlar çıkarıyor ya da öneriyor da diyebiliriz. Ürkütücü değil mi? İntihaller yıllarca müzik sektörünün en gözde konularından biriydi, devir değişti e tabi Çelik de değişti!


Basının belli isimlere, konserlere merakının nedeni ne?

Evgeny Grinko İstanbul konserinde

Siz de farkında mısınız bilmiyorum ama basında bazen şöyle şeyler oluyor. Özellikle yurtdışından gelen kimi sanatçı ya da kimi konserlere basının genelinde olağan dışı bir ilgi oluyor. Gelen bu isimlerin birçoğu hakikaten ünlü isimler, kastettiğim onlar değil, onlar kadar ünlü olmayıp (güzide basınımızın genel ilgisizlik hali nedeniyle) normalde bir sütun kadar ilgi görmeyen kimi isimler gelmesinden gitmesine haber üstüne haber oluyor. Şimdi bir örnek vereceğim ki dediğim havada kalmasın. Geçen hafta Evgeny Grinko isimli bir genç piyanist geldi. Klasik müzik piyanisti. Muhtemelen iyi bir piyanist. Ben sadece ismen tanıyorum. Ama, gelmesi, konser vermesi ve gitmesi üstüste haber oldu. Allah allah dedim, çok acaip biri de ben mi bilmiyorum. Sonra, şunu farkettim. Basınımız genellikle Anadolu Ajansı’nın hazırlayıp paylaştığı haberleri noktasına dokunmadan yayınladığı için bu haberlerin kaynağı da Anadolu Ajansı oluyor. Ajanstan gelen haberlerin üstünlüğü oluyor, yayınlanma şansı yüksek oluyor. Yani, PR’cı dostlara söyliyim, konser haberlerinizi Anadolu Ajansı’ndan geçirmeye bakın, bu şekil çok sayıda haber olma şansınız çok daha artar. Bilginize.


Caza dair fazlasıyla fantazi bir soru ne olabilir?

Composer yeterliydi niye caz eklemişler ki?

Bazen, fantazi de olsa böyle sorular ilginç olabilir. Soru şu; Devletin sanat alanında verdiği en üst düzey ödüller olan Cumhurbaşkanlığı Kültür Sanat Ödülleri’nde birgün bir caz müzisyeni ödül alabilir mi? Bunun cevabını vermesi zor ama şu bir cevap olabilir, sittin sene alamaz. Kültür sanat alanında bu ödülleri sinema, tiyatro, plastik sanatlar, edebiyat, müzik aldı mı? Aldı. Bu yıl açıklanan ödüller arasında kimler var? Tarih ve sosyal bilimlerden Mehmet İpşirli, sinemadan Türker İnanoğlu, fotoğraftan İzzet Keribar, müzikten Erol Sayan ve vefa ödülü olarak Mehmet Akif Ersoy. Bu ödüllere pek itiraz çıkmaz ama birgün, bir caz müzisyeni bu ödülü alabilir mi? Gelin saçmalığa varabilecek bu fantazi soruyu bir kenara bırakıp daha gerçekçi bir şey söyliyim, Kültür Bakanlığı caz müziği için her yıl tek bir şey yapsın bize yeter. Daha uzağa bakmaya gerek yok. Mesela bir beste yarışması düzenlesin ve sonunda görkemli bir gala konseri olsun. Sırf bu olay bile bütün bir yılı nasıl olumlu etkiler ve hareketlendirir değil mi... Bu arada bu fantazi konu arasında daha fantazi bir durum buldum, yandaki resme bakın lütfen. Türk Sanat Müziği`nin ünlü bestecisini arama motoruna sorduğunuzda genre kısmının karşısında "Jazz" yazıyor.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 10 Aralık 2018, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Nazlı Toprak Röportajı: Caz gitar efsanesi Philip Catherine ile CRR konseri öncesi konuştuk.
Konserin Ardından | Leyla Diana Yazdı: Quartet aslında 5 kişiydi!
Yalı Konserleri`nin Şubat konuğu "Bosphorus Trio"
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp