Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ülkem Özsezen Synesthesia Quartet

Sanatçı: Ülkem Özsezen
Mekan: Nardis Jazz Club, Rez: 0 212 244 6327 / 0 532 244 5778
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21.45
Web Adresi: http://nardisjazz.com/
Etkinlik Bilgisi : Müzisyen bir aileden gelen piyanist/besteci Ülkem Özsezen ünlü caz okulu Berklee College of Music`den 2001 yılında mezun oldu. Aynı zamanda caz eğitimcisi ve prodüktör olan müzisyenin tümüyle kendi bestelerinden oluşan Ghost`s Note ve Milliday isimli iki albümü bulunuyor. Ülkem Özsezen; gitarda Bora Çeliker, basta Apostolos Sideris ve davulda Ekin Cengizkan`dan oluşan Synesthesia Quintet`i ile Nardis?de kendisine ait besteler ve caz standartlarından oluşan bir repertuvar sunacak.


Batu Şallıel & Enver Muhamedi Duo

Sanatçı: Batu Şallıel (sax), Enver Muhamedi (b)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 28 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/2
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


Sarp Maden 4

Sanatçı: Ercüment Orkut (p), Sarp Maden (g), Halil Çağlar Serin (b), Derin Bayhan (d)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 29 Ocak.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/6
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Cazla şarabın ortak noktası

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 21 10 2019
Değişiklik Tarihi: 23 10 2019 02:53
Bu içerik toplam 966 defa okunmuştur.
Bir takım güzel haberler

Abdullah İbrahim`e yaşlılık yakışmış

Ustaların üçüncü baharı

Eylül ayından beri yok sezon başladıydı, yok Akbank Caz Festivaliydi derken dünyada olup biteni fazla takip edemedim, aslında, laf aramızda, caza dair en sevdiğim şeylerden biridir yeni projeler, fikirler, albümler, haberler vs yeni olan ne varsa haberdar olmak. Bu arada, dergilerin yeni sayıları da birikti tabi, onları da yeteri kadar okuyamadım. İlk farkettiğim, iki yaşlı efsane; Ahmad Jamal ve Abdullah Ibrahim’in solo piyano albümleri yayınlaması oldu. Bu kayıtları, geride uzun bir yaşam bırakmış insanların kendilerine dair bir otoportre çalışması olarak görmek mümkün. Hani ressamların, özellik rönesans dönemi ve sonrasında, belli bir yaşa gelince kendi portrelerini yaparlar ya, biraz ona benzetiyorum. O albümlerde çaldıkları şeyler bildiğimiz caz standartları ya da başka bseteler olabilir ama hani bir laf vardır, ‘geçmişin güneşi’ diye, aslında bu ustaların yaptığı biraz buna benziyor. Geçmişin güneşiyle bugünü aydınlatıyorlar. Bu tür albümleri önemsiyorum, bir laf daha vardır, şimdiki aklım gençken olsaydı diye, işte ikisinin karışımı, tecrübe, teknik ve yaklaşım zirvede. Bu ustalar için vakit ikinci bahar değil artık üçüncü bahara dönmüş vaziyette.


Cazda kadın toplulukları

Kübalı kadınlar buluştu, başka bir grup kadın da geçen bir New York dergisine haber olmuştu

Yıllar önce ABD’li klarnet ve saksofon sanatçısı Jane Bunnet ile ilgili haber yapmıştım, haberin öznesi o değildi gerçi ama Bunnett’le ilgili bir yanı vardı, neyse, ellili yaşların ortasındaki tecrübeli sanatçı epey zaman önce Brezilya`ya ardından Küba’ya gitti, bildiğim halen oralara gidip gelip projeler üretiyor. Bu bilgiyi son dönem cazda çoğalan kadın gruplarına bağlayacağım, zira, Bunnett böyle bir grup kurdu ve turne yapıyor. Gelelim kadın gruplarına. 2015 sonrasının öne çıkanlarından biri cazda kadın toplulukları. Yepyeni, yaratıcı ve canlı bir alan olmaya doğru gidiyor. Dünya festivalleri kadar bizim festivallerimiz de durumun arkındadır umarım (gerçi İstanbul Caz Festivali iki sene önce Selen Gülün’ün benzer projesine yer vermişti aslında). Bunnett’in bu alana ilgisi yeni değil, 2002 yılında “Spirituals & Dedications” isimli bir Afro Cuban albüm yayınlamıştı, devamı da var, “Spirits of Havana”, “Oddara”... şimdi son nokta “Jane Bunnett and Maqueque” isimli projesi. Grupta Tailin Marrero, Yissy Garcia, Joanna Tendai Majoko, Mary Paz Fernandez, Danae Olan ... Yakın takibe alın derim, belki burada izleriz kimbilir.


O eşsiz lezzetin peşinden gitmek

Piyano ve Hammond hem de aynı ustalık seviyesindi!!!

Benim aslında yapmayı istediğim şey bu, yani, cazda eşsiz lezzetlerin peşinden gitmek, işte onlardan biri piyanist ve organist Mike LeDonne. Şöyle söyliyim ki niye önem verdiğim anlaşılsın, dünya üzerinde hem piyanoyu hem Hammond orgu eşdeğer düzeyde çalabilen belki üç-beş müzisyenden biridir LeDonne. Mesela, Joey DeFrancesco en iyilerdendir ama orgda, piyanoda değil, ordan anlayın diye söylüyorum. LeDonne bu yıl “Partners in Time” adında bir albüm yayınladı. Albümde iki mükemmel eşlikçi Christian McBride ve Lewis Nash var. LeDonne’ı biz uzun yıllar organist olarak bildik, biraz da piyasa ve çevre iteklemesiyle böyle olmuştur ama bu son albümü sanatçının piyanoya dair tüm hasletlerini alabildiğine giderdiği kayıt olmuş. Öyle bir döküyor ki içini, bilcümle piyanist ortalıktan çekilsin kenarda dinlesin, öyle yani. Kendisine sorduklarında, piyano ve orgu aynı derecede çalmayı beyni ikiye bölmek diye yorumluyor. Basit ifadeyle, ikisinin de tuşlu çalgılar olduğuna bakmayın, tuşları haricinde icrada öyle farklılar ve özellikle org öyle zor ki, birinin ustalığa ermesi için uzun yıllarını vermesi lazım, LeDonne hayatını ikiye mi bölmüş ki her ikisinde de eşit derecede usta, ya da, evet, o bir dahi! Başka bir kelime gelmiyor aklıma.


Cazla şarabın ortak noktası?

Yıllanmış şarap fıçıları arasında sizce ne tür caz gider?

Biri içmenin diğeri dinlemenin zevkini artırır. Ben gerçi viskici olsam da şarabın etkisini reddetmem. Bir kere her ikisi de yavaş arıtımı ve belli bir süre olgunluk düzeyi gerektirir. Her ikisinde de yenilik ve gelenek arasında gerilim üretir kabullenim kolay değildir, geleceğin lezzeti kolay terkedilmez. Takdir süresi uzun sürebilir. Yıllara dayalı olgunluk sürelerine ihtiyacı vardır. Birazdan söyleyeceğim şey herhalde ilk İtalyanların aklına gelirdi, nitekim öyle olmuş. İtalyan caz firması CAM JAZZ İtalya’nın Friuli bölgesindeki farklı şarap mahzenlerinde kaydettiği altı albüm yayınladı. Albümlerdeki yankı kalitesinin mahzenlerde kayıt yapan İtalyan ve Amerikalı sanatçıları oldukça tatmin edtiğ söyleniyor. Firmanın prodüktörü Ermanno Basso’ya göre bu kayıt fikri bölgenin şarap üreticisi aileden Ella Felluga’nın aklına bir akşam yemeği sırasında gelmiş. Fikrini Basso’ya açınca o da son derece ilginç bulmuş ama halletmek gereken bir dolu teknik sorun vardı, mahzeni bir caz klübüne dönüştürmek, akustik sorunları gidermek, doğru enstrüman seçimi vs. Derken anlaşılan hallolmuş ki altı albüm çıkmış. Albümler canlı olarak ve dinleyici önünde kaydedilmiş. İtalyan klarnetçi Giovanni Mirabassi bu kayıtları yapanlardan biri olarak sonuçtan çok memnun olduğunu söylüyor, bize de dinlemek düşer belli ki.


Klüpte güzel bir gece

Adamlar deli gibi turnedeler

Geçen haftanın üzerinde az konuşulan etkinliklerinden biri Zorlu PSM Touche’deki Black Art Collective gecesiydi. Tam Akbank Caz Festivalinin başlamasından bir gün önce öyle güzel bir hazırlık oldu ki... Zaten merakla beklediğimiz adamlar, her biri Amerikan caz sahnesinin usta ismi. 2014 yılından beri birlikte çalıyorlar, bu kadar önemli ismin birarada durması zordur, projeler için çekiştirilirler ya da kendi albümleri vakit alır vs derken araya hoop bir turne bu grup için... Niye olmasın. Özellikle az tanıdığım piyanist Xavier Davis’i beğendiğimi belirtiyim. Grubun en akıl dolu ve dengeleyici müzisyeniydi. Nefesliler ve bas/davul arasındaki geçişlerin, peşi sıra açılan gizli kapıların arkasındaki gizli kişi gibiydi. Adam caz doçentiymiş, bir de sakin ve sessiz biri. İçimden, keşke bizde bu tarz ve bu yaşta piyanistler daha çok olsa diye geçirdim. Çilingir gibi adam. Bizden mesela Ercüment Orkut, Kürşad Deniz, Sekan Özylmaz’ın tarzına Davis’e benzetiyorum. Davulda beklediğim Johnathan Blake idi ama yerine genç Mark Whitfield JR vardı. Baladlardaki kolektif uyumu ayrıca beğendim tabii bir de caz klübünde olmanın samimiyeti, kısa sohbetler, sahneye yakınlık filan... Güzel geceydi. Touche’ye yakıştı. İşin Black Art kısmına ise başka bir gün değinirim.


Çevre aktivistleri esas kimleri ikna etmeli?

Anlaşılan Google kararsız...

Çevre ve iklim konusu bilim adamlarıyla sokaktaki insan arasındaki bir sorun mu, yani, iklim değişikliği konusunda harekete geçmek için ikna edilmesi gereken esas kesimin sokaktaki insan olduğunu sanmıyorum. Okuduğum son haber durumu daha net ortaya koyuyor sanki. The Guardian gazetesi Google’ın iklim değişikliğini inkar eden ve lobi oluşturan kuruluşları aktif olarak finanse ettiğini iddia etmiş. Şaşırdık mı? Ben şaşırmadım. Haber doğru mudur? Haber Google’ın iklim karşıtı kuruluşlara hiç de azımsanmayacak miktarlarda bağış yaptığını söylüyor, bunlardan biri Trump’ı Paris Anlaşması’ndan vazgeçiren Competitive Enterprise Institute isimli bir kuruluş imiş. Gazete başka kuruluşların da ismini veriyor. Yani, yuvarlak laflar değil net isimler ifşa ediyor. Google, The Guardian’ın haberine dair yaptığı açıklamada yaptığı bağışların o kuruluşların bu iddialarını onaylamak anlamına gelmediğini söylemiş, ya ne anlama geliyor? Anlaşılan, iklim değişikliği konusunda ikna edilmesi gereken esas kişi ve kurumların kim olduğu belli, sokaktaki insanın fikrini yönlendirenler de bunlar değil mi?


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 21 Ekim 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Caz konserleri atağa kalktı?
Yeni Albüm: Sık rastlamadığımız bir çalışma biçimi olarak "Bir Günde Döndüm Dünyayı" albümü.
Caz dünyası için karanlık bir pazar oldu: Cazın iki usta ismi Jimmy Heath ve Claudio Roditi hayatını aynı gün kaybetti.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp