Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Philip Catherine Trio

Sanatçı: Philip Catherine gitar, Paulo Morello gitar, Sven Faller kontrbas
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:00
Etkinlik Bilgisi : Cazın efsanevi ismi Philip Catherine, çocukluk şarkılarım dediği bir repertuvar ile Leny Andrade, Randy Brecker, Bob Mintzer ve Lary Coryell ile yaptığı çalışmalarla tanınan Avrupa’nın önde gelen gitaristlerinden Paulo Morello ve Charlie Mariano, Scott Hamilton, Bobby Watson ve Chico Freeman gibi efsanelerle aynı sahneyi paylaşmış Alman cazının en önemli kontrbasçılarından Sven Faller ile buluştu. üçlünün ilk stüdyo kaydı geçtiğimiz yıl ünlü Alman caz firması Enja Records tarafından piyasaya sürüldü. Büyük usta Catherine, yeni üçlüsüyle çocukluk şarkılarını yad etmek üzere CRR sahnesine konuk olacak.


Michelangelo Scandroglio In The Eyes of the Whale

Sanatçı: Hermon Mehari (tp), Jef Giansily (p), Michelangelo Scandroglio (b), Ferit Odman (d)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 60 TL Genç kontrbasçı Michelangelo Scandroglio, çağdaş caz müziğinden oldukça etkilenerek kaydettiği ilk albümünü tanıtıyor. Grubu, Hermon Mehari ve Logan Richardson gibi uluslararası platformda tanınan yetenekli müzisyenlerden oluşuyor. Müziği, birbirini takip eden ve iç içe geçen farklı melodik katmanlardan oluşarak dinleyiciye daimi bir gelişim söylemi sunuyor. Michelangelo Scandroglio, Riga Uluslararası Caz Yarışması?nın kazananlarından biri olup, İtalyan Tomorrow`s Jazz Award kazanmış ve 2019 yılında Umbria Caz Yarışmasında Paolo Fesu tarafından birincilik ödülü verilmiştir. İlk projesi Auand Records?dan çıkacak olup, resmi lansman turu Ocak ayında Türkiye?den Hermon Mehari, Jef Giansily ve Ferit Odman gibi yenilikçi caz müzisyenleriyle özel bir ekiple başlayacak.


Nilüfer Caz Tatili: Yinon Muallem TaKiDum

Sanatçı: Yinon Muallem ud, İsmail Altunbaş bas gitar, Hakan Gürbüz perküsyon
Mekan: Podyum Sanat Mahal, Bursa
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinde bu akşam Yinon Muallem`in Takidum projesini dinleyebilirsiniz.


Burak Bulut Sextet

Sanatçı: Ersan Nalbantlar tb, Kaan Karadavut tp, Yunus Boyraz s, Hilmi Arslanoğlu p, Ege Oluklu b, Burak Bulut d
Mekan: SAMM`s Bistro Uğur Mumcu Cad No 19 GOP Ankara 0 312 447 9 000
Tarihi: 26 Şubat.2020
Saat: 20.30
Web Adresi: http://www.hotelsamm.com
Etkinlik Bilgisi : Burak Bulut 1993 yılında Ankara`da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Ankara Devlet Konservatuvarı Caz Ana Sanat Dalından mezun oldu.Kendi projesi olan "Art Blakey Tribute Band" ile İKSV Genç Caz yarışmasını kazanıp, İstanbul Caz Fesitvalinde sahne aldı. 2012 yılından beri Cazın Kartalları Orkestrası ile birlikte yurtiçi ve yurtdışında çok sayıda konser verdi. Birçok mekan ve projede sahne almaya devam etmektedir.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Sanal caz klübü mü?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 28 01 2019
Değişiklik Tarihi: 28 01 2019 17:06
Bu içerik toplam 1299 defa okunmuştur.
Caz yaşamı anlatıyor...

Böyle bir fikir Türkiye`de de tutabilir

Sanal caz klübü olur mu?

Olur, gelişmenin önü alınamaz, sanal caz klübü de olur ama nasıl? “7 Virtual Jazz Club” aslında bildiğimiz caz klüplerinden değil, bir dernek. Caz müziğin her türünü desteklemeye adanmış gönüllü bir dernek. İtalya’da olan bu dernek bütün dünyaya seslenerek sanal platformda caz müzisyenlerinin performanslarını kaydederek göndermelerini istiyor. Keşfettikleri genç yetenekleri bir yarışmayla duyuruyorlar. Neticede iş geliyor bir caz yarışmasına dayanıyor. Cazın müzikten fazlası olduğuna inanıyoruz diyen dernek yöneticileri global ölçekte hazırladıkları yarışmayı geçen sene üçüncü kez gerçekleştirmiş. En son 500 yuroluk Community Prize ödülünü İsrailli flütçü Mattan Klein’a “Used to Be” isimli bestesinden dolayı vermişler. Kimi festival yöneticilerinin bu girişime destek ve beğeni açıklamaları var. 7virtualjazzclub.net adresinden ayrıntılı bilgi edinmek mümkün. En iyi müzisyene 2 bin, 25 yaş altı müzisyenlere 700 yuro gibi ödüller de var. Bilmem, bana ilginç geldi, belki bizden ilgilenen olur.


Cazda insan hikâyeleri

Lester Young`ın hayatı bu anlamda tipik bir insan hikâyesidir

Sevgili dostlarım Murat Beşer ve Alper Maral’la Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat’ta gerçekleştirdiğimiz “Caz Dinlemek İstiyorum” seminerlerinde üçüncü sezonun ortasındayız. Az zaman değil, ayda iki seminerden toplamda 3 bine yakın cazseverle buluşmuşuz. Bütün bu seminerler hepimiz için önemli tecrübe oldu. Caz dinleyicisini yakından tanıma şansı elde ettik. Birçoğuyla zaman içinde arkadaş olduk. Bütün bu zaman zarfında dikkatimi çeken caz hakkında konuşurken konu müzikle bağlantılı insan hikâyelerine gelip dayanıyorsa eğer kesinlikle dinleyicide çok daha fazla karşılık buluyor, daha ilgi çekici geliyor. Caz tarihinin ilk dönemleri aynı zamanda çarpıcı birer insan hikâyesidir. Birçoğu, hayatım roman olur sözünü haklı çıkaracak öykülere sahip insanlar. Caz tarihini bilenlerin haklı serzenişi ‘caz insan hikâyelerini kaybetti’ demeleri yanlış sayılmaz. Köşenin altında Martin Luther King ile ilgili bir bölüm var, King’in caz hakkında söylediği söz üzerinde bence düşünmeli. Müzikal açıdan başarılı, mükemmel kompozisyonlar ama bir hikâyesinin olmaması o müziği bir müddet heyecanla dinlettikten sonra unutulmaya mahkum hale getiriyor.


Benim çok dikkatimi çekti

Yazar Guillory`nin analizleri dikkat çekici

Geçen gün Medyascope sitesinde ‘Sarı Yelekliler’ hareketini anlatan Oğul Tuna imzalı bir yazı okudum. Yazdığı kitap nedeniyle Fransız yazar Christophe Guillory’un söyledikleri çok dikkatimi çekti. Bu hareketi ilk günden beri anlamaya çalışıyorum. Bu konuda önümü açan doğru düzgün Türkçe hiçbir yazı bulamadım, ezberden konuşan çok ama aslını bilen yok, fakat, Guillory’un söyledikleri -ki 15 yıldır bu konuyu takip ediyormuş- rastladığım ilk doğru dürüst cümleler oldu. Hele yazıda bahsi geçen ‘bobo’larla ilgili kısım galiba bizleri, burayı da yakından ilgilendiriyor. Benim burada anlatmam doğru olmaz, yanlış aktarırım diye korkarım, en iyisi sizin okumanız. Yazarın ‘boboların ikiyüzlülüğü’ dediği konu sadece bize dair değil dünya çapında genelleme yapılması mümkün bir kavram. Sanırım, kavramın altında yatanları iyi anlamak, iyi analiz etmek lazım ama biz de bu analizi yapanlar var mı emin değilim, sadece karşı tribünlere küfretmekle meşgulüz. Bu PUL’u tahrik edici bir cümleyle tamamlamayı deniyim; ‘Dip dalganın farkında mıyız?’.


Caz çöplüğü

Elma, armut, kabak, şeftali, kereviz... başka?

Amazon’un dijital müzik caz sayfalarında dolaştınız mı? Emin olun gerçek bir caz çöplüğü. Tiksinirken kurcalamaktan geri duramayacaksınız. Meğer, cazla rahatlamaya ne çok ihtiyaç varmış, bu sayfalarda onu anladım. Bu kadar çok Jazz Relax albümü olduğunu bilmezdim, bilirdim de bu kadarını değil. Sonra, bir de Lounge Bar Jazz’lar var. Aman allahım. Aklınız şaşar. Tabii en başa pornomsu fotoların kapakları süslediği sensual albümleri koymalı. Bu albümlerin kendine has müzikleri mi var yoksa varolan müziklerden seçip sadece kapakları mı süslüyorlar? Sanırım ikisi de. Cafe Jazz’ları unutmamalı. Bu Cafe Jazz’ların ortak özelliği tüm türleri barındırması. Relax, Sensual hepsi var. Bir de, restoran albümleri var. Kafelerle aynı değil. Daha yumuşak, yemek müzikleri bunlar. Hatta birinin kapağında tabakta armut resmi gördüm! Zaten onu yan tarafa aldım. Bu albümlere son olarak Paris, Londra, New York gibi şehirlerin estetiğini kutsayan fotoğraflarla takdim edilen albümleri eklemeli. Caz çöplüğünde vakit geçirmenizi öneririm.


Caz dergisi

4 ayda bir çıkıyor

Cazda Avrupadaki gelişmeleri takip etmek için Jazz in Europe web sitesini tavsiye ederim. Haberleri güncel ve hızlı çalışan bir site. Takip etmesi kolay. Bir takım etkinlikler de yapıyorlar ama sözünü edeceğim esas bu sitenin yayınladığı dergi. Asıl faaliyet alanları web olmakla birlikte yılda 4 sayı kapsamlı dergiler hazırlıyorlar. Dergiyi ister webden ister abone olup baskısıyla takip etmek mümkün. Son sayısına göz gezdirdim, bilmediğim konulara rastlamadım ne yalan ama okuması iyi geldi. Kapağa Bob James’in yeni albümünü almışlar. Bobby Sanabria’nın West Side Story üzerine yaptığı albüme dair bir yazı var. Fransız piyanist Laurent de Wind mesela bakın onu ayrı tutayım. Bu arkadaşı fazla tanımıyordum, yazı faydalı oldu. Ayrıca, trompetçi Keyon Harold, Andrew Read gibi isimlerle yapılan söyleşiler de ilgi çekiyor. Aşağıdaki PUL`da değindiğim Brüksel Caz Orkestra Maria Scheneider işbirliğini de bu derginden öğrendim. Bence takip etmekte fayda var.


Brüksel Caz Orkestrası 25 yaşında

Brüksel Caz Orkestrası 25 yaşında

Diyeceksiniz ki, ya kime ne Brüksel Caz Orkestrası 25. yaşında olmuş olmamış... Mesele o değil, mesele onların bu yaş dönümünü Avrupa çapında haber haline getirme becerisi. Bizim TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestramız 40 yaşına geliyor ama hiç böyle kutlamalar olmadı ama yapmak lazım. TRT Caz Orkestrası hangi yıl 40 yaşına basacak bilmiyorum ama şimdiden planlamalar yapılmalı. Yerli basından Avrupa basınına kadar boy boy fotoğraflarla röportajlar vermeli, daha önemlisi, turnelere çıkılmalı. Orkestra son yıllarda çok sayıda yerli/yabancı müzisyenle çaldı, festivallerde çaldı, salonlarda çaldı, meydanlarda çaldı, elimizde böyle kıymetli bir orkestra var ve onu iyi değerlendiremiyor muşuz gibime geliyor. Yani, anlayacağınız, Brüksel Caz Orkestrasının 25. yılı bana bunları hatırlattı. Bir de, CRR Caz Orkestrası var. Onların yaşı daha genç ama aynı şeyler onlar için de geçerli. Mesela, Brüksel Caz Orkestrası Maria Schneider gibi vizyoner bir şefle çalışmış, niye bir proje için TRT Hafif Müzik ve Caz Orkestrasının da başına geçmesin?


Martin Luther King caz için ne demişti?

Martin Luther King

1964 yılı Berlin şehrini gözünüzde canlandırın. 2. Dünya Savaşında harabe haline gelmiş bir şehir yeniden ayağa kalkmaya çalışıyor. O yıl Berlin Caz Festivali yönetimi festivalin açılış konuşmasını yapmak için Martin Luther King’i davet ediyor. Neresinden baksanız sayısız çelişki bulacağınız bir durum ama insanlık aklı doğru yolu bulmaya çalışıyor. 20 yıl önce Nazi’lerin güç gösterisi yaptığı Berlin olimpiyatlarında Jesse Owens ilk siyah atlet olarak madalya kazandığında (ki aynı yarışmanın ikincisi Metcalfe de siyahtı ama o pek hatırlanmaz) Hitler’in yüzünü hatırlayın, aynı yüzler Amerika’da da vardı. O suratlar King’i katletmedi mi? King konuşmasında “Caz yaşamı anlatıyor. Blues hayatın zorluklarını anlatır. Bir an için hayata dair gerçekleri alarak müziğe koyduklarını ama ondan umut ve zafer duygusu yarattıklarını anlayacaksınız. Bu, muzaffer bir müzik.” Berlin Caz Festivali King’in öldürülmesinin 50. yılı nedeniyle yaptığı o konuşmayı günümüzde küresel ilişkilerin yeniden derin açmazlara girdiği dönemde bir kez daha hatırladı, hatırlattı.


Bir caz firması keşfettim!

Paul Heller`ın albüm görseli

Keşfettim kelimesi abartılı oldu, firma 28 yıldır orda duruyor, ben yeni farkettim. Almanların cazdaki etkisini yeterince analiz etmedik. Avrupa sektörünü büyük oranda belirlerken küçük bir takım firmalar da birçok iyi müzisyene ev sahipliği yapıyor bu büyük ülkede. Bunlardan biri Mons Records. Thilo Berg isimli eski bir prodüktör kurmuş. Berg, Sony, BMG, Universal, Columbia gibi büyüklerde prodüktör olarak çalışmış, yani, sektörün tozunu toprağını yutmuş biri. Yılda ortalama 10 albüm çıkartan firma televizyonlar için de işler yapıyor ama beni caz albümleri ilgilendiriyor. Şu anda adını ilk kez duyduğum saksofoncu Denis Gabel’in geçen sene yayınladığı “The Good Spirit” albümünü dinliyorum. Firmadan albümü çıkan diğer isimleri yazıyım bakın siz hangisi tanıyorsunuz; Peter Hedrich, Paul Heller, Mia Brentano, Miriam Ast, Victor Gutierrez, Gregor Lisser, Ed Partyka vs.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 28 Ocak 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Müzik öğrencisinin ufkunun genişlemesi için öncelikle müzik öğretmenlerine eğitim verildi.
Sevin Okyay yazdı: Reggae baharatlı caz
27. İKSEV İzmir Avrupa Caz Festivali konserleri kadar kültürel etkinlikleriyle de dikkat çekiyor.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp