Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Yeni bir caz festivali

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 16 09 2019
Değişiklik Tarihi: 16 09 2019 02:31
Bu içerik toplam 689 defa okunmuştur.
Yazdan sarkan mevzular...

Fuar mevsimi geldi/geçti.

İstanbul Contemporary vakti geldi

Son yıllarda bir kısım İstanbullu için sezon İstanbul Contemporary ile başlıyor. Özellikle sanatı ekonomi ve magazinle bir arada anmayı seven basın kalemleri başrolde. Sanki fuar sanatseverler için değil onlar için açılmış gibi. Sanata dair ortalama 1 cümle ediliyorsa gerisi alabildiğine magazin. Yadırgamıyorum ama kabul edin tuhaf. Plastik sanatlar oldum olası parayla ilişkililidir (daha önce bu köşede andığım “Sanat Dünyasında Yedi Gün” kitabını yeniden hatırlatıyım, ne diyordu kitabın yazarı Sarah Thornton, ‘sanat zenginler için lüks bir eğlencedir’. Aynı kitaptan bir başka ve bence daha önemli bir cümle; ‘sanat iktidarla değil kontrolle alakalıdır’. Kelime seçimi kritik. İktidar geçici, kontrol kalıcıdır), sanki her bakanın sanat eserini ille $ olarak görmesi şartmış gibi, tabi bir de anlaşılmaz olması şart! Türkiye’de plastik sanatlar devlet değil, varlıklı aileler eliyle kurumsallaşıyor. Önce koleksiyoner olan bu aileler artık müze sahibi oluyor (o kadar tabloyu bir yere koymak lazım, Paul Getty’i anlatan filmi izlemiş miydiniz?). Bu fuarları sanatın sosyal demokrat politikalarla değil para üzerinden gelişmesinin sonucu olarak görmek kaçınılmaz. Evet, geçen hafta fuarın açılışı vardı. Sadece açılış değil sonrasında partiler devam etmiş. Orada değildim, basından okuyorum. Kimler varmış diye bakıyorum, hani bir sanatçı ismi, bir ressam, bir heykeltraş ismi geçsin... Hayır, okuduğum isimler arasında onlar yok ama dizilerin gözde oyuncuları var, basın dünyasının şampiyonları var, elbette mankenler ve her tür ünlü var. Bu yılki Fransız küratör kadın açıklama yapmış, tam hatırlamıyorum ama meali ‘İstanbulun potansiyeli var ama birbirinizi didiklemekle meşgulsünüz’. Galiba kadına kızan çok olmuş. Haksız mı?


İstanbul`un iki yakası caz

Her yer tıklım tıklım, adım atacak yer yoktu

Geçen çarşamba akşam üstü Karaköy İskelesi’nde olmalıydınız. Yeni sezona harika başladık. İstanbul Belediyesi Kültür AŞ’nin iskelenin üst katındaki İstanbul Kitapçısı’nın boğaza bakan olağanüstü manzarası eşliğinde işten çıkana günün yorgunluğunu bir nebze unutturan, İstanbulluların gündelik hayat içinde bir anda caz müziğiyle karşılaşarak yüzünü gülümseten ve güzel bir şehirde yaşadığını hissettirmeyi amaçlayan bu etkinliğin program danışmanı olarak yazdığım bu hisleri dinleyenlerin yüzünde gördüğüm için çok mutlu oldum. İstanbul Belediyesi’nin resmi twitter hesabından konser öncesi yapılan paylaşımın da etkisiyle teras tıklım tıklımdı. Sosyal medyada müthiş ilgi oldu, ardından Sayın İmamoğlu’nun kendi hesabından yaptığı paylaşım ilgiyi daha da artırdı. İstanbul Belediyesi Kültür AŞ’de İstanbulluya daha iyisini, daha güzelini yapmak için içtenlikle çalışan güzel bir ekip var. Karaköy İskelesi’nin gördüğü ilgi neticesinde hızlı bir kararla hemen tam karşı yakasındaki Kadıköy İskelesi’nin üstünde yine İstanbul Kitapçısı’na ait diğer terasta da konserler 20 Eylül Cuma günü başlayacak. Çarşamba 18:30’da Karaköy İskele, Cuma 18:30’da Kadıköy İskele’de İstanbulluları iş/okul dönüşü caz karşılayacak.


Caz dinlemek istiyorum

Bu sezon caz tarihine damga vuran albümleri dinleyeceğiz

Bu hafta Kadıköy’le ilgili iki PUL’um var. İlki bizimle ilgili. Biz dediğim sevgili Murat Beşer, Alper Maral ve ben. Bundan 3 sene önce Kadıköy Yeldeğirmeni Sanat Merkezi’nde caz seminerlerine başladığımızda hiç birimizin aklında bu seminerlerin yıllarca süreceği yoktu ama bakın, 10 Ekimde seminerlerin 4. sezonu başlıyor. İlk sezon caz tarihi, ikinci sezon caz tarihini yaratan kurucu babalar, üçüncü sezon caz standartları ve geldik dördüncü sezona; caz tarihine damga vuran albümler. Albümlere meraklı biri olarak muhtemelen en güzel sezonlardan biri olacağına eminim. Hangi albümlerden söz edip dinleyeceğimizi buradan açık etmişim işin biraz sürprizi kalsın, aslında, sosyal medya duyurularında seminer gününe az kala o günün albümlerini ilan edeceğiz zaten ama sıkı bir başlangıç olacak. Şimdiye kadar hep laf lafı açtığı için müzik dinlemeye az vakit kalıyordu, bu sefer konu albümler olduğu için müziğe daha çok yer vermeye kararlıyız. Bizi her sezon desteklediniz, bu sezon da hep beraber yine caz üzerine konuşup dinlemeye davetlisiniz.


Yeni bir caz festivali

Yeni bir caz festivali başlıyor...

Kadıköy son yıllarda İstanbul’un en cazip semti oldu. Moda’dan Yeldeğirmeni’ne kadar uzanan tarihi bölge artan coşkuyla İstanbulluların buluşma noktası oluyor. Kadıköy Belediyesi’de İstanbulluların bu ilgisini tamamlayan sayısız etkinlikle semte gelenleri mutlu olmasını sağlıyor. Buraya kadar olan şeyler. Bundan sonrası biz cazseverleri daha ilgilendiriyor çünkü 25-28 Eylül arası Kadıköy Belediyesi ilk kez kendi bünyesinde bir caz festivali düzenleyecek. Festivalin merkeziyse üç yıldır seminerler verdiğimiz Yeldeğirmeni Sanat. Yurtdışı ve yurtiçinden sanatçıların katılacağı festivalin güzel yanı tüm etkinliklerin ücretsiz olması. Benim size özellikle önermek istediğim konserler kadar Almanya’da cazın gelişimi konulu sergi ile 2 film gösterimi. Bunların yanında üç seminer de konularıyla öne çıkıyor. Sevgili Alper Maral’ın Türkiye’de caz eğitimi konulu semineriyle, benim “Caz Nereye?” konusunu tartışacağımız seminer ve Murat Beşer’in plak koleksiyonerliği semineri eminim müzikseverlerin ilgisini çekecektir. Konserlerin tamamını önermekle beraber Fenerbahçe ve Kalamış Parkları’ndaki konserler eminim kitlesel ilgi görecektir.


Caz bu yaz coştu

Gelecek yaz da, diğer yazlar da böyle olsun

Son günlerini yaşadığımız yaza dair geriye dönüp sıcağı sıcağına değerlendirmeye kalksam ilk söyleyeceğim yaz boyu bir ucu Akdeniz çanağından Ege’ye, oradan İstanbul’a, Trakya’ya irili ufaklı bir dolu caz etkinliği olduğudur. Bu etkinliklerin iki boyutu var, ilki, niteliğine bakmadan sayının artmış olması ki sayı artmadan nitelik de artmaz, önce sayı artmalı, ikincisi, artan sayı niteliği de beraberinde getirecek mi, hatta, daha önemlisi, bu etkinlikler kalıcı olacak mı? Mevsimlik iş gibi bir var, bir yok mu olacaklar, hatta kışa da yansıyacak mı? Bu heyecanı ilk kez yaşamış olsak diyeceğim ki; bekleyelim görelim. Ama ilk kez yaşamıyoruz ki, bazı yazlar bir coşkudur alıp başını gidiyor, peki ama niye oluyor? Nasıl oluyor? Bu coşkuyu tetikleyen şey ne oluyor, onu işte çözemiyorum. Yerel seçimlerde metropollerin CHP’ye geçmesi diyeceğim ama Ege ve Trakya eskiden beri öyle zaten. Belki iştah artırıcı etkisi olmuştur, aklıma başka bir şey gelmiyor. Neyse ki olması iyi. Bu yüzden, muhtemel eleştirileri hazır caz kelimesinin bu kadar sık ve bol sarfedildiği bir yaz yaşamışken gelecek sezonlara saklıyorum. (Son not; İzmir Fuarı’nın bu yaz caza yer vermemesi hiç iyi olmadı!)


Alanya`ya büyük bir alkış

Alanya caz dinleyecek

Yukarda, yaza ‘jazz’ kelimesinin damga vurduğundan söz edince Alanya Uluslararası Caz Günleri’ni anmamak olmaz. Alanya Belediyesi harika bir iş yapıyor, onlara saygı duyuyorum. Alanya bu yıl 16. kez düzenleyeceği festivali 26/29 Eylül arası gerçekleştirecek. Alanya’ya hayatımda üç kez tatile gittim, son gidişimin üzerinden yıllar geçti, kimbilir ne kadar değişmiştir. Sağolsunlar her festivale davet ettiler, umarım gelecek sene ben de orda olur ve izlerim. Bence, Alanya Belediyesi bu festival çerçevesinde kendi yaklaşımını ve ihtiyacını iyi tespit etmiş. En önemlisi istikrarı sağlamış. Yerli/yabancı konser dengesini kurmuş. Dinleyicisinin eğilimini, ilçenin turist potansiyelini ve ilgi yönelimini analiz etmiş. Bu sene Cazkolik olarak Bodrum ve Ankara Caz Festivalleri gibi Alanya Caz Günleri’nin de basın/internet medya sponsoru biri olmakla gurur duyuyoruz. 26/29 Eylül arası bu satırları okuyanlardan orada olanlar olur mu bilmiyorum ama bence takvim sayfalarımızdaki festival konserlerine mutlaka göz atın, hatta, #AlanyaCazDinliyor etiketine destek olun.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 16 Eylül 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Yeni bir caz festivali
Bu panel çok önemli... Türkiye`de Caz Eğitimi ve Öğretimi; Lisans ve Yüksek Lisans Programları
Karaköy İskelesi "Yolculuk Arası Bi Caz Molası"nda bu hafta İpek Dinç Yüce`den caz klasiklerini dinleyeceğiz.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp