Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Sibel Köse & Eylül Biçer Duo

Sanatçı: Sibel Köse (v), Eylül Biçer (g)
Mekan: The Badau Akasya (Rez: 0532 306 43 34)
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 21:30
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/4
Etkinlik Bilgisi : Giriş: 50 TL.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: barış yazıcı, şenova ülker, imer demirer, güneş karaduman, ebru kennington, hüseyin çakır, duru tuna, çağdaş oruç, serhan erkol, barış ertürk, ekin cengizkan, melisa kral, zeynep kuyumcu, volkan topakoğlu, emin fındıkoğlu
Mekan: Sainte Pulchérie Fransız Kız Lisesi
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20.30
Etkinlik Bilgisi : Yıl Boyu Caz: Akbank Caz 30. Yıl Konseri


Nilüfer Caz Tatili: Korhan Futacı

Mekan: Prof. Dr. M. Mete Cengiz Kültür Merkezi, Bursa
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20:30
Web Adresi: https://bilet.nilufer.bel.tr/etki
Etkinlik Bilgisi : Nilüfer Caz Tatili konserlerinin ikincisinde bu akşam Korhan Futacı konseri var.


Trioİstanbul : "Klasikten Tangoya Gala Konseri"

Sanatçı: Tutu Aydınoğlu (piano), Olexandr Samoylenko (keman), Rahşan Apay (çello)
Mekan: Zorlu Psm %100 Studio
Tarihi: 18 Şubat.2020
Saat: 20:00
Web Adresi: http://www.https://www.passo.com.
Etkinlik Bilgisi : Üç farklı ülkenin, üç farklı renk ve karakterini birleştiren üç müzisyenin bir araya gelmesiyle 2015`te kurulan Trioİstanbul 18 Şubat akşamı Zorlu Psm %100 Studio sahnesinde İstanbullu müzikseverler ile buluşacaklar.Tutu Aydınoğlu (Piyano), Olexandr Samoylenko (Keman) ve Rahşan Apay (Çello) kurulu Trioistanbul müziğin ortak dili ve sahip oldukları benzer müzik anlayışıyla "Klasikten Tangoya" konseptinde hazırladıkları repertuvarları ile dinleyicilerini sıra dışı bir müzikal yolculuğa çıkarmayı amaçlıyorlar. Bilet Fiyatları : Tam - 71,50 TL / Öğrenci - 55,00 TL


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Yeni albümler arası gezinti

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 04 11 2019
Değişiklik Tarihi: 05 11 2019 02:16
Bu içerik toplam 757 defa okunmuştur.
Sonbahar yeni albümler mevsimi geldi

Charles Lloyd iki hafta önce İstanbul`daydı

Caz tarihinden yapraklar-1

Başlık çok romantik oldu. Daha önce yazdım mı hatırlamıyorum ama Montreux Caz Festivali yayıncı kuruluşu TBC Music iki ya da üç sene önce köklü Avrupa radyo kuruluşu Swiss Radio’nun 1950’lerden itibaren yaptığı orijinal kayıtları -ki bunlar ya radyo stüdyosu ya konser salonu kayıtlarıdır- albümler halinde yayınlamaya başlayarak dünya caz tarihine çok önemli katkıda bulunuyor. Ortak caz hafızamızın geçmişini gözler önüne seriyor. Serinin 46. albümü yayınlandı. Geçen hafta 29. Akbank Caz Festivali kapsamında konser veren büyük usta Charles Lloyd’un 1967 tarihli Montreux Jazz Festival konser kaydı bu. Çok kıymetli bir kayıt zira konserde piyanoda Keith Jarrett, basta Ron McClure, davulda Jack DeJohnette var. Yaygın inanış Jarrett’ın Lloyd’un desteğiyle üne kavuştuğudur ki geçen festival kapsamında Tunçel Gülsoy’un Lloyd’ya Cazkolik için yaptığı röportajda bu konuda sorduğu soruya Lloyd itiraz etmemişti, demek doğru! Bu albümün bir başka önemi Lloyd ile Jarrett’ın ortak ne kadar kaydı var bilmiyorum ama bu albüm olanların en çarpıcılarından biri olabilir.


Caz tarihinden yapraklar-2

İki büyük usta aynı sahnede

Tam PUL’luk bir konu bulunca tek bir PUL’la geçmiyorum malum. Swiss Radio Days Jazz Series’e devam... Konu bu kez caz tarihinin iki büyük tenoru Ben Webster ve Dexter Gordon. Bu kayıtların bazıları Amerika’da yapılan birçok kayıttan daha değerli emin olun. Örneğin bu albüm. 1972 yılında Baden’da kaydedilmiş. Toplam 6 standarttan oluşan 56 dakikalık bir kayıt. Piyanoda Kenny Drew, basta Bo Stief -ki bizde az tanınır, albümün ilk parçasındaki bas solosuna dikkat!!!-, davulda Ed Thigpen var. Bildiğim kadarıyla albüm kaydedilmesinin üzerinden 40 yıl geçtikten sonra ilk kez yayınlanmıştı. Seride böyle çok albüm var. Gerçek bir hazine. Bu tarz kayıtların bir işlevi de Stief gibi geçmişte adı fazla öne çıkmamış -en azından bizde- kimi isimleri yeniden hatırlamak, keşfetmek için fırsat sunması. Seriden dinlemeniz için bir-iki örnek daha verip tamamlıyım; Başta serinin ilk albümü Quincy Jones’u söylemek lazım, Jones’un Montreux için önemini biliyoruz malum. 1960 tarihli Gerry Mulligan/Zoot Sims’li konseri, Coleman Hawkins’in 1949 tarihli Lozan konseri ayrıca önemli.


Kurt Cobain`in hırkası

İşte, o hırka bu hırka!

İntiharının üzerinden uzun zaman geçse de Nirvana grubunun efsane solisti Kurt Cobain ile ilgili tevatürler ara ara coşuyor. Basın, bir star isim özellikle de genç yaşta intihar etmişse o isim hakkında haber yapmalara doymuyor, demek alıcısı da var ki mevzu artarak sürüyor. Hayır bari konu müziği, şarkıları üzerine olsa… Şimdi bahsedeceğim ki zaten siz de okumuşsunuzdur konu öyle değil. Kurt Cobain’in üzerinde sigara yanığı olan yıkanmamış bir hırkası varmış -bu hırkalı konserin fotoğrafı yıllardır çok yayınlanmıştır- ve bu hırka açık artırmayla satışa çıkarılmış üstelik 334 bin dolara alıcı bulmuş. Ne dersiniz? Söz konusu hırkayı Cobain 1993 yılında intiharından beş ay önceki MTV programında giymiş. Özellikle ölümleri sonrası ikon isimlerin kişisel eşyalarına meraklı bir koleksiyoner grup var, bu işten ne haz alıyorlar bilmiyorum ama harcanan paralara bakılırsa bu merak nasıl tarif edilmeli emin değilim.


Trilojiler ikilendi

Bence ilki daha güzeldi

2014 yılında Chick Corea’nın Christian McBride ve Brian Blade ile ilk Trilogy albümü çıktığında dünyada büyük ilgi görmüştü ama gerçekten etkileyici bir albümdü. Daha doğrusu konserler öyleymiş demek lazım çünkü turne albümüydü. Bu üçlü o dönem İstanbul’a da gelmişti, sahneyi hatırlıyorum. Bu ilk Trilogy’nin gördüğü ilgi müzisyenleri ve plak firmasını şımartmış olacak şimdi yenisi çıktı. Yine aynı ilgiyi göreceğine eminim ama bence ilkinden geride kalmış bir albüm. İlk başta plakçı fırsatı görüp ilkine koymadıkları icralardan seçip ikincisini yaptı sandım allahtan öyle değilmiş, gördükleri ilgiden sonra yeniden turneye çıkmışlar. Tecrübe denizinde öyle isimler ki bunlar hiçbir hazırlık yapmadan çıkıp sonunda herkesin deli gibi alkışladığı konserler verebilirler, galiba bu turne öyle olmuş, muhtemelen, konser öncesi bir beş dakika ne çalalım diyip ya allah çıkıyorlardı. Gerisini doğaçlama tanrıları hallediyor. Amaaaa, eğer birileri çıkıp da Keith Jarrett Trio ile mukayese ederse -ki biri çıkıp böyle desin de çarşı karışsın ister mişim gibi oldu- orada hoop durun bakalım derim, Corea’yı severim ayrı ama özellikle doğaçlama kalitesinde kesinliikle bir Jarrett değil abiler!


Yeni bir Keith Jarrett albümü artık hayal mi?

2016 yılı konseri albüm oldu

Derken ECM Munich 2016 albümünü duyurdu. Benim kastettiğim bir stüdyo albümüydü aslında malum, ama buna da razıyız zira Jarrett’ın hasta olduğunu, artık konser ve albüm işlerine pek giremediğini duyuyoruz, umarım doğru değildir ya da iyileşir... Jarrett, efsanevi Köln konserinden tam 45 yıl sonra yine Almanya’da ama bu sefer Münih’te üç yıl önce yine bir solo konser verdi. Yeni çıkan albüm o konserin kaydı. Yukarda Chick Corea’yı doğaçlama konusunda Jarrett’la mukayese etmem demiştim, aynı fikirdeyim, cazda doğaçlamanın yaşayan tanrısıdır Jarrett ki artık yaşı ilerledi, ondan canlı olarak yeni ne alsak müzik ve insanlık için kazançtır. 2016 albümünde kimi uzun kimi kısa 12 doğaçlama bölüm var ve sonda üç tanıdık standart ve işin doğrusunu söylemem gerekirse konserin ustanın en iyi performanslarından biri olmadığı çok belli. 13 dakikalık uzun bir etüdle başlıyor, sanki doğru başlangıcı bulmak ister gibi, doğru ipucunu yakalamak ve sonra en iyi olduğu şeyi yapmak, doğaçlama duygusunun çorap söküğü gibi akmasını sağlamak. Bazı bazı yakalar gibi oluyor ama o kadar.


Kötü bir kariyer planlaması

Albüm gibi kapak da olmamış

Harry Connick Jr. doksanlarda ilk çıktığında erkek caz vokali üzerinden oldukça prim yapmıştı. Gençti, ideal ses rengi ve tonu vardı, her şey elinin altındaydı, başarılı olmaması için sebep yoktu, kısmen oldu da, önüne fırsatlar açıldı, albümleri satıyor, sayısız konser veriyordu. Bir nevi dönemin Frank Sinatra’sı itibarı görüyordu. Sonra, tabii bu tümüyle benim şahsi fikrim, sinema ve televizyon dünyasına atladı, daha doğrusu televizyon dizilerine, doksanların ünlü dizilerinden Will & Grace’de sanki yeni bir yola çıkmış gibi görünüyordu, sonra başka TV işlerini yine müzikle beraber yürütmeye çalıştı ama -tabii yine bence- ne o oldu, ne öbürü. Şimdi ne âlâkâ bunları anlatıyorum di mi, yeni albümünü gördüm de ordan aklıma geldi, bir çaba albümü dinliyim dedim, boşuna çabalamayın, benden tavsiye hiç uğraşmayın. Tıpkı kariyeri gibi karman çorman bir albüm olmuş. Bayırdan aşağı yuvarlanan cazcıların son çırpınışı Cole Porter, Gershwin gibi bestecilerin ipine sarılmaktır ama o da kurtarmamış.


Yılın en kötü albüm kapağı ödülü

Kapağı büyüterek bakın siz de görün

İsimleri farketmeden önce kapak görselini gördüm ve allahım ne kötü bir kapak diye geçirdim içimden, isimleri sonra farkettim, Randy Brecker sevdiğim trompetçidir, kardeşi Michael Brecker caz tarihinin en sevilen saksofoncularındandı, erken yaşta öldü. Ada Rovatti genç bir kadın saksofon sanatçısı ve Randy’nin karısı, küçük kız da çocukları olmalı. Albümde çalan isimlere bakıyorum hepsi sağlam müzisyenler ama bu kapak ne? O dekupelerin sefaleti nedir öyle. Cazda kötü albüm kapağı çoktur, aslında bu konuyu bir gün derleyip yazmalı, Blue Note, ECM, ACT gibi firmalar kendilerine göre kurumsal estetik geliştirdiler hatta daha küçük firmalar da benzer özeni gösterdi ama özellikle yetmişler, seksenlerde çok kötü örnekler çıktı. İkibinlerden itibaren belli bir estetik yakalım gelişti, bu kadar kötü bir tasarıma her zaman rastlamıyoruz, biraz da ilgimi bu yüzden çektiği için buraya almayı istedim.


Sorunu gerçekten anlıyor muyuz?

Hergün karmaşaya uyanan sadece Iraklılar mı?

Sadece günlük karmaşaya bakarak dünyanın içinde olduğu sorunları anlamaktan çok uzak kalırız. The Guardian yazarı Simon Tisdall 26 Ekim günü gazetesinde bir makale yayınladı. Verdiği rakamlar çok çarpıcı ve yaşadığımız dünyayı doğru anlamak için sadece yaşadığımız ülkeye bakmanın yetmediğini söylüyor bize. Geçen gün Mumbai’nin hava kirliliğinde kitlesel ölümlere yöneldiğini okudum, ben inanıyorum ki dünyanın öbür ucundaki bir sorunu öğrendiğim zaman o artık benim de sorunum olur, eskiden böyle değildi, öğrenmediğimiz, bilmediğimiz için mutluyduk, artık anlık olarak öğreniyoruz. Tisdall yazısında bir bilgi daha veriyor, 7,7 milyar nüfuslu dünyanın yüzde 41’i 24 yaşın altında diyor, bu oran Afrika’da daha düşük, yüzde 41 15 yaşın altında. Oysa, yaşlanan Avrupa’da 15 yaşın altındaki nüfusun oranı sadece yüzde 18, yani, durum tam tersine dönmüş. Sadece bu basit bilgi dahi bize büyük gerçeği göstermiyor mu? Şimdi dünyanın öbür ucunda sıkıntı çeken birini o saniye öğrendiğimizi tekrar hatırlayın, aynı zamanda dünyanın başka yerlerinde birilerinin rahat, mutlu, müreffeh yaşadıklarını da öğreniyoruz, dünya küçüldükçe çelişkiler büyüyor, izah etmesi giderek güçleşiyor.


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 04 Kasım 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

Konserin Ardından: Avishai Cohen`in 50: 50: 50 sırrı
14 Şubat Sevgililer Günü`nde aşk ve tutkunun tangoyla harmanlandığı bir müzik yolculuğu.
Leyla Diana Röportajı: Şevket Akıncı yeni albümü Radyo Ekoton`u ve hayal ettiği şarkıları Cazkolik`e anlattı.
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Ortaya karışık caz » Caz konserleri atağa kalktı? » Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp