Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Jazz Company Geceleri: Kubilay Kan ile Sinemada Caz

Mekan: Jazz Company, Elite World Hotel, Talimhane, Taksim
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:00
Etkinlik Bilgisi : “Sinemada Caz” konseptli özel gecedepiyanist, şarkıcı ve besteci Kubilay Kan, 6 Aralık Cuma akşamı sahne alacak. Kubilay Kan’a davulda Emir Özoğlu Ulusoy ve kontrbasta Yiğit Şen eşlik edecek. Bugüne kadar beyazperdede kullanılan en sevilen cazmüziklerinin seçkin örnekleriyle oluşturulan özel repertuvar gecesi, birbirinden renkli sahne şovlarına ev sahipliği yaparak misafirlerine müzik ziyafeti yaşatacak.


İZDSO Konserleri

Sanatçı: Yalçın Adıgüzel Şef, Orhan Teynalov Tar, İzmir Devlet Senfoni Orkestrası
Mekan: AASSM Büyük Salon, İzmir
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletinial.com
Etkinlik Bilgisi : İzmir Devlet Senfoni orkestrası aralık ayının ilk konserini bu akşam gerçekleştirecek. Ayrıntılı bilgi için www.aassm.org.tr


Erdem Özkan Quartet

Sanatçı: Erdem Özkan (v), Uraz Kıvaner (p), Baran Say (b), Burak Durman (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL. Müzik ve dansla küçük yaşta tanışmasına rağmen St. George Avusturya Lisesi ve Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü?nü tamamladıktan sonra kurumsal hayata yönelen Erdem Özkan, müzikle profesyonel olarak 30 yaşından sonra ilgilenmeye başlamıştır. Ankara menşeili müzisyen Nejdi Şimşek tarafından düzenlenen parçalarla Frank Sinatra?ya odaklanan Dance-A-Natra projesi kapsamında ilk vokal tecrübesini yaşadıktan sonra, Sibel Köse Caz Vokal Atölyesi`ne katılarak Sibel Köse, Evrim Özşuca ve Eylül Biçer ile çalışma fırsatı bulmuştur. 2016`da Pulawy, Polonya`da Janusz Szprot koordinasyonunda düzenlenen caz kampına katılmıştır. Bu eğitimleri takiben ilk sahne deneyimlerini Umut Ünleyen, Umut Oymak ve Burak Cihangirli ile gerçekleştirmiştir. 2017 yılında Şef Nail Yavuzoğlu yönetimindeki CRR Caz Orkestrası`yla Cazda Genç Soluklar konserleri kapsamında sahne almıştır. Caz standartları ağırlıklı olmak üzere, Gregory Porter, Kurt Elling gibi çağdaş müzisyenlerin eserlerini de seslendiren Erdem Özkan, müziği hikayeleri aktarmaya yarayan bir araç olarak değerlendirmekte ve sahne programlarında dinleyenlere bu hikayeler eğlenceli bir üslupla aktarmaktadır.


Ceren Gündoğdu

Mekan: Zorlu PSM, Touché Caz Klübü (Rez: 0 212 924 0128)
Tarihi: 06 Aralık.2019
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.biletix.com/etkinlik/
Etkinlik Bilgisi : Piyano başında yazdığı şarkılarıyla melankolik, romantik ve samimi bir müziğin izini süren, alternatif pop`un yükselen ismi Ceren Gündoğdu 6 Aralık’ta touche`de! Müzik hayatına 9 yaşında Mimar Sinan Üniversitesi Devlet Konservatuvarı Piyano bölümünde başlayan Ceren Gündoğdu, dinleyenleri vedalar ve yarım kalanlar arasında bir yolculuğa çıkaran sözü ve müziği kendine ait şarkıları 2018 sonbaharında yayınlamaya başladı. Fransız valslerine gönderme yapan ilk teklisi “Kardan Adam”ın ardından, bir diğer melankolik teklisi “Tepetaklak”ı yayınlayan ve halen, bir Zorlu PSM prodüksiyonu olan “Damdaki Kemancı Müzikali”nde “Hodel” karakterini canlandırmaya devam eden Ceren Gündoğdu, farklı müzik türlerine olan ilgisinin yansımalarının derinden hissedildiği, nostaljik ve romantik şarkılardan oluşan repertuvarıyla dinleyiciyle buluşuyor.
Kapı Açılış: 19:00
Etkinlik Başlangıç: 21:30


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Bu hafta bütün PULlar festivallik

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 23 09 2019
Değişiklik Tarihi: 23 09 2019 03:06
Bu içerik toplam 1064 defa okunmuştur.
29. Akbank Caz Festival pulları

Şehrin caz hali...

Festival Böceği

Bu hafta PUL’da dünya işlerini bir kenara bırakıp sadece Ekim ayında gerçekleşecek 29. Akbank Caz Festival konserlerine dair notlar paylaşacağım. Festival cazseverlerin gözbebeği. Bu yıl 29. kez gerçekleşiyor. ‘Şehrin Caz Hali’ sloganını seviyorum, bana yeni sezonu ve sonbaharı çağrıştırıyor. Sevdiğim bir diğer şey de festival afişleri. Giderek şehrin sokaklarını süsleyen o eski afişler azalıyor, bu durum tasarım ve sokak kültürünü de değiştiriyor, festivalin her sene afiş olarak çarpıcı görseller üretmesini önemsiyorum. Geçen hafta sevgili Sevin ablayla Nils Frahm konseri öncesi laflarken artık yayınlanmayan Radikal gazetesinin internet arşivi silinecekmiş dedim. Bilmiyormuş, şaşırdı. Sevin ablanın orada iyi bir arşivi var, hatta, sileceklerine Cazkolik olarak kültür/sanat, özellikle de müzik yazılarını versinler bize arşiv olarak herkese açarız dedim, şaka değil, yaparız hakikaten, verirler mi ki? Sonra, Sevin abla, biliyor musun o zaman Akbank Caz Festivali için ‘Festival Böceği’ adında yazılar yazıyordum dedi, festivale dair renkli notlar, bu sene Cazkolik’e yazıyım mı diye sordu… Artık Sevin ablanın ağzından söz çıktı, valla peşindeyim abla dedim. Her seferinde hatırlatacağım, inşallah yazar.


ECM 50 yaşında

ECM caz şirketlerinin büyük abisi

Müzik dünyasına damga vuran şirketlere bir bakın, hangisi bir tarzın sembolü olmuşsa o firma kalıcı olmuştur. Motown büyük bir ekoldür mesela, Blue Note adını adeta bir caz tarzına dönüştürmüştür, listeyi uzatmayacağım herkes bu firmaları biliyor. 1969 yılında kurulan ECM’de sürecin en önemli firmalarından. Kurulalı 50 yıl olmuş. Aslında, ilk kaydını yapması 1967 yılıydı ama ilk albümü 1969’da çıkardı. Manfred Eicher bugün ECM tarzı denen müziğin öncüsü oldu. 29. Akbank Caz Festivali’ne bu sene ECM firma olarak damga vuracak. Festivalde yeralacak Matt Eilertsen, Jacob Bro, Bugge Wesseltoft, Louis Sclavis gibi isimler hep ECM sanatçısı. Akbank Caz Festivali yıllar önce ACT firmasının kuruluşunun 20. yılı nedeniyle özel bir gece yapmıştı. Harika bir gece olmuştu. Bu kez öyle özel tek bir konser yok ama bu konserlerin hepsi ECM’in kuruluşunun 50. yılıyla bağlantılı. Konserleri izlerken bence bu bağlantı da aklınıza gelsin. Unutmadan, 22 Ekim akşamı Francesco Martinelli, Sevin Okyay ve Kerim Selçuk’un katılacağı özel bir ECM semineri olacak. Başta bizzat Eicher’in de geleceğini duymuştum ama galiba yok!


Festivalde bir yerli müzik firması

Lin Records arşivlik bir iş yapacak

Yukarda ECM’den söz ettim, 50 yıllık bir dev. Festivali Türkiye’den de bir müzik firması damga vuracak. Son yılların en aktif ve üretken müzik firmalarından, katalogunda caza büyük bir yer ayırmasıyla sevdiğimiz Lin Records bu sene festivale atölyelerle destek veriyor. Cem Tuncer ile gitar, Serhan Erkol ile saksofon, Can Kozlu ile davul, Ercüment Orkut ile piyano, Cenk Erdoğan ile perdesiz gitar, kağan Yıldız ile kontrbas atölyelerinde her bir enstrüman ülkenin önde gelen sanatçılarıyla eşleşmiş. Bence çok güzel bir fikir. Lin Records ve festivali tebrik ediyorum. Umarım festival bu atölyelerin video kayıtlarını internette yayınlar. Böylesi atölyeleri genellikle mekânla sınırlı sayıda kişi takip edip faydalanıyor, videoya alınıp yayınlanırsa zamanla binlerce müziksevere ulaşır. Festivalin son yıllarda konserlerin devamı olarak bu tarz etkinlikleri artırmasının faydası bunla. Eminim bu çeşitlilik önümüzdeki senelerde de sürecektir.


Röportaj fırtınası

Büyük arşive yeni röportajlar eklenecek.

Cazkolik olarak her sene caz festivallerinde artan sayıda röportaja yer veriyoruz. Hepsi dünyaca ünlü isimler. Röportaj arşivimiz inanılmaz zenginlikte. Son iki senedir PSM Caz Festivalinin de dahil olmasıyla festival röportajları sayımız katlanarak arttı. 29. Akbank Caz Festivali için de hazırlandık. Sorularımızı gönderdik. Umarım hepsi cevaplanıp gelir ve biz de hemen yayınlarız. Kısmetse bu sene kimlerin röportajlarını yayınlayacağız? Art Ensemble of Chicago, Charles Lloyd, James Carter, Jakob Bro, Matt Eilertsen, Maisha… Unuttuğum var mı? Hepsi dünyaca tanınan bu isimlerin festivale gelmeden önceki son durumlarını öğrenmek ve yakından tanımak bakımından önemli olduğunu biliyorum. Her röportajımız festival bitene kadar çok sayıda müziksevere ulaşıyor ve nihayetinde konserle biz de süreci tamamlıyoruz. Bu sene sezonun hareketli geçeceğini ve festival harici çok sayıda söyleşi yayınlayacağız gibi görünüyor. Salon’daki konseri için Idris Ackamoor, Touche’deki konseri için Sylvain Chauveau ve PSM’deki konseri için 12 Çellist ile yaptığımız söyleşilerden çok şey öğrendik, daha da öğreneceğiz.


Kerem Görsev`le İstanbul semtleri arasında yolculuk

Kırmızı tramvaylı Moda ve caz.

Bu sene 29. Akbank Caz Festivalinin Türkiye’den sesleri arasında Kerem Görsev özel bir projeyle öne çıkıyor. İlk duyduğumda kulağa çok hoş gelen projeyi Kerem’e sordum nasıl bir iş bu diye. Daha önce Akbank için hazırladığı bir projeymiş. İstanbul’un farklı semtleri için yaptığı müzikler bunlar. Biliyorsunuz, Kerem senelerce Emirgan’da yaşadı, hatta bir albüme adını bile verdi. Tam 14 semt için beste yapmış, bazılarını festivalde çalacak. Hangi semtler? Bebek, Moda, Beyoğlu, Emirgan vs. Tamamını çalmayacakmış. Kerem’in konserdeki ilk sürprizi yakında yayınlanacak “Perfect Balance” albümünden besteler. Konser Bağdat Caddesi CKM’de olacak. Besteler arasında allahtan Moda var yoksa Kadıköylüler niye biz yokuz diye sorardı. Konserin ikinci sürprizi yıllar sonra kontrbasta Volkan Hürsever’in olması. Doksanlar ve ikibinlere damga vuran ekibin içindeydi Hürsever. Geçen sene İstanbul Caz Festivalinde yıllar sonra ilk kez beraber çalmışlar ama tam 13 yıl sonra. Şimdi onları bir kez daha beraber izlemek mümkün.


Festivalde bizden caz bolluğu

Güzel projeler dinleyeceğiz.

Yerli caz sahnesini takip edenler son yıllarda yeni projelerin artığını gözlüyordur. Müzik ortamı sarmal ilerleyen bir sistemdir. Mekân/festival/etkinlik/salon sayısının artması yeni projelerin önünü açar (dinleyici artıyor mu ayrı bir konu), muhtemelen kimse bunu bilinçli olarak düşünmez, sezgisel olarak farkedelir bu değişim ve kendiliğinden proje sayıları artar (kalıcı mıdır bu durum o da ayrı bir tartışma konusu). Artık festivaller de yerli sahneye yönelik içerik geliştiriyor. Geçen yaz İstanbul Caz Festivalinde mesela iyi projeler izledik, ekimde Akbank’ta izleyeceğiz. Çağıl Kaya yeni albümüyle geliyor, Cazip Project son senelerde Yeldeğirmeni’ne damga vuran The Badau’nun Akasya AVM’de yeni açılan sahnesinde çalacak, Kerem’i yukarda anlattım, Kerem Türkaydın benim sevdiğim “Candid Music” albümüyle Akbank Sanat’ta, Önder Focan/Şenova Ülker ismi bile kulağa heyecan verici gelen Bebop Project ile her biri koştura koştura gitme hissi veren müzikler dinletecek. Ekim gerçekten güzel geçecek. Gaz vermek için söylemiyorum, ciddiyim!


Londra caz sahnesinde aykırı biri mi var?

Atarlı müziklere bir mola.

Ekim ayında festivalde dinleyeceğimiz Alfa Mist pek çoğumuz için yeni bir isim olabilir. İki yıl önce çıkardığı “Antiphon” ile dikkatleri çekmişti. “Antiphon” 10 dakikalık giriş parçası “Keep on” ile olsun, gitar/davul, klavye/davul, trompet/davull diyaloglu ve sükûnetli şenliği olsun Londra cazında duymaya alıştığımız atarlı seslerin arasında parlıyor. Gerçi kimi eleştirmenler yeni çalışması “Structuralism”e kulp takmaya çalışmış olsa da müziğin doğasında serinkanlılık var. On dakika geçtikten sonra ‘sürseydi be’ dedirten “Keep on” sanki seni duymuş gibi “Potential”a geçerek süreyi 15 dakikaya çıkartıyor. Tabii devamını da bırakamıyorsun. Albümlerin kapak resimlerini kim yapıyor ya da hangi ressamın bilmiyorum ama bana uzun yıllar önce bir sergide gördüğüm ve adını imkan yok hatırlamadığım bir İspanyol ressamı hatırlatıyor. Alfa Mist’in Kaya-Thomas Dyke’ın sesiyle müziğe yüklediği tesadüfiymiş gibi duran konuşma ilginçtir değişik bir hava katmış.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 23 Eylül 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Pekinel kardeşlerin albümü Uluslararası Klasik Müzik Ödülleri`ne aday oldu.
Deniz Koloğlu "Müzikle Yaşayan Kadınlar" kitabını arkadaşımız Işıl Çalışkan`a anlattı.
Leonard Cohen`in sırrı
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp