Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 24 06 2019
Değişiklik Tarihi: 28 06 2019 19:15
Bu içerik toplam 549 defa okunmuştur.
Üç PUL`lu hafta...

Neyi/kimi duymak istemiyorsun?

Sen neyi duymak istemiyorsun?

Yıllardır yolda, metroda, otobüste, vapurda kulağında kulaklık dış dünyayla ilgisini tamamen kesmiş insanları izlerim. Öyle biri olamadım, kulaklıkla müzik dinleyemiyorum ama konu bu değil. Habertürk’ten Kadir Kaymakçı konuya farklı açıdan değinmiş, o The Guardian’daki bir yazıdan bahsediyor. Konu istemediğimiz sesler. Mute tuşunun gelişiminden başlayarak ilerleyen teknoloji sayesinde birgün kulaklıkla bir şey dinlerken istemediğimiz birinin sesini kesebileceğimiz söyleniyor. Ses antropolojisti Tom Rice kulağımızdan içeri giren sesleri kontrol edemiyoruz ama bu kontrole en yakın şey bu kulaklıklar diyor. İşitsel alanın kontrolü... Yakın zamanda böyle bir teknoloji gelişir mi bilmiyorum ama bu teknolojinin hayırlı olacağını sanmam. İstenmeyen sesler konusunda yapılan bir çalışmaya göre listenin başında ‘istenmeyen müzik’ var. İnsanların sevmediği/istemediği sesleri mecburen dinlemesi hoş değil elbet ama kendini bu seslere tümüyle kapatması varoluşumuza aykırı. Seksenli yıllar tam bir minibüs devriydi ve minibüslerde dönemin gerçeği arabesk müziğin bangır bangır çalındığı, istemeden her şarkıyı dinlediğiniz dönemdi. Nefret ederdim. Şöföre kapatmasını söylemenin de faydası olmazdı. İstemediğim sayısız sese/müziğe maruz kaldım ama bir şey olsa da bu sesler kesilse dediğimi hatırlamıyorum. Teknoloji sayesinde sevmediğim her sese, her kokuya biyolojik yalıtım imkanım olsa dahi kullanmak istemem. Geçen hafta önümden ağır ağır bir minibüs geçerken aceleyle içine atladım. Minibüs boşa yakındı ve içerde tıpkı seksenlerdeki gibi ağır ağlayan arabesk kesif bir ses yankılanıyordu. Resmen geçmişte unutulmuş bir şarkı gibiydi ama nedense bana elbette yine sevimli gelmedi ama yine de benden bir parçaymış hissi verdi. Ne dediğini dinlemediğim o şarkıya kendimi bir şekilde yakın hissettim. Sevmediğim sesler de olsa yine de bunları duymayı tercih ederim.


Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et

Duvar... Gerçek olan metafor

Anthony Bourdain programlarının sırrı aradığı şeydi. Çoğunu izledim, en sevdiğim Berlin ile ilgili olanıydı. Geçen ay ‘Jazz Age’ ile ilgili bir seminere hazırlanırken o dönemi hep Amerika üzerinden bildiğimiz için Berlin’in önemini ıskaladığımızı hatırladım. Çoğu insan özgürlükler denince genellikle 1960’ları anlar, oysa, ondan çok daha önce ve çok daha delisi yaşanmıştı yeryüzünde ve başkenti Berlin idi. Bourdain o yılların Berlin’iyle ilgili biriyle sohbet ederken Berlin’in tüm bu canlılığın ve farklılığın başkenti olmayı hâlâ nasıl başardığını sordu. Konuştuğu kişinin cümlesi çarpıcıydı; ‘Yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et’. 2. Dünya Savaşı sonrasının Berlin duvarıyla, 1. Dünya Savaşının büyük ağırlığı ve öncesinin Viktoryen ahlakının ördüğü ağır duvar batı toplumlarını zamanla patlamanın eşiğine getirip bıraktı. F. Scott Fitzgerald Amerika için ’arsızdık ve zengindik, çünkü öyle yaşıyorduk’ derken biten büyük bir savaş sonrası Avrupa’nın bir bölümü bugün dahi hayal edemeyeceğimiz bir çılgın on yıl yaşadı. Bir önceki duvar yıkılmıştı, 20. yüzyılın en yaratıcı ekolleri o dönem ortaya çıktı, sonra, Nazilerin yükselişiyle yeni bir duvar örüldü. Savaş bitti bu kez Berlin duvarı ve altmışların özgürlük çığlıklarıyla dolu büyük itici gücü geldi. ABD aslında bu çılgınlığı Avrupa kadar sarsıcı yaşamadı. Bourdain’in programından bir kişiyi daha öğrendim o da aşağıda.


Yüzeyin en altında

En makullerinden biri bu fotoğraf

Yine Berlin’den devam ediyoruz. Bu kez Bourdain’in konuştuğu kişi kirli bir yaratıcı sanatçı, bir fotoğrafçı; Miran Zownir. Yazar Terry Southern’in fotoğrafın radikal şairi dediği Zownir Berlin, Moskova, New York gibi büyük şehirlerin soylulaştırılamamış yeraltı karakterlerinin fotoğraflarını çekmekle meşhur. Çoğu insanın bakamayacağı cinsten fotoğraflar ama o fotoğraftaki hayatlar birer insan hayatı. Tamamı monokrom bu fotoğraflar Zownir’in yetmişlerin ortasından bugüne kadar çektiği işler. Zownir kitaplarda topladığı fotoğrafları için cinsiyet, şiddet, yoksulluk, yalnızlık ve teşhircilik gibi konuların peşinde koşmuş. Berlin’in özellikle o yıllardaki enerjisini sevdiğini söylüyor. Elbette aynı dönemin New York sokakları ve uyuşturucunun bireylerde yarattığı tahribatın vizöre yansıyanları. Bir sonrakiyse dağılan SSCB sonrası Moskova’sının evsizlerle ilgili fotoğrafları. Gerçekten inanılmazlar. Zownir Londra, Paris, New York ve Los Angeles gibi şehirlerin tüm görkemlerine rağmen aslında uyumsuz şehirler olduğunu söylüyor. Bilhassa Berlin. O yıllarda duvar hâlâ ayaktaydı ve adı Türklerin yaşadığı semt olarak bilinen ama esasen Türklerin oraya Almanlar onları görmek istemediği için yerleştirdiğini bildiğimiz semt Kreuzberg, Neukölln, Wedding gibi semtler anarşistler, uyuşturucu kaçakçıları, evsizler ve yasadışı herkes için imkan sağlayan semtlerdi. Dolayısıyla Zownir için de. Zownir bu fotoğrafları çekmek için oraya giden değil orada yaşayan biriydim diyor. Bu yüzden bu insanları bulmakta ve onları o fotoğraflarındaki anlarında görüntülemekte sıkıntı çekmedim diyor.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 24 Haziran 2019, Pazartesi

Paylaş
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp