Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Jazz Company Geceleri: Kubilay Kan ile Sinemada Caz

Mekan: Jazz Company, Elite World Hotel, Talimhane, Taksim
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Sinemada Caz” konseptli özel gecedepiyanist, şarkıcı ve besteci Kubilay Kan, 6 Aralık Cuma akşamı sahne alacak. Kubilay Kan’a davulda Emir Özoğlu Ulusoy ve kontrbasta Yiğit Şen eşlik edecek. Bugüne kadar beyazperdede kullanılan en sevilen cazmüziklerinin seçkin örnekleriyle oluşturulan özel repertuvar gecesi, birbirinden renkli sahne şovlarına ev sahipliği yaparak misafirlerine müzik ziyafeti yaşatacak.


İZDSO Konserleri

Sanatçı: Yalçın Adıgüzel Şef, Orhan Teynalov Tar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletinial.com
Etkinlik Bilgisi : İzmir Devlet Senfoni orkestrası aralık ayının ilk konserini bu akşam gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgi için www.aassm.org.tr


Erdem Özkan Quartet

Sanatçı: Erdem Özkan (v), Uraz Kıvaner (p), Baran Say (b), Burak Durman (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müzik ve dansla küçük yaşta tanışmasına rağmen St. George Avusturya Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü?nü tamamladıktan sonra kurumsal hayata yönelen Erdem Özkan, müzikle profesyonel olarak 30 yaşından sonra ilgilenmeye başlamıştır. Ankara menşeili müzisyen Nejdi Şimşek tarafından düzenlenen parçalarla Frank Sinatra?ya odaklanan Dance-A-Natra projesi kapsamında ilk vokal tecrübesini yaşadıktan sonra, Sibel Köse Caz Vokal Atölyesi`ne katılarak Sibel Köse, Evrim Özşuca ve Eylül Biçer ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2016`da Pulawy, Polonya`da Janusz Szprot koordinasyonunda düzenlenen caz kampına katılmıştır. Bu eğitimleri takiben ilk sahne deneyimlerini Umut Ünleyen, Umut Oymak ve Burak Cihangirli ile gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Şef Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası`yla Cazda Genç Soluklar konserleri kapsamında sahne almıştır. Caz standartları ağırlıklı olmak üzere, Gregory Porter, Kurt Elling gibi çağdaş müzisyenlerin eserlerini de seslendiren Erdem Özkan, müziği hikayeleri aktarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirmekte ve sahne programlarında dinleyenlere bu hikayeler eğlenceli bir üslupla aktarmaktadır.


Ceren Gündoğdu

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Piyano başında yazdığı şarkılarıyla melankolik, romantik ve samimi bir müziğin izini süren, alternatif pop`un yükselen ismi Ceren Gündoğdu 6 Aralık’ta touche`de! Müzik hayatına 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde başlayan Ceren Gündoğdu, dinleyenleri vedalar ve yarım kalanlar arasında bir yolculuğa çıkaran sözü ve müziği kendine ait şarkıları 2018 sonbaharında yayınlamaya başladı. Fransız valslerine gönderme yapan ilk teklisi “Kardan Adam”ın ardından, bir diğer melankolik teklisi “Tepetaklak”ı yayınlayan ve halen, bir Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Damdaki Kemancı Müzikali”nde “Hodel” karakterini canlandırmaya devam eden Ceren Gündoğdu, farklı müzik türlerine olan ilgisinin yansımalarının derinden hissedildiği, nostaljik ve romantik şarkılardan oluşan repertuvarıyla dinleyiciyle buluşuyor.
Kapı Açılış: 19:00
Etkinlik Başlangıç: 21:30


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Caz James Bondu tükürüğüyle boğabilir mi?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 14 01 2019
Değişiklik Tarihi: 14 01 2019 15:41
Bu içerik toplam 1098 defa okunmuştur.
Müzik artık kiralanan bir şeydir!

Ağır sorunlu kişiliklerin şarkılarındaki sözler

Sorunlu sanatçıların müziğiyle nasıl başedeceğiz?

Müzik sitesi Pitchfork editörü Jason Greene son yazısında yukardaki soruyu sormuş. Kastettiği, başta rap müzisyeni XXXTentacion olmak üzere -ki öldürüldü biliyorsunuz-, gitarist Matt Mondaline, Das Racist üyesi Kool D, R. Kelly gibi müzisyenlerin herkesçe bilinen taciz vakaları ve kişiliklerinin bu yanlarının şarkılarındaki sözlere yansıması. Böyle çok müzisyen var. Yazar, müziğin artık tümüyle internet üzerinde dönmeye başlamasıyla bu şarkıları engellemenin pek de mümkün olmadığını, eskiden olsa mağazadan albümü almazdın olur biterdi ama şimdi dinleme sistemleriyle her an karşına çıkabildiğini söylüyor ve müziği satın almayla kiralama arasındaki mülkiyet farkının bizi sorumluluktan uzak tutamayacağını belirtiyor. Yazar bu konuyu iki biçimde ele alıyor, ilki, bu ağır sorunlu kişiliklerin şarkılarındaki sözlerle özellikle küçük yaştaki zihinleri etkilemesi -ki sözler inanın yenir yutulur türden değil-, diğeri müziğin aldığı yeni şekille bireysel olarak üzerindeki hak ve denetleme mekanizmalarımızın tümüyle kontrolümüzün dışına çıkması.


Bergama Belediyesine helâl olsun!

Caz ve hayalgücü

Türkiye’de cazla ilgili bazı şeyler Promete’nin ateşi yeryüzüne indirmesi kadar zor ve inanılmaz geliyor ama oluyor mu? Oluyor! İşte, sevgili Timuçin Şahin’in 4 yıldır Bergama Belediyesiyle beraber yaptığı çalışma. Projenin adı “Bergama Kolektif Hayalgücü Müzik Merkezi”. Yıllardır ABD’de yaşayan bir caz sanatçısının oradan gelip Bergama Belediyesini ikna ederek, üstelik yanında dünyaca ünlü sanatçıları da getirerek, hayatında beki ilk kez cazla ilgili şeyler duyan çoğu çocuk bir grup genci bir hayal çevresinde buluşturmak, onların, ailelerinin, Bergamalıların hayatlarına dokunmak bin konserden, bin albümden daha değerli bir amaç. Dördüncü buluşma 12 ocakta başladı. 4 gün sürecek. Bu buluşmada başta Timuçin Şahin olmak üzere kontrbasçı Matt Pavolka, klasik gitarist Deniz Gülfırat, Anıl Gelenler, kemancı Zehra sak, perküsyonist Eric Monfort, davulcu Lukazs Zyta, elektrik basçı Halil çağlar Serin, elektro akistik müzik bestecisi Mehmet Can Özer, müzik tarihçisi ve radyo programcısı Hülya tunçağ, ses teknisyeni Alp turaç ve piyanist Payam Gül Susanni gibi isimler çocuklarla hayalgücü çalışması yapacaklar. Bu harika oluşumu başlatan sevgili Şahin ve arkadaşlarına buradan selam yolluyorum.


Müzede selfi günü kutlaması?

Müzede selfi gününün tanıtım fotoğrafı bu!

İnsanın delirdiniz mi, ne yapıyorsunuz diyesi geliyor. Başlıktaki mail önüme düştüğü an şaşırtıcı haberlere alışkın zihnim bir üst seviyeye geçti, evet, yanlış okumuyorsunuz, 16 ocak günü ülkemizde ilk kez Kültür Bakanlığınca 300’den fazla müze ve örenyerinde “Müzede Selfi Günü” kutlanacak. Selfi çekiminde rekorlar alt üst olacak. Buna bir ben mi şaşıyorum bilmiyorum ama ne düşüneceğimi bilemedim. Üstelik, selfi gününün hikayesi şöyle, Jay-Z ve Beyonce çiftinin Paris Louvre Müzesi’nde selfi çekmesiyle başlayıp azgınlaşan (onlar popüler demiş) eylem dünyada #MuseumSelfieDay etiketleriyle çılgınlığa dönüşmüş, bizim bakanlığımız da anlaşılan modaya uyuyor. Allah akıl fikir versin diyebilirim ama hiç faydası yok. En karşı çıkan insanları bile müzede selfi çekerken görsem şaşmam, bu öyle bir salgın artık. Bir katkım olsun bari selfi çekimi 13 ocak günü sabah dokuzla akşam beş arası ona göre.


Anthony Braxton`dan caz opera

Braxton`dan caz opera

Cazın büyüklerinden Anthony Braxton ilerleyen yaşına rağmen çalışmayı sürdürüyor. Gelen son haber büyük ustanın “Trillium L” adını verdiği bir opera üzerinde çalıştığı. Haberi okuduğum NYTimes ‘Braxton geçmişi, bugünü ve geleceği besteliyor’ başlığı atmış. İlginçtir, sağlık sorunu olduğundan değil ama sahneleyecek birini bulup bulamayacağı için bestesini sahnede göreceğinden emin değil fakat bitirmeye kararlıymış. Bu opera oldukça ilginç bir tecrübe olacak, umarım sahnelenme imkanı olur, umarız biz de izleriz. Operanın her bölümü değişik aksiyonlar içeriyormuş. Bir bölümü mesela borsa ve hisse senedi kavramlarıyla ilgiliyken bir bölümü gangster fenomenleri, biri fütüristik distopya, bir başkası acımasız yönetim kurulu entrikaları vs. Hiciv, mizah birarada ama hepsi Braxtonvari elbette. Aslında usta daha önce böyle bir çalışma yapmış, ben bilmiyordum, adı yine Trillium ama J olanı, şimdi yapacağı L. Bir sonraki ise X. Braxton’ın operadaki karakter Ashton Downs ile ilgili esprisi de ilginç. James Bond’u tükürüğüyle boğar diyor. İşte, ben de o zaman para kazanabilirim diye ekliyor.


Grammy albümünde caz

Hiç heyecan verici değil...

Grammy’leri düzenleyen kuruluş Recording Academy’nin geleneklerinden biri her yıl aday gösterdiği sanatçıların müziklerinden bir derleme albüm yayınlamasıdır. Bir anlamda, o yılın ödüle değer müziklerin resmi geçidi denebilir. Bu albüm Universal Music Group bünyesindeki Republic Records’dan yayınlanır. Bu yılki albüm duyurusu yapıldı. Denk geldikçe bakıyorum ama haliyle gözlerim hep içinde caz var mı diye arıyor. Cazımsı bir şeyler olsa da içimi soğutacak birileri olmuyor haliyle. Yanda kapağını görüyorsunuz isimler okunuyor mu bilmiyorum ama hepimizin ismini bildiği günümüz pop starları. 22 parçalık bir albüm olmuş. En iyi albüm adaylarından başlıyor envai çeşit pop adaylıklarına kadar çeşitli isimler. Cazımsı diyebileceğimiz -ki aslında sadece biz burada onlara caz diyoruz ABD’de haklı ve doğru olarak pop/traditional pop vs. diyorlar- Tony Bennett ve Diana Krall’ın benim hiç sevmediğim duo albümünden ’S Wonderful var. Şahsen, bu ikisini dinleyeceğime Backstreet Boys’dan Don’t Go Breaking My Heart dinleyerek tahammül sınırlarımı test ederim daha iyi.


Avrupa gazetelerinde caz ne durumda?

Elbette bizden iyiler... Çünkü bizde hiç yok!

Bizim gazetelere caza yer vermedikleri için kızıyoruz ama geçen hafta merak edip ünlü Avrupa gazetelerinin web sitelerini kontrol ettim. Amacım, her biri gündem değiştiren bu etkili gazetelerin caza ne kadar yer verdiklerini görmekti. Web sitelerinde okuduklarım sayfalara basılıyor mu bilmiyorum, onu da söyliyim. İspanyolların El Pais gazetesine baktım, İngilizce versiyonu var okumak sorun değil. El Pais’nin caz içeriği zayıf, bizden farkı yok. İçerik sıklığı bazen ayda bir haber gibi. Son haber David Murray konseriydi. Sonra Le Monde’a baktım. Le Monde daha iyi. Haber sıklığı fena değil ve okuduğum son haber yeni açılan bistrolarda iyi caz çalındığına dair bir haberdi. Bistrolardan birinin adı Le Metro aklınızda olsun, belki denk gelirsiniz. Bir diğer haber Le Jazz et la Salsa idi ve uzmanlık düzeyinde yazılar yayınlanan bir blogu anlatıyordu. Alman Die Welt’e baktım. Haber sıklığı Le Monde’dan iyi. Okuduğum son haber Blue Note kurucusu Alfred Lion hakkındaydı ve haberin ilk paragrafında Lion’un Alman göçmeni olduğunu hatırlatmayı ihmal etmemişlerdi. Bu konuyu sevdim, unutmazsam haftaya diğer ünlü gazeteleri de kontrol ederim.


Vokal, bas piyano dengesi

Günün kârı bu albüm oldu

Avrupa gazetelerinde caz haberleri avına çıkmanın kârı Tricia Evy oldu. “Usawa” kelimesi Swahili dilinde ‘denge’ anlamına geliyormuş. Le Monde’daki haberde tanıtılan latin albümlerinden biri Tricia Evy’nin yeni albümüne dairdi. İsmini bir kez duyup sonra unuttuğum sesi güzel şarkıcılardan. Demek yeni albüm yapmış. “Usawa” onun kaydı. Haberde piyanist Mario Canonge ve basçı Michel Zenino ile iyi bir trio oldukları söyleniyor. Albümü dinlemeye başlayınca uyumlarına ben de şahit oldum. Size de tavsiye ederim. Albüme “Denge” ismi vermenin nedeni bu olsa gerek. Evy’nin sesi güçlü ve kaliteli. Kontrol bende diyenlerden. Caz standartlarını seslendirmiş, bu da özgüveni olduğunu gösteriyor. Standart yorumları giderek daha az kaydediliyor sanki. Fark yaratmak o kadar zor ki ama yine de caz şarkıcılarının bu işi yapmaları önemli. Üçü birlikte iyi hissediyorsa, arkasında iyi bir piyano-bas varsa karar vermesi kolaylaşıyordur. Biz dinleyici için de iyi bir tecrübe. İyi bir kazanç.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 14 Ocak 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Pekinel kardeşlerin albümü Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri`ne aday oldu.
Deniz Koloğlu "Müzikle Yaşayan Kadınlar" kitabını arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı.
Leonard Cohen`in sırrı
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp