Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Müzikal soykırım?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 07 01 2019
Değişiklik Tarihi: 07 01 2019 17:21
Bu içerik toplam 1325 defa okunmuştur.
Yılın ilk PUL`ları yayında...

Ödül kazanması tesadüf değil

Küllerinden doğan orkestra

Nerdeyse caz tarihi kadar eskidir Count Basie orkestrası. Cazın altın yılları kabul edilen dönemlerin canlı tanığı. Kurucusu ki caz tarihinin de kurucu babalarından Count Basie 1984 yılında 79 yaşında öldüğünde muhtemelen kimse orkestranın bir daha eskisi gibi olmayacağını sanıyordu. Bir yerde doğruydu bu, elbette Basie ile olduğu gibi olmaz ama orkestra son direktörü trompetçi Scotty Barnhart ile yeni bir atılıma geçti, hatta, geçen sene yayınlanan All About That Basie ile Grammy ödülünü kucakladı. Kimse ödül hatıra binaen verildi sanmasın, gerçekten güzel bir albüm. Kesin tavsiye! Orkestranın konuklarıyla uyumu, konukların birbirini tamamlaması mükemmel sonuç vermiş. Yıl boyu dinlemekten zevk aldığım, orijinal big band formatını yeniden hayal ettiren bir albüm olmuş. Açılışa Take 6 grubunu koymaları doğru tercih. Stevie Wonder’ı bu orkestranın önünde ve sadece mızıkasıyla dinlemek ayrı bir zevk, nasıl bir mızıka ustasıymış ona da şahit oluyoruz. Albüm yılın galiplerinden. Barnhart yola çıkarken orijinal soundu koruyalım ama yeni bir şeyler de yapalım demiş, Leonard Cohen, Adele besteleri bu tercihin sonucu ve yeni evet, yeni şeyler var ama hepsi Basie tarzında.


Selim Sivad

Selim Sivad bu mu?

Bunlar hep Miles Davis’in egzantrik işleri. Dünyanın kalanını bilmem ama hangi Türk bu ismi Miles Davis’in albümünde görse kim bu Selim Sivad der. Selim Sivad Miles Davis’in adı soyadının tersten okunuşu. Ama enteresan olan okunduğunda ortaya Türkçe bir isim çıkması, bize kim bu Selim Sivad dedirten bu zaten. Ya Miles’ın adı mesela John Hurt olsaymış, muhtemelen Miles’ın da kullanması için bir neden olmayacak, caz tarihine geçmeyecekti. Miles’ın 1971 tarihli “Live-Evil” albümünde ilk kez kullandığı isim sonraki yıllarda caz müzisyenlerinin albümlerinde gönderme yaparak kullanmalarına vesile oldu. Bu albümlerin en ünlüsü 1998 yılında çıkan World Saxophone Quartet’in albümü. Dünya çapında bilinen bu örneğin daha eskisi altocu Donald Harrison ile trompetçi Terrence Blanchard’ın seksenlerde kaydettikleri çalışmalardan 1988 tarihli “Crystal Stair”in açılış parçası “Selim Sivad”dı. Buradan da şu konuya bir gönderme yapalım; doksanlı, seksenli yılların cazını ne kadar tanıyoruz? Diyelim soruyu cevapsız bırakıp noktalayalım.


World Cafe sefaleti

World Cafe deyince müzikal olarak akla şöyle görseller gelmesi kaçınılmaz

Seksenlerde world music kavramı ortaya çıktığında popüler müzik adına yeni ve orijinal bir dalgaydı, etkileyiciydi, keşfedilmemiş bir dünyanın kapıları ardına kadar açılmıştı adeta ve tabii ki müzik endüstrisinin bu alanı keşfetmesi gecikmedi. İyi olan herşeyi bayağılaştırmakta üstümüze olmadığı için bugün artık rahatlıkla, World Cafe sefaletinden bahsedebiliriz. Dijital platformların world sayfalarında dolaşırsanız karşınıza çıkacak olan çoğu Afrika merkezli yerel müziklerin iyi örnekleri değil elektronik müzik ve kötü hip hop’la bozulmuş, kirletilmiş, rezalet şeyler dinleyeceksiniz. Daha kötüsü, bu müziklerin bizzat o coğrafyaların müzisyenlerince yapılması (ya da onların Avrupa’daki kötü kopyaları mı demeli). O ritmler, o sesin dijital marifetli bozulma merakı nedir öyle allah aşkına? Ağlak erkek sesi, Drake, Kanye West hayranlığı nasıl da iğrenç! Ve emin olun bozulmanın erken işaretleri doksanlarda Sting’in Cheb Mami’li “Desert Rose” dönemi müzikleriyle başladı.


Göçmen caz band!

Müzik bir işe yaramalı...

Suriyeli göçmenlerle ilgili yılbaşı gecesi Taksim meydanında olan bitene dair çok şey söylendi, yazıldı, çizildi. Kızgınlığın sebepleri olabilir ama ortalığa hakim olan nefret dilini anladığımı söyleyemem, katılmam da. Geçenlerde bir yazarın dediği gibi, bir-iki kuşak geriye gidersek hangimizin dedesi, büyükannesi göçmen değil ki? Baba tarafımın bir yanı Acem bir yanı Türk. Anneannem de Selanik göçmeniydi. Dedem orada ölmüş, bir yaşlı teyze üç kızkardeşle çoluk çocuk yollarda nasıl sefalet çektiklerini anlatırken her defasında gözlerine yaş dolar, kendini tutamazdı. Serez’de kaybettikleri topraklara ve bir çiftliğe karşılık burada alabildikleri harabe halinde bir ev ve biraz toprak olmuş. Böyle bir ailenin torunu olarak benzerini yaşayan insanlara karşı hissedilen bu nefreti nasıl anlayabilirim. Keşke tam bu dönemler aradaki teması artırmak için sorumluluk alan birileri Türkiye’de yaşayan Suriyeli, İranlı, Iraklı, Afgan ve Afrikalılardan birer müzik grubu çıkarsa, mini bir festival yapsa, basın buna sayfalarında yer verse, keşke!


Top 100 Türkiye?

Tek 1 adet sürpriz olsaydı bari!

iTunes Türkiye’nin en çok dinlenen top 100 listesini açıklamış. Cazseverler için merak edilecek hiçbir şey yok, onu söyliyim. Caz kelimesi sadece 1 yerde geçiyor, o da, Çağla’nın “Saz mı, Caz mı” isimli şarkısında ki konunun bizim bildiğimiz cazla ilgisi yok. Peki, listede kimler var? İlk başta Gülşen, Bilal Sonses, Bora Duran ve Burry Soprano (bu yurtdışından). Pop, rap ve yurtdışından benzer tarzlarda benzer birkaç kişi dışında çeşitlilik sıfır. İçlerinden kimi ayırabilirim diye şöyle baktım, Mor ve Ötesi, Ceylan Ertem ve Yüzyüzeyken Konuşuruz’u buldum. Başka da bulamadım. Şahsen, hiç değilse çeşitlilik olsaydı diye düşündüm. Bir de Queen var, Bohemian Rhapsody ki o da belgeselin gördüğü ilgiden olmalı. Neşet Ertaş’ın emsalsiz güzellikteki “Gönül Dağı”nı görünce merak ettim, bu güzelim şarkıya nasıl hakaret edilir açıkça gördüm, çıpıçıs çıpıçıs bir ritme kurban edilmiş güzelim şarkı. Çok yazık. Demek kalpten kalbe bir yol yokmuş ya da o yol çook eskide kalmış, patika olmuş, otoyola kurban gitmiş. Kiprikleri anlamayan nesle âşinâ değiliz.


Müzikal soykırım?

Porter`ın müzikal soykırım dediği

Geçenlerde bu köşede, artık sıkılmaya başladım dediğim Gregory Porter beni utandırdı. Çıktığı günden beri “Musical Genocide” şarkısını bilirim ama nedense tahrik edici ismine rağmen neyi kastettiğini düşünmemiştim, ta ki The Root’ta yayınlanan yazıyı okuyana kadar. Şarkınıza “Müzikal Soykırım” adını vereceksiniz ve merak edilmeyecek, olacak iş değil!!! Yazar Mark Anthony Neal kaç kuşağın caz ve soul müzikler üzerinden kimliğini bulduğunu, sayısız iyi sanatçı yetiştiğini söylerken genç siyah sanatçıların The Voice, American Idol, BET’s Sunday Best gibi şovlarda sakız gibi çiğnenip atılmasına dikkat çekiyor, daha önemlisi, Porter şarkıda ‘katılmıyorum’ derken kastettiği, kestirme yoldan kendi pazarını değil kendi topraklarını bulmak için müzik yapmak fikri idi. Ana akım medya içinde yeteceğini öne çıkaracak çıkış yolu bulamayıp ondan istenilen role kendini kaptıranlar aslında bu soykırım içinde mahvolup gidiyor. Yanlış mı?


2018`in 5 yıldızlı albümleri

5X5 yıldız

Altı yıldır geleneksel hale getirdiğimiz Cazkolik Best of 2018 bu yıl da oldukça çarpıcı listelerle dolu ve her yıl gördüğü ilgi artarak sürüyor ama öte yandan başka listeler de yapılıyor. Özellikle öne çıkanlar Down Beat gibi köklü dergilerin listeleri. Dergi, ocak sayısında yılın 5 yıldız alan albümlerini hatırlatmış. 5 yıldız sembolü önemli çünkü az sayıda albüme layık görüyorlar bu övgüyü. 5 yıldızı kolay ulaşılmasın diye bir de araya 4,5 yıldız bariyerini koymuşlar ki iyice ulaşılmaz olsun ama buna rağmen ulaşanlar, o buçuğu da bir kenara atanlar var, kimler? Ambrose Akinmusire’in “Origami Harvest”, Kenny Barron Quintet’in “Concentric Circles”, Stacey Kent’in “I Know I Dream: The Orchestral Session” (bu albüm açıkçası benim için sürpriz oldu), Wojtek Mazolewski’nin “Polka” (ilk kez duyuyorum) ve Steve Tibbets’in “Life Of” (habire denk gelip hiç dinleyemediğim albüm). Yalnız, anlamadığım şu, Mazolewski’nin albümü 2014 görünüyor. Kent’in ki de 2017.


Hayat hızla değişirken

Rodin`in bu ünlü heykelinin hangisi gerçek?

Arada bu köşede insan hayatını kolaylaştıran teknoloji merkezli ufak tefek yeniliklere değinirdim, son sıra pek aklıma gelmedi ama biraz arayı kapatıyım. Drone’ların hayatımıza etkisi artıyormuş. Bunu zaten biliyoruz, son haber, bir Fransız şirketi mesela ev inşaat tekniklerinde drone’ları sıvı püstürtmek için kullanmaya başlamış. Üç boyutlu bir yazıcı ise kesim olmadan hayvan hücrelerinden et üretebiliyormuş (bunun nasıl olduğunu inanın anlamış değilim). McDonalds akıllı magnetle hamburger sipariş etme dönemini başlatmış (trans yağlara daha hızlı kavuşabileceğiz). Tchibo bluetooth kulaklıklı bere üretmiş. 3D baskı teknolojisi sanat eserlerinin çoğaltılmasında kullanılmaya başlanmış (yeni nesil sahketarlık haberlerine hazır olun, halbuki bu işler eskiden maharet gerektirirdi). MIT mühendisleri yapay zekayla tamamen karanlıktayken ortamdaki nesneleri görebilmenin yolunu bulmuş, noisy photos diye aratırsanız nasıl olduğunu öğrenebilirsiniz. Şimdilik dikkatimi çekenler bunlar. Bakalım daha neler göreceğiz.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 04 Ocak 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Müzik öğrencisinin ufkunun genişlemesi için öncelikle müzik öğretmenlerine eğitim verildi.
Sevin Okyay yazdı: Reggae baharatlı caz
27. İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali konserleri kadar kültürel etkinlikleriyle de dikkat çekiyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp