Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Charlie Siem & Caroline Jaya-Ratnam

Sanatçı: Charlie Siem keman, Caroline Jaya-Ratnam piyano
Mekan: Cemal Reşit Rey Konser Salonu
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.biletix.com/etkinlik/Y
Etkinlik Bilgisi : Program:
J.S Bach Solo Keman İçin Sonat, No.1, Sol minör, BWV 1001
L.V. Beethoven Keman ve Piyano İçin Sonat, Sol Majör
E. Grieg Keman ve Piyano İçin Sonat, No.3, Do minör, Op. 45

"Charlie Siem, Bergen Filarmoni, Camerata Salzburg, Çek Ulusal Senfoni, İsrail Filarmoni, Londra Senfoni, Moskova Filarmoni, Oslo Filarmoni, Rotterdam Filarmoni ve Kraliyet Filarmoni Orkestrası dahil olmak üzere dünyanın en iyi orkestraları ve oda müziği topluluklarıyla birlikte performanslar sergiledi. Charles Dutoit, Edward Gardner, Zubin Mehta, Yannick Nézet-Séguin, Sir Roger Norrington, Libor Pe?ek ve Yuri Simonov gibi önde gelen şeflerle çalıştı. Bugüne kadar katıldığı uluslararası festivaller arasında Spoleto, St. Moritz, Gstaad, Bergen, Tine@Munch, Festival Internacional de Santa Lucía ve Windsor Festivali yer almaktadır. Çok çeşitli bir diskografiye sahip olan sanatçı, Londra Senfoni Orkestrası (Warner Classics, 2011) ve Münchner Rundfunkorchester (Sony Classical, 2014) dahil olmak üzere çok sayıda kayıt yapmıştır. Klasik müziği tüm dünyadaki yeni izleyicilere ulaştırma konusunda büyük bir tutkusu olan Charlie Siem, Bryan Adams, Jamie Cullum ve The Who gibi sanatçılar ile birlikte popüler ezgilerin virtüöz çeşitlemelerini besteledi. Bunların yanısıra, Armani, Chanel, Dior, Dunhill ve Hugo Boss gibi moda markalarıyla da iş birliği yaptı. Erken yaşta müzik kariyerine başlayan Caroline Jaya-Ratnam, Cambridge Üniversitesi’nde müzik eğitimini tamamladıktan sonra, yüksek lisansını ve profesyonel performans diploma programını solo piyano üzerine tamamladı. Caroline, Temmuz 2010’da keman virtüözü Charlie Siem‘in Warner Classics etiketiyle “Charlie Siem Plays Virtuoso Violin Works” albümünde sanatçıya eşlik etti."


Salı Caz: Su İdil

Mekan: Koç Üniversitesi, Sevgi Gönül Kültür Merkezi
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 12:30
Etkinlik Bilgisi : 1994 yılında Ankarada’da doğan Su İdil, ortaokulun ilk yıllarından itibaren caz ile ilgilenmeye başlamıştır ve yedi yedi yıldır profesyonel olarak müzik kariyerini sürdürmektedir. Bu yolculuğunda ağırlıklı olarak caz, funk, R&B tarzları harmanladığı repertuvarıyla pek çok farklı şehir ve mekânda konserler veren sanatçı, Türkiye’nin önde gelen müzisyenleriyle çalışma fırsatı elde etmiştir. (Etkinlikler ücretsiz fakat sadece üniversite mensuplarına açıktır).


Müzede Caz: Axel Wolf & Hugo Siegmeth

Mekan: Müze Evliyagil, Ankara
Tarihi: 15 Ekim.2019
Saat: 19:00
Etkinlik Bilgisi : Caz Derneği`nin düzenlediği Müzede caz konser serisi bu akşam Adana Arkeoloji Müzesi`nde Axel Wolf & Hugo Siegmeth konseriyle devam edecek. Saat 17:00`deki müze turuyla başlayacak etkinlik 18:00`deki konserle devam edecek.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Proje nedir?

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 07 10 2019
Değişiklik Tarihi: 07 10 2019 01:36
Bu içerik toplam 917 defa okunmuştur.
2019-20 kültürel etkinlikler sezonu başlarken bu hafta PUL`ların ortak teması proje kavramı!

Festivaller değişmeli mi?

Köklü caz festivalleri durumun farkında mı?

1950’li yıllardan beri caz festivalleri müziğin dünya çapında gelişmesi, yaygınlaşması ve serbest dolaşımında öncü rol oynadı. Ülkesinde normal bir müzisyen olan pek çok Amerikalı müzisyeninin efsane isme dönüşmesinde festivallerin payı yüksektir. Yılda bir kez gerçekleşen festivaller yüksek bütçeli, iddialı, havalı isimleri programlarına alarak erişilebilir olmalarını sağladı. Bundan sonra ise işin bir AMA’sı var. Tüm bunlar eskide kaldı. Artık o günlerde yaşamıyoruz. Eskiden festival kavramı kültürel bir kült iken bugün hızla vasata dönüşmek üzere. Hatta dönüştü. Geçen gün saymaya çalıştım, yakından takip ettiğim halde bu sene irili ufaklı kaç festival gerçekleştiğini sayamadım. Çokluğun erozyonu işte bu noktada başlıyor. Festivallerin sayısının artması şüphesiz iyi bir şeyken vasatın iyinin önüne geçmesi kaçınılmaz oluyor. Köklü festivallerin yıllarca emek verdiği kavram buzullar kadar hızlı erimeye başladı. Büyük starların hayattan çekilmesiyle beraber büyük salonları doldurmak zorlaştı. Yanısıra, yıl boyu açık olan kültür merkezleri, konser salonları, çeşitli klüpler, özel etkinlikler, yerel yönetimler seçenekleri ve rekabeti artırdı. İstanbul’da bazı aylar bir festival kadar konser izlemek mümkün hatta fazlası. Tüm bu çeşitliliğin artan yoğunluğu içinde -ki esasen bunlar iyi gelişmeler- yılda bir kez gerçekleşen caz festivallerinin kendini yenilemesi bence şart! Önümüzde 29. Akbank Caz Festivali var, ülkenin en köklü festivallerin başında geliyor, yıllar boyu cazseverler arasında yarattığı heyecanı iyi bilen biri olarak iyi ile kötünün birbirine karıştığı bu yeni dönemde ayırdediciliğin azaldığını gözlüyorum. Bu karmaşık yoğunluğun sorumlusu elbet festivaller değil ama kurbanı köklü festivaller olmasın.


Beau Bridges ve caz

Beau Bridges`ın müzik odası ve duvarda Bill Evans

Cazda merakla takip ettiğim yazarlardan biridir Marc Myers. Hem NY Times gibi büyük gazetedeki hem JazzWax isimli kendi internet köşesindeki yazılarını kaçırmıyorum. Gazete yazıları gündem yazılarıyken kendi internet sayfasındaki yazılar serbest uçuşlu. Geçen hafta çok sevdiğim oyunculardan Beau Bridges’i köşesine taşıyınca meraklandım. Beau biliyorsunuz Jeff’in ağabeyi, ondan daha az ünlüdür ama iyi oyuncudur. Myers, Bridges ile gazete için röportaj yapmış, fotoğraftaki resim Beau’nun evinden. Babadan oyuncu Beau babasının da rol aldığı 1951 yılında çekilen “High Noon” isimli filme dair 9 yaşındaki bir hatırasını naklediyor. Fotoğraftaki bir ayrıntıyı Myers’ın yakın dostu farketmiş. Her yerde müzik aletleri var, sağda duvarda ise siyah/beyaz bir resim, Bill Evans’ın resmi. Bunu okuyunca şunu farkettim, Beau Bridges’ın kuşağı cazla büyüdü, hatta babasının kuşağı da öyle, bir sonraki kuşak da öyle, şimdi yetmiş yaş üstü rock efsanelerinin röportajlarını okursanız çocukluklarına dair hatıralarında caz mutlaka var ama genç kuşaklara inildikçe durum tersine dönüyor. Maalesef.


Mevlâna`dan ilham caz albümü

GoGo Penguin`den yeni bir albüm

Başlık meraklandırıcı olabilir, ilham kaynağı da gerçek ama Mevlâna işin sadece bir parçası. Ünlü İngiliz grubu GoGo Penguin 5 parçalık yeni çalışması “Ocean in A Drop”u yayınladı. Mevlâna’dan ilham bu noktada devreye giriyor. Topluluk elemanları şiir ve edebiyatla ilgili çocuklar, bunlardan biri Mevlâna. Onun ‘sen bir okyanusta damla değilsin, bir damladaki okyanussun’ cümlesinden alınan ilham albüme adını vermiş ama esasen bu bir film müziği. Buraya kadar olanlar albüme dair bilgiler beni en ilgilendiren kısmı bilgilerden öte müziğin kendisi. Bugüne kadar genellikle elektronika sounduyla tanıdığımız grup bu kez çok sağlam bir akustik trio kaydı yapmış. Benim en çok tanık olduğum şeylerden biri ne kadar iyi müzik yaparlarsa yapsınlar elektronika müzisiyenlerinin akustik enstrümanlardaki yetersizlikleri sorusudur. Geçen konserini izlediğim Nils Frahm’ın da iyi bir piyanist olduğunu görmem içimi ferahlatmıştı, GoGo Penguin’in kendini bu konuda ispatlamaya ihtiyacı yok ama özellikle “Control Shift” parçasında basçı Nick Blacka’nın introsuyla piyanist Chris Illingworth’un devamındaki piyanosu ve Rob Turner’ın davulu son günlerde duyduğum en güzel şeyler oldu.


Ahmad Jamal abartılmış bir müzisyen midir?

Jamal`dan ilk solo albüm

Mesele şu, doksan yaşına merdiven dayamış günümüzün yaşayan efsanelerinden piyanist Ahmad Jamal ellili yıllarda özellikle Miles Davis’in dikkatini çeken tarzıyla farklılığını göstermişti. Efsanevi isim son günlerde kariyerinin ilk solo albümüyle yeniden gündemde. Doksan yaş ve ilk solo albüm! “Ballades” isimli solo albümde Jamal tercih ettiği caz standartlarını yorumlamış. Çoğu bildiğimiz müzikler. Yukarda adı geçen Marc Myers da yazmış, Miles ve piyanisti Red Garland o yıllarda Jamal’in tarzını ‘utanmadan’ kopyalamışlardı diyor. Tam da böyle yazmış. Ve doğru. Miles her ne kadar sonradan Jamal’in hakkını teslim etse de Garland’ı öyle çalmaya iteklediğini biliyoruz. Jamal’in hakkını teslim ettikten sonra tarzının on yıllardır topladığı övgüleri sorgulamamız gerekir mi? Ben fazla büyütmeyelim derim ama Myers’ın dediği ‘bazı parçaları fazla abartılmış olsa da’ cümlesini de aklımdan çıkaramıyorum.


Kültürde sezon açılışı ne demek?

Açılışlar böyle mi olur?

Kültür sezonu dediğimiz şey sonbaharla birlikte tiyatroların, galerilerin, sinemaların, konser salonlarının perdelerini açması demek. Yaklaşık 8-9 ay boyunca sayısız kültürel etkinliğin takipçisiyle buluşması demek. Çoğumuz sezon açılışını eylül ayı sanırız ama esasen ekim ayıdır. Dün akşam İstanbul Büyükşehir Belediyesi Haliç Kongre Merkezi’nde sezon açılışını bizzat başkanın konuşmasıyla yaptı. İstanbullularla birlikte sloganının altı çizildi, yinelendi. Hafta içinde İş Sanat 19. sezonunu açmıştı. On gün sonra Akbank Caz Festivali başlayacak, bienaldi, fuardı derken işte sezon dediğimiz şey böyle başlıyor. Şehirde her hafta yeni bir sergi duyurusu var. VAR DA… Bu açılışlar futbol liginin açılışı gibi olmasın lütfen, yani, sezon başı sanki tüm takımlar şampiyonlar ligi finali oynayacakmış gibi bir hava içindeyken yaldızlar, kaplamalar bir aya kalmadan dökülür ve biz yine aynı vasatı izleriz. Hakikaten iyi olan etkinlikler üretmeli ama nasıl yapmalı? Sezon açılışı demek açılış öncesi ilgili koltuklarda oturanların uzun ve titiz programlar hazırlamış olması, projelerini heyecanla sunmaya başlaması demek. Hakikaten öyle mi olacak açıkçası emin değilim ama bekleyelim, görelim diyorum.


Son sıra kafamı kurcalayan konu?

Projeler nasıl yapılmalı?

Son sıra caza dair kafamı kurcalayan konu projelerin nasıl geliştirilmesi gerektiği oldu. Bana, bu konuda müzisyenleri yalnız bırakıyormuşuz gibi geliyor. Şunu demek istiyorum... Yeni içerikler üretilecekse bunu yapacak olanlar sadece müzisyenlermiş ve onlar da hadi yapsın biz de görelim gibi bir algımız var. Müzisyenin yapacağı belli, albüm yapacak, beste yapacak, icrasını geliştirecek, başka ne yapacak? Hayat telaşı içinde başka bekleyebiliriz ki? Benim dediğim, bunlar olurken, öte yandan, müzisyenlerin kapasitelerini açığa çıkaracak özel projeler üretilmesi ve kastettiğim içerik üreticileri de festivaller, kurumlar, organizatörler vs. Sanmayın ki bu işler dünyada mükemmel ama biz burda yapmıyoruz, hayır, hiç öyle değil, emin olun dünyada da herkes müzisyenin ne yapacağına gözünü dikmiş bakıyor, bir takım şeyler yapılınca da gelsin eleştiriler, gitsin eleştiriler. Hoş bizde o da yok ya! Neyse. Dediğim, müzisyeni tahrik edecek, işbirliği içine sokacak, yetenek ve kapasite sınırlarını zorlayacak, cazı bir müzik türü ve kültürel içerik olarak geliştirecek işler yapılmasını sağlamak daha doğrusu fikirler geliştirmek. Tabi bunu okuyan herkesin aklına geleni duyar gibiyim; Süleyman Demirel’in lafıdır, yaptın da elini tutan mı oldu?


Caz vokalin sırları

Atarlı müziklere bir mola.

Ne zaman yeni bir caz vokalin çıktığını duysam kulağımı kabartırım. Yine öyle oldu. Veronica Swift’i keşfettim. 25 yaşında genç bir kadın, daha önce dinlediğimi hatırlamıyorum. Son yılların en heyecan veren ismi Cecile McLorint Salvant idi, başka isimler de çıktı ama hiç biri Salvant gibi olmadı. 2010 sonrası bir dönem pıtrak gibi isimler kaplamıştı ortalığı, büyük kısmı ortalıkta kalmadı, kalanlar da ana akımda değil, ne oluyor bilmiyorum ama birkaç albüm sonra gerileme/değişim başlıyor. Swift an genç yaşına rağmen ‘olmuş bu ses’ dedirten isimlerden. Caz vokalde ses rengi, cümle kullanımı, kelimelerde hatta hecelerde anlamlı vurgu becerisi, elastik ses, güçlü ifade gibi birkaç kritik eşik var, eğer onları aşmışsa gelecek için iyi konuşulabilir, Swift’te bunlar var, scat de var. Tabi olmazsa olmaz arkada iyi bir trio. Sesi parlatan arkadaki triodur. Son sıra seslerden ziyade arkadaki trioları dinlemeye başlamıştım ki Swift geldi. Bakalım neler olacak.


İlham dediğin nedir ki?

İlham böyle bir şey midir?

Sanatta ‘ilham’ kavramını en fazla önemseyenler sanatçılar değil sanatseverlerdir. Sanatçılar işin sırrının ilhamda değil üslûp, disiplin ve yetenek üçlüsünde olduğunu bilir. İlham fazlasıyla soyut bir kavram, dünyevî değil, vahiy gibi bir şey, ilham geldi yaptım lafına hiç inanmadım ama sanat tarihinde en üstün eserlerin yeteneğin çok çalışmayla harmanlanmasıyla ortaya çıktığını biliyorum. Ünlü caz gitaristi Mike Stern ile konuşurken günlük çalışma disiplinini bir hafta aksatmasının kendisini bir ay geriye götürdüğünü söylemişti. Eli kırıldıktan sonra hiç bir zaman eskisi gibi olamayacağını bilmesine ve ilerleyen yaşına rağmen yıllarca çalmayı adeta yeniden öğrendi. Geçen sene izlediğimde sahnede yine harikaydı, onu büyük müzisyen yapan gelen ilhamlar değil örnek gösterilecek hırsı ve disipliniydi. İlham ya da esin ne derseniz deyin emprovize müzikte dahi sanatçıyı yönlendiren şey enstrümanını yeterince iyi kullanabiliyor olması kadar akışı yönetebilme ve parçaları birleştirebilme becerisidir.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 07 Ekim 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Proje nedir?
Bu hafta bütün PUL`lar festivallik
Yeni bir caz festivali
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp