Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Sanatta yanlış anlamalar

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 18 03 2019
Değişiklik Tarihi: 22 03 2019 11:16
Bu içerik toplam 1323 defa okunmuştur.
Caz ve başka şeyleri dair haftalık notlar...

Meğer çoğu sanat eserini yanlış mı anlıyor muşuz?

Sanatta yanlış anlamalar

Sanat üzerine yanlış anlamalar ya da sanatı/eseri yanlış anlama konusu aslında üzerine ne kadar az konuşulan bir konudur. Özellikle müzikte. Resim mesela 19. yüzyılda itibaren izlenimcilikle beraber ve özellikle 20. yüzyıl ile devamında soyutlaşmayla görünenin karmaşası arttı, anlaşılırlığı göreceleşti ama esas değinmek istediğim konu müzikle ilgili. Bir süre önce, yine bu köşede, Fransız izlenimci besteci (ki baştan beri ortak tabir hep bu olmuştur, yani ‘izlenimci besteci’) Claude Debussy yazdığı mektuplarında müziğinin hep yanlış anlaşıldığını, yaptığı müziğin izlenimcilik denen şeyle hiçbir ilgisi olmadığını, bilhassa bu tip tanımlardan kaçtığını yazıp durmuştu ama adam mektuplarında yakarmasına rağmen yüzyıldır herkes izlenimci besteci dedi bir kere öldür allah düzelmedi. Yahu, adam değilim diyor işte! Bir başka örneği yeni okudum; Anton Bruckner. Biyografisini yazan Derek Watson ‘Bruckner’in yaratıcılığının paralelinde hiç kimse yok’ iddiasında bulunurken aynı zamanda Bruckner’in birçok nedenden ötürü çoğunlukla yanlış anlaşıldığını ısrarla söylüyor. Ortada büyük bir yanlış anlama var, bu kesin :)


Kötü şarkı lisanın melodisini öldürüyor

Bu latin hip hop`çının İspanyolcasıyla tangocunun ki aynı mı?

İnsan kendi dilinin müziğini, kulağa gelen melodisini bilmez derler. İnanırım. Bilmediğin bir dilin melodisini hemen farkedersin. Sanırım bu yüzden olacak İspanyolça, Fransızca, Farsça hatta Arapça hele iyi bir telaffuzla kulağa oldukça hoş gelen, melodisi çekici dillerdir. Ben Türkçe’nin melodisini hep merak etmişimdir, cevabı kimden aldım dersiniz? Jorge Luis Borges’den. Evet, inanmazsınız ama büyük yazardan. Yetmişlerin sonu ya da seksenlerin başı, emin değilim, büyük yazar Türkiye’ye gelmiş, buralarda dolanmış, ben de bir yerde okumuştum, o diyor, Türkçe kulağa gelişi hoş sayılabilecek bir dil, ‘yumuşak bir Almanca’ gibi diyor…. Yumuşak bir Almanca… Evet, sanırım dilimizin melodisi böye ama bir Fransızca ya da İspanyolca hatta Farsça bile kesinlikle değil. Gelelim başlığa… Son yıllarda hip hop müziklerin İngilizce kadar müşterisi, şarkıcısı latinler, Hispanikler oldu ama gelin görün ki o güzelim dil bu aptalca şarkılar yüzünden kulağa berbat geliyor. Bir tangodaki İspanyolcaya kulak verin bir bu şarkılara ne dediğimi hemen anlarsınız. Berbat!


Devlet sanatçıları salonlardan çıkmalı

Gündüz Öğüt keman, Sonut Onur keman, Betül Yıldıztekin viyola, Başak Yalçın viyolonsel

Geçen cumartesi HaberTürk web sitesinde Osman Gençer’in haberini okudum; “Devlet sanatçıları salonlardan çıkmalı” diyordu haberde. Verdiği örnek önemli. İzmir Devlet Senfoni Orkestrası idealist sanatçılarından oluşan Anadolu Yaylı Çalgılar Topluluğu mesela, geçen pazartesi Diyarbakır ve Urfa’ya konser vermeye gitmiş. Kemancı Gündüz Öğüt ve arkadaşları bu proje için uzun süredir hazırlanıyorlarmış. Haberi yazan Gençer ‘devlet sanatçıları salonlardan çıkmalı’ başlğını atmış. Ne kadar haklı. Yıllar önce `bankamatik sanatçıları` kavgası aylarca sürmüştü. Herkes çarpıklığın farkındaydı ama konu siyasi platforma taşınınca tartışmak da sağlıklı olmuyor. İşte, gencecik sanatçılar laf paralamadan bu işi yapıyor. Onlar da maaşlı sanatçı. Bu haberi okuyunca aklıma Timuçin Şahin ve arkadaşlarının Bergama’da yaptığı iş geldi. Bergama Belediyesi’nin desteğiyle ta Amerika’dan kalkan bir caz gitaristi bize sanatçının meselesi olmalı tezinin haklılığını kanıtladı adeta. Helal olsun.


Reklamda toplumsal cinsiyet rolleri

İlgili içerikte bu resim kullanılmış ama kimdir, konuyla ilgi midir hiç bilgi yok!

Türkiye’de ilk kez, televizyon reklamlarında toplumsal cinsiyet rollerini inceleyen çalışma yapılmış. Çalışmanın önemine mi, ilk kez yapılmasına mı… İnsan hangisine şaşacağını karıştırıyor. Publicis Group Türkiye Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Araştırması, Bahçeşehir Üniversitesi öğretim üyeleri Dr. Gül Şener, Dr. Eda Öztürk ve Dr. Önder Yönet tarafından yapılan çalışma 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde tüm çalışanlarıyla paylaşılmış. Çalışmayı uzun uzadıya anlatacak yerim ve yetkinliğim yok ama şöyle; Kadınlık ve erkekliğe dair cinsiyet rollerinin reklamda kendine ne şekilde yer bulduğunu inceleyen araştırma kapsamında, 2018 yılında yayına giren toplam 72 televizyon reklamı analiz edilmiş. Reklam filmlerinin her birinde ana karakterin cinsiyeti, baskın rolü, kullandığı argüman türü, medeni durumu, yaşı, asgari giyiniklik derecesi, fiziği, baskın ortamı, çocuklarla etkileşimi, çalışan rolü, evi çekip çeviren rolü ve yansıttığı kalıp cinsiyet rolünün yanı sıra yardımcı karakterin cinsiyeti, dış sesin cinsiyeti ve dış sesin argüman türü incelendi. Publicis Groupe, bu araştırmayı her sene yineleyerek, konu özelindeki gelişimini takip etmeyi hedefliyormuş. Son not şu olsun, rapora göre reklamlarda ana karakter kullanımının sadece %30’u kadın.


Dijital dergi aboneliği yaygınlaştı mı?

Abonesi olduğum dergilerin bir kısmı

Dijitalleşmenin şikayet ettiğimiz sayısız kötü tarafı yanında sayısız iyi yanı var. Bu köşelerde kimbilir kaç kez dijital istasyonların hastasıyım dedim, önümde koskoca bir okyanus açıldı dedim, en eskiyi de en yeniyi de artık dinleyebiliyorum dedim, müzik devasa bir denize dönüştü dedim… Dedim de dedim ama bir şeyi atlamışım, dijital dergileri... Onları da mutlaka yazmalı. Hem Türkiye’de hem dünyada gazete portallarına parayla abonelik olayı tutmadı sanırım. Tutmaz da. Aslında olmalı, haber bedava değildir ama o işte bir terslik var, ayda 1 dolara bile kimse ikna olmuyor bu yüzden abone işi bir türlü gelişmedi ama dijital dergi aboneliği sanki daha iyi oturdu. Ya da bana öyle geliyor. Eskiden matbaa baskılarına abone olduğum tüm caz dergilerinin şimdi dijital abonesiyim, sadece onlar mı, başka tür müzik dergileri de var. Doğruya doğru baskı abonesi olsam muhtemelen birkaç yüz dolar tutacak abonelik işini baya ekonomik halledebiliyorum. Sanıyorum benim gibi çok var. Bu dergilerin çoğu hâlâ baskı yapıyor ama bayi satışından çok daha fazla dijital abonelikleri var. Benim tavsiyem siz de bu işi düşünün. Bu dergilerden gerçekten çok şey öğreniyorsunuz.


Cazda yaratıcı bir fikir

Sahibinin ismine yeniden bakındım ama bulamadım

Caz konusunda internet üzerinde en faydalı ve en yaratıcı fikirlerden biri bu yıl başı faaliyete geçen the1959project.com isimli web sitesi oldu. Fikrin sahibi sanırım genç bir kadın ama kim olduğunu bilmiyorum. Müzisyen mi, gazeteci mi, cazsever mi onu da bilmiyorum ama bildiği gayet faydalı bir sayfa olduğu. Fikir şu; 60 yıl önce, yani 1960 yılını gün gün o günün önemli caz olayı ne ise yayınlıyor. Bu işi bir yıl sürdürecek, onu biliyorum ama 2020 ve sonrasında devam edecek mi bilmiyorum. Bence etmeli. Web sitelerini destek olmadan sürdürmenin zorluğunu en iyi ben bilirim, hele yıllarca yapmak gerçekten sevmiyorsanız akıl kârı değil. Eminim bu projenin sahibi içinde durum böyledir. Gerçi bu proje basit fikri basit bir işlev üzerinden yürütüyor. Özel bir sayfa yapısı yok, o gün öne çıkan konu/olay vs ne ise alt alta yapıştırıp yayınlıyor ama resimler büyük, yazılar da gayet anlaşılır ve yine söyleyim gayet faydalı ve merak uyandırıcı. Takip etmenizi tavsiye ederim. Sosyal medyadaki son birkaç paylaşımımızın ana kaynağı hep bu site oldu.


İnternet yayıncılığında fotoğrafın önemi

Adını bulamadığımız bir AA fotoğrafçısına ait müthiş bi kare. Simiti yakalayanın yanındaki martının bakışını kaçırmayın

Yukarda yayıncılık işinden söz edince internet medyası olarak fotoğraf kullanımın öneminden de biraz bahsedeyim ve bir de övgüm var. Reklam ve tasarım kökenli olduğum için fotoğrafın önemini biliyorum. 35 yıl önce üniversitede okur ve bir gazetenin sayfa sekreterliğini yaparken görsel kullanımını ta o genç yaşımda basın ustalarından öğrenmiştim oysa şimdi çok daha büyük ve derin bir dünya var. O zaman kullanılacak fotoğraflar birkaç makara filmin içinden seçilirdi şimdi ise binlerce yetmezse dahası da var. Cazkolik.com yayına başlayınca bu konuda iyi bir şeyler yaparım umuyordum. Son yıllarda hepsi çok iyi caz fotoğrafçısı dostlarım sayesinde gerçekten iyi görüntüler elde ettik hatta iyi bir caz fotoğrafları arşivimiz de oluştu ama Türkiye sathında bu işi en iyi yapanın Anadolu Ajansı olduğunu da teslim etmem lazım. Gerçekten ışıl ışıl fotoğrafları var. Fotoğraf editörleri her kimse gerçekten iyi iş yapıyor Bunu ne zamandır yazıyım diyordum şimdi kısmet oldu. Elbette AA’nın çok geniş ve yaygın ağı var, kimbilir kaç profesyonel fotoğrafçısı var ama diğer gazete sitelerine bakın, onların da var, hangisinin fotoğrafları onlar kadar iyi?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 11 Mart 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Güzin Yalın Yazdı: İçimizdeki gidivermek dürtüsünde sıra uzak denizlerin ülkesi, hayal adaları Papua ve Borneo`da
Yeni röportaj yayında... Şimdi gel de bu grubu dinleme. Bence orda olun!
Proje nedir?
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp