Cazkolik.com
Radyo Cazkolik İnternet üzerinde cazkoliklerin
buluştuğu bir caz radyosudur
CazFM.com canlı yayınını dinliyorsunuz.
 
Türkiye'nin Caz Takvimi

Ece Şermet & Erkan Zeki Ar Duo

Sanatçı: Ece Şermet (v), Erkan Zeki Ar (g)
Mekan: The Badau, Akasya (Rez: 0 532 306 4334)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 13:00
Web Adresi: https://www.facebook.com/events/5
Etkinlik Bilgisi : Giriş ücreti bulunmamaktadır.


Emin Fındıkoğlu +12

Sanatçı: Barış Yazıcı, İmer Demirer, Tolga Bilgin, Işık Üstündağ, Ebru Kennington, Güneş Karaduman, Duru Tuna, Çağdaş Oruç, Serhan Erkol, Barış Yazıcı, Volkan Topakoğlu, Ekin Cengizkan, Emin Fındıkoğlu, Melisa Kral, Zeynep Kuyumcu
Mekan: Bova Sahne, Şehit Muhtar Mah. Mis Sokak, No:17, Beyoğlu, İstanbul (Tel: 0 533 647 5727)
Tarihi: 19 Ocak.2020
Saat: 21.30
Etkinlik Bilgisi : Pazar cazcılar azar.


 
PUL (HAFTALIK CAZ KÖŞESİ)

Savaşma, caz yap!

Feridun Ertaşkan
Yayın Tarihi: 11 11 2019
Değişiklik Tarihi: 15 11 2019 11:20
Bu içerik toplam 719 defa okunmuştur.
Cazda beste çöplüğü

Nano Vasconcelos, Manfred Eicher, Pat Metheny ve Erik Konshaug.

Cazda kendi estetiğini yaratan firma

Daha önce yazmıştım ama altını bir daha çizmem lazım. ECM firmasının kuruluşunun 50. yılı kutlamaları çoğalıyor. Hergün başka haber duyuyorum. Kutlamalarda firmanın kurucusu Manfred Eicher’in öne çıkması kaçınılmaz oluyor, derken, firmayla özdeşleşmiş isimlerden, her fotoda kayıt masasında gördüğümüz Jan Erik Kongshaug’un ölümü haberi geldi. Down Beat dergisi kasım sayısını firmaya ayırmış. Kapsamlı bir yazı yayınlamışlar. Yazıda “ECM estetiğinin yapımcısı” diyor. Doğru bir tespit. Eicher’den önce de, sonra da estetik vizyon sahibi çok isim geldi/geçti ama hakkı teslim etmeli, Eicher kavramı çok başka boyuta taşıdı ve bunu en baştan itibaren yaptı. Yolun yarısında yönünü değiştirmedi. Daha çok kazanacağı sayısız fırsat eline geçmiştir, bunları değerlendirdiyse dahi mutlaka belirlediği estetik kriterler içinde kullandı. Bugüne kadar 1.600’ün üzerinde albüm yayınladı. Dediğim gibi, gelen kutlama haberleri sayısı artıyor ama son röportajında söylediği dikkatimi çekti, hatta biraz da babamın huyuna benzettim; “kutlama adamı değilim, tamam, firma olarak birşeyler yapacağız ama esasen her zamanki gibi işimi yapmak ve insanların müziği duymasını sağlamak istiyorum, benim için en önemlisi bu”.


İşte, gerçek bir kutlama gecesi

Yeni albümler geliyor

Sadece yukardaki haber değil, dediğim gibi, kutlamalar artıyor. En dikkat çeken kutlamalardan biri ünlü Jazz at Lincoln Center’daki gece oldu. Şimdi haberini vereceğim kutlamanın bilgisi sevgili Ali Haluk İmeryüz’den geldi. Gecede sahne alan isimlere bakınca ECM’in gücünü hissediyorsunuz. Meredith Monk, Joe Lovano, Craig Taborn, Vijay Iyer, Avishai Cohen, Ravi Coltrane, Bill Frisell, Mark Turner, Larry Grenadier, Wadada Leo Smith, Anja Lechner, Ethan Iverson, Enrico Rava, Egberto Gismonti, Matthew Garrison ve Jack DeJohnette gibi büyükler ve dahası da var. Bu kadar önemli ismin tek geceye sığması mümkün olmadığı için iki geceye yaymışlar. Aklıma, bu kadar iddialı olmasa da İstanbul’da da bir gece düzenlenseydi fikri geliyor. Sadece benim aklıma gelmemiştir herhalde, geçenlerde Akbank Caz Festivali yapıldı orada bazı konserler 50. Yıl kapsamına alınmıştı ama tek başına özel bir geceyi hakediyordu.


Cazda beste çöplüğü

Kaçınılmaz beste çöplüğü

Ron Carter’a sık sorulan sorulardan biri neden kendi bestelerini çalmadığı sorusu imiş. Bu benim de aklıma gelmişti ama aklıma gelen şekli daha ziyade Carter ve kuşağıyla ilgiliydi. O kuşağın hayattaki aktif üyeleri hâlâ standartları çalan bir nesildir. Carter’ın cevabı ilginç; “Sanatçılar mutlaka yazmak zorunda değil, bunun kanıtı, bestelerini çalan tek kişi kendileri olması. Gençler daha iyi melodiler yazdığında onları da çalarım” diyerek aslında pek de hafif olmayan bir cevap vermiş. Bir keresinde yine bu köşede ‘beste çöplüğü’ diyerek buna değinmek istemiştim. Genç müzisyenlerin çoğu sadece kendi bestesini çalmak istiyor, bu bir hak, diyecek bir şey yok ama zamanla öyle bir durum oluştu ki herkesin sadece kendi bestesini çaldığı ama kendisinden başka da hiç kimsenin o besteleri çalmadığı, merak dahi etmediği, zamanla hepsi kenara atılmış gibi duran, albümlerin sadece birer kez dinlendiği sayısız albümden oluşan devasa bir çöplük oluştu.


Savaşma, caz yap!

Sloganı afişe yazmışlar

Bu yıl 50. senesini kutlayan başka bir konu daha var. Şöyle ki, malum, 2. Dünya Savaşı Hitler ve Nazi dönemi Almanya için utanç lekesi bir dönem oldu. 1937’den itibaren ülkeye ABD’li müzisyenlerin girmesi yasaklandığı gibi caz yasaklı müzik ilan edildi. Savaş sona erdikten sonra durum tersine dönmeye başladı, tabii bunda Amerikalı askerlerin önemli rolü oldu. Hatta, yıkılmış Almanya içinden Albert ve kardeşi Emil Mangelsdorf gibi 20. yüzyılın ikinci yarısına damga vuran müzisyenler çıktı (hatta, ECM kurucusu Manfred Eicher gibi adamlar bu bereketli dönemde yetişti). Hızla toparlanmak ve Almanya’yı Avrupa’nın caz kalesi yapmak isteyen Almanlar 1950’lerin başında German Jazz Federation’ı kurdu. 1953 yılında Deutsches Jazzfestival Frankfurt başladı. Hatta festivalde Alman müzisyen sayısı Amerikalılardan çoktu. Ardından, 1960’larda Berlin Caz Festivali başladı. Dünyada küratör kavramını ilk kullanan festival oldu. İşte, bu festival de 50. yılını kutlayan etkinlikler düzenliyor.


Art Blakey 100 yaşında

Wayne Shorter Art Blakey`e bakıyor

Caz tarihinin lider özellikli simgelerindendi Art Blakey. 11 Ekimde yüzüncü yaşı kutlandı, yani yaşasaydı öyle olacaktı ama bakın, tüm caz dünyası kutluyor, biz de. Jazz Times dergisi kasım sayısının kapağına taşımış. Takdir ettim. Ayrıca, günümüzün önde gelen isimlerine nasıl bilirdiniz diye sormuş. Güzel cevaplar gelmiş. Saksofoncu Billy Harper tek kelimeyle ‘ateş topu’ diyor. Lonnie Plaxico ‘onu hiçbir zaman yorgun veya bıkkın görmedim, her konserini sanki son konseriymiş gibi çalardı’ diye ekliyor. Özellikle caz müzisyenlerine sormaları önemli çünkü onunla beraber çalmış tüm nesiller ve hatta aynı sahneyi paylaşmayanlar dahi Blakey’e büyük saygı duyar. Böyle müzisyen azdır. Daha önce okuduğum anı kitapları olsun, nakledilen hikâyeler olsun hepsinde caz müzisyenlerinin Art Blakey’e saygılarını hep farketmişimdir. Mesela resimde Wayne Shorter’ın ona bakışı dikkatinizi çekmiştir. Zaten şöyle anlatıyor; “Bir akşam Birdland’de çalıyorduk. Ortam çok gürültülüydü. Art’ın ilk kez grubu susturduğuna şahit oldum. Mikrofonu alarak, burada bir şeyler çalmaya uğraşıyoruz, ne çaldığımızı dinlemek istemiyorsanız siktir olun gidin" dedi. Herkes susmuştu. 


Yeni dönemin öne çıkan ismi

Terri Lyn Carrington

İkibinlerden itibaren adını sık duyduğumuz sanatçılardan biri oldu davulcu Terri Lyne Carrington. İstanbul’da da izledik kendisini. Aslına bakılırsa müziğinden çok girişimci aktivist ve projeci yanıyla öne çıktı. Hatta, liderlik özelliğini de buna ekleyebilirim. Carrington geçtiğimiz günlerde yeni çalışması “Social Science”ı yayınladı. Yakın geçmişte Doris Duke Vakfı’nın 275 bin dolarlık ödülünü geri çeviren Carrington son yıllarda çok sayıda ödülün en güçlü adaylarından biri haline geldi. Virtüöz bir enstrümanist, eğitimci, aktivist, girişimci biri olarak stilistik açıklık, artan sosyal katılım ve cazın birleştirici gücüne olan inancım ve bunu öğrencilerime aktarma isteğim kendimle yarışmamı sağladı diyor. Carrington’ın son yıllarını müziği kadar yoğun meşgul eden başka şey ise cinsel taciz ve cinsiyet temelli eşitsizlik konuları oldu. Bu yüzden geçen sene Berklee’nin “Caz ve Cinsiyet Adalet Enstitüsü”nün kurucu başkanı oldu. Berklee mütevelli heyeti sanatçıyı böylesi kavramları öne çıkaran prodüksüyonların gerçekleşmesi için sanatçıyı teşvik edeceğini açıkladı. 


Modası bir türlü geçmeyen yabancılar

Ara Malikian

Doksanlardan itibaren yurtdışından her yıl gelen kimi isimler var ki nedense bunların modası hiç geçmiyor. En yenisinin on yılı var. Kim bunlar? Mesela Goran Bregovic. Doksanlarda Emir Kusturica’nın filmiyle Türkiye’de bir anda ünlü oldu, galiba artık sadece bizim ülkede ünlü. Her sene en az 4-5 konseri var. Hep aynı şarkıları söyleyip duruyor. Mesela Yasmin Levy. O da yıllardır gelenlerden ve anlaşılan herkes halinden memnun. Levy’nin seslendiği damar levanten şarkılar. Tanınmış bazı Türk popçular bile onun kadar konser vermiyor. Mesela Dany Brilliant, o biraz daha yeni sayılır, romantik sesi, frankofon şarkılarıyla özellikle kadınlar bayılıyor. Mesela Pink Martini. Yıllardır her yeni albümle Türkiye turnesinde konser sayılarını artırıyor. Adam zaten buraya yerleşti. Mesela Jay Jay Johansson. Bu ülkede yaşlandı resmen. Mesela Monica Molina. Farkettiniz mi, hepsinin ayrı ayrı dinleyicisi var. Mesela kemancı Ara Malikian. Mesela daha yenilerden Evgeni Grinko. Kesin unuttuklarım vardır, gerisini siz ekleyin. 


Feridun Ertaşkan

Cazkolik.com / 11 Kasım 2019, Pazartesi

Paylaş

Konu veya sanatçıyla ilgili yayınlanmış benzer haberler

İstanbullular şubat ve mart aylarında rüyâ gibi konserler maratonuna hazır olsun.
Albüm Yazısı: 4 çellistin 27 yıllık serüveninde modern dünyaya savrulan küller.
Işıl Çalışkan Röportajı: Belki de Türkiye`de ilk kez bir pop klübü caz sahnesine dönüşüyor!
Bu bölümde yayınlanmış önceki yazılar
» Salman Rushdie`yi hatırlayan var mı? » Caza nerden başlamalı? » Yılın son, yılın ilk PUL`ları... » Best of 2019 » Akıllı müziksever, akılsız müziksever? » Leonard Cohen`in sırrı » Akıllı yaşam mı, aptallaştıran yaşam mı? » Cazın kayıp halkası » Savaşma, caz yap! » Yeni albümler arası gezinti » Cazla şarabın ortak noktası » Proje nedir? » Bu hafta bütün PUL`lar festivallik » Yeni bir caz festivali » Türk cazının amiral gemisi? » Tatil dönüşü sendromuna çare » Şeytanla değil tanrıyla anlaşan adam » Ölüme mahkum caz grubunun hikâyesi » Festivalin TOP 5`i... » Ressamla müzisyenin aşkı » Caza ne zarar veriyor? » Daha yaratıcı olmak istiyorsan bir duvar inşa et » Cazda küratörlük? » Black argo tarihi » Bir çırpıda bir sürü yeni albüm » Yaşamak yeterli değil, parçası olmalıyız » Üzgünken neden hüzünlü şarkılar dinleriz? » İnsan gerçekten akıllı mı? » Ekonomik krizde caz sponsorlukları ne durumda? » Seçim öncesi talebin tam sırası ama duyan? » Sanatta yanlış anlamalar » Sanat dünyasında hangi iktidar? » Kapitalist Blues? » İlkbahar ve yaz sıcak geçecek » Böyle sesler artık gelmiyor » Dünya nasıl değişir? » Sanal caz klübü mü? » Karşı-kültür ikonu » Caz James Bond`u tükürüğüyle boğabilir mi? » Müzikal soykırım? » Zamanda değil seste yolculuk? » Best of 2018? » Haftalık meraklar... » Yeni bir rakip mi geliyor? » Kültür Bakanlığı`na proje önerisi? » Böyle bir festival bizde de olmalı » Sahici müzikten yapay müziğe » Cazın kırmızı noktası » Müzikte dengelenme zamanı » Yeni yüzyılda caz nasıl olacak? » Caz dünyasında ürkütücü bir ölüm haberi » Kayıplarla dolu bir hafta oldu » Caz müzisyenlerinden tepki » Festival için konser önerileri » Sanat ne yana düşer usta? » Caz ve ticaret? » Cazda yeni bir dergi, yeni kitaplar... » Şu sololara bir kulak verin » Büyük bir sanatçıyı kaybettik » Cazın ve müziğin geleceğine dair sorular » Festival bitti önümüzdeki maçlara bakıcaz » Sahnedeki demokrasi » Deliye hergün caz! » Tatil PUL`ları... » Hollywood starlarının caz sevgisi? » Her festival bir yaz çiçeği » Hangi futbolcu iyi caz müzisyeni olurdu? » Türkiye`de askeri orkestralar ve caz » Caz basını en çok kimi seviyor? » Müzikal çöpler dijital yayıncılığa mı boşaltılıyor? » Caz: 1 - Siyaset: 0 » Müziğe yön verecek 9 yeni enstrüman » 1 numaralı caz festivalinin başına kim geliyor? » Caz insanı şaşırtır » Bir halkın müziği caz » Kerem Görsev bu kez niye farklı? » Klasik müzikle cazın farkı? » CRR Caz Şubatı`nda ne oldu? » Cazda idealizm nedir? » Bebop`ın yanında bol acılı chili yemeği nasıl gider? » Bir yıl daha biterken... » Cazda derin dalga » Sonny Rollins saksofonunu emekli etti » Cazda Fransız erotizmi » Törkiş saykodelik patlaması » Müzisyen sağlığı önemli » Best of`lar dönemine girdik » Vampirler, zombiler... Bu hafta böyle! » Devir açan ilk albümler » Vize krizi cazı da vurdu » Yemek yazarı & caz yazarı? » Saksofonu bulan bir müslüman mı? » İğrenç bir müzik olarak caz :) » Mürekkepte caz mavisi... » Cazın kayıp ruhları... » Yeni sezon başlıyor... » Bir sanat dalı olarak caz » Kan, ter ve şarkı söylemek » Uzun menzilli akustik aygıt » Bergama`da harikulade bir caz girişimi » Caz biyografileri önemli... » 5 yıldız albümler hangileri? » Emoji sanatı... » Hi-Fi`cılar hangi albümleri öneriyor? » #Festivalleştiremediklerimizden misiniz? » Festvaldeeen festivale... » Bizim de bir caz diasporamız olsa... » Yeni bir para birimi olarak LiKE » Paraya kıyın bunları alın » Bu fotoğraf bir son olabilir mi? » Miles Davis dersi » Cep telefonları konserleri mahvediyor » PTT ilk caz albümünü özel pulla anamaz mı? » Cazda artık eskileri merak etmiyorum... » İtalyan caz tarihinde Mussolini ve Sinatra etkisi. » Çalışanlar için sanal tasma? » Türkiye`de kaç kişi caz dinliyor? » Bill Evans`ın bilinmeyen müzikleri... » Vokal caz poplaşırsa ne olur? » Bazı şeyler hiç değişmiyor... » Avrupalı cazcılar daha mı politik? » Cazda dinleyecek ne çok albüm, ne çok müzik var... » Reklamcılar caz müziğini nasıl algılıyor? » Grammy ödülleri bize ne anlatıyor? » Belediyelerin caz müziğiyle ilişkisi?
Bu içeriğe yapılan yorumlar
Bu içeriğe hiç yorum yapılmamış. İlk yorumu siz yapabilirsiniz!
Reklam İçin Bize Yazın Bizi Arayın
0 216 385 4912
Cazkolik Shop Yeni
Albüm Bülten Üyeliği
Bizi Takip
Edin
Cazkolik.com • Türkiye’nin Caz Takvimi • Günün Albümü • Günün Parçası • Günün Müzisyeni • “Jazz”lı Gündem • Albüm Eleştirileri • Cazkolik Röportajları • Yerli Caz Albümleri Arşivi • Yerli Caz Müzisyenleri Arşivi Cazkolik Yazarları:
• Ali Haluk İmeryüz • Arto Peştemalcıgil • Ayşe Tütüncü • Beliz Hazan • Burak Sülünbaz • Cenk Akyol • Cenk Erdem • Deniz Türkoğlu • Emre Kartarı • Güç Başar Gülle • Güzin Yalın
 
• Levent Öget • Leyla Diana Gücük • Murat Ali Oral • Murat Beşer • Okan Aydın • Salim Zaimoğlu • Sami Kısaoğlu • Sevin Okyay • Tunçel Gülsoy • Turgay Yalçın • Zekeriya Şen
Radyo Cazkolik Servisleri: • Radyo Cazkolik Programları • Radyo Cazkolik Playlistleri • CazFM.com (Online stream radio)
Cazkolik.com bir Feridun Ertaşkan Rek. ve Tas. Hiz. Ltd. Şti. hizmetidir. | İletişim için: cazkolik@cazkolik.com | info@cazkolik.com | Tel: 0 216 385 4912

“Jazz, insan ruhunun zaferinin sembolüdür.” Archie Shepp